Jump to content



Επιλογή εξωτερικού μέσου για full system backup


Recommended Posts

Οι δίσκοι του συστήματός μου και η χρήση τους είναι:

 

george@george-Ryzen:~$ inxi -D
Drives:
  Local Storage: total: 4.68 TiB used: 1.89 TiB (40.5%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Samsung model: SSD 860 EVO 500GB size: 465.76 GiB 
  ID-2: /dev/sdb vendor: Toshiba model: HDWD130 size: 2.73 TiB 
  ID-3: /dev/sdc vendor: Seagate model: ST31000528AS size: 931.51 GiB 
  ID-4: /dev/sdd vendor: Western Digital model: WD6401AALS-00L3B2 
  size: 596.17 GiB 

Ο εσωτερικός Toshiba 3ΤΒ (/dev/sdb) χρησιμοποιείται σαν "πρώτο" backup όλων των υπολοίπων + ταινιοθήκη.

 

Μέχρι σήμερα, για εξωτερικό offline backup χρησιμοποιώ έναν δίσκο 1TB στον οποίο φυσικά δεν χωράνε τα πάντα όλα, αλλά γίνονται backup τα critical δεδομένα + images του δίσκου συστήματος. Έτσι, ακόμα και αν "καεί" εξ ολοκλήρου το pc μου, θα μπορώ να επαναφέρω το σύστημα. Επειδή όμως κάποια εκ των δεδομένων (μη critical) δεν χωράνε, σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγοράσω κάποιο εξωτερικό μέσο που όχι μόνο να χωράει τα πάντα, αλλά να με καλύπτει και στο μέλλον από αύξηση της εσωτερικής χωρητικότητας του main pc.

 

Μετά από ψάξιμο, το μάτι μου έπεσε στον Seagate Backup Plus Hub 6TB που τον βρίσκω στο Skroutz 115€, δηλαδή σε μια εξαιρετική τιμή... Λειτουργεί και σαν hub δίνοντας 2 USB 3 ports που είναι καλοδεχούμενο γιατί το tower μου είναι αρχαίο και δεν βγάζει μπροστά USB3. Μετά το πρώτο σοκ, της τιμής (με τόσα χρήματα παίρνεις 4GB εσωτερικό δίσκο), διαπίστωσα από reviews ότι είναι και πολύ γρήγορος φτάνοντας ταχύτητες κοντά στα ~200MB/s για σειριακή ανάγνωση και προφανώς λίγο πιο κάτω για εγγραφή. Λέω λοιπόν να μου τον κάνω δώρό για την εορταστική περίοδο και να εξασφαλίσω τη δυνατότητα για full system backup σε εξωτερικό  μέσο. Λογικά με καλύπτει ακόμα και στην περίπτωση αλλαγής των εσωτερικών δίσκων μου (ο WD Black είναι κυριολεκτικά αρχαίος SATA2, αλλά μάχιμος, το ίδιο και ο εσωτερικός Seagate 1ΤΒ είναι SATA2 και λίγο νεώτερος).

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το θέμα, καθώς και αν υπάρχουν κάποιες εναλακτικές που δεν σκέφτομαι.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά. [τα likes που συχνά σου βάζω σε τέτοιες απορίες είναι όχι επειδή ξέρω ν σου απαντήσω αλλά επειδή και ενδιαφέροντα θέματα αγγίζεις και προετοιμάζεσαι αρκετά και παρουσιάζεις την όποια ερώτησή σου με καλό τρόπο]. Να σου απαντήσω συγκεκριμένα δεν ξέρω αλλά: στο σκεπτικό σου βλέπω τιμή, βλέπω ταχύτητα, από αξιοπιστία τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να το πληροφορηθείς προ αγοράς ή σε τέτοια πάμε με ευχολόγιο και κλειστά μάτια;  Υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο κι αν ναι πόσο ακριβότερο είναι; Η αξιοπιστία θα με ενδιέφερε απολύτως αν είναι να έμπαινα στο έξοδο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, salde said:

χρόνια πολλά. [τα likes που συχνά σου βάζω σε τέτοιες απορίες είναι όχι επειδή ξέρω ν σου απαντήσω αλλά επειδή και ενδιαφέροντα θέματα αγγίζεις και προετοιμάζεσαι αρκετά και παρουσιάζεις την όποια ερώτησή σου με καλό τρόπο]. Να σου απαντήσω συγκεκριμένα δεν ξέρω αλλά: στο σκεπτικό σου βλέπω τιμή, βλέπω ταχύτητα, από αξιοπιστία τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να το πληροφορηθείς προ αγοράς ή σε τέτοια πάμε με ευχολόγιο και κλειστά μάτια;  Υπάρχει κάτι πιο αξιόπιστο κι αν ναι πόσο ακριβότερο είναι; Η αξιοπιστία θα με ενδιέφερε απολύτως αν είναι να έμπαινα στο έξοδο.

 

Χρόνια πολλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 

 

Για την αξιοπιστία των δίσκων, από την εμπειρία μου έχω καταλήξει ότι είναι τζόκερ (με καλές πιθανότητες βεβαία). Άλλοι ορκίζονται στο όνομα WD, άλλοι στο όνομα Seagate, ανάλογα με τις εμπειρίες τους. Προσωπικά μου έχουν ψοφήσει δίσκοι και των 2 εταιρειών και το συμπέρασμα δεν μπορεί να είναι άλλο από: Backup!!!.

 

Από κει και πέρα πρέπει πάντα να γίνεται και ένα μικρό γκουκλάρισμα μήπως κάποιο μοντέλο βγει ελαττωματικό και έχει βουίξει ο τόπος.

 

Τώρα, για 6TB που ψάχνω εγώ δίνει η Seagate τη λύση που γράφω με 2 χρόνια εγγύηση (που είναι και η μόνη αντικειμενική παράμετρος) στα ~115€ και η WD δίνει τις εξής λύσεις στην ελληνική αγορά:

 

Western Digital Elements Desktop 6TB ~ 136€ ~ 2χρόνια εγγύηση

Western Digital My Book 6TB ~ 119€ ~ 3 χρόνια εγγύηση

 

Για τις επιδόσεις τους δεν ξέρω.

 

Δεδομένου ότι τα δεδομένα μου θα είναι ασφαλισμένα εις διπλούν (και τα critical εις τριπλούν) και χρειάζεται τρομακτική ατυχία για να τα χάσω όλα, θα προτιμήσω τον Seagate γιατί  μου δίνει και το usb hub που θα μου φανεί χρήσιμο.(Αν και τώρα που το σκέφτομαι εφόσον ο δίσκος θα είναι offline το hub δεν θα δουλεύει). Αν λοιπόν μου ψοφήσει στη διετία ξέρω ότι δεν θα χάσω τα λεφτά μου. Από κει και πέρα, μετά τη διετία όσο αντέξει και αντικαθιστώ με μοντέλο μεγαλύτερης χωρητικότητας αν χρειάζεται τότε. 

 

ΥΓ Πάντως μέχρι σήμερα έχω χάσει εσωτερικό δίσκο Seagate και εξωτερικό δίσκο WD. Ο εξωτερικός Seagate που έχω (1TB) ζει και βασιλεύει με 100% υγεία για 5-6 χρόνια. 

Εμπιστεύομαι και τις ADATA και Toshiba (εξαγορασμένη από WD), αλλά δεν βλέπω κάποιες εξωτερικές λύσεις από αυτές τις εταιρείες στα 6TB.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

γιατί  μου δίνει και το usb hub που θα μου φανεί χρήσιμο.(Αν και τώρα που το σκέφτομαι εφόσον ο δίσκος θα είναι offline το hub δεν θα δουλεύει).

τα υπόλοιπα που γράφεις συν την τιμή αρκούν για να προτιμήσεις τον Seagate.
Το hub είναι άσχετο και δεν θα έπρεπε να είναι παράμετρος στην αγορά. Εξηγώ: καταλαβαίνω ότι αν Α=Β και στο Α παίρνεις και κάτι άσχετο επιπλέον, δίνει κίνητρο για να προτιμηθεί το Α. Αυτά σε εμένα λειτουργούν ως ένα είδος ψυχολογικής πίεσης για να δικαιολογήσω την επιλογή μου και προτιμώ να τα βγάζω από τα κριτήρια επιλογής (επειδή στην πραγματικότητα σχεδόν ποτέ το Α δεν είναι ακριβώς ίδιο με το Β). Σα να μου έλεγαν «με το προϊόν δίνουμε κι ένα κουτί σοκολατάκια». Εφόσον τα σοκολατάκια δεν έχουν λειτουργική σχέση ή έχουν εντελώς δευτερεύουσα σχέση, τα διαγράφω εντελώς κι αποφασίζω με τα κριτήρια για τη βασική λειτουργία του προϊόντος. Αν θες/χρειάζεσαι USB 3, δες ξεχωριστά για USB 3 hub. Στην οθόνη κοιτάω για οθόνη, δεν με νοιάζει αν έχει USB, στο πληκτρολόγιο για πληκτρολόγιο κλπ

Παρεμπιπτόντως ειδικά για τα USB είναι πονεμένη ιστορία. Κάνουν σχεδόν ότι θέλουν και είναι από τα σημεία που κόβουν ρεύμα/τα περνάνε σε idle κλπ για να εμφανίσουν κατανάλωση φιλική προς το περιβάλλον. Σπανίως τα αναφέρουν αναλυτικά με αποτέλεσμα να βλέπεις σε ένα μηχάνημα μια θύρα που την ονομάζουν π.χ. USB 2 να έχει διαφορετική συμπεριφορά από κάποιο USB 2 σε άλλο μηχάνημα. Μπλέκονται και τα windows που επίσης μπορεί να κατεβάζουν το ρεύμα στα USB για εξοικονόμηση ενέργειας υποτίθεται, ποντάροντας και στο γεγονός ότι δεν χρειάζονται όλες οι συσκευές USB το φουλ ρεύμα της προδιαγραφής κι είναι εύκολο να γίνει μπάχαλο. Αν πραγματικά χρειάζεσαι USB 3.0 έτσι κι αλλιώς μάλλον είναι προτιμότερο να το κάνεις αυτόνομα, τα hubs που κάνουν μόνο αυτήν τη δουλειά είναι πιθανότερο να δίνουν όλο το ρεύμα της προδιαγραφής. Παρομοίως και άλλα σχετικά gadgets  (ξεχωριστό power bank είναι πιθανότερο να σου φορτίσει απροβλημάτιστα κινητό συγκριτικά με φόρτιση από θύρα σε μητρική κλπ)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, salde said:

τα υπόλοιπα που γράφεις συν την τιμή αρκούν για να προτιμήσεις τον Seagate.
Το hub είναι άσχετο και δεν θα έπρεπε να είναι παράμετρος στην αγορά. Εξηγώ: καταλαβαίνω ότι αν Α=Β και στο Α παίρνεις και κάτι άσχετο επιπλέον, δίνει κίνητρο για να προτιμηθεί το Α. Αυτά σε εμένα λειτουργούν ως ένα είδος ψυχολογικής πίεσης για να δικαιολογήσω την επιλογή μου και προτιμώ να τα βγάζω από τα κριτήρια επιλογής (επειδή στην πραγματικότητα σχεδόν ποτέ το Α δεν είναι ακριβώς ίδιο με το Β). Σα να μου έλεγαν «με το προϊόν δίνουμε κι ένα κουτί σοκολατάκια». Εφόσον τα σοκολατάκια δεν έχουν λειτουργική σχέση ή έχουν εντελώς δευτερεύουσα σχέση, τα διαγράφω εντελώς κι αποφασίζω με τα κριτήρια για τη βασική λειτουργία του προϊόντος. Αν θες/χρειάζεσαι USB 3, δες ξεχωριστά για USB 3 hub. Στην οθόνη κοιτάω για οθόνη, δεν με νοιάζει αν έχει USB, στο πληκτρολόγιο για πληκτρολόγιο κλπ

Παρεμπιπτόντως ειδικά για τα USB είναι πονεμένη ιστορία. Κάνουν σχεδόν ότι θέλουν και είναι από τα σημεία που κόβουν ρεύμα/τα περνάνε σε idle κλπ για να εμφανίσουν κατανάλωση φιλική προς το περιβάλλον. Σπανίως τα αναφέρουν αναλυτικά με αποτέλεσμα να βλέπεις σε ένα μηχάνημα μια θύρα που την ονομάζουν π.χ. USB 2 να έχει διαφορετική συμπεριφορά από κάποιο USB 2 σε άλλο μηχάνημα. Μπλέκονται και τα windows που επίσης μπορεί να κατεβάζουν το ρεύμα στα USB για εξοικονόμηση ενέργειας υποτίθεται, ποντάροντας και στο γεγονός ότι δεν χρειάζονται όλες οι συσκευές USB το φουλ ρεύμα της προδιαγραφής κι είναι εύκολο να γίνει μπάχαλο. Αν πραγματικά χρειάζεσαι USB 3.0 έτσι κι αλλιώς μάλλον είναι προτιμότερο να το κάνεις αυτόνομα, τα hubs που κάνουν μόνο αυτήν τη δουλειά είναι πιθανότερο να δίνουν όλο το ρεύμα της προδιαγραφής. Παρομοίως και άλλα σχετικά gadgets  (ξεχωριστό power bank είναι πιθανότερο να σου φορτίσει απροβλημάτιστα κινητό συγκριτικά με φόρτιση από θύρα σε μητρική κλπ)

Το hub το ανέφερα, μόνο και μόνο επειδή το tower μου είναι από την εποχή usb2 και δεν δίνει μπροστινές usb3. Φέρνω μια usb3 πάνω στο γραφείο με extension cable (είναι μια κάποια λύση, αλλά άκομψη). Συνεπώς, το να έχω και 2xusb3 ports στο γραφείο, για τη δικιά μου περίπτωση είναι ευπρόσδεκτο σαν προστιθέμενη αξία στη συσκευή. Ένα ενεργό usb3 hub ξεκινάει από 25-30€.

 

Αν τελικά αγοραστεί το μοντέλο αυτό, θα ακολουθήσει αναλυτικό review, τόσο για ταχύτητες μεταφοράς όσο και για το τι ρεύμα δίνουν οι usb3 θύρες του και τι ταχύτητες επιτυγχάνουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το hub το ανέφερα, μόνο και μόνο επειδή το tower μου είναι από την εποχή usb2 και δεν δίνει μπροστινές usb3.

Πουλανε στο ebay ενα σωρο πλακακια για την προσοψη, μην κολλας σ'αυτο

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι δεν είναι ακριβώς ζαριά όπως το παρουσιάζεις. Υπάρχουν στατιστικά αστοχίας με εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά συγκεκριμένων μοντέλων.

Αλλά...όχι σε αυτά τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σε δισκους, για να μην παιζεις με τα ζάρια οπως λεει και ο Γιαγκος παραπανω, πηγαινεις στα καλά μοντελα HGST. Οχι σε αυτα τα λεφτα βεβαια. Γενικα ποτε δεν ημουν υπερ των "κλειστων, ετοιμων" δισκων γιατι δεν ξερω τι εχει το κουτακι μεσα. Παντα προτιμουσα καλο drive με αντιστοιχο καλο εξωτερικο case.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το ξέρω ότι υπάρχουν enterprise δίσκοι με άλλο επίπεδο αξιοπιστίας και φυσικά άλλη τιμή. Δεν συζητάμε γι' αυτό όμως. Η συζήτηση είναι πάντα για το desktop και για τιμές 19€/ΤΒ. Όταν έγραψα για ζάρια, σε αυτούς τους δίσκους αναφερόμουν και όχι για enterprise που όπως σωστά προαναφέρθηκε υπάρχουν στατιστικά αστοχίας. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, gdp77 said:

Δεν υπάρχει πλέον η εταιρεία. Είναι εξαγορασμένη από WD

Πάντως στο backblaze 1 2( Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι και σε τι συνθήκες τους έχουν ) οι HGST συνεχίζουν να έχουν το χαμηλότερο annualized failure rate σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Πάντως στο backblaze 1 2( Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι και σε τι συνθήκες τους έχουν ) οι HGST συνεχίζουν να έχουν το χαμηλότερο annualized failure rate σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες μάρκες.

Εξαγοράστηκε περίπου 2012-2013 από WD. Μέχρι το 2018 έβγαζαν δίσκους με το δικό τους brand name λόγω Κινεζικής κυβέρνησης που δεν άφηνε την WD να απορροφήσει και το όνομα. Τελικά από το 2015 άρθηκαν οι περιορισμοί και πλέον (από το 2018) δεν υφίσταται το brand name. Αν θα βρει κάποιος HGST δίσκους να αγοράσει είναι από στοκ μόνο.

 

Quote

It was initially a subsidiary of Hitachi, formed through its acquisition of IBM's disk drive business. It was acquired by Western Digital in 2012, but required to operate autonomously from the remainder of the company due to conditions imposed by Chinese regulators. However, in October 2015, Chinese regulators permitted Western Digital to begin wider integration of HGST into its main business. By 2018, the HGST brand had been phased out, with its remaining products now marketed under the Western Digital name.

 

13 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Πάντως στο backblaze 1 2( Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι και σε τι συνθήκες τους έχουν ) οι HGST συνεχίζουν να έχουν το χαμηλότερο annualized failure rate σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες μάρκες.

Οι Toshiba (έστω και με λιγότερα "drive days") φαίνονται με καλύτερα ποσοστά... Σε κάθε περίπτωση, επειδή η συγκεκριμένη μέτρηση λειτουργούσε ως αναφορά για να αγοράσουν κάποιοι desktop drives, να τονίσουμε ότι όλα αυτά τα drives είναι enterprise grade με λειτουργία 24/7 και όχι με συνεχή power on/off που ένας desktop δίσκος θα υποστεί και συμβάλλουν στη φθορά του.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε αυτές τις συγχωνεύσεις. απορροφήσεις, ονοματολογίες, περισσότερη σημασία έχει αν κρατούν ή όχι τις ίδιες γραμμές παραγωγής, τους ίδιους ανθρώπους, τις ίδιες τεχνολογίες. Έχει μια σειρά που ονομάζει Ultrastar, με μόνο οδηγό τα ονόματα δεν καταλαβαίνει κάποιος τι γίνεται ακριβώς. Ουσιαστικά πρόκειται για τους Deskstar της IBM, οι οποίοι πήγαν αρχικά στην Hitachi κι έπειτα στην WD. Αν έχουν κρατηθεί και χρησιμοποιούνται ως συνέχεια τα ίδια εργοστάσια στις ΗΠΑ μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι υπάρχει συνέχεια παρά τις αλλαγές ονόματος. Αλλιώς φτου κι απ΄την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, salde said:

Αν έχουν κρατηθεί και χρησιμοποιούνται ως συνέχεια τα ίδια εργοστάσια στις ΗΠΑ μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι υπάρχει συνέχεια παρά τις αλλαγές ονόματος. Αλλιώς φτου κι απ΄την αρχή

 

Και τα ίδια εργοστάσια να είναι, οι τεχνολογίες παραγωγής αλλάζουν συνέχεια (πυκνότητες αποθήκευσης, μοτέρ, κεφαλές κτλ). Οπότε δεν σημαίνει ότι επειδή π.χ. το 2015 είχε αξιόπιστους δίσκους από το τάδε εργοστάσιο, οι δίσκοι που παράγονται και σήμερα από το ίδιο εργοστάσιο είναι εξίσου αξιόπιστοι...

 

Για να επαναφέρω την κουβέντα στο θέμα, ο εξωτερικός που θα πάρω θα είναι το δεύτερο backup  (δηλαδή backup του backup) και δεν θα είναι και σε συνεχή λειτουργία, παρά μόνο θα συνδέεται όταν παίρνω backup.

 

Κοστίζουν 115€ τα 6ΤΒ, με δύο χρόνια εγγύηση. Έστω ότι σκάει μετά τα 2 χρόνια, οπότε αγοράζω άλλον ένα και βάζω άλλα 115€ με άλλα 2 χρόνια εγγύηση. (Σε 2 χρόνια η τιμή του θα είναι κατά πολύ μειωμένη, αλλά χαρίζει η ομάδα). Πάμε λοιπόν στα 115+115=230€ σε βάθος 4 ετίας, που είναι το χειρότερο σενάριο.

 

Ας υποθέσουμε τώρα χάριν συζήτησης ότι αγοράζω enterprise grade δίσκο. Για 6ΤΒ στο skroutz, ξεκινάμε από ~170€ για παλαιότερα μοντέλα που υπάρχουν σε στοκ, ενώ τα επίκαιρα μοντέλα ξεκινάνε από ~230-240€. Προσθέτουμε και +20 ευρώ για ένα φτηνό usb 3.0 enclosure, οπότε για το δικό μου use case, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα.

 

Ακόμα και αν ο εξωτερικός που θα πάρω σκάσει μετά την εγγύηση και αναγκαστώ να τον αντικαταστήσω, και πάλι θα είμαι περίπου στα ίδια χρήματα με το να αγοράσω έναν enterprise grade αυτή τη στιγμή. Και όλα αυτά χωρίς να έχω υπολογίσει τη σίγουρη μείωση τιμής μετά από 2 χρόνια για τα 6TB. Αν βάλουμε και αυτή τη μείωση στην εξίσωση, ε τότε δεν συμφέρει η αγορά κάποιου ακριβότερου δίσκου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gdp77 said:

οπότε για το δικό μου use case, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα.

 

συμφωνώ, κυρίως επειδή εσύ είσαι προσεκτικός με το ζήτημα backup και δεν είναι το μοναδικό σου backup. Επιπλέον δεν έχεις να αντιμετώπισης (σΕις, έλεος) ζωτικά θέματα downtime ούτε πολλά από τα αρχεία σου είναι θέμα ζωής και θανάτου (στην τελική αν φτάσεις στο έσχατο σημείο να χαθούν π.χ. ταινίες, ε ας χαθούν, δεν θα πεθάνουμε). Προγράμματα λογικά δεν είναι τόσο μοναδικά ώστε να είναι αδύνατον να ξαναβρεθούν, μόνο προσωπικά αρχεία με φωτογραφίες ή προσωπικές δημιουργίες θα καιγόμουν να μην χάσω με τίποτα.
Νομίζω σωστά το σκέφτεσαι.

 

 

16 minutes ago, gdp77 said:

Οπότε δεν σημαίνει ότι επειδή π.χ. το 2015

Φυσικά. Απλώς ένας μπουσουλας είναι που μπορεί να μην ισχύει καν όσο περνά ο χρόνος.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.