Jump to content



Αναβάθμιση ήχου σε TV


Recommended Posts

Αγόρασα μία τηλεόραση η οποία χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες και λίγο spotify. Προφανώς ο ήχος της δεν είναι ικανοποιητικός ειδικά όταν πρόκειται για μουσική.
Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση με max 400€. Αξίζει σε αυτό το budget, που είναι αρκετά χαμηλό, να πάρω κάποιον 5κάναλο ενισχυτή και να του κουμπώσω κάποια no-name ηχεία που έχω απο ενα home cinema 10-14 ετών ή να πάρω μια ηχόμπαρα και να ξεμπερδέψω?
Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη καθώς δεν είμαι και πολύ σχετικός..

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει.
Η μουσική με την TV δεν πάει πακέτο.

Αν θες να ακούς ποιοτικά μουσική, θα πάρεις ένα σετάκι ηχείων και ενισχυτή και θα παίξεις μουσική από USB ? Spotify / Qobuz lossless ? ή στήνεις ένα Plex στον υπολογιστή και streamάρεις από εκεί μέσω της TV στον ενισχυτή αν υποστηρίζει Android apps η TV σου.

 

Ρόλο μεγάλο παίζει και το που θα τα βάλεις τα ηχεία, τι απόσταση έχει η θέση ακρόασής σου, το μέγεθος του χώρου σου, αν θες μπάσσο που να σαλεύει ή όχι, κλπ.

Με ηχειάκια no-name από 5.1 παλιών εποχών δουλειά δεν θα κάνεις για μουσική, και για ταινίες με έναν ενισχυτή, πάλι θα υστερούν πάρα πολύ σε σχέση με ένα οικονομικό σύνολο 5.1 AV Receiver + 2 set Dali Spektor 1 + Spektor Vokal ( δεν το συζητάμε καν για πιο ακριβά ηχεία, εκεί πας σε άλλο επίπεδο εντελώς )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα, τι εξοδους ηχου εχει η tv? Παιζει ρολο για την επιλογη πιθανων μετατροπεων κλπ. Επισης, θελεις αργοτερα να επεκταθεις προς 5.1 η 7.1 συστημα;

 

Κατ' εμε, κοιτα για αρχη κανενα ζευγαρι ενεργων αυτοενισχυομενων ηχειων. Παραδειγματα

https://www.skroutz.gr/s/17145319/JBL-308P-MkII.html

 

https://www.skroutz.gr/s/15259807/Adam-T7V.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3364182/Yamaha-HS7.html

 

Αυτα, αργοτερα θα τα ολοκληρωσεις με ενα sub και θα εχεις ενα 2.1 συστημα που σιγουρα θα σε ικανοποιει. Αρκει βεβαια να μην ακους απο πολυ μεγαλη αποσταση, και να εχεις μια σωστη τοποθετηση του συστηματος στο χωρο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, billpeppas said:

Τα έχεις μπλέξει.
Η μουσική με την TV δεν πάει πακέτο.

Αν θες να ακούς ποιοτικά μουσική, θα πάρεις ένα σετάκι ηχείων και ενισχυτή και θα παίξεις μουσική από USB ? Spotify / Qobuz lossless ? ή στήνεις ένα Plex στον υπολογιστή και streamάρεις από εκεί μέσω της TV στον ενισχυτή αν υποστηρίζει Android apps η TV σου.


Δεν βασίζομαι στην TV για να ακούσω μουσική απλά μερικές φορές με βολεύει λόγω του χώρου που βρίσκεται.Το ζητούμενο είναι να έχω καλύτερο ήχο για τις ταινίες και όσο γίνεται (αν γίνεται) αυτή η αναβάθμιση να συμπαρασύρει και την ακρόαση μουσικής.

 

10 hours ago, billpeppas said:

Με ηχειάκια no-name από 5.1 παλιών εποχών δουλειά δεν θα κάνεις για μουσική, και για ταινίες με έναν ενισχυτή, πάλι θα υστερούν πάρα πολύ σε σχέση με ένα οικονομικό σύνολο 5.1 AV Receiver + 2 set Dali Spektor 1 + Spektor Vokal ( δεν το συζητάμε καν για πιο ακριβά ηχεία, εκεί πας σε άλλο επίπεδο εντελώς )

Βγάζοντας εντελώς απο την κουβέντα την μουσική, να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό..
Επειδή αυτά που προτείνεις βγάζουν μεγάλη σούμα που δεν μπορώ να διαθέσω με την μία, το να πάω σε ενισχυτή με ότι έχω (και την προοπτική αναβάθμισης των ηχείων) θα έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από το να τα δώσω σε ένα έτοιμο πακέτο όπως αυτά που προτείνει ο @giorgos2187 απο πάνω ή σε μία ποιοτική soundbar?
Ξέρω ότι το budget είναι μικρό για αυτό που συζητάμε αλλά δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να δω μεταξύ αυτών των επιλογών.

Btw το δωμάτιο είναι ένα Π όπου η TV με τον καναπέ βρίσκονται στους απέναντι τοίχους και απέχουν λίγο παρακάτω απο 2,5 m.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, konstantinakis said:

Αγόρασα μία τηλεόραση η οποία χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες και λίγο spotify. Προφανώς ο ήχος της δεν είναι ικανοποιητικός ειδικά όταν πρόκειται για μουσική.
Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση με max 400€. Αξίζει σε αυτό το budget, που είναι αρκετά χαμηλό, να πάρω κάποιον 5κάναλο ενισχυτή και να του κουμπώσω κάποια no-name ηχεία που έχω απο ενα home cinema 10-14 ετών ή να πάρω μια ηχόμπαρα και να ξεμπερδέψω?
Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη καθώς δεν είμαι και πολύ σχετικός..

 

Πριν περίπου 10 χρόνια είχα αγοράσει ένα 5.1 dvd player με 250 ευρώ της Samsung για αντίστοιχη περίπτωση. Επειδή είχε και bluetooth streaming, έπαιζες και μουσική από το κινητό. Overall δεν ήμουν ικανοποιημένος, κυρίως γιατί η μουσική δεν αποδίδεται ωραία με prologic etc (οπότε την άκουγα 2.1), και τα πίσω ηχεία γενικά ήταν ανέκδοτο. Αν το υλικό δεν είναι 5.1, δεν έχει νόημα να ακούς από 5 ηχεία, οπότε καταλήγεις πρακτικά να ακούς μόνο από το κεντρικό. Οπότε είναι σαν κακή soundbar. Επίσης το να είναι ζυγισμένα τα μπρος / πίσω είναι εξίσου δύσκολο. Και όταν πας σε φτηνές λύσεις 5.1, τα ηχειάκια συνήθως είναι της ξεφτίλας. 

 

Για μένα έχοντας ακούσει μια καλή soundbar σε ένα airbnb που είχα νοικιάσει, θεωρώ ότι με αυτά τα λεφτά (200-300) παίρνεις μια τέτοια που θα σε καλύψει απόλυτα. Κυρίως γιατί είναι γι' αυτή τη δουλειά, το βάθος που σου δίνει στα μεσαία (ομιλία) δύσκολα θα το στήσεις μόνος σου με ηχειάκια της πλάκας που βάζουν στα entry level home cinema. Αν θες και πιο δυνατό μπάσο, υπάρχουν πολλές και με subwoofer. 

 

Τώρα για να αρχίσεις να μπαίνεις στο high mid end, 400-500 είναι μόνο ένας καλός AV ενισχυτής, άντε 200-300 αν τον βρεις σε προσφορά. Δεν νομίζω ότι επαρκεί το budget για κάτι τέτοιο, ίσως γύρω στα 500-600 για να στήσεις ένα 2.1 σχετικά φτηνό για μουσική.

 

Αλλιώς αν θες σώνει και καλά 5.1, ένα σετ όπως τα παλιά Z-5500 δεν νομίζω ότι έχουν αντίπαλο σε νορμάλ τιμές. Εκεί όμως χάνεις σε συνδεσιμότητα και σε πολλά πολλά άλλα (εμφάνιση, καλούμπες να διατρέχουν το σπίτι κλπ.).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τηλεόραση soundbar δαγκωτο. Εγώ πήρα και τα δύο επιπλέον ηχεία για surround αν και δεν τα χρησιμοποιώ. Ειδικά με το κορυφαίο SJ9 της LG που έπαιζε σε αυτά τα χρήματα πολύ καλή επιλογή.

 

Αν κάνω ποτέ home theater που δεν το βλεπω, θα πάω σε πιο σοβαρή λύση με ενισχυτές κτλ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος konstantinakis έγραψε:

Επειδή αυτά που προτείνεις βγάζουν μεγάλη σούμα που δεν μπορώ να διαθέσω με την μία, το να πάω σε ενισχυτή με ότι έχω (και την προοπτική αναβάθμισης των ηχείων) θα έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από το να τα δώσω σε ένα έτοιμο πακέτο όπως αυτά που προτείνει ο @giorgos2187 απο πάνω ή σε μία ποιοτική soundbar?

 

 

Σε ρωτησα κι εγω αν εχεις σκοπο να πας σε 5.1 σετ αργοτερα. Εχει σημασια. Αν ναι, τοτε ο δρομος των ενεργων αυτοενισχυομενων που προτεινω θα σου κοστισει παραπανω. Αυτο γιατι μετα θα θελεις ενισχυτη που θα βγαζει pre-outs σε ολα τα καναλια, και αυτο ειναι χαρακτηριστικο που το διαθετουν πιο ακριβοι ενισχυτες και οχι ενισχυτες της σειρας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν οι ταινίες, θες στήσιμο 5.1, αλλιώς εντάξει, πάρε μια ηχομπάρα JBL και τέλος.
Αν μπορείς στο μέλλον να αναβαθμίζεις λίγα λίγα τα ηχεία, παίρνεις ενισχυτή τώρα και κοτσάρεις πάνω τα υπάρχοντα.
Μπορείς να κάνεις και αρχή με έναν ενισχυτή και ένα φθηνό bookshelf ζευγάρι σαν τα Dali Spektor 1 τα οποία στο μέλλον όταν πάρεις άλλα ηχεία θα τα εκμεταλλευτείς βάζοντας τα για surround left/right.

 

Αν δεν μπορείς να βάλεις τα ηχεία σε σωστές θέσεις και έχεις χωροταξικά θέματα, είτε παίρνεις ηχομπάρα καλή και τέλος, είτε παίρνεις ένα ζευγάρι ηχείων και προσθέτεις και ένα subwoofer στο μέλλον και φινίτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς έχει προτεραιότητα για εσένα, πόσα χρήματα είσαι διατθειμένος να διαθέσεις για αυτό, όχι απαραιτήτως μονομιάς αλλά σε έυλογο χρονικό διάστημα, ας πούμε εντός 12-15 μηνών ώστε να αποφασίσεις προς ποια κατεύθυνση θα κινηθείς.
1. μουσικές δυνατότητες σε δωμάτιο και τηλεόραση
2. μια απλή, μικρή αναβάθμιση για να βελτιωθεί ο ήχος της τηλεόρασης, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και χωρίς να ενδιαφέρεσαι για μελλοντική προσθήκη συσκευών
3. ένα σύνολο με προσανατολισμό το 5.1 (δηλαδή προτεραιότητα οι ταινίες, δευτερεύουσα η μουσική)

Αυτό για να μην πληρώνεις χρήματα για προσωρινές λύσεις που τελικά θα κρίνεις ότι δεν σε ικανοποιούν και μετά θα δεσμεύεσαι από τα χρήματα που έχεις ήδη δώσει. Το 1, σε οδηγεί προς λύσεις 2.x, όπου το μεγάλο ποσόν θα πέσει σε δύο ηχεία.
Το 2 σε οδηγεί προς soundbar ή κάποια περιορισμένων δυνατοτήτων λύση home cinema.
To 3 σε οδηγεί προς σταδιακές αγορές, με τελικό καλύτερο αποτέλεσμα από την προηγούμενη επιλογή αλλά ανάγκη να έχεις προσχεδιάσει τις αγορές σου, προσέχοντας τις δυνατότητες σύνδεσης με ο,τιδήποτε αγοράσεις μελλοντικά, ώστε να αρχίσεις να αγοράζεις τα βασικά σιγά σιγά και μετά να προσθέτεις, χωρίς να πρέπει να «πετάξεις» τα προηγούμενα.

Σε κάθε περίπτωση που μιλάμε για μουσική είναι σημαντικό να έχεις ξεκαθαρίσει και το θέμα της πηγής, σε νοιάζει απλώς να βλέπεις κάποια βίντεο, ταινίες, εκπομπές με μουσικό περιεχόμενο απευθείας από την τηλεόραση ή σε ενδιαφέρουν και πράγματα όπως να παίζεις από κάπου αλλού μουσικό περιεχόμενο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστώ για όλες τις προτάσεις, βοηθάνε να συνειδητοποιήσω κι εγώ τι θέλω. Ιδανικά θέλω ένα 5.1 για να έχω μια ιδιαίτερη εμπειρία στις ταινίες. Το δεδομένο είναι οτι τους επομενους 1-2-3 μήνες θα είμαι κλεισμένος στο σπίτι οπότε καλό είναι να πάρω κάτι που θα το απολαύσω τώρα που μπορώ.

Η ηχόμπαρα μοιάζει σαν η πιο εύκολη λύση οπότε αν έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση σε αυτο το budget θα ήθελα να την ακούσω. 
Εναλλακτικά έχουμε αυτό:

2 hours ago, billpeppas said:

Αν μπορείς στο μέλλον να αναβαθμίζεις λίγα λίγα τα ηχεία, παίρνεις ενισχυτή τώρα και κοτσάρεις πάνω τα υπάρχοντα.
Μπορείς να κάνεις και αρχή με έναν ενισχυτή και ένα φθηνό bookshelf ζευγάρι σαν τα Dali Spektor 1 τα οποία στο μέλλον όταν πάρεις άλλα ηχεία θα τα εκμεταλλευτείς βάζοντας τα για surround left/right.

Φαντάζομαι το συγκεκριμένο setup θα είναι καλύτερο απο μία ηχόμπαρα αλλά και πιο ακριβό..
Μπορείς να μου πεις ενδεικτικα κάποιους ενισχυτές ή ότι πάρω σε αυτή την κατηγορία είναι ίδιο? 

Link to comment
Share on other sites

Ενισχυτής σε αυτή την κατηγορία τιμής

https://www.skroutz.gr/s/15302211/Denon-AVR-X1500H.html

 

Εγώ έχω παλαιότερη εκδοχή αυτού ,(τον avr x1300w ) και είναι ωραίο μηχανάκι για αυτά που ζητάει. Μπορεί να οδηγήσει ικανοποιητικά αρκετά ηχεία μεσαίων σειρών.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε επιμενω στις αρχικες μου προτασεις με τη συμπληρωση ενος sub αργοτερα, και σταματημα του προτζεκτ στο 2.1 η ακομα καλυτερα 2.2.

 

Μονο πρεπει να δεις τι χρειαζεται απο εξοπλισμο για να συνδεθουν ηχεια με tv

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.