Jump to content



Ερώτηση για modem/router, VOIP και QoS


gdp77

Recommended Posts

Με την ευκαιρία επίσκεψης τεχνικού στο σπίτι για το internet (αναβάθμισα σε 100άρα αλλά συγχρονίζω πολύ χαμηλά ~55, οπότε έπρεπε να δούμε τι γίνεται), έκανα ερώτηση αν μπορώ να χρησιμοποιήσω modem/router τρίτου κατασκευαστή. Ο τεχνικός μου είπε ότι το VOIP δεν θα μου παίζει με άλλο router (όσο ήμουν με την 50άρα η τηλεφωνία ήταν POTS), διότι έχει "κωδικούς από voda" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

 

1) Ισχύει αυτό; Δηλαδή με άλλο router, θα χάσω την τηλεφωνία;

2) Αν ισχύει, ποια οικονομική δυνατότητα μου απομένει για αγορά άλλης συσκευής που προφανώς θα συνδέεται πάνω στο modem/router του παρόχου, για ρύθμιση QoS? Προφανώς θα πρέπει να είναι κάποια συσκευή που να δίνει τουλάχιστον 4 εξόδους gigabit ethernet αλλά και WiFi. Αγοράζω κάποιο από τα router (και όχι modem) του εμπορίου; Δηλαδή θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο

 

 

 

Untitled 1.jpg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Αν παρακάμψεις το πρόβλημα συνδέοντας το επιθυμητό σου ρούτερ πάνω στο μαμά  και αφήνοντας το μαμά μόνο με το τηλέφωνο και το καινούριο σου ως wifi - lan?

 

(μάλλον παραείναι απλό αυτό που λέω άρα κάτι μου διέφυγε;)

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, schumifer said:

Αν παρακάμψεις το πρόβλημα συνδέοντας το επιθυμητό σου ρούτερ πάνω στο μαμά  και αφήνοντας το μαμά μόνο με το τηλέφωνο και το καινούριο σου ως wifi - lan?

 

Προφανώς κάτι τέτοιο σκέφτομαι, αλλά γιατί να πληρώσω για modem/router όταν δεν θα χρησιμοποιηθεί ως modem η νέα συσκευή; Πιο λογική δεν είναι η αγορά κάποιου router (σκέτο); Βλέπω π.χ. η tplink έχει πολλά εδώ https://www.tp-link.com/gr/home-networking/wifi-router/

αλλά κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω; Μπαίνω μέσω emulator να δω για το QοS αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος για τις επιλογές που δίνουν. Θέλω QoS per device και δυνατότητα rules 

 

Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ας γράψει εδώ την εμπειρία του.

 

Τέλος είμαστε σίγουροι ότι ο ισχυρισμός του τεχνικού είναι σωστός (ότι δηλαδή με modem/router άλλου κατασκευαστή, χάνω την τηλεφωνία); Πιο κομψή λύση θα ήταν μία μόνο συσκευή και τέλος.... Ήδη γίνεται ΠΟΛΕΜΟΣ από καλώδια πίσω από το γραφείο μου. Ρωτάω γιατί από εμπειρία πλέον γνωρίζω ότι πολλά από αυτά που σου λένε οι τεχνικοί των παρόχων ή (ακόμα χειρότερα) από το τηλεφωνικό support δεν ευσταθούν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

Με την ευκαιρία επίσκεψης τεχνικού στο σπίτι για το internet (αναβάθμισα σε 100άρα αλλά συγχρονίζω πολύ χαμηλά ~55, οπότε έπρεπε να δούμε τι γίνεται), έκανα ερώτηση αν μπορώ να χρησιμοποιήσω modem/router τρίτου κατασκευαστή. Ο τεχνικός μου είπε ότι το VOIP δεν θα μου παίζει με άλλο router (όσο ήμουν με την 50άρα η τηλεφωνία ήταν POTS), διότι έχει "κωδικούς από voda" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

 

1) Ισχύει αυτό; Δηλαδή με άλλο router, θα χάσω την τηλεφωνία;

2) Αν ισχύει, ποια οικονομική δυνατότητα μου απομένει για αγορά άλλης συσκευής που προφανώς θα συνδέεται πάνω στο modem/router του παρόχου, για ρύθμιση QoS? Προφανώς θα πρέπει να είναι κάποια συσκευή που να δίνει τουλάχιστον 4 εξόδους gigabit ethernet αλλά και WiFi. Αγοράζω κάποιο από τα router (και όχι modem) του εμπορίου; Δηλαδή θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο

 

1) Γενικά ισχύει αυτό που λέει ο τεχνικός (τουλάχιστον σε συγγενικό πρόσωπό μου με forthnet του είπαν το ίδιο)

ίσως εξηγήσει την κατάσταση αυτό το link

tl:dr. Αν ο πάροχος δεν δώσει user/pass υπάρχει θέμα. Προς το παρών μόνο η Cosmote δίνει user/pass για VOip. Ακόμη και έτσι θα ήθελα να μπορούσα απλά να βάλω το router του παρόχου σε bridge mode για να περνάω μόνο την τηλεφωνία από αυτό και τίποτε άλλο (δηλαδή να έχω δικό μου modem/router που να κάνει την διαχείρηση όλου του "internet traffic" και απλά σε μια θύρα του δικού μου εξοπλισμού να κουμπώσει το modem του παρόχου το οποίο να διαχειρίζεται μόνο το μέρος της τηλεφωνίας).

ίσως βέβαια να βγει άκρη με avm fritz και να μπορέσεις να μείνεις με μία συσκευή modem/router (δεν βρήκα αναφορά αν όντως δουλεύει ελλάδα)

https://www.chip.de/news/Neue-FritzBox-7530-Supervectoring-Router-jetzt-auch-fuer-Vodafone-Kunden_150200978.html

 

2) θεωρητικά ότι και να βάλεις μετά "καλό είναι". Απλά θα μπλέξουμε με το γεγονός ποιο router έχει την δύναμη να διαχειριστεί ότι χρειάζεσαι, αν έχει αρκετά γρήγορο wifi, πόσο καλό qos κάνει και κυρίως πόσα χρήμματα σκοπεύεις να δώσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gdp77 said:

Αλλά αν το QoS δεν είναι όπως το θέλω, δεν έχει νόημα, μένω και με το router του παρόχου.

Αρχικά δες πως συμπεριφέρεται η 100αρα (όταν λύσουν την βλάβη σου)
γιατί όσες φορές εγώ πάντως προσπάθησα QoS απλά απέτυχα και κατέληξα ότι το QoS είναι άχρηστο εαν έχεις υπεραρκετό bandwidth

 

μήπως βέβαια θα έκανε καλύτερο qos ένα "καθαρό" router τύπου edgerouter/mikrotik?

Όπου θα πηγαίνει κάπως έτσι αν δεν λυθεί το θέμα του voip:
modem vodafone->edgerouter/mikrotik->access point (μπορεί να είναι και παλιό modem/router αν σε καλύπτει σε wireless ταχύτητες/δυνατότητες)

βέβαια όπως το πάω το χάος των καλωδίων χειροτερεύει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, shattered said:

βέβαια όπως το πάω το χάος των καλωδίων χειροτερεύει...

 

Άστα είμαι ήδη έτσι:

 

Και η photo είναι πριν έρθει το VOIP, καθώς τώρα υπάρχει επιπρόσθετη καλωδίωση για επιστροφή τηλεφώνου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέλεια λύση για το πρόβλημά σου.

Μέχρι τώρα η Vodafone δεν δίνει κωδικούς VoIP για ρύθμιση σε δική μας συσκευή, επομένως κρατάς υποχρεωτικά αυτήν του παρόχου.

Υπάρχουν κάποια Asus, TP-Link κλπ "φιλικά" routers με υποτυπώδες QoS (per device και per protocol) που έχουν και καλό WiFi, αλλά δεν ξέρω εάν θα σε ικανοποιήσουν.

 

Αν πας (με αυτή τη σειρά) σε Edgerouter ή Mikrotik, θα έχεις πολύ πιο παραμετροποιήσιμο QoS, αλλά πιθανόν να μη σε ικανοποιεί το WiFi (ή να μην έχεις καν) μέσα στο budget που ζητάς.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Αν στο web interface του ρούτερ της μαμάς υπάρχουν οι κωδικοί με αστερίσκους, τότε κάποτε υπήρχαν προγραμματάκια που σου αποκάλυπταν τι υπάρχει πίσω από τους αστερίσκους

Αυτό το bug έχει διορθωθεί στα cgi εδώ και χρόνια....

Παράλληλα συνήθως οι πάροχοι κάνουν και MAC filter για λόγους ασφαλείας.

 

Αν θέλεις QoS & WiFi καλό αλλά και εύχρηστο πας σε Asus αλλά το πληρώνεις.

Αλλιώς υπάρχουν και freeware λύσεις user friendly με live cd.... (#trollmode OFF)

 

Το θέμα όπως σε όλα τα πράγματα είναι τι θέλεις να κάνεις, πόσα θέλεις να δώσεις, πόσο θέλεις να ασχοληθείς και σε τι μπορείς να κάνεις πίσω.

Όσο μένεις με Vodafone απ` όσο ξέρω η μόνη λύση είναι Vodafone Modem με PPPoE pass through σε εξωτερικό Router.

Και εδώ έχουμε τις παρακάτω επιλογές.

Αν θέλεις να ασχοληθείς λίγο θα δώσεις πολλά και όσο περισσότερες δυνατότητες (πχ καλούτσικο WiFi) ανεβαίνει το budget (Asus)

Aν θέλεις να ασχοληθείς λίγο με την παραδοχή των υπηρεσιών που θα πάρεις και με λίγα λεφτά (TP-Link)

Αν θέλεις να δώσεις μέτρια χρήματα με αρκετές δυνατότητες πας σε mikrotik + Unifi AP αλλά θα έχεις 3 συσκευές ξεχωριστές.

 

Αν θέλεις 1 λύση για όλα πας σε OTE με Fritzbox είτε ASUS (πχ Asus DSL-AC87VG).

Ο ΟΤΕ δίνει κωδικούς και μπορείς να βάλεις δικό σου modem/router με VOIP δυνατότητες.

Αλλά είναι η ποιο ακριβή λύση γενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trendy said:

Έπρεπε ήδη να κοιτάζεις το traffic shaping και δη το SQM του OpenWrt.

Με βάζεις σε πολύ βαθιά νερά τώρα και δεν ξέρω αν θέλω να κολυμπήσω... Ούτε χρόνο έχω... Το OpenWrt για κάψιμο firmware σε υπάρχουσες συσκευές δεν είναι ή λέω μπούρδα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω σε οποιονδήποτε εδώ μέσα, αλλά σε σένα που θα μπορέσεις να κολυμπήσεις.

Είναι firmware για flash σε υπάρχουσες συσκευές, παίζει σε pc, παίζει και σε VM.

Είναι η προσωπική μου επιλογή για πάνω από 10 χρόνια στα ρουτέρια μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν ακόμη η Cyta είχα το Pirelli bridged με ένα router TP-Link WDR-3600 για να έχω πλήρη έλεγχο. Μια έξτρα τροφοδοσία είναι και ένα καλώδιο μεταξύ των δύο ήταν το έξτρα καλωδιομάνι. Έτσι και την τηλεφωνία την είχα κρατήσει στον αρχικό εξοπλισμό χωρίς να μπλέξω με το χούγια του παρόχου αλλά και το κόστος χαμηλά. Τότε είχα δώσει €65 αν θυμάμαι σωστά.

Είχε QoS, αν και δεν το είχα χρησιμοποιήσει, αλλά πριν το αγοράσω έλεγξα οτι έπαιρνε και wrt. Επίσης ήταν Dual Band/AP και με αναβάθμιση fimware έγινε και IP6.

Θεωρώ αν δεν θέλεις να μπλέκεις με τις παραξενιές VoIP του εκάστοτε παρόχου τότε το bridge είναι η πιό εύχρηστη και οικονομική λύση.

 

Φιλικό hijack.

Όταν πήγα VDSL πήρα καινούργιο εξοπλισμό που με κοινοποιούσε και παρόπλισα το ΤP-Link.

Τώρα που με γύρισαν σε υποδομή voda και σαπάκι εξοπλισμό λέω να το χρησιμοποιήσω ξανά. Σκέφτομαι οτι από την στιγμή που σηκώνει PPoE για την σύνδεση δεν έχει σημασία αν είναι η γραμμή ADSL/VDSL. Σωστά το σκέφτομαι ή πρέπει να κοιτάξω για νέο router;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε υπηρεσίες όπως Vodafone όταν δίνουν VOIP πάνω από router.

Μέχρι στιγμής και απ` όσο γνωρίζω μόνο ο ΟΤΕ δίνει στοιχεία για SIP Registration.

Όλοι οι άλλοι πάροχοι σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις το router τους.

 

To OpenWRT θέλει προσοχή. Φοβερό αλλά πρέπει να βρείς router με συγκεκριμένο revision που να είναι συμβατό σε αρκετές περιπτώσεις.

Όπως επίσης και λύσεις όπως dd-wrt, gargoyle, tomato θέλουν χρόνο και έρευνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Φιλικό hijack.

Όταν πήγα VDSL πήρα καινούργιο εξοπλισμό που με κοινοποιούσε και παρόπλισα το ΤP-Link.

Τώρα που με γύρισαν σε υποδομή voda και σαπάκι εξοπλισμό λέω να το χρησιμοποιήσω ξανά. Σκέφτομαι οτι από την στιγμή που σηκώνει PPoE για την σύνδεση δεν έχει σημασία αν είναι η γραμμή ADSL/VDSL. Σωστά το σκέφτομαι ή πρέπει να κοιτάξω για νέο router;

Αν έχεις μόντεμ που μπορεί να γυρίσει σε bridge, τότε μπορείς να συνδέσεις το ρούτερ της επιλογής σου πάνω του και να σηκώσεις εκεί το pppoe ή να το αφήσεις να ρουτάρει και να προωθείς τα πάντα στο ρούτερ που θα κάνει απλώς NAT μεταξύ των δύο δικτύων.

Για την τηλεφωνία είναι κάπως πιο περίπλοκο και ίσως χρειαστεί να επιλεγεί η δεύτερη λύση, ώστε να συνδέονται τα τηλέφωνα στο μόντεμ-ρούτερ του παρόχου και όχι στο ρούτερ σας.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, trendy said:

Αν έχεις μόντεμ που μπορεί να γυρίσει σε bridge, τότε μπορείς να συνδέσεις το ρούτερ της επιλογής σου πάνω του και να σηκώσεις εκεί το pppoe ή να το αφήσεις να ρουτάρει και να προωθείς τα πάντα στο ρούτερ που θα κάνει απλώς NAT μεταξύ των δύο δικτύων.

Για την τηλεφωνία είναι κάπως πιο περίπλοκο και ίσως χρειαστεί να επιλεγεί η δεύτερη λύση, ώστε να συνδέονται τα τηλέφωνα στο μόντεμ-ρούτερ του παρόχου και όχι στο ρούτερ σας.

Προσοχή σε PPPoE γιατί εφόσον έχει τηλεφωνία πάνω και μπορεί μόνο από του router του παρόχου να πάρει VOIP, δε μπορεί να κάνει bridge mode.

Θέλει pass through αν έχει επιλογή.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

99% στο Pirelli της Cyta είχε γίνει bridge (αφήνω 1% γιατί έχουν περάσει χρόνια και η μνήμη δεν βελτιώνεται στο πέρασμά τους) και είχα τηλέφωνο σε αυτό και routing κλπ στο TP-Link.

 

Ελπίζω το TP-Link 100v (που δεν το βρίσκω καν στο site της για να διαβάσω το manual) να μπορεί να γίνει bridge/passthrough.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι Network Expert ή VOIP Expert, δεν είμαι σίγουρος αλλά απ` όσο γνωρίζω.

Το VOIP κάνει register αφού πάρει Internet το Router. Αν το βάλεις σε Bridge Mode το Provider Router δε θα πάρει Internet ποτέ και έτσι το VOIP Service δε θα κάνει και register ποτέ.

Πως θα δρομολογήσει το SIP Registration όταν δεν κάνει καν routing το Device?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.