Jump to content



Εγκρίνει το forum ? (AMD Ryzen σύνθεση)


Recommended Posts

Κ εγώ κάπως έτσι το έβλεπα, ένα 2ο dimm στη πορεία  

 

Να ομολογήσω οτι μέχρι 2017 έπαιζα με 4 GB αλλά δεν συνάντησα πρόβλημα κάπου και έπαιζε

Wolfenstein Old Blood , επεξεργαζόμουν GIMP , καρτέλες σήκωνε αρκετές στο Chrome ενώ και 

σε VirtualBox για καμιά διανομή Linux , επίσης.

 

Δεν έπαιζαν βέβαια πολλά στο παρασκήνιο , μόνο τα βασικά , antivirus δηλαδή  και ομιλίες του Τσώρτσιλ  

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Thresh86 said:

....... έπαιζα με 4 GB........, καρτέλες σήκωνε αρκετές στο Chrome ........

 

 

Μονο σε μενα ετρωγε 16GB στο χαλαρο του?

 

Spoiler

image.thumb.png.63f9b44454091c3b81a7fc33f047431f.png

 

 

Οπως κ να χει, ξεκινας με 16GB. Μη σου πω μια 16αρα κ αλλη μια αργοτερα με τα λεφτα απο τα καλαντα.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GriGaS said:

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι Ryzen το ζητάνε το dual channel. 

 

Υποχρεωτικά όχι. Αλλά θα χάσει κάπως. Ενδεικτικά  

desktop-screenshot-2018-12-08-11-11-27-0

 

και εδώ έχει τα SC αλλά DR   σε 3200 cl16-18-18-18 με 8 SRκαι 3000  και timmings CL16 -18 κτλ τα πράγματα θα είναι ακόμα χειρότερα ειδικά στα 1st / 2nd ryzen 

ακόμα και βάση να μην έχει το παραπάνω. Τα πράγματα από τις εκατοντάδες μετρήσεις που έχουν γίνει αυτά δείχνουν. 

 

 

4 hours ago, Thresh86 said:

Χρήση : 1-2 ώρες την ημέρα , δυστυχώς πλέον , casual gaming με διάφορες παλιατζούρες αλλά και κάνα Wolfenstein , Doom κλπα σε 1920 medium 

              Λίγο web-dev σε αυτό το μηχάνημα , GIMP , Audacity , Handbrake κλπα έτσι για να θυμόμαστε τα παλιά ωραία χρόνια γύρω απο το τζάκ... εχμ ,....

 

 

Επιτροπή Σωτηρίας TheLab :  τι λέει το forum ? 

 

τώρα επειδή λέει αυτά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, απλά δεν θα πάρει αυτά που μπορεί να δώσει ο 2600.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

Πάρτε ένα κουτί με διάτρητο πλαϊνό καπάκι, να ανασαίνει η κάρτα...

 

https://www.skroutz.gr/s/7528328/Aerocool-Aero-500-White.html

Συμφωνώ και επαυξάνω. Πλαϊνός ανεμιστήρας είναι must και ας το αγνοούν οι reviewers του tempered glass και της RGB υστερίας. Δεν είναι μόνο για την κάρτα, αλλά βοηθάει σημαντικά στην ψύξη όλου του συστήματος. Ένας από τους λόγους που δεν θα αλλάξω ποτέ το ΗΑF932 μου είναι ο τεράστιος πλαϊνός 230άρης που διαθέτει. 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι Ryzen το ζητάνε το dual channel. 

Το θελει για βασικη χρηση, chrome και τετοια, οποτε δε θα του κανει διαφορα :p

Εννοειται πως ισχυει αυτο, μη μεινεις με 8 σε ενα καναλι.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ στις αγγελίες ανά διαστήματα βλέπω βλέπω 16άρια σετάκια κάτω από 60 ευρώ

 

Spoiler

 

 

καθώς και μνήμες για γούστα πολύ κάτω από το σκρουτζ

 

Spoiler

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις πολύτιμες συμβουλές  :)

 

Το κουτί δεν το άλλαξα, αν διαπιστώσω μεγάλο πρόβλημα στο airflow , θα ανατρέξω είτε σε κάποιο remedy είτε σε αλλαγή case.

Είχα παραπλήσια case , με πλευρικό fan και χωρίς.

 

Άλλαξα τη θεώρηση στις μνήμες , δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω GB στη ram αλλά είδα τη διαφορά με  DC  , οπότε το σετ άλλαξε σε Marvel 

 

Κ πάλι ευχαριστώ όλους για τη θερμή ανταπόκριση και τις πολύτιμες συμβουλές , εν καιρώ τα υπόλοιπα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εν τέλει , μπήκαν , δοκιμάστηκαν απο τον προπονητή και καταλήξαμε στην 11κάδα /συμπέρασμα  :

 

- βρέθηκαν 2 δισκάκια hdd 1ΤΒ Τoshiba 7200rpm 128MB cache και είπα να παίξω με RAID0 , μου έβγαλε τη πίστη για να μπει με κάτι λάθος drivers που είχε επίσημα και κατι updates της Microsoft 5/2019 που δεν κολλούσαν σωστά με τους τότε της AMD  , δεν είμαι σίγουρος οτι μπήκαν όλα οκ

  αλλά δεν χτυπά (fingers crossed , προς το παρόν  :hehe:  ). Παραθέτω ένα bench που μου φαίνεται οτι κάτι δεν πάει 100% καλά και η εικόνα του RaidXpert2 της AMD.

 Περισσότερο για πειραματισμό το έχω, τα αρχεία τα έχω σε εξωτερικούς/cloud  εδώ και χρόνια , πλέον 2TB σε SSD κοστίζουν 240Ε , λογικότατη τιμή και χωρίς 

  θόρυβο μηχανικό. Έχουμε παλαίμαχο εδώ , λίγα παιχνίδια που χρειάζεται εμπειρία κλπα

  

- στα υπόλοιπα, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες , αποδίδει καλά ή τουλάχιστον στην καθημερινή αίσθηση. Δεν έβαλα ακόμη μια arctic που έχω κάπου, με στοκ πάστα δουλεύει.

  Θα δοκιμαστεί και στα ματς Κυπέλλου 

 

- το κουτι είναι μέτριας (επιεικώς, έφαγα καλά λονδρέζικα σοκολατάκια) ποιότητας με μέτριες επιλογές προς το cable management. Πολύ καλό όμως σε ρυθμίσεις, επιλογές ,       μπροστινή εμφάνιση, και εξαιρετική κιτς εμφάνιση,  ότι πρέπει για την εποχή (NOT). Μετριότητα , συμπληρώνει πάγκο.

 

- απο μνήμη , μέχρι 75% κατανάλωση έχω δει με αντικειμενικά μεγάλη κατανάλωση. Θέλουμε πλεμόνια εδώ απο Γενάρη, ψάχνουμε 8άρι να αλωνίζει

 

- η μητρική έχει επιλογές και ρυθμίσεις αλλά όταν πάει να διευκολύνει με internet downloading σε UEFI κλπα, γελάει το γήπεδο. Ας είναι , μετά το Τζόκερ βαλαντώσαμε.

 

- Κάρτα , οθόνη , τροφοδοτικά , φυσιοθεραπευτές , γυμναστές κλπα είμαστε κομπλέ , έχουμε κορμό μπετόν αρμέ.

 

- ssd βλέπω οτι είμαι κοντά στα επίσημα bench, χάνω όμως κατα τόπους. Δεν έκανε προετοιμασία σωστή , είχε ατζέντη καλό , ένας θεός ξέρει.

 

Αυτά, τι λένε οι μπαλαδόφατσες του φόρουμ ? Γιατί δε βγαίνει ο Βαρούχας στο τηλέφωνο ? Τι λέει ο κύρ Σάββας ? :D

pc1.jpg

pc2.jpg

pc3.jpg

pc4.jpg

raid.jpg

RAID0.jpg

SSD.jpg

screen_WYB.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.