Jump to content



Αναβάθμιση τώρα ή αναμονή;


Recommended Posts

Καλημέρα. Για να μην πολυλογώ

πιο βαριά χρήση: gaming

απαιτήσεις: 1440p ultra @ 75Ηz

κάρτα >=2070 super

 

Υπάρχουν ήδη

τροφοδοτικό, ssd (και για Os και για αποθήκη), κουτι, οπότε θέλουμε:

cpu-mobo-ram-(ψύξη)

 

Μπάτζετ: 550 €

 

Υπάρχει σοβαρός λόγος να περιμένω Σεπτέμβριο - Οκτώβριο;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Καλα, και η σημερινη αγορα δε νομιζω να σε "κοψει" για 1440p gaming. Επισης ολες οι αλλες εφαρμογες που ειναι ελαφρυτερες του gaming, νομιζω ηδη τρεχουν σφαιρα και με τα σημερινα συστηματα. Αρα.... Απαντησε εσυ στον εαυτο σου εαν εχεις υπομονη η οχι και προχωρα αναλογως. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα ψάξιμο και βλέπω ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ i5 10400F και ryzen 3600 που να δικαιολογεί την αγορά του intel. Στα + ότι θεωρώ πως με 150 € παίρνεις πληρέστερη amd μητρική. Αυτό που με φοβίζει είναι οι γενναίες διαφορές ανα γενιά ryzen που ίσως δικαιολογούν την αναμονή για τους 4XXX + η πιθανότητα οι intel 11XXX να αλλάξουν γενικά το τοπίο.

 

@steve_m

 

Kι εγώ έτσι πίστευα κι αυτό είναι, άλλωστε, το λογικό. Αλλά ακόμα και στα 1440p βλέπω κάτι τρελά cpu usage 99.7% σε odyssey και wildlands μερικές φορές και μάλιστα όχι σπάνια. Βασικά στο odyssey που έκανα συστηματικό monitoring το cpu usage από τη μετάβαση από 1080 σε 1440 ουσιαστικά δε μεταβλήθηκε. Όχι μόνο στην Αθήνα αλλά και στα χωράφια.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Σεπτέμβριο Οκτώβριο δεν θα έχουν καν παρουσιαστεί οι zen 3. Αν μιλάμε για αγορά σε αυτή την περίοδο δεν έχει νόημα να περιμένεις. Επίσης ακόμα και στο extreme σενάριο που έχουν παρουσιαστεί, θεωρώ αδύνατο να τους βρεις σε normal τιμές πριν περάσει δίμηνο τρίμηνο. Επίσης αν μιλάμε για "πιο βαριά χρήση gaming" δες μήπως καλύπτεται από Intel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είτε τώρα είτε τον Οκτώβριο είτε του χρόνου, μητρική κ μνήμη είναι ίδια. Δλδ Β550/Χ570.

Οποτε είτε παίρνεις τώρα έναν 3300 κ τον αλλάζεις του χρόνου το καλοκαίρι(η αργότερα) είτε περιμένεις τα Χριστούγεννα, που ΙΣΩΣ να είναι οι ΖΕΝ3 στα ράφια.

 

btw το assassin’s creed odyssey σχεδόν γεμίζει τον δικό μου...αλλά τα FPS είναι παρόμοια με του 3300Χ. (Δλδ όλη η φασαρία είναι το loading k κυρίως το drm check)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα ο 3300, θα χάσω άδικα χρήματα. Στα ίδια με αυτόν που έχω τώρα είναι. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

@gdp77

βγαίνει intel σε αυτά τα χρήματα που θα προσφέρει κάτι παραπάνω έστω σε extreme καταστάσεις;

 

Οι Intel 11xxx ξέρουμε πότε έρχονται;

 

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Trexx έγραψε:

Μπάτζετ: 550 €

 

Για 1440p Ultra 75 έχεις ήδη ξοδέψει το budget για κάρτα γραφικών. Η 2070 σουπερ δεν αρκεί απλά επειδή ανέβηκες σε cpu. Όσο ανεβαίνει η ανάλυση, θες περισσότερη ισχύ από την κάρτα.

Ουσιαστικά ψάχνεις να την πουλήσεις και να δεις τι μπορείς να κάνεις με το έξτρα μπάτζετ. 

Btw, με το PC της υπογραφής, είμαι οριακά στα high. Σε Ultra κια ανάλογα τι θα παίξεις, έχεις τις αντίστοιχες επιπτώσεις. 

Εξυπακούεται πως κόβεις τα φίλτρα που σε κόβουν πολύ. 

Και πάλι όμως, αν το "ultra" είναι αυστηρό, δεν φτάνει η 2070. Εδώ έχουμε φτάσει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για 11xxx μην πολυελπίζεις τόσο σύντομα. Ο μόνς λόγος να περιμένεις 2-3 μήνες είναι μπας και πέσει καμιά τιμή σε υπάρχοντα. Αδύναμος λόγος.  Έχεις ξεκαθαρίσει ότι θα πας σε AMD; Το 550 μπορεί να μην φτάσει αν πας σε μητρική από το πάνω ράφι. Έχουν ξεφύγει.

Την «ψύξη» μην την βάζεις σε παρένθεση. Μάλλον πάει κι εκεί ένα κατοστάρικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Την «ψύξη» μην την βάζεις σε παρένθεση. Μάλλον πάει κι εκεί ένα κατοστάρικο.

E όχι.... Υπερβολές. Με μια καλή αερόψυκτρα 30-40€ είσαι καλυμμένος και κουτί της προκοπής.

 

@Trexx

 

Με τα δεδομένα σου σε AMD θα αγόραζα ΤΩΡΑ

Ryzen 7 3700X + Asus TUF GAMING B550 PLUS + 16 GB 3200 DDR4

 

ήτοι αντίστοιχα

 

285 + 166 + 72 = 523 €

 

Με 37€ προσθέτω και αυτήν την ψύκτρα (δεν είναι απαραίτητο) https://www.skroutz.gr/s/17625619/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-White.html

 

Θεωρώ ότι είσαι καλυμμένος από άποψης CPU και στο μέλλον εφόσον έχεις τη δυνατότητα αλλάζεις την κάρτα γραφικών, αλλά θες έναν μισθό για αυτό.

 

2 hours ago, GFFermari said:

btw το assassin’s creed odyssey σχεδόν γεμίζει τον δικό μου...αλλά τα FPS είναι παρόμοια με του 3300Χ. (Δλδ όλη η φασαρία είναι το loading k κυρίως το drm check)

 

Σε σημεία με πολλούς NPCs θα δεις διαφορά στους πολλούς πυρήνες. Έχει σημασία πού μετράς τα FPS

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για 1440p Ultra 75 έχεις ήδη ξοδέψει το budget για κάρτα γραφικών. Η 2070 σουπερ δεν αρκεί απλά επειδή ανέβηκες σε cpu. Όσο ανεβαίνει η ανάλυση, θες περισσότερη ισχύ από την κάρτα.

 

Και πάλι όμως, αν το "ultra" είναι αυστηρό, δεν φτάνει η 2070. Εδώ έχουμε φτάσει...

 

Η 2070 super δεν υπάρχει. Εννοούσα ότι θα μπει κάρτα ανώτερη ή ίση αυτής. Παρακάτω λέω τι έχω ήδη και νόμιζα ότι ειναι καθαρό, αλλά μάλλον τα έγραψα μπερδεμένα.

 

@salde

Σε Κ intel όντως θέλω και 100 για ψύξη αλλά σε amd γιατί; Θα πάω σε amd μόνο αν παίρνω κάτι εμφανώς καλύτερο στα ίδια χρήματα. Και απ ότι βλέπω αυτό συμβαίνει.

 

@gdp77

Θα πάω εξαρχής για 32GB ram για να τελειώνω και να μην μπλέκομαι με σεισμούς, πλημμύρες και τσουνάμια. Οπότε δεν βγαίνει 3700 αλλά 3600 σε cpu. Άσε που απ ότι βλέπω το 8/16 δε σκαλάρει καθόλου καλά, τουλάχιστον σε amd. Επίσης micro -atx δεν παίρνω, θα μοιάζει χάλια στο κουτι.

 

Ας το κάνουμε 600 στρόγγυλα το μπάτζετ αλλά όχι παραπάνω. Νομίζω είναι καλά. Υπολογίζω άλλωστε και σε πώληση του υπάρχοντος.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Trexx said:

Θα πάω εξαρχής για 32GB ram για να τελειώνω και να μην μπλέκομαι με σεισμούς, πλημμύρες και τσουνάμια. Οπότε δεν βγαίνει 3700 αλλά 3600 σε cpu. Άσε που απ ότι βλέπω το 8/16 δε σκαλάρει καθόλου καλά, τουλάχιστον σε amd.

 

Με την ίδια λογική ούτε και τα 32GB σου χρειάζονται. Αλλά εφόσον προτιμάς τα 32GB  από τα 8c/16t, οκ είναι προσωπική σου επιλογή σεβαστή. Ναι στα τρέχοντα παιχνίδια το 8/16 δεν φαίνεται απαραίτητο, αλλά να σου θυμίσω ότι σε λίγους μήνες όλα τα παιχνίδια θα φτιάχνονται για τα 8/16 των PS5 και Xbox, οπότε νομίζω ότι έχεις να κερδίσεις από μια τέτοια επιλογή. Διαισθητικά το λέω.

 

14 minutes ago, Trexx said:

Επίσης micro -atx δεν παίρνω, θα μοιάζει χάλια στο κουτι.

Η ΤUF B550 PLUS δεν είναι micro-ATX, Βγαίνει και σε m εκδοχή, αλλά αυτή που σου προτείνω είναι κανονική ATX.

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=b550+tuf+gaming

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Με την ίδια λογική ούτε και τα 32GB σου χρειάζονται. Αλλά εφόσον προτιμάς τα 32GB  από τα 8c/16t, οκ είναι προσωπική σου επιλογή σεβαστή. Ναι στα τρέχοντα παιχνίδια το 8/16 δεν φαίνεται απαραίτητο, αλλά να σου θυμίσω ότι σε λίγους μήνες όλα τα παιχνίδια θα φτιάχνονται για τα 8/16 των PS5 και Xbox, οπότε νομίζω ότι έχεις να κερδίσεις από μια τέτοια επιλογή. Διαισθητικά το λέω.

 

Η ΤUF B550 PLUS δεν είναι micro-ATX, Βγαίνει και σε m εκδοχή, αλλά αυτή που σου προτείνω είναι κανονική ATX.

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=b550+tuf+gaming

 

 

 

Τα 32GB ειναι ψυχολογικό, δεν έχει νόημα, προφανώς και έχεις δίκιο. Mε τα 600 μπάτζετ χωράνε και τα δύο. Τώρα αναφορικά με το σκαλάρισμα, το θέμα μου δεν είναι ότι απλά δεν αξιοποιούνται τα 8/16 αλλά το ότι τις περισσότερες φορές δίνουν και χειρότερο αποτέλεσμα. Αναφορικά με τις κονσόλες, και οι υπάρχουσες 8πυρηνους jaguar έχουν, αλλά δεν φάνηκε κάτι. Ακόμα θυμάμαι συζητήσεις επί συζητήσεων που κάτοχοι bulldozer και vishera περίμεναν ανάσταση νεκρών επειδή οι κονσόλες θα έχουν 8πυρηνους. Αλλά τα πράγματα δεν ήρθαν έτσι. Δεν είμαι απόλυτος βέβαια, αλλά όσο να ναι υπάρχει προιστορία με τις κονσόλες και το κατά πόσο επηρέασαν το pc gaming.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οχι. ΔΕΝ θα αφησεις εξω τον 3700Χ για να παρεις 32 GB ram. Γκολ απο τα αποδυτηρια.-

Αν εχεις συνηθισει σε καλες λυσεις ψυξης η wraith θα σου ξινισει εχε το νου σου....

 

Nαι, εννοείται αυτό. Μια seidon 240v AIO έχω τώρα που είναι πραγματικά αθόρυβη. Οπότε οι επιλογές είναι 3700Χ + Β550 (γιατί όχι Χ570?) ή i7 10XXX + z490, σωστά;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α! Ε, υπολογιζε και για ψυξη τοτε ακομα και αν πας σε 3700Χ. Βεβαια, δεν αποκλειεται να μπορεις να προμηθευτεις am4 bracket για την υπαρχουσα υδροψυξη οποτε το κοστος να ειναι μικρο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάλανε bracket, το εψαξα ήδη. Τους κράζουνε χοντρά στην cm. 115 ευρώ παραπάνω ο i7 10700k. Να δω πως θα μου τα δικαιολογήσω :)

πριν 4 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τι συστημα εχεις τωρα?

Δε βλεπω να αναφερθηκε.

 

3770Κ @ 4.5 + 16GB DDR3 1600

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Να δω πως θα μου τα δικαιολογήσω

 

 

Ως την ψυξη που θα χρειαστει ο 3700Χ. Και στο ξαναλεω μην πεφτεις κατω απο τον 3700Χ.

Βεβαια, εγω και παλι 3700Χ θα διαλεγα και ας ερχεται μια η αλλη εφοσον η αγορα ψυξης ειναι σχεδον υποχρεωτικη. Μιλαμε περα απο τα θεματακια που εχουμε ορισμενοι με τη συμπεριφορα του σε idle κατασταση, απο κει και περα ειναι αστεια γρηγορος.... Δηλαδη μιλαμε για επεξεργασια φωτογραφιας και περναει τα φιλτρα σε καμια 100στη φωτος σε κατι δευτερολεπτα. Render σε 7λεπτο video εχει τελειωσει μεσα σε 2,5-3 λεπτα περιπου. Δηλαδη μιλαμε για χρηση πιο βαρυα απο το gaming και παλι ειναι γρηγορος ο ρημαδης... Τοσο γρηγορος, που ως ερασιτεχνης δε με νοιαζει καν αν βγει γρηγοροτερος στην επομενη γενια, ουτε και ποσο γρηγοροτερος θα ειναι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.