Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
Stuck at Home..

IKkvVi6.jpg

αν μη τι άλλο έξυπνη...

αυτό όμως που είναι ασυγχώρητο σε τέτοιου είδους still life είναι το να έχεις τόσα θολά σημεία και σε σημεία ενδιαφέροντος... ήθελες είτε μικρότερο διάφραγμα (γτ κόβεις τα exif? δεν μπορώ να δω πως είναι τραβηγμένη) είτε ακόμα και stacking...

Link to comment
Share on other sites

αν μη τι άλλο έξυπνη...

αυτό όμως που είναι ασυγχώρητο σε τέτοιου είδους still life είναι το να έχεις τόσα θολά σημεία και σε σημεία ενδιαφέροντος... ήθελες είτε μικρότερο διάφραγμα (γτ κόβεις τα exif? δεν μπορώ να δω πως είναι τραβηγμένη) είτε ακόμα και stacking...

f.1,8

1/8

iso 100

50mm

Ενος δευτερολεπτου φωτογραφια ήταν μωρέ..

Εδώ ήθελα να κάνω πως τρέχει και καφές στο Photoshop αλλά την πέταξα έτσι στην τελική και ούτε ασχολειθικα..

Σαν f/1.8 ΟΚ φαίνεται..

Αλλά θέλει και άλλη γωνια και άλλο Edit..

PS. Μην νομίζεις ότι μου ήρθε εποιφήτηση στον ιντερνετ το είδα :p

Προσωπικα δεν μου αρέσει :hehe:

y3GWflL.png

Link to comment
Share on other sites

Μη βαρεσετε αν πω κοτσανα, απλα μου σηνεβη κατι περιεργο σε μια φωτο που τραβηξα καποιοα στιγμη στις διακοπεσ και δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε!!

φιλτρο 10 στοπ, φ16, ιζο 50, και αν θυμαμαι καλα 15 δευτ. εβγαινε η εκθεση, σε νταλα καταμεσημερο.

Μου βγηκε λοιπον μες τη μεση της φωτο σαν μια ασπριλα περιεργη!

Υπαρχει περιπτωση να μπορει να παρει φως η μηχανη απο το ματι του σκοπευτρου, γτ δεν μπορω να εξηγησω πως αλλιως να εγινε κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

Μη βαρεσετε αν πω κοτσανα, απλα μου σηνεβη κατι περιεργο σε μια φωτο που τραβηξα καποιοα στιγμη στις διακοπεσ και δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε!!

φιλτρο 10 στοπ, φ16, ιζο 50, και αν θυμαμαι καλα 15 δευτ. εβγαινε η εκθεση, σε νταλα καταμεσημερο.

Μου βγηκε λοιπον μες τη μεση της φωτο σαν μια ασπριλα περιεργη!

Υπαρχει περιπτωση να μπορει να παρει φως η μηχανη απο το ματι του σκοπευτρου, γτ δεν μπορω να εξηγησω πως αλλιως να εγινε κατι τετοιο??

ναι το σκόπευτρο πρέπει να το κλείνεις... δεν λέω ότι σίγουρα είναι από εκεί αλλά θα μπορούσε άνετα

Link to comment
Share on other sites

Πως ειπαμε οτι κλεινουμε το σκοπευτρο?

τουλάχιστον στην δικιά μου nikon d3100 για να κλείσω το σκόπευτρο έχει ένα μικρό πλαστικό κάλυμα(πρέπει να βγει το μαλακό πλαστικό που έχει για το μάτι η μηχανή και βάζω αυτό στην θέση του)

αυτό το είχε στο πακέτο της μηχανής όταν την αγόρασα,

υποθέτω κάτι αντίστοιχο θα έχουν όλοι οι κατασκευαστές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.