Jump to content


Τυχαίο freezαρισμα του συστήματος χωρίς BSOD/κλπ/


Recommended Posts

Καλησπέρα. Χθες το πρωί ενώ έπαιζα CoD Warzone έκανα ενα alt tab και freezαρε/πάγωσε ολόκληρο το συστημα. Δεν έριξε μπλε οθόνη ούτε ακούστηκε ο χαρακτηριστικός ήχος που προκαλείται λόγω του freezαρισματος από τα ηχεία. Απλά νεκρωσαν τα πάντα. Να σημειωθεί ότι σε παιχνίδια ή σε bench δεν το έχω πάθει ποτέ.

 

Η πρώτη φορά ήταν πριν από έναν μήνα στον chrome, και τώρα σε αλτ ταμπ. Έχω χαμηλώσει αρκετά το overclock στον επεξεργαστή. 4.8 (8700Κ) στα 1.23 με LLC2 ( asrock z390 phantom itx ) και έχω τρέξει πολλές φορές τόσο OCCT Large, Small data για 1.5 ώρα το κάθε ένα τουλάχιστον ανά 2-3 φορές μέσα σε μια μετά. Υποψιάζομαι κάποιο θέμα με τη μητρική ή τη ραμ ή το τροφοδοτικό.

 

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να ελέγξω τις Ραμ είναι με memtest 86+ ή prime 95 ( ✓ την επιλογή Large FFTs ( imc + ram ) ?

 

υπόλοιπα specs:

> Asrock z390 phantom-itx bios 4.00
> Crucial Ballistix 3200/16 2*8gb= 16GB - XMP μόνο δεν έχουν κλοκαριστει 
> Samsung 840 pro 128 (os), 850 evo 500
> Sapphire RX 5700XT Pulse (20.4.1)
> Corsair SF600 gold
> Windows 10 1909

> Cooler: Corsair H110

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ, max 62-65 μετά από πολυωρο παιχνίδι πάντως, idle 27-30

 

- Μήπως είναι θέμα μητρικής; 

ή windows;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα 2 φορες την τελευταια βδομαδα μου εχει κολλησει για 4-5 δευτερα και μενα στο warzone, σε φαση που ακουγεται και ο ηχος που κολλαει ξερεις..

Παιζει να ειναι το παιχνιδι, δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι το παιχνίδι βρε παιδιά μου το έχει κάνει και σε σκέτο browsing (chrome) 2 Φλεβάρη που δεν έπαιζα Warzone

Υποψιάζομαι μητρική ή τροφοδοτικό;

Το cpu  τον έχω τεστάρει σε intel burn test high 10X λούπες πολλές φορές

Επίσης με OCCT Large/Small

Link to comment
Share on other sites

Με συχνότητα μια φορά το μήνα, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τι φταίει, καθώς δεν μπορείς να το αναπαράξεις. Έχεις oc μηχάνημα και αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα. Πάντως για rock stable μηχάνημα θες 12-24 ώρες prime95. Με λιγότερες ώρες είσαι κατά 90-99% stable αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το 100%

 

Για τις μνήμες που ρωτάς, εγώ προτιμώ bootable memtest ολονύκτιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με συχνότητα μια φορά το μήνα, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τι φταίει, καθώς δεν μπορείς να το αναπαράξεις. Έχεις oc μηχάνημα και αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα. Πάντως για rock stable μηχάνημα θες 12-24 ώρες prime95. Με λιγότερες ώρες είσαι κατά 90-99% stable αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το 100%

 

Για τις μνήμες που ρωτάς, εγώ προτιμώ bootable memtest ολονύκτιο.

Όντως είναι δύσκολο

τώρα σκέφτομαι ή τροφοδοτικό ή μητρική ή ραμ ή να θέλει ελάχιστα παραπάνω vcore, με αυτή τη σειρά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με τη σειρά που τα σκέφτεσαι. Καταρχάς είναι overkill να σκέφτεσαι αλλαγή hardware για 2 κολλήματα σε 2 μήνες. Στατιστικά, ο πρώτος ύποπτος για τέτοια random κολλήματα είναι η μνήμη και το OC. Αλλά όπως σου έγραψα είναι δύσκολο να βρεις τι φταίει. Να σου πω να γυρίσεις σε default settings στο bios και να περιμένεις έναν μήνα να δεις αν ξαναγίνει, για να αποδείξεις ότι φταίει το oc, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό...

 

Γιατί αποκλείεις να φταίει και κάποιο update των windows? Χιλιάδες αναρτήσεις υπάρχουν στο διαδίκτυο για προβληματικά updates των windows. Μπορεί ακόμα και αυτό να φταίει. Με ολονύκτιο memtest + ολονύκτιο prime95 (ή κάποιο παρόμοιο) σχεδόν αποκλείεις θέμα με το hardware.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν συμφωνώ με τη σειρά που τα σκέφτεσαι. Καταρχάς είναι overkill να σκέφτεσαι αλλαγή hardware για 2 κολλήματα σε 2 μήνες. Στατιστικά, ο πρώτος ύποπτος για τέτοια random κολλήματα είναι η μνήμη και το OC. Αλλά όπως σου έγραψα είναι δύσκολο να βρεις τι φταίει. Να σου πω να γυρίσεις σε default settings στο bios και να περιμένεις έναν μήνα να δεις αν ξαναγίνει, για να αποδείξεις ότι φταίει το oc, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό...

 

Γιατί αποκλείεις να φταίει και κάποιο update των windows? Χιλιάδες αναρτήσεις υπάρχουν στο διαδίκτυο για προβληματικά updates των windows. Μπορεί ακόμα και αυτό να φταίει. Με ολονύκτιο memtest + ολονύκτιο prime95 (ή κάποιο παρόμοιο) σχεδόν αποκλείεις θέμα με το hardware.

Οι μνήμες δεν ειναι oc. Δε πειράζω ποτέ ραμ γιατι το φοβάμαι. Μόνο bios> xmp> 3200 που είναι η ονομαστική ταχύτητα και τη μνήμη σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους αφήνω (1.35v)

Το αφήνω memtest μέχρι το πρωί που θα ξυπνήσω.

ΙΣΩΣ είναι και τα windows. Καμια φορά στο άκυρο μπορεί να κρασάρει και ο chrome γι αυτό φοβήθηκα για ραμ

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, SpirosKGR said:

Οι μνήμες δεν ειναι oc. Δε πειράζω ποτέ ραμ γιατι το φοβάμαι. Μόνο bios> xmp> 3200 που είναι η ονομαστική ταχύτητα και τη μνήμη σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους αφήνω (1.35v)

H επίσημη υποστήριξη για τον επεξεργαστή σου είναι DDR4-2666. Οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει OC στον IMC του επεξεργαστή. Μπορεί οι μνήμες σου (τα dimms) μια χαρά να παίζουν στα 3200, αλλά ο IMC να μην αντέχει ή να θέλει λίγο ρεύμα παραπάνω για να αντέξει. Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τον επεξεργαστή σου, ας τοποθετηθούν και όσοι έχουν εμπειρία από intel OC. Δεν θέλω να σε παρασύρω σε κυνήγι "μαγισσών". Διαισθητικά γράφω την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

H επίσημη υποστήριξη για τον επεξεργαστή σου είναι DDR4-2666. Οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει OC στον IMC του επεξεργαστή. Μπορεί οι μνήμες σου (τα dimms) μια χαρά να παίζουν στα 3200, αλλά ο IMC να μην αντέχει ή να θέλει λίγο ρεύμα παραπάνω για να αντέξει. Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τον επεξεργαστή σου, ας τοποθετηθούν και όσοι έχουν εμπειρία από intel OC. Δεν θέλω να σε παρασύρω σε κυνήγι "μαγισσών". Διαισθητικά γράφω την άποψή μου.

Σωστος, δες κι αυτο, κι εγω την ειχα πατησει ετσι

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, SpirosKGR said:

Δε νομίζω να είναι το παιχνίδι βρε παιδιά μου το έχει κάνει και σε σκέτο browsing (chrome) 2 Φλεβάρη που δεν έπαιζα Warzone

Υποψιάζομαι μητρική ή τροφοδοτικό;

Το cpu  τον έχω τεστάρει σε intel burn test high 10X λούπες πολλές φορές

Επίσης με OCCT Large/Small

 

Σε μενα πιο ευκολο να  βρει λαθος στο occt ειναι το linpack συνήθως ενα τριωρο αρκει για να βρει το 99%.

 

Μνήμες ελεγξε τες με το memtest της hcidesign λινκ καθως ειναι με διαφορα το καλύτερο. Διαβασες τις οδηγιες, πρεπει να τρεξεις τοσα instances οσα τα threads του cpu σου και να μοιρασεις ισοποσα την ελευθερη μνημη. Αν φτασεις το 1200% (θελει ολο το βραδυ αν εχεις πολυ), συνηθως εισαι οκ κατα 99.99%

 

Θα πρεπει να ελεγξεις και την gpu αν της εχεις κανει o/c

 

Tελος αν το ειχες παρακανει με τα ρευματα στο cpu στο παρελθον μπορει να χει φαει degrade

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

H επίσημη υποστήριξη για τον επεξεργαστή σου είναι DDR4-2666. Οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει OC στον IMC του επεξεργαστή. Μπορεί οι μνήμες σου (τα dimms) μια χαρά να παίζουν στα 3200, αλλά ο IMC να μην αντέχει ή να θέλει λίγο ρεύμα παραπάνω για να αντέξει. Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τον επεξεργαστή σου, ας τοποθετηθούν και όσοι έχουν εμπειρία από intel OC. Δεν θέλω να σε παρασύρω σε κυνήγι "μαγισσών". Διαισθητικά γράφω την άποψή μου.

Απ' ότι είδα τελείωσε μόνο του το mentest86 σε 2 ώρες κ 45 λεπτά κ δεν βρέθηκαν λέει σφάλματα. Νόμιζα ότι τρέχει συνεχώς.

Μία ώρα πριν, το μέλος Eddie έγραψε:

degrade

 Τόσο σύντομα; από τον Οκτώβριο αγορασμενος μόνο μέχρι 1.28 για 1 μέρα είχα πάει με αυτό το τσιπ . Μετά 1.26 κ τώρα 1.23 στα 4.8.

 

Η κάρτα είναι downclock, undervolt δεν έχει κρασαρει σε παιχνίδια ή unigine heaven/3d mark

πριν 11 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

icue

Δεν έχω κάτι τέτοιο. Ολα τα rgb OFF

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, SpirosKGR said:

 Τόσο σύντομα; από τον Οκτώβριο αγορασμενος μόνο μέχρι 1.28 για 1 μέρα είχα πάει με αυτό το τσιπ . Μετά 1.26 κ τώρα 1.23 στα 4.8.

 

Η κάρτα είναι downclock, undervolt δεν έχει κρασαρει σε παιχνίδια ή unigine heaven/3d mark

 

 

Eπειδή εγραψες οτι το εχεις χαμηλώσει αρκετα το είπα. Δεν ξέρω πόσο το είχες πριν. Με αυτα τα νουμερα δεν δικαιολογειται degrade οποτε κάτι άλλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.