Jump to content



Dell Inspiron 3521 -Προβλημα


Recommended Posts

Εχω ενα Dell Inspiron 3521 και στο ξαφνικο σταματησε να δειχνει η οθονη του.

Αναβει με το power αλλα δεν δειχνει η οθονη.

Αρκετες φορες ομως οταν παταω το power δειχνει κανονικα και μπαινει κ στο bios αλλα μετα απο 1,2,3 λεπτα βγαζει η οθονη ολο χιονια...

Λογικα η καρτα γραφικων ειναι ετσι?

Διορθωνεται αυτο?

Το ελυσα και το καθαρισα απο σκονες κτλ - εβαλα καινουργια παστα στον cpu αλλα τα ιδια κανει....

 

IMG_4772.jpg

 

IMG_4773.jpg

 

IMG_4775.jpg

 
 

 
 
Έγινε επεξεργασία από AGGANIS13
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Qparadox έγραψε:

Λογικα η κάρτα γραφικών δεν είναι ενσωματωμένη στην cpu? 

 

Το κάνει πάντα, δηλ με/χωρίς μπαταρία? 

 

 O cpu αν θυμαμαι καλα ειναι ο i3 3217u

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/65697/intel-core-i3-3217u-processor-3m-cache-1-80-ghz.html

στα χαρακτηριστικα του επεξεργαστη λει οτι εχει

Processor Graphics Intel® HD Graphics 4000

στα χαρακτηριστικα του λαπτοπ ομως λεει οτι εχει κ την 

AMD Radeon HD 7670M

 

Την Μπαταρια δεν την εχω βαλει.

7 (περιπου) φορες τις 10 θα ανοιξει και θα δειξει εικονα και μετα απο 1,2,3 λεπτα για βγαλει χιονια

3 (περιπου) στις 10 φορες δεν δειχνει τιποτα η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ξεχωριστό  τσιπάκι γραφικών, πιθανότατα έχει "χτυπήσει", οπότε δεν μπορείς να κανεις και πολλά. 

 

Αν γίνεται από bios αυτό που λέει ο gdp77, εχει καλώς, αλλιώς θα πρέπει να βρεις άλλη μητρική - τώρα

αν συμφέρει είναι άλλο θεμα. 

 

Αλλά τσέκαρε και σε εξωτερική οθόνη τι γίνεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Qparadox said:

Αν εχει ξεχωριστό  τσιπάκι γραφικών, πιθανότατα έχει "χτυπήσει", οπότε δεν μπορείς να κανεις και πολλά. 

αν κατάλαβα έχει και GPU και ενσωματωμένο. Θα μπορεί να χρησιμοποιήσει εκείνο που λειτουργεί. Αν είναι η οθόνη και δεν θέλει να μπει σε διαδικασία αλλαγών, ας κοιτάξει πόσο θα κοστίσει η αλλαγή οθόνης.

[αδόκιμο αυτό αλλά: είδα αλλού ότι ψάχνεις έναν υπολογιστή. Μην αγοράσεις dual core, δες τι χρήματα θες περίπου να διαθέσεις και ρώτησε σε άλλο θέμα να σου προτείνουν μια σύνθεση για τα εξαρτήματα που θες, επεξεργαστή/μητρική/μνήμες αν θυμάμαι]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφου πρωτα τσεκαρεις με εξωτερικη οθονη οπως προαναφερθηκε (πολυ βασικο) θα ελεγξεις και το καλωδιο της οθονης

αφου το 'εχεις' με το λυσιμο, βγαλε την οθονη απο τη βαση και πιεσε σε διαφορα σημεια να δεις αν αλλαζει συμπεριφορα

αν το προβλημα εμφανιζετε εξ αρχης ή στο bios πιθανοτατα δεν εχει προβλημα η amd γιατι συνηθως εκκινουν με την βασικη (intel)

νομιζω παλι οτι δεν εχεις επιλογη καρτας γραφικων στο bios αλλα μεσω driver στο os

Link to comment
Share on other sites

Δεν δειχνει σε εξωτερικη

Εβγαλα και ξαναεβαλα το καλωδιο οθονης... τιποτα...

Τι γινεται τωρα?

Υπαρχει λυση?

Σε διπλανο φορουμ που προτεινε ενας...

 

αλλα φυσικα δεν ξερω να κανω κατι τετοιο....

 

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο δεν νομίζω ότι δείχνει κάτι, πιο πολύ για τρολιά μου μοιάζει. 

 

Νομίζω η μόνη επιλογή είναι να βρεις άλλη μητρική από ebay, γύρω στα 80-100 ευρα. Βέβαια, εκτιμώ ότι δεν αξίζει να φτιαχτεί. 

 

Ίσως μπορείς να το πουλήσεις όπως ειναι κανα 50αρικο και να πάρεις κάτι άλλο μεταχειρισμένο κτλ. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.