Jump to content



Πώς να βιδώσω hdd caddy στο laptop όταν η πλαστική βάση του σασί μάλλον έχει σπάσει και εξαφανιστεί;


Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι ειδικός και μάλλον ο τίτλος δεν βοηθάει να καταλάβετε το πρόβλημα, ανεβάζω photo.

 

Εδώ είναι το hdd candy caddy μου:

 

1.jpg

 

Εδώ είναι το έλασμα με τη βίδα του candy caddy. Όταν το συρταρώσω στο laptop βιδώνεις τη βίδα που βλέπετε πάνω από το σασί, περνάει στο έλασμα και συγκρατεί το candy caddy:

 

2.jpg

 

3.jpg

 

 

Και εδώ είναι το σημείο όπου βιδώνεται το candy caddy, όπως φαίνεται πάνω από το σασί.

 

4.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι φαίνεται το έλασμα (τρύπα F3). Γιατί είναι πρόβλημα; Γιατί κανονικά εκεί υπήρχε το κομμάτι πλαστικού του σασί που υποτίθεται βίδωνες και συγκρατούσε το candy caddy. Αυτό το κομμάτι πλαστικού έχει σπάσει και χαθεί (8 ετών laptop) και τώρα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να συγκρατήσω το candy που μπαίνει και βγαίνει ελεύθερα. 

 

Υπάρχει κάποια πατέντα για να διορθώσω το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

παρε ενα κομματι πλαστικο (πχ 1χ1εκ) , πχ απο καπια θηκη cd, κανε του μια τρυπα και περασε τη βιδα. Μπορεις επισης αυτο το κομματακι να το κολλησεις στο λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

@panoc

Δεν παίζει. Το μήκος της βίδας είναι λίγα χιλιοστά, όσο και το κομμάτι πλαστικό από θήκη CD που λες. Επίση η τρυπούλα είναι πολύ πιο μικρή από 1x1 εκ. που λες. 

 

Και πώς διάολο να κολλήσω το κομμάτι πλαστικό στο σασί;

 

Δεν πιάνουν τα χέρια μου σε τέτοιο επίπεδο, ούτε και έχω κατάλληλα εργαλεία. Δεν είμαι "μάστορας"....

Just now, gdp77 said:

Δεν παίζει. Το μήκος της βίδας είναι λίγα χιλιοστά, όσο και το κομμάτι πλαστικό από θήκη CD που λες. Επίση η τρυπούλα είναι πολύ πιο μικρή από 1x1 εκ. που λες. 

 

Και πώς διάολο να κολλήσω το κομμάτι πλαστικό στο σασί;

 

Δεν πιάνουν τα χέρια μου σε τέτοιο επίπεδο, ούτε και έχω κατάλληλα εργαλεία. Δεν είμαι "μάστορας"....

 

2 minutes ago, Lakisss said:

Μια ροδέλα έξω απ' το σασί και αν δεν φτάνει η βιδα μια μακρύτερη. 

 Σωστός... Το πρόβλημα τώρα είναι πού θα βρω βίδα τόσο λεπτή και με μεγαλύτερο ύψος από τη μαμίσια... Γιατί όντως δεν θα φτάνει. Και θέλει και προσοχή, γιατί αν έχει πολύ ύψος η βίδα, τότε θα βρει την πλακέτα...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κολλούσα ένα παξιμάδι στο μέγεθος της βίδας από την κάτω πλευρά του ελάσματος.

 

Edit: Άκυρο,τωρα πρόσεξα την φωτό.

 

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

κοψε ενα τετραγωνακι λεπτο πλαστικο απο κατι, 1x1 κανε μια τρυπουλα στη μεση οσο ειναι η βιδα και περασε πιεσε τη βιδα να λυγισει το πλαστικο και να πιασει στις στροφες.

το πλαστικο μπορεις να το κολησεις πανω απο το τη τρυπα με πχ logo.

εναλακτικα μεχρι να ανοιξουν τα καταστηματα και να βρεις μια μεγαλυτερη βγαλε μια αλλη βιδα απο το σασι και κανε οτι σου ειπα με πιο χοντρο πλαστικο, 99% θα εχουν το ιδιο σπειρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπακάλης mode

Προϋποθέτει ότι φτάνει φάκτυλο από τη μέσα μεριά του λάπτοπ στην τρύπα.

ταινία που να κολλάει γερά, υφασμάτινη ίσως αλλιώς φαρδύ σιλοτέηπ.

Μία στρώση από μέσα από το λάπτοπ. Πριν βάλεις την από έξω ταινία ρίξε μία σταγόνα κόλλα στην κολλητική επιφάνεια της μέσα ταινίας, βάλε την απ΄έξω ταινία και πίεσε στο σημείο επαφής. Όταν στεγνώσει η κόλλα, στη φαντασία μου θα έχεις ένα λεπτό αλλά σκληρούτσικο πλαστικό, κάνεις τρύπα στη μέση για τη βίδα σου κι ελπίζεις για το καλύτερο.

 

Αν δε θέλεις μη βάλεις κόλλα, λογικά θα αντέξει κι έτσι, δε θα δέχεται μεγάλες δυνάμεις αυτή η οπή.

 

Εναλλακτικά ταινία στο caddy  (αυτό που γράφεις είναι το γλυκό!) σε κάποιο σημείο του που θα το κάνει να σφηνώνει όταν μπαίνει μέσα τελείως. Βέβαια αυτό θα ασκεί πίεση σε άλλα σημεία του παλιού σου λαπτοπ που ίσως να μην αντέξουν

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά θα μπορούσες αφού συρταρώσεις το caddy να γεμίσεις την τρύπα θερμόκολλα και να "βιδώσεις" τη βίδα πριν αυτή στερεοποιηθεί τελείως.

Ghetto mod και σαφώς όχι η καλύτερη λύση, αλλά και το caddy ήδη έχει αρκετή τριβή με τα τοιχώματα του bay για να μην κρατιέται αποκλειστικά από τη βίδα στη θέση του.

BTW, το είχα κάνει σε laptop TurboX - Clevo σε πολύ χειρότερο σημείο, σε σπασμένη βάση βίδας που συγκρατεί το panel της οθόνης και κρατάει ακόμη πέντε χρόνια μετά.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

9 hours ago, acct said:

Κερατάδες, ένα θέμα είχαμε με γλυκίσματα και πήγατε και το μαγαρίσατε. Κατάρα στο σπιτικό σας, που θα 'λεγε κι ο Μερκούτιος!

 

 

Bring back the candy!


Η επιθυμία σου διαταγή. Πρόκειται για σπάνια, συλλεκτική στιγμή που υπήρχε εδώδιμο μα ο νους μου πήγε κάπου αλλού. Δεν θυμάμαι να μου χει ξανασυμβεί ποτέ:
 

Candy_c.jpg
EN.WIKIPEDIA.ORG


Τζιντι, χωρίς να έχω ιδέα, σου εφιστώ την προσοχή, ο,τιδήποτε κι αν κάνεις πρόσεχε μη βρει το μεταλλο πουθενά πλακέτα. Δε φαντάζομαι στα σημεία που είναι να γίνεται αλλά πρόσεχε.
Το κόλπο του paxman διαβάζεται όμορφα. Σου βγάζουν και δωρεάν διαβατήριο για Μπίρμινχαμ, Λαχώρη και Κυψέλη αν το καταφέρεις. Αν θες μόνο Αγία Βαρβάρα και Δενδροπόταμο, μην μπερδευτείς, το επισκευάζουν διαφορετικά με νέο λαπτοπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, salde said:

Τζιντι, χωρίς να έχω ιδέα, σου εφιστώ την προσοχή, ο,τιδήποτε κι αν κάνεις πρόσεχε μη βρει το μεταλλο πουθενά πλακέτα. Δε φαντάζομαι στα σημεία που είναι να γίνεται αλλά πρόσεχε.

 

Η βίδα, αν δεν προσέξω το μήκος της, ναι μπορεί να βρει πλακέτα. Το έχω κατά νου. Δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω ακόμα.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι να βρω ένα παξιμάδι, τόσο όσο να "κοντράρει" στο πλαστικό σασί από την εξωτερική πλευρά. Επίσης πρέπει να βρω μια βίδα με την ίδια διάμετρο, αλλά ψηλότερη ώστε να τη βιδώσω πάνω από το παξιμάδι. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.