Jump to content



Core i7-5850HQ Mobile on Desktop (socket 1150)


TASOS

Recommended Posts

Καλή φάση. Αν θυμάμαι καλά παίζανε κάτι αντίστοιχα κόλπα την εποχή των πρώτων core;

 

Έχεις δίκιο για τις τιμές των Broadwell. Κοίταγα από περιέργεια και όχι μόνο αυτοί αλλά και οι 4/8 Haswell είναι ακριβοί, με βάση το τι προσφέρουν και τι υπάρχει στην αγορά σήμερα. Πόσο σου κόστισε το πακετάκι;

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις των benchmark , έχω ανεβάσει ήδη στο hwbot μιά σειρά από runs σε διάφορα benches (χωρίς tweaks) για να υπάρχουν ώς βάση.

και θα ανεβάσω ακόμη κάποια τις επόμενες μέρες.

 

https://hwbot.org/hardware/processor/core_i7_5850hq/

 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Καλή φάση. Αν θυμάμαι καλά παίζανε κάτι αντίστοιχα κόλπα την εποχή των πρώτων core;

 

Έχεις δίκιο για τις τιμές των Broadwell. Κοίταγα από περιέργεια και όχι μόνο αυτοί αλλά και οι 4/8 Haswell είναι ακριβοί, με βάση το τι προσφέρουν και τι υπάρχει στην αγορά σήμερα. Πόσο σου κόστισε το πακετάκι;

 

Γιάννη ήταν λίγο ακριβό ... αλλά μέ έφαγε η περιέργεια.

 

120$ αγορά + 20$ μεταφορικά (και δέν πέρασε τελωνείο).

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

μεγειές! πόσο τον πήρες? τελωνείο πέρασε κομπλέ? εγώ τον E1241 τον πήρα 93 ευρώ και είμαι στα 1,031v σταθερός στα 3.9ghz...

Μια χαρά σου έκατσε bench και άγιος ο θεός....

άμα βρείς χρόνο κάνε ενα bench στο cpuz στα 3.9ghz να δω απο περιέργεια! 

υγ. θα βρώ χρόνο και θα κάνω αυτά που έχουμε πει ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Καλή φάση. Αν θυμάμαι καλά παίζανε κάτι αντίστοιχα κόλπα την εποχή των πρώτων core;

 

Ναι. Είχα δοκιμάσει έναν ES πρόγονο του T9300, κάτι τέτοιο τέλος πάντων, σε socket P. Πολλά προβλήματα σε λειτουργία 64bit (ίσως να έφταιγαν και οι drivers, δεν ξέρω), ενώ ηρνείτο πεισματικά να τρέξει το utorrent. Το είχε προβλέψει ο αθάνατος Σαίξπηρ. Πολύ κακό για το τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

 

Ναι. Είχα δοκιμάσει έναν ES πρόγονο του T9300, κάτι τέτοιο τέλος πάντων, σε socket P. Πολλά προβλήματα σε λειτουργία 64bit (ίσως να έφταιγαν και οι drivers, δεν ξέρω), ενώ ηρνείτο πεισματικά να τρέξει το utorrent. Το είχε προβλέψει ο αθάνατος Σαίξπηρ. Πολύ κακό για το τίποτε...

 

Ο Γιάννης , πιθανόν να θυμάται το "προ-πολεμικό" επεισόδιο με τους Dothan 479 socket , που παίζανε με ανταπτοράκι της ASUS CT479 σε desktop 478 μητρικές

:D

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

 

Ο Γιάννης , πιθανόν να θυμάται το "προ-πολεμικό" επεισόδιο με τους Dothan 479 socket , που παίζανε με ανταπτοράκι της ASUS CT479 σε desktop 478 μητρικές

:D

Προπολεμικό όπως λέμε προ έναρξης εμφυλίου πολέμου της Συρίας έτσι; Δεν πάμε πιο πίσω ε; :hehe:

 

Ναι αυτό είχα στο μυαλό μου. ;)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

μεγειές! πόσο τον πήρες? τελωνείο πέρασε κομπλέ? εγώ τον E1241 τον πήρα 93 ευρώ και είμαι στα 1,031v σταθερός στα 3.9ghz...

Μια χαρά σου έκατσε bench και άγιος ο θεός....

άμα βρείς χρόνο κάνε ενα bench στο cpuz στα 3.9ghz να δω απο περιέργεια! 

υγ. θα βρώ χρόνο και θα κάνω αυτά που έχουμε πει ;)

 

Καλημέρα

Σχετικά με την τιμή που έχω γράψει παραπάνω , εγώ επέλεξα να πληρώσω μεταφορικά γιατί το βιαζόμουν (κάποιος που μπορεί να περιμένει 30 ημέρες για παραλαβή , μπορεί να επιλέξει free shipping).

 

Σου ανεβάζω το cpuz bench που ζήτησες , όλα un-tweaked και οι μνήμες πάτωμα-κάτω.

 

cpuz_bench.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 12:15 ΜΜ, το μέλος TASOS έγραψε:

Κάποιος Κινέζος πέριξ της περιοχής Shenzhen , αποφάσισε να βγάλει κέρδος από καμμιά 300αριά ? (πιθανολογώ) κομμάτια ES επεξεργαστών που έπεσαν στα χέρια του (προφανώς τζαμπέ).

 

Οι επεξεργαστές ES αυτοί είναι βασισμένοι στον πυρήνα των 14nm Broadwell προορισμένοι για χρήση laptop (socket 1364)

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/87719/intel-core-i7-5850hq-processor-6m-cache-up-to-3-60-ghz.html

 

Τί έκανε ?

Μιάς και του ταίριαζαν οι φυσικές διαστάσεις του επεξεργαστή , έφτιαξε ένα dual sided pcb (adapter) όπου η άνω όψη έχει τις επαφές του socket 1364 και η κάτω όψη έχει επαφές για socket 1150 και την προσάρμοσε πάνω στους επεξεργαστές.

 

Προφανώς έχει γίνει μελέτη , ώστε να υπάρχουν οι σωστές αντιστοιχίες των επαφών.

 

Μιάς και μιλάμε για mobile επεξεργαστή (όπου ο πυρήνας είναι εκτεθειμένος) , ο Κινέζος προσάρμοσε στον επεξεργαστή και ένα heatspreader.(κοινώς καπάκι).

 

Υποστηρίζει δέ , ότι χρησιμοποίησε πολύ καλής ποιότητα υλικό ανάμεσα στο core και το καπάκι. (who knows really ?).

 

Οι επεξεργαστές Broadwell για desktop (socket 1150) έχουν αρκετά καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με τους Haswell (clock to clock) , όπως επίσης και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Επίσης

Οι επεξεργαστές με πυρήνα Broadwell ακόμη και στις μέρες μας κρατάνε αρκετά υψηλές τιμές (ώς μεταχειρισμένοι) πιθανόν και λόγω της περιορισμένης παραγωγής τους.

 

Αυτά πιστεύω ήταν τα κριτήρια του Κινέζου , ο οποίος αποφάσισε να βγάλει στην αγορά αυτούς τους τροποποιημένους επεξεργαστές.

 

Μιάς και με έτρωγε η περιέργεια , αποφάσισα να δοκιμάσω αυτό το "υβρίδιο".

 

Προχώρησα στην αγορά και έλαβα το πακέτο , το οποίο εκτός του επεξεργαστή περιείχε και μιά λιτή οδηγία εντός.

1)Να χαλαρώσω λίγο τις βίδες του socket πάνω στη μητρική (γιατί λόγω του extra pcb , ο επεξεργαστής έχει επιπλέον ύψος)

2)Αν είχα μητρική Asus να κάνω disable την επιλογή Auto για το Core Voltage στο bios.

 

Μιάς και είχα μητρική Asrock (δέν με απασχόλησε η 2η σημείωση).

 

Αναβάθμισα το bios μου , σε version που περιέχει το Microcode για τους Broadwell και προχώρησα σε εγκατάσταση του επεξεργαστή.

 

Long story short

Ο επεξεργαστής λειτούργησε κανονικά εξ'αρχής και μάλιστα (ώς overclocker) κλοκάρισε με σχετική αξιοπρέπεια.

 

More to come ...

 

Ο επεξεργαστής είναι τετραπύρηνος (και στην περίπτωση μας υποστηρίζει και Hyperthreading) , άρα 4C/8T.

"Εργοστασιακά" τρέχει στα 2,7Ghz και ανοίγει single core turbo boost στα 3,6Ghz.

Το συγκεκριμένο δικό μου κομμάτι είχε VID 0.987 volt.

 

Ενεργοποιώντας την επιλογή All core και κλείνωντας όλα τα C-states στο bios , o επεξεργαστής μπορούσε να δουλέψει στα 3,6ghz με VID 1.255 (το οποίο μπορούσε να πέσει στα 1,225 σε manual ρύθμιση).

 

Μετά τις αρχικές δοκιμές μου , σε επιπλέον overclocking , κατέληξα σε ένα +0,065 offset για 4,0Ghz bench-stable

 

Το cpu-z σαν utility , δέν διαβάζει σωστά κάποια στοιχεία του , αλλά το Aida64 cpuid είναι κομπλέ.

 

Ενδεικτικά εδώ ένα benchmark σε Cinebench R20 (χωρίς tweaks).

https://hwbot.org/submission/4281846_

 

spacer.png

 

 

*EDIT

Ξέχασα να γράψω παραπάνω , ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής έχει κατά κάποιο τρόπο "ξεκλείδωτο" multi , αφού μπορεί να ανοίξει μέχρι 42x (ίσως να είναι ιδιαιτερότητα του ES).

 

**EDIT

Επίσης ο συγκεκριμένος επεξεργαστής έχει πολύ καλύτερη (σε σχέση με τους Haswell) ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

Intel® Iris® Pro Graphics 6200

 

 

 

 

 

 

 

 

Θα ηθελα πολυ να τους δω συγκριτικα με εναν 4790κ

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε ο @TASOS clock to clock είναι πιο καλός ο υβριδικός ;)

@kostas.karras έτσι και clock to clock θα ειναι καλύτερος από τον 4790k ... δες  και στο cpuz που είναι reference...στα 4.0ghz ...ακόμα κ στα 3.9 δείχνει πιο γρήγορος 

cpuzzzz.png

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Επιβεβαιώθηκε ο @TASOS clock to clock είναι πιο καλός ο υβριδικός ;)

@kostas.karras έτσι και clock to clock θα ειναι καλύτερος από τον 4790k ... δες  και στο cpuz που είναι reference...στα 4.0ghz ...ακόμα κ στα 3.9 δείχνει πιο γρήγορος 

cpuzzzz.png

Θέλω περισσότερα benchs :p

Σε gaming από fps και drops τί να λέει;

έχει καί μία ωμή δύναμη στο single core o 4790κ που πιστεύω είναι πιο stable.

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 1:01 ΜΜ, το μέλος TASOS έγραψε:

Για τους λάτρεις των benchmark , έχω ανεβάσει ήδη στο hwbot μιά σειρά από runs σε διάφορα benches (χωρίς tweaks) για να υπάρχουν ώς βάση.

και θα ανεβάσω ακόμη κάποια τις επόμενες μέρες.

 

https://hwbot.org/hardware/processor/core_i7_5850hq/

 

πριν 4 ώρες, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Θέλω περισσότερα benchs :p

Σε gaming από fps και drops τί να λέει;

έχει καί μία ωμή δύναμη στο single core o 4790κ που πιστεύω είναι πιο stable.

 

 

Δές στο link αυτά που έχω ανεβάσει στο hwbot για να πάρεις μιά ιδέα.

 

Τώρα σε γενικές γραμμές , ξέρουμε ότι ο Broadwell πυρήνας είχε ένα +5% IPC σε σχέση με τον Haswell 

Οπότε clock to clock ξέρουμε τί να περιμένουμε.

 

Σε σύγκριση με έναν 4790k , ο Broadwell θα χάσει όταν τα cpu γίνουν overclocked , γιατί ο Haswell θα ανεβάσει πιό ψηλά ρολόγια.

 

Αν και δέν είμαι gamer , από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι για το socket 1150 ο Broadwell είναι ο πιό αποδοτικός.

 

Οποιος θέλει να θυμηθεί τα περί Broadwell μπορεί να διαβάσει τα παρακάτω.

https://www.anandtech.com/show/9320/intel-broadwell-review-i7-5775c-i5-5675c

https://www.anandtech.com/show/9482/intel-broadwell-pt2-overclocking-ipc

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος TASOS έγραψε:

 

Δές στο link αυτά που έχω ανεβάσει στο hwbot για να πάρεις μιά ιδέα.

 

Τώρα σε γενικές γραμμές , ξέρουμε ότι ο Broadwell πυρήνας είχε ένα +5% IPC σε σχέση με τον Haswell 

Οπότε clock to clock ξέρουμε τί να περιμένουμε.

 

Σε σύγκριση με έναν 4790k , ο Broadwell θα χάσει όταν τα cpu γίνουν overclocked , γιατί ο Haswell θα ανεβάσει πιό ψηλά ρολόγια.

 

Αν και δέν είμαι gamer , από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι για το socket 1150 ο Broadwell είναι ο πιό αποδοτικός.

 

Οποιος θέλει να θυμηθεί τα περί Broadwell μπορεί να διαβάσει τα παρακάτω.

https://www.anandtech.com/show/9320/intel-broadwell-review-i7-5775c-i5-5675c

https://www.anandtech.com/show/9482/intel-broadwell-pt2-overclocking-ipc

 

Συμφωνω, βλεπω και μερικα συγκριτικα, αλλα αδυνατω να πιστεψω αναμεσα στους δυο υπερ τον 5850hq στο gaming.

Στο workstation σιγουρα καπου θα κερδιζει ο ενας,καπου θα χανει ο αλλος.

ScreenShot_20191118222350.png

ScreenShot_20191118222337.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kostas.karras παρατήρησε οτι είναι στα 3.6 o 5850hq..... ενώ με τις ευλογίες του κινέζου έχει "ξεκλειδωτο" πολλαπλασιαστη  X42... οπότε και στα x40 ... 4ghz...clock to clock θα χάνει ο 4790k... 

Μόνο αυτό που είπαν παραπάνω...οτι έχει εντελώς ξεκλείδωτο multi o K και τον πας στο θεό ....

ΑΛΛΑ clock to clock...ΤΣΑΙ χαχαχααχαχ

 

giphy.gif

 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.