Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι για άγνωστο λόγο, στο GIMP απο tif σε jpg χάνονται τα exif.

Επίσης, όταν κάνω μετατροπή το nef σε tif, έχει 2 layers το αρχείο (στο gimp και στο photo viewer). Ξέρει κανεις γιατί?

9791312866_cab5c38c9d_b.jpg

Clouds by Apostolis Liaratsikas, on Flickr

18mm

f/5.6

30 sec

ISO 100

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION] ..

Θεωρω οτι παρεκανες κοντινα για να εχεις 50αρι..

(η τελευταια πχ ειναι(φαινεται) αρκετα ακομψη (σαν φωτο αναφερομαι) και ακολουθουν λιγοτερο καποιες αλλες.

Σαν ληψεις ολες εχουν κατι ,σαν σειρα καταταξης μαλλον 2-3-4-1-7-5-6 (αλλα θα ηθελα με 100αρι και πανω(εως πολυ πανω) τα close up)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33]Voudas[/MENTION]

1η και 2 τελευταίες πολύ ωραίες.

Μόνη "ένσταση" στην 1η να ζωντάνευες τον ουρανό με ένα circ. polarizer θα ήταν ακόμα πιο τζάμι.

Ωραίο σετ Κώστα ;)

Link to comment
Share on other sites

για αφίσα/δελτίο τύπου ενός θεατρικoύ (King Lear by William Shakespeare)

king_lear_07.jpg

Δοκιμασε μια ctrl+j->soft light->opacity/fill κατα το δοκουν (καπου στο 80% ισως?)

Στην 22 ο φωτισμος-make up σαν να χαλαει λιγο ..Μηπως ηθελε ενα διορθωμα?

(και -αποψη μου- για την 22 που δοκιμασα, μαλλον της παει λιγο φως παραπανω.Δοκιμασε στο levels να φερεις το δεξι πιο μεσα(255->180(?)..-δεν εχω raw να το δω αλλιως..)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιο f?

Βασίλη η φωτογραφία σου είναι πολύ σκοτεινή,με την D5200 τραβάς?

Δώσε μια το Raw στον Νίκο :hehe:

Ήθελα να είναι σκοτεινή.

Αυτή και η προηγούμενη είναι με D5200 ναι.

Το συγκεκριμένο f μπήκε για τα starbursts στις λάμπες ( προφανώς σκοπός ήταν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα με τα πολλά light streaks γύρω από τις λάμπες )

Δεν μου αρέσει που έβγαλα τόσο πολύ φωτισμένο το έδαφος κάτω από τις λάμπες στην προβλήτα, αλλά δεν το "έκαψα" το θέμα κιόλας εκεί, 3-4 shots έκανα και βούρ.

Κατόπιν σκέψεως ( τώρα δηλαδή ) θα προτιμούσα να είχα κάνει ένα double exp για να έβγαζα λιγότερο φωτισμένο το έδαφος και τα αμάξια εκεί, διατηρώντας ίδια τα starbursts και τον φωτισμό από τις λάμπες και πάνω.

Στα αριστερά της εικόνας ήταν πολύ ανιαρό και σκοτεινό όπως και να 'χει το περιβάλλον, οπότε και να το φώτιζα δεν ξέρω αν θα έδινε καν κάτι στην photo ( ίσως άξιζε μόνο για το νερό αριστερά από τα βράχια ).

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη απο πριν αλλα για εμενα δεν εχει να δειξει κατι :)

Εκτος αμα εχεις κανα καδρο απο εκει που καθεται ο μπαρμπας μεχρι το αριστερο μερος της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να είναι σκοτεινή.

Quot-αρω μονο αυτο...Τα υπολοιπα σε spoiler

Μας(με) βαζεις λιγο στο κλιμα για το σκοτεινο της υποθεσης?????

Το ειχες κανει και στη προηγουμενη και -προσωπικα- παντα δεν βρισκω το λογο για το τοσο σκοταδι.

Υποτιθεται οτι βγαζεις ενα σκοτεινο τοπιο αλλα κατι θα πρεπει να σε κεντριζει στο τοσο σκοταδι.

Στη πρωτη εκδοχη που ανεβασες το μονο που μου κεντρισε το ενδιαφερον ειναι το φως που πεφτει πανω στα βραχια και τα φωτιζει κατα το ημισυ.

Θα δοκιμαζα (αυτο εφοσον ειδα την συγκεκριμενη εκδοχη ..αλλιως δυσκολα το βλεπεις επι τοπου) με ενα τηλεφακο να "μαζεψω" ολα τα βραχακια σε ενα καδρο χωρις τιποτα αλλο (οσο μπορουσα) για κατι αφηρημενο.

Μπορει και να μη "επιανε"...

Αλλα το τοσο σκοτεινο παλι δε "πιανει" σε μενα...

Iσα που διαγραφεται η σιλουετα του βουνου στο σκοταδι για ενα ψιλοαδιαφορο καδρο ενος λιμανιου-κυματοθραυστη-ο,τι ειναι ελαφρως πεταμενο δεξια.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απόπειρα για φωτογράφιση μοντέλου...

1 + 6 Για μένα

Είναι λίγο Highlighted αλλά βλέπεις τα χαρακτηριστικά της καθαρά..

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

Ποιόν φακό χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο πολύ fan του close up αλλά η κοπέλα είχε τέτοια χαρακτηριστικά που δεν γινότανε να μην πέσω στην υπερβολή του κάδρου. Σαν να έχεις τη μερέντα μπροστά σου και το κουτάλι στα χέρια σου. Γίνεται να μην κουταλιάσεις; :p

By the way δεν ήταν κάτι "προετοιμασμένο". Η κοπέλα είναι σερβιτόρα καφετέριας και σε ένα ήσυχο πρωινό είχα την μηχανή μαζί. Το μαγαζί έγινε πρόχειρο στούντιο και ο συννεφιασμένος ήλιος έκανε ότι μπορούσε... :)

By the way άρχισα να ψήνομαι για κανένα φλας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.