Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

Δεν είμαι τόσο πολύ fan του close up αλλά η κοπέλα είχε τέτοια χαρακτηριστικά που δεν γινότανε να μην πέσω στην υπερβολή του κάδρου. Σαν να έχεις τη μερέντα μπροστά σου και το κουτάλι στα χέρια σου. Γίνεται να μην κουταλιάσεις; :p

By the way δεν ήταν κάτι "προετοιμασμένο". Η κοπέλα είναι σερβιτόρα καφετέριας και σε ένα ήσυχο πρωινό είχα την μηχανή μαζί. Το μαγαζί έγινε πρόχειρο στούντιο και ο συννεφιασμένος ήλιος έκανε ότι μπορούσε... :)

By the way άρχισα να ψήνομαι για κανένα φλας.

Ο 50αρης ειναι κοντος παντως για να εισαι τοσο κοντα.

Πρακτικα κοντα εννοω ,με crop απο πιο μακρια θα ηταν αλλιως.

Εφοσον εχεις canon ..περα απο τον κλασσικο 85 1.8 ...δες και τον 100μμ φ2 και τον ακομα πιο κλασσικο 70-200 φ4 (σε διπλασσια τιμη απο τους προηγουμενους )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
Ο 50αρης ειναι κοντος παντως για να εισαι τοσο κοντα.

Πρακτικα κοντα εννοω ,με crop απο πιο μακρια θα ηταν αλλιως.

Εφοσον εχεις canon ..περα απο τον κλασσικο 85 1.8 ...δες και τον 100μμ φ2 και τον ακομα πιο κλασσικο 70-200 φ4 (σε διπλασσια τιμη απο τους προηγουμενους )

I am in love

Μάλλον ο επόμενος φακός μου όταν πιάσει φαγούρα την τσέπη μου.

Ουσιαστικά προτείνεις πιο χαλαρά κάδρα και μετά crop?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οχι ...αλλα προκειμενου να αποφευγεις τετοια close ups με μικρα εστιακα μηκη ..ναι.

(στην υπερβολη του το παρακατω λινκ

Untitled Document )

Παιζουν και στο 100αρικο και κατω cz jena 135mm f3.5 ή και 2.8 αν δωσεις κατι παραπανω..και ο παρα πολυ καλος 6 element smc super takumar 135 f2.5

(αυτον θα τον βρεις σε διαφορες τιμες :p..υπαρχουν πολλες εκδοσεις.. αλλα τα αξιζει.

Και σου εχω και αλλες επιλογες κατω των 100Ε αν δες θες να τους δουλευεις και wide open οπως τους παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Nαι..

Βασικα μπορεις να εισαι τελειως "απροσεκτος" χωρις να σε νοιαζει το συγκεκριμενο θεμα με πολλα mm...καθοτι δυσκολευει αρκετα στο να το προκαλεσεις.

Αν το προσεχεις εξαρχης ,μπορεις να το αποφυγεις με τον 50αρη σε cropped .

(Στο λινκ βεβαια ο συγκεκριμενος προσεχε να το προκαλεσει οσο περισσοτερο γινεται.)

Link to comment
Share on other sites

Tσου...

Στην προοπτικη που εχεις με εναν normal-wide πηγαινοντας τοσο κοντα στο θεμα σου.

(για αυτο ειπα οτι αν πηγαινες πιο πισω και croppares θα μειωνοταν-εξαφανιζοταν το φαινομενο)

Αυτο το "προβλημα"..οπουδηποτε αλλου -περα απο πορτραιτα- ειναι "προτερημα"..

Αντιστοιχο ..ο βασιλιας ληρ του βουδα με το ραβδι-μπαστουνι..

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16802232/phototeam/king%20lear%20_%20vafeio/king_lear_05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tσου...

Στην προοπτικη που εχεις με εναν normal-wide πηγαινοντας τοσο κοντα στο θεμα σου.

(για αυτο ειπα οτι αν πηγαινες πιο πισω και croppares θα μειωνοταν-εξαφανιζοταν το φαινομενο)

Αυτο το "προβλημα"..οπουδηποτε αλλου -περα απο πορτραιτα- ειναι "προτερημα"..

Αντιστοιχο ..ο βασιλιας ληρ του βουδα με το ραβδι-μπαστουνι..

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16802232/phototeam/king%20lear%20_%20vafeio/king_lear_05.jpg

Μου άνοιξες τα μάτια. Δεν είχα ιδέα.

Perspective distortion

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.