Jump to content



Βοήθεια για καινούργιο σύστημα


Recommended Posts

Λοιποοόν, λέω να επενδύσω το δώρο συν κάτι παραπάνω σε καινούργιο σύστημα και επειδή η τελευταία φορά που έστησα υπολογιστή ήταν με 7600GT ζητώ βοήθεια.

Τα δεδομένα μου:

 

- Περί τα 1000 ευρώ μπάτζετ

- Μόνο πύργος, οθόνη υπάρχει (1080p)

- Χρήση 1080p flat gaming, ελαφριοί VR τίτλοι

 

Δίνοντας λίγο έμφαση στην κάρτα γραφικών, μου φαίνεται ότι πάω για κάποια υλοποίηση της RX 5700XT. Η Sapphire Pulse φαίνεται διαδεδομένη επιλογή. Θα ήθελα βοήθεια και για τα υπόλοιπα μέρη. 

 

Επεξεργαστής..........Ryzen 5 3600

Μητρική....................MSI B450 Pro Carbon

Μνήμες.....................Corsair Vengeance LPX 16GB

Τροφοδοτικό............Corsair RMx Series RM750x

Δίσκος......................Samsung 860 Evo 250GB (Δεν ξέρω αν χρειάζεται και κάποιος hdd ή απλά μεγαλύτερος SSD)

 

Mένει το κουτί που προσωπικά έχω μια αδυναμία στη Lian li αλλά μάλλον θα πρέπει να κόψω λίγο από εκεί.

 

Κάθε κριτική και πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ανέβεις στα 130€ για μητρική, δεν κοιτάς 450. Κοιτάς 470 ή αρχίζεις και σκέφτεσαι σοβαρά κάποια 570, έστω και αν πας κοντά στα 200€.

 

Στο τροφοδοτικό από την άλλη θα τσιγκουνευόμουν. Εννοώ ότι θα έπαιρνα κάτι με 5+ χρόνια εγγύηση, αλλά δεν θα κυνηγούσα το πιο ακριβό, ούτε κατ' ανάγκη την Gold στάμπα. Και με Bronze θα ένιωθα μια χαρά, αρκεί η εταιρία να ήταν εμπιστοσύνης και να έβρισκα και κανένα review σε αξιόπιστη ιστοσελίδα π.χ. JohnyGuru ή κανένα review του Μπιτζιόπουλου στο Tom's Hardware. Εξάλλου και 3950Χ να βάλεις αύριο, με μία κάρτα γραφικών οι απαιτήσεις σου δεν θα είναι ιδιαίτερα υψηλές. Εδώ πάντως πολλοί θα διαφωνήσουν.

 

Μνήμες θα κοίταγα υψηλότερης συχνότητας π.χ. 3600 και αν είναι δυνατόν optimized για Ryzen 3000. Νομίζω οι τιμές τους ξεκινάνε σχετικά κοντά στην τιμή αυτών που έχεις βάλει.

 

Όσον αφορά τον SSD αν ήταν να πάω στα 50€ ή θα επένδυα σε NVMe 250GB ή θα κοίταγα για 500GB σε SATA. Και ας μην είχε το λογότυπο της Samsung πάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γω με τον yanni, αφού είσαι σε budget, κόψε απο το τροφοδοτικο και πήγαινε σε κάποιο άλλο gold πχ corsair tx550m ή καποιο pure power 11 με τα μισα λεφτα του rm750i, χωρια που δεν χρειαζεσαι τοσα watt,

 

και δώσε τα εξτρα χρήματα σε 3600mhz μνήμες  και εναν 500αρι nvme οπως adata sx8200pro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ευχαριστώ και μου δώσατε δουλειά για το σπίτι, oπότε τα παίρνω ένα ένα.

 

Για μητρική θα δώσω παραπάνω να πάω σε Χ570 (msi gaming plus). Για μνήμες θα πάω σε 3200mhz (corsair vengeance lpx) γιατί ξεφεύγουν λίγο τα 3600. Σκληρό nvme, μάλλον τον crucial mx500 να γλιτώσω και κάτι από κει.

 

Τώρα για το τροφοδοτικό όντως δε χρειάζομαι 650W. Λέω για CX550M ή ΤΧ550Μ. Οικονομικά έρχομαι στα ίδια πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για 10 ευρώ πήγαινε στις Gskill Ripjaws V που έχουν samsung die (https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html) και βάλε τον Adata. Αν είναι να βάλεις sata καλύτερα να πάρεις έναν κανονικό δίσκο που θα σου έρθει και πιο φθηνά μάλλον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, cna said:

Αν είναι για 10 ευρώ πήγαινε στις Gskill Ripjaws V που έχουν samsung die (https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html) και βάλε τον Adata. Αν είναι να βάλεις sata καλύτερα να πάρεις έναν κανονικό δίσκο που θα σου έρθει και πιο φθηνά μάλλον...

Aυτό για το Samsung B-die τo είχα διαβάσει κι εγώ αλλά για κάποιο λόγο έμεινα με τη λάθος εντύπωση ότι οι συγκεκριμένες 3200 είχαν. Τhanks.

 

On 12/28/2019 at 6:33 PM, TopCLR said:

Μια σημείωση: Ο SSD Crucial MX500 που πρότεινε ο Oric είναι μεν με σύνδεση Μ.2 αλλά λειτουργεί σαν SATA, δεν είναι NVMe.

Επίσης thanks, δεν το είχα παρατηρήσει.

 

Οπότε συνοψίζοντας (και σύμφωνα με τις διαθεσιμότητες του σκρουτζ) έχουμε:

MSI MPG X570 Gaming Plus          ~180€

Ryzen 5 3600                                     ~195€

Sapphire RX 5700XT Pulse             ~390€

G.Skill RipjawsV 16GB 3200MHz   ~73€

Adata XPG SX8200 Pro 512GB       ~75€

Corsair CX Series CX550M              ~70€

 

Σύνολο 983€, που μου αφήνει περίπου στο 100άρικο για κουτί.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ALK1
Link to comment
Share on other sites

Και πολλά είναι για κουτί κατά την ταπεινή μου άποψη. Εγώ έβαλα ένα των 50 ευρώ. Οκ, έχει plexi πλαϊνό και όχι γυαλί, έχει μέτριο airflow αλλά μαζί με μια hyper 212 black edition οι θερμοκρασίες της cpu διατηρούνται σε καλά επίπεδα. Ταπεινή μου άποψη, λοιπόν, είναι το 100άρι να περιλαμβάνει και ψύκτρα γιατί αυτήν που έχει η amd είναι λίγο για τα μπάζα (για τον ryzen 5 3600 - για ryzen 3 μια χαρά είναι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ALK1 said:

Corsair CX Series CX550M              ~70€

αν δίνεις 70€ για τροφοδοτικό ίσως άξιζε να κοιτάξεις τι υπάρχει κι από άλλες μάρκες εκεί κοντά (Seasonic π.χ.)

RAM σε αντίστοιχη τιμή δεν βρίσκεις τίποτα σε 3600; Υπάρχει άλλος λόγος πέραν του οικονομικού να προτιμήσεις 3200;

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2019 at 6:10 PM, ALK1 said:

Σκληρό nvme, μάλλον τον crucial mx500 να γλιτώσω και κάτι από κει.

 

Προς θεού όχι!!!!! Αυτός είναι SATA. Βάλε τον Adata 512GB SX8200 pro

 

ΥΓ τώρα είδα ότι λογικεύτηκες ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2019 at 9:23 PM, salde said:

RAM σε αντίστοιχη τιμή δεν βρίσκεις τίποτα σε 3600; Υπάρχει άλλος λόγος πέραν του οικονομικού να προτιμήσεις 3200;

 Ναι απ' ότι βλέπω κοιτώντας σήμερα είναι πιθανό σε αυτά τα λεφτά περίπου να βρω και 3600 διαθέσιμες.

 

Για τό τροφοδοτικό, περίπου στα ίδια λεφτά βλέπω Seasonic M12ii Evo 520W  CoolerMaster MasterWatt 650   Δεν ξέρω αν κάποια θεωρείται πιο αξιόπιστη εταιρεία. 

Link to comment
Share on other sites

Η Seasonic είναι από τους κορυφαίους κατασκευαστές τροφοδοτικών, οι περισσότερες άλλες μάρκες δεν κατασκευάζουν οι ίδιες. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε μοντέλο της είναι καλύτερο από το αντίστοιχο μοντέλο άλλων. Προσωπικά θα την προτιμούσα από τις φθηνότερες σειρές της Corsair αλλά δες τι υπάρχει στα χρήματα που θες να δώσεις περίπου και κινείσαι αναλόγως.

Μέχρι 80 ευρώ βλέπω στο σκρουτζ αυτά τα Seasonic. Γενικώς κοίτα και στο google μην περιορίζεσαι μόνο στο σκρουτζ

Link to comment
Share on other sites

Για sx8200 και s11 βρήκα αυτό οπότε μάλλον θα πάω για τον sx8200.

 

Έγινε παραγγελία για CPU, GPU και κολλάω λίγο στη μητρική. Βλέπω ότι για entry level Χ570 η msi gaming plus έχει κάπως πιο μέτριες κριτικές σε σχέση με asus tuf gaming και aorus elite (που είναι και ένα κλικ ακριβότερες βέβαια) και δεν ξέρω αν αξίζει να ανεβάσω κάπως το μπάτζετ.

Link to comment
Share on other sites

Για μητρική εγώ είμαι σταθερά υπέρ του B450 (π.χ. μια MSI tomahawk MAX κοστίζει ~115€), εφόσον ο χρήστης δεν πρόκειται να αξιοποιήσει το PCIe GEN4 των X570.

Τα ρέστα σουβλάκια ή να πάνε σε καλύτερη GPU ή ό,τι άλλο έχει ανάγκη ο αγοραστής.

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπεύεις να κρατήσεις το σύστημα πολλά χρόνια χωρίς αλλαγή μητρικής/επεξεργαστή, SSD δώσε το κλικ και πάρε 570 (προσοχή δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη αυτή τη στιγμή). Αν όμως έχεις κατά νου σε λιγότερο από 3 χρόνια να δεις για άλλο σύστημα, τότε άσε το 570 kai k;ane ayt;o poy soy gr;afei o gdp. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.