Jump to content



Ducky One 2 TKL RGB vs. Corsair K65 LUX RGB


Recommended Posts

Ducky One 2 TKL RGB vs. Corsair K65 LUX RGB
 

σε reddit κτλ όλοι προτείνουν ducky λόγω ποιότητα κατασκευής και PBT. Βέβαια με 50 ευρώ και η corsair δίνει PBT keycaps.
 

ωστόσο δεν έρχεται με wrist rest, το οποίο για μένα είναι σημαντικό. Θεωρητικά μπορώ να πάρω ένα 3rd party wrist rest σαν το Glorius Onyx, άλλα δεν ξέρω πως θα είναι η αίσθηση, δεδομένου ότι δεν είναι attached στο keyboard.
 

και βέβαια το θέμα με το ducky είναι ότι πρέπει να το φέρω από Αμερική με US layout.
 

το κόστος δεν είναι θέμα (τώρα το K65 είναι σε προσφορά, οπότε K65 + PBT βγαίνει όσο το ducky), απλά δεν ξέρω αν αξίζει imported ducky + 3rd party wrist rest. Επίσης με το customer support δεν ξέρω τι παίζει επίσης. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα συγκρισης για εμενα.
Ducky με η χωρις wrist rest. Το εχω απο το 2011 και καθε φορα που πλενεις τα κουμπια ειναι σαν καινουργιο. 

Και μονο που δεν χρειαζεται να βαλω το icue της corsair στο pc ειναι απο μονο του τεραστιο πλεονεκτημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να έχεις υπόψη σου οτι PBT με PBT έχουν τεράστιες διαφορές ανάλογα τη χώρα κατασκευης/προέλευσης. Απο προσωπική εμπειρία με ενα παλαιότερο Ducky θα πω απλά πως ότι πλήρώνεις παίρνεις. Στο αντίλογο μπορεί κάποιος να ισχυριστεί οτι αν βαριέσαι εύκολα, πάρε το Corsair και σε ένα χρόνο το αλλάζεις ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ιδια χρηση, το δικο μου Ducky Shine 2 vs Corsair k95.

Στο corsair ψαχναμε να βρουμε WAD στους 9 μηνες γιατι ξεφλουδισε και τα δικα μου ειναι σαν την πρωτη μερα ετσι και τα πλυνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πάρω Ducky αλλά είχε χαλάσει αυτό που είχα και  βιαζόμουν… πήρα το Corsair K64 ΡΓΒ και άρχισα να βλαστημάω από την πρώτη μέρα που εγκατέστησα το icue.

Ούτε οι αριθμοί που είναι πάνω και τα σημεία στίξης κάτω μου αρέσουν.

Δεν το έχω ούτε χρόνο και ψάχνομε για άλλο  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αντίστοιχη εμπειρία είχα και εγω απο το K95 το οποίο θεωρείται και η ναυαρχίδα της εταιρείας. Μάλιστα το είχα αγοράσει για να αντικαταστήσει το ducky (δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι απο αυτούς που βαριούνται εύκολα) αλλα ουτε καν. Σε 2 μήνες το ducky είχε ξαναπάρει τη θέση του (ασε που έχεις και καλύτερη τιμή μεταπώλησης αν και εφόσον το αποφασίσεις).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fatalara said:

 

Και μονο που δεν χρειαζεται να βαλω το icue της corsair στο pc ειναι απο μονο του τεραστιο πλεονεκτημα.

Οσο αστείο και να ακούγεται για κάποιον αλλο πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ "ατου".
Αν το κόστος δεν είναι θέμα νομίζω οτι θα πήγαινα σε αυτό..https://www.dygma.com/ (απλά δεν ξέρω να σου πω ποσο καλό είναι-αντέχει αλλα και γενικά κανένας γιατι πολύ λίγοι το πήραν προς το παρον..Εχει και wrist rest. Απλά είναι πολύ ακριβό!
Οσο για το wrist rest απο glorious εχω πάρει 3wrist πολύ ικανοποιημένος αν και το ένα επειδη ανγκάστικα να το πλένω επειδη απο κάτω είναι χαρτόνι (φούσκωσε) και έγινε χάλια...
Το άφησα στέγνωσε ενω το είχα πιεσμένο και έγινε πάλι "σαν καινούργιο"...

Σαν επιλογή για tkl θα έβλεπα και το Logitech PRO το είχα βρεί Black Friday 70 euro και το πήρα χωρις να το σκεφτώ. Μάρεσε πολύ και αρκετά πιο στιβαρό απο το G410 που έχω στο γραφείο(το είχα σπίτι στην αρχή μέχρι να πάρω το PRO) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dirving69 έγραψε:

ducky.thumb.JPG.831ef0f6708a5566290865cb03e13422.JPG

Αυτο που εστειλες εσυ ναι αλλα ειναι ο μοναδικος και δεν θελω αυτο το πληκτρολογιο. Θα σπασουμε τα δαχτυλα μας με τους μαυρους mx.

Εδω ειμαστε!!! https://www.mechkeyboards.eu/

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θες να το κάνεις reassign; Αν ταιριάζουν τα πλήκτρα στους νέους διακόπτες μπορείς να πάρεις το γερμανικό, να το κάνεις reassign στα windows για το layout που θες, να βγάλεις από το παλιό σου και να βάλεις στο νέο τα πλήκτρα που είναι διαφορετικά (ή όλα αν θες το δεύτερο γράμμα να φαίνεται το ελληνικό κι έχεις ελληνικό).
Εναλλακτικά υπάρχουν κι αυτοκόλλητα νομίζω που καλύπτουν τα γράμματα αλλά δε νομίζω να σου αρέσει κάτι τέτοιο.
Παρενθετικά η διαφορά γερμανικού με US ή UK πληκτρολόγιο δεν είναι μονάχα τα Υ και Ζ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fatalara said:

Αυτο που εστειλες εσυ ναι αλλα ειναι ο μοναδικος και δεν θελω αυτο το πληκτρολογιο. Θα σπασουμε τα δαχτυλα μας με τους μαυρους mx.

Εδω ειμαστε!!! https://www.mechkeyboards.eu/

 

Απλά αυτό δεν έχει τιποτα σε stock...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dirving69 έγραψε:

Απλά αυτό δεν έχει τιποτα σε stock...

Ε λογικα θα φερει. Αυτο που θελω παντως το εχει οποτε με την πρωτη ευκαιρια θα το τσιμπισω.

Βγαινει και 60 ευρω φθηνοτερα απο το amazon!

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, fatalara said:

Ε λογικα θα φερει. Αυτο που θελω παντως το εχει οποτε με την πρωτη ευκαιρια θα το τσιμπισω.

Βγαινει και 60 ευρω φθηνοτερα απο το amazon!

 

Ρίχνε καμμιά ματιά και στο ιταλικό amazon. Κατά καιρούς βγάζει κάποιες πολυ καλές προσφορές σε open box etc. Αν βρείς κάτι και δε στέλνει Ελλάδα, πες μου να εξυπηρετήσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το iCUE τι πρόβλημα έχετε αλήθεια?
3? Χρόνια τωρα καλά παίζει...

 

Κ70 RGB Lux έχω Btw, τα keycaps είναι άθλια και έγινε ήδη μία αντικατάσταση στον 1.5χρόνο.

Ραγίσαν τα κοτσάνια και χαλάρωσαν τα caps...
 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το feedback παίδες @fatalara @dirving69 @ΓιαγκΤ @Staxtis @salde

 

ΟΚ, πλέον κλίνω 80% ducky, άλλα με το άτιμο το wrist rest σίγουρα δεν θα έχω θέμα (ήδη έχω μικρο-ενοχλήσεις στον καρπό); πχ αν μετακινήσω το πληκτρολόγιο (σπάνια εν ώρα gaming), δεν θα έχω θέμα; μήπως υπάρχει καμιά "πατέντα" με μαγνήτες ή duct tape να το κρατάνε στο πληκτρολόγιο;

 

@fatalara μπορείς να τσεκάρεις στους επίσημους partners, νομίζω κάθε χώρα φέρνει μόνο το δικό της layout. Για γερμανικό δεν το συνιστώ, γιατί όπως είπε ο @salde δεν είναι μόνο το Y και Z, αλλάζουν πολλά άλλα πλήκτρα λόγω umlaut κτλ. Έχω το ίδιο θέμα, αφού στη δουλειά μου ζήτησα και μου έφεραν US keyboard :D . Σε σχέση με το US νομίζω πιο κοντά είναι το UK, για το FR δεν ξέρω tbh. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:

Με το iCUE τι πρόβλημα έχετε αλήθεια?
3? Χρόνια τωρα καλά παίζει...

 

Κ70 RGB Lux έχω Btw, τα keycaps είναι άθλια και έγινε ήδη μία αντικατάσταση στον 1.5χρόνο.

Ραγίσαν τα κοτσάνια και χαλάρωσαν τα caps...
 

Κανει conflict με πολλα.

Τωρα το εχουν διορθωσει καπως αλλα πριν κανα δυο χρονια οτι ψιλο προβλημα ειχες εφταιγε αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.