Jump to content



Βοήθεια για στήσιμο backup συστήματος


Recommended Posts

1 hour ago, gdp77 said:

Ναι έχεις δίκιο είχα στο μυαλό μου τα 100mbps. To gigabit μπορεί να πιάσει θεωρητικά πάνω από 100MBps

1Gbps μπορεί να πιάσει στην καλύτερη 10mb.

Αν το αρχείο είναι ένα μεγάλο.

 

Αν είναι πολλά μικρά η ταχύτητα είναι πολύ ποιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά:

Usb 2.0 : 45 με 50

100mbps Lan : 10 με 12

Gigabit Lan : μέχρι 120

 

Οταν μιλάμε για gbit nas είναι πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την ταχύτητα. Εάν δείτε review από nas εδώ θα καταλάβετε. 

 

Αλλά όπως γράφτηκε και παραπάνω, μία φορά θα τρέξει το full backup... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες παίρνουμε backup terabyte σε gigabit lan μην τρελαίνεστε.

Το full backup θα αργήσει.

Ειδικά αν δε βάζεις να πάρει full backup συχνά πυκνά δε θα το δεί.

Έτσι και αλλιώς backup βάζεις να γίνουν ώρες που δε δουλεύεις γιατί δημιουργεί delay και στο source.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Usb 2.0 : 45 με 50

Στην θεωρία ναι. Στην πράξη, ούτε στον ύπνο του. Στην καλύτερη ~20ΜΒ/s. Τουλάχιστον με τη δικιά μου εμπειρία.

 

Επίσης και για το gigabit lan τα 125ΜΒ/s είναι θεωρητικό bandwitdh, χωρίς overhead του δικτύου στο physical layer, του πρωτοκόλλου δικτύου κτλ. Στην πράξη οι ταχύτητες είναι αρκετά μικρότερες ανάλογα με τα υποσυστήματα που χρησιμοποιούνται.

 

https://www.tomshardware.com/reviews/gigabit-ethernet-bandwidth,2321-3.html

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στην θεωρία ναι. Στην πράξη, ούτε στον ύπνο του. Στην καλύτερη ~20ΜΒ/s. Τουλάχιστον με τη δικιά μου εμπειρία.

 

Mία τυχαία αντιγραφή από σκληρό δίσκο 7200rpm κουμπωμένο σε θύρα USB2.0

 

111.PNG

 

πριν 17 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επίσης και για το gigabit lan τα 125ΜΒ/s είναι θεωρητικό bandwitdh, χωρίς overhead του δικτύου στο physical layer, του πρωτοκόλλου δικτύου κτλ. Στην πράξη οι ταχύτητες είναι αρκετά μικρότερες ανάλογα με τα υποσυστήματα που χρησιμοποιούνται.

 

https://www.tomshardware.com/reviews/gigabit-ethernet-bandwidth,2321-3.html

 

Αυτά είναι νούμερα πριν 10 χρόνια με συστήματα που προφανώς δεν την πάλευαν. Στο παρακάτω γράφημα μπορείς να δεις δικές μου μετρήσεις για

 

Εγγραφή/ανάγνωση α) 2000 αρχείων μεγέθους 50KB, β) 200 αρχείων μεγέθους 500KB, γ) 200 αρχείων μεγέθους 5mb και δ) ενός αρχείου 4GB

 

large.QNAP_TS_251A_REVIEW_Robocopy.png.0

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η στιγμιαία μέτρηση (screenshot) MB/s δεν είναι ακριβής. Δοκίμασε να μεταφέρεις ένα μεγάλο αρχείο και μέτρα χρόνο. Τα 40MB/s σε usb2 medium εγώ δεν τα έχω δει ποτέ. Άσε με να κάνω κάποιες δικές μου μετρήσεις να ποστάρω και εγώ όταν μπορέσω αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα της ταχύτητας πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις απ' ότι του αντιστοιχούν. Ο μπούσουλας MB/s ~= Mbps/10 αρκεί για τις ανάγκες της συζήτησης.

 Κι αν ποτέ λείψει σε κάποιον η ταχύτητα του δικτύου, πλέον είναι προσιτές και ταχύτητες μεγαλύτερες από Gbit/s. Μετά αρχίζει να τίθεται θέμα ταχύτητας των δίσκων, SSD cache, ή ακόμα και full flash, που δεν έχουν νόημα στην τρέχουσα συζήτηση...

Οι πρώτες απαντήσεις των @swatoner και @GriGaS είναι πλήρεις και έχουν δώσει τις κατευθυντήριες γραμμές, το θέμα είναι τί ακριβώς θα βολέψει τον @UltraB για να ενσωματωθεί αβίαστα στον τρόπο δουλειάς του. Και το καλύτερο (τεχνικά) backup στον κόσμο δεν είναι χρήσιμο, εάν δεν είναι εύχρηστο και δεν τηρείται ευλαβικά. Το έτοιμο NAS με αυτόματο συγχρονισμό είναι μάλλον το απλούστερο και πιο vfm για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

 

Έχεις δίκιο. Δοκίμασα με ένα γρήγορο usb3 φλασάκι ( >70MB/s σε usb3) σε usb2 υποδοχή και πέτυχα μεταφορά αρχείου 2050ΜΒ σε 50s, ήτοι 41 ΜΒ/s. 

 

Είχα κολλήσει στην εποχή που χρησιμοποιούσα usb2 mediums. thanks για την ενημέρωση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας νομίζω.

 

Και επι της ευκαιρίας παραπάνω έκανα ένα τυπογραφικό λάθος..

Gigabit σύνδεση θα πιάσει 100mb όχι 10 όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Grigas

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πιστεύω ότι η λύση NAS για 1ΤΒ backup είναι μάλλον άσκοπο έξοδο, εκτός αν υπάρχουν και άλλες ανάγκες προς εξυπηρέτηση. Ένας εσωτερικός δίσκος για πρώτο backup και ένας δεύτερος εξωτερικός για δευτερεύον offline backup είναι λύση οικονομική και λειτουργική. Επίσης μου άρεσε και η ιδέα για 2 εξωτερικούς που να χρησιμοποιούνται εναλλάξ για να υπάρχει και ιστορικό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πάντως εγώ πιστεύω ότι η λύση NAS για 1ΤΒ backup είναι μάλλον άσκοπο έξοδο, εκτός αν υπάρχουν και άλλες ανάγκες προς εξυπηρέτηση. Ένας εσωτερικός δίσκος για πρώτο backup και ένας δεύτερος εξωτερικός για δευτερεύον offline backup είναι λύση οικονομική και λειτουργική. Επίσης μου άρεσε και η ιδέα για 2 εξωτερικούς που να χρησιμοποιούνται εναλλάξ για να υπάρχει και ιστορικό. 

Τα πλεονεκτήματα του έτοιμου NAS είναι (μεταξύ άλλων) ότι έχει έτοιμο client για αυτόματα backups, κρατάει ιστορικότητα των αρχείων και υποστηρίζει εύκολα δεύτερο δίσκο σε RAID για μεγαλύτερη αξιοπιστία. Το πρόβλημα με το χειροκίνητο backup είναι ότι εξαρτάται από την επιμέλεια του χρήστη, και δεν είναι πάντα πρακτικό να ασχοληθεί κανείς.

Κι εμένα στο 3:2:1 backup σχήμα μου, το 1 είναι κάποιων μηνών, γιατί δεν έχω συνδέσει τον εξωτερικό δίσκο για επικαιροποίηση.

Ο εσωτερικός δίσκος, σε περιπτώσεις ransomware όπως του παραδείγματος,  είναι σαν να μην υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού, κανένας δεν μπορεί να καταλάβει πόσο βολεύει ένα NAS, μέχρι να το βάλει στη ζωή του. Μετά από λίγο καιρό ψάχνει πυρήνες και RAM για να του φορτώσει και άλλα πράγματα... Κάπως έτσι βρέθηκα με 8gb ram στο TS-251A μου...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

Τα πλεονεκτήματα του έτοιμου NAS είναι (μεταξύ άλλων) ότι έχει έτοιμο client για αυτόματα backups, κρατάει ιστορικότητα των αρχείων και υποστηρίζει εύκολα δεύτερο δίσκο σε RAID για μεγαλύτερη αξιοπιστία. Το πρόβλημα με το χειροκίνητο backup είναι ότι εξαρτάται από την επιμέλεια του χρήστη, και δεν είναι πάντα πρακτικό να ασχοληθεί κανείς.

Κι εμένα στο 3:2:1 backup σχήμα μου, το 1 είναι κάποιων μηνών, γιατί δεν έχω συνδέσει τον εξωτερικό δίσκο για επικαιροποίηση.

Ο εσωτερικός δίσκος, σε περιπτώσεις ransomware όπως του παραδείγματος,  είναι σαν να μην υπάρχει.

Το αυτοματοποιημένο backup με incremental snapshots γίνεται εύκολα σε εσωτερικό δίσκο. Στο Linux mint που χρησιμοποιώ εγώ μάλιστα γίνεται out of the box

 

Όσο για το raid, συγγνώμη αλλά δεν εμπιστεύομαι καμία συσκευή που αν ψοφήσει θες ίδια ακριβώς ή της ίδιας εταιρείας για να ανακτήσεις τα δεδομένα σου. Καλύτερα soft raid, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι σοβαρές υλοποιήσεις υπάρχουν μόνο στο Linux. Στα win είσαι out of luck.

 

Τώρα για το manual backup πράγματι εξαρτάται από τον χρήστη αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση αν θες και ένα αντίγραφο off line. 

 

Για ένα επώνυμο ΝAS δύο δίσκων θες τουλάχιστον 160-200€ + κόστος των δίσκων. Για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία και να πληρώσεις το κόστος για λύση backup 1ΤΒ δεδομένων, αν δεν έχεις άλλες απαιτήσεις?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το αυτοματοποιημένο backup με incremental snapshots γίνεται εύκολα σε εσωτερικό δίσκο. Στο Linux mint που χρησιμοποιώ εγώ μάλιστα γίνεται out of the box

 

Όσο για το raid, συγγνώμη αλλά δεν εμπιστεύομαι καμία συσκευή που αν ψοφήσει θες ίδια ακριβώς ή της ίδιας εταιρείας για να ανακτήσεις τα δεδομένα σου. Καλύτερα soft raid, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι σοβαρές υλοποιήσεις υπάρχουν μόνο στο Linux. Στα win είσαι out of luck.

 

Τώρα για το manual backup πράγματι εξαρτάται από τον χρήστη αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση αν θες και ένα αντίγραφο off line. 

 

Για ένα επώνυμο ΝAS δύο δίσκων θες τουλάχιστον 160-200€ + κόστος των δίσκων. Για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία και να πληρώσεις το κόστος για λύση backup 1ΤΒ δεδομένων, αν δεν έχεις άλλες απαιτήσεις?

Ξεκινώντας αντίστροφα, η απάντηση στο γιατί NAS είναι αυτή που έδωσε και ο Grigas: "If you build it, they will come" ?

Δίνει ποιότητα ζωής σε αρκετές εργασίες, με το backup να είναι μία μόνο από αυτές.

 

Επιπλέον, για όλες σχεδόν τις περιπτώσεις συζητάμε για soft RAID και πανεύκολη ανακτησιμότητα δεδομένων σε περίπτωση βλάβης του. Για το Windows vs Linux, ακόμη και τα storage spaces των Windows είναι αξιοπρεπής υλοποίηση volume management (αν και δεν την προτείνω για αυτή τη χρήση).

 

Τον εσωτερικό δίσκο τον απορρίπτω ως ιδανικό backup, για τον προφανή λόγο που ανέφερα και πριν: ότι ειδικά στην περίπτωση που συζητάμε, θα είχε πολλές πιθανότητες να είχε κολλήσει και αυτός ransomware. Ακόμη κι αν κάποιος δουλεύει εξαρχής dual boot Windows/Linux, και θα επέλεγε το backup να φαίνεται μόνο από το Linux (κερδίζοντας αρκετά σε προστασία του δίσκου), πάλι το NAS έχει το πλεονέκτημα ότι δίνει όλες τις υπηρεσίες του απρόσκοπτα και στα δύο συστήματα.

 

Δεν είναι απαραίτητο το NAS, απλά ήθελα να αναφέρω ακροθιγώς μερικά από τα πλεονεκτήματά του, που νομίζω ότι δικαιολογούν το αυξημένο κόστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λύσεις υπάρχουν πολλές το όριο είναι πόσα θέλεις να διαθέσεις και πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις.

 

Αν θέλεις οικονομική λύση αλλά με αρκετό manual process πάς σε δίσκους συνδεδεμένους στο σύστημα και βάλε βγάλε κάθε μήνα κλπ.

 

Μετά πας σε ποιο ακριβές λύσεις NAS, είτε ολοκληρωμένες είτε custom made.

Synology>QNAP>FreeNAS/Xpenology

Στην δουλειά έχω και Synology & QNAP αλλά και λύσεις της Dell.

Σπίτι, σε φίλους αλλά και πελάτες έχω στήσει και Ubuntu/FreeNAS/Unraid.

Από λύσεις όπως Microserver με Xpenology/FreeNAS/Unraid, είτε custom pc με Unraid έως και P4 με Ubuntu.

 

Το θέμα είναι πόσο θέλεις να ασχοληθείς.

Σπίτι, το main pc μου το έκανα Mini Server με Unraid κάνοντας host Plex, Sonarr, Radarr, Lidarr, Nginx, Tautili, Resilio Sync σε dockers και custom Rsync, Acronis Backup  Destination & 2 VMs Win 2019.

Αν θέλεις να ασχοληθείς παίρνεις έναν HP Microserver που κοστίζει όσο ένα 2disk NAS και έχεις 4 δίσκους με expandability να μεγαλώσεις και βάζεις πχ FreeNAS.

 

Αν δε θέλεις να ασχολείσαι και πολύ τότε πας σε έτοιμη λύση NAS (Synology/NAS).

Και πραγματικά όσο τρώς έρχεται η όρεξη.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.