Jump to content



Συζήτηση για αντικατάσταση 980ti από 5700ΧΤ


Recommended Posts

Just now, UltraB said:

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν πρόκεται να σου πουλήσει 5700XT σε αυτά τα χρήματα, μεταχειρισμένη ή μη, αυτή την εποχή.

Η κάρτα μοιράζει πόνο, ειδικά σε όσους χρησοπλήρωσαν 2060 Super / 2070. Αν δεν πέσουν οι τιμές στις νέες σειρές μην περιμέντε να τις δείτε σε τέτοιες τιμές.

 

Τα 250€ είναι ξεφτύλα τιμή για την 5700XT. 

Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αλλά είπα να μην το ξεκινούσα. Μιας που έκανες την αρχή, εννοείται ότι δεν καταλαβαίνω από πού και ως πού (με βάση τις τρέχουσες τιμές των gpu) μπορεί να πωλείται μια 5700ΧΤ στα 250€.  Ούτε κατά διάνοια. Όταν κυκλοφορήσει η 6700(XT) και έρθει Ελλάδα σε τιμές MSRP (τουλάχιστον εξάμηνο θα χρειαστεί), τότε και μόνο τότε θα μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη 5700ΧΤ στα 250€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω στις αγγελιες τις βλεπω απο 380 εωςκαι 430. Βεβαια σημερα ενας ζηταει 500 ευρω για μια sapphire αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Εδω ζητανε 450αρια για απλες 2070 και 500αρια για 2070super

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αλλά είπα να μην το ξεκινούσα. Μιας που έκανες την αρχή, εννοείται ότι δεν καταλαβαίνω από πού και ως πού (με βάση τις τρέχουσες τιμές των gpu) μπορεί να πωλείται μια 5700ΧΤ στα 250€.  Ούτε κατά διάνοια. Όταν κυκλοφορήσει η 6700(XT) και έρθει Ελλάδα σε τιμές MSRP (τουλάχιστον εξάμηνο θα χρειαστεί), τότε και μόνο τότε θα μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη 5700ΧΤ στα 250€.

Ήθελα να το σχολιάσω εξ αρχής αλλά όπως είπες είπα να μην το ξεκινήσω και είχα αφήσει το σχόλιο στον editor. Εε επειδή είδα ότι ειπώθηκε και δεύτερη φορά, δεν άντεξα.

 

Εν κατακλείδι, αν μπορεί κάποιος να περιμένει, περιμένει να πέσουν οι τιμές (αν πέσουν στο προσεχές μέλλον που δεν το βλέπω) στις νέες σειρές. Μέχρι τότε η 5700XT άψογο vfm στα ~350€.

Link to comment
Share on other sites

Ούλτρα και τζιντι το βλέπετε στατικά. Σαν να πρόκειται κάποιος, σήμερα, οπωσδήποτε σήμερα να πρέπει να αγοράσει κάποια νέα κάρτα. Αν φύγεις ελάχιστους μήνες μπροστά -δεν φαντάζομαι ο Γιώργος να νοιάζεται ν'αλλάζει κάρτες κάθε τέσσερεις μήνες- η αγορά του σήμερα δεν έχει νόημα.

Ούτε είναι μονάχα η 6700ΧΤ, υπάρχει κι η Nvidia. Αν με περίπου 500 ευρώ (όπως ήταν η ανακοινωθείσα προτεινόμενη τιμή λιανικής) αγοράζεις κάρτα νέας γενιάς, με όποιο πλεονέκτημα σε τεχνολογίες/κατανάλωση/θόρυβο/μελλοντική μεταπωλητική αξία/whatever, δεν έχει νόημα να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένη 5700ΧΤ σε τιμή ας πούμε άνω των 250-300 ευρώ.

Είναι σαν να πληρωνει κάποιος 150+ ευρώ για δύο, τρεις, τέσσερεις μήνες παιχνίδι. Ο δε Γιώργος που ρώτησε έχει ήδη κάρτα, δεν είναι ότι μένει στο 0. Όταν είδα την 5700ΧΤ 419 ευρώ αν θυμάμαι, στον GFF που είχε γράψει ότι δεν μένει με τίποτα χωρίς κάρτα τα Χριστούγεννα την πρότεινα με βαριά καρδιά. Στον Γιώργο που ρωτά εδώ, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ αλλά η πραγματική αξία της κάρτας είναι κάτω από το μισό msrp της 3080. Οποίος δώσει παραπάνω, απλά πληρώνει αέρα.

 

btw κ γώ έδωσα αέρα για την Ti μου. Απλά ήταν πολύ λίγο (συγκριτικά με τα 499£ της 3070)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GFFermari said:

btw κ γώ έδωσα αέρα για την Ti μου. Απλά ήταν πολύ λίγο 

'αλλη ανάλυση. Είναι σημαντικές οι διακοπές που θες οπωσδήποτε κάρτα. Όλες αυτές οι αγορές έχουν κι υποκειμενικό στοιχείο. έντονο. Ο όρος vfm δεν έχει επινοηθεί για ερασιτεχνική χρήση. Αφορά επαγγελματικές καταστάσεις όπου το V είναι σχετικώς μετρήσιμο (κι εκεί όχι πάντοτε). Για ερασιτεχνική χρήση το V είναι υποκειμενικό όσο δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε διαφωνώ αλλά η πραγματική αξία της κάρτας είναι κάτω από το μισό msrp της 3080. Οποίος δώσει παραπάνω, απλά πληρώνει αέρα.

btw κ γώ έδωσα αέρα για την Ti μου. Απλά ήταν πολύ λίγο (συγκριτικά με τα 499£ της 3070)

Ναι αλλά το θέμα είναι όμως εν τέλη δεν είναι τι πληρώνει τελικά ο καταναλωτής; Οι τιμές MSRP προσωπικά δεν μου λένε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, UltraB said:

Ναι αλλά το θέμα είναι όμως εν τέλη δεν είναι τι πληρώνει τελικά ο καταναλωτής; Οι τιμές MSRP προσωπικά δεν μου λένε κάτι.

Όπως εσενα δε σου λέει κάτι το msrp, εμένα μου λέει. Κ μου λέει πως η 2080 κάνει/αξίζει τα μισα της 3080. Δε με ενδιαφέρει αν έχουμε ιούς κ κοινς κλπ. Το ντάτσουν τόσο θα αξίζει. Άσχετα αν κάποιος δουλεύει στα καρις η στο πλαίσιο κ τη πάρει νωρίτερα.

 

Την ίδια στιγμή που κάποιοι πωλούν τις 2080 στις 550£, εγώ πήρα Ti στα ίδια με μπλοκ κ backplate. (Δλδ 80 λίρες πάνω από την founders 3070 κ το μπλοκ μπορώ να το δώσω για να πιάσω το msrp) Αυτό τιμάει, όχι εμένα αλλά τον πωλητή που ξέρει ποσό κάνει το υλικό που έχει. Δικαίωμα του να την έβαζε 900 λίρες κ να γράφε από κάτω ότι είναι καρταρα. Λυπάμαι αλλά δεν είναι πλέον.(η Ti)

 

Κ ναι κ. Salde, δεν υπάρχει vfm για τη χρήση που κάνουμε. Υπάρχει όμως στοιχειώδη λογική ως προς τις αξίες των υλικών.

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GFFermari said:

Κ ναι κ. Salde, δεν υπάρχει vfm για τη χρήση που κάνουμε. Υπάρχει όμως στοιχειώδη λογική ως προς τις αξίες των υλικών.

σωστά. Εσύ ορθώς έκρινες ότι πρέπει να τα δώσεις. Το υποκειμενικό V είναι διαφορετικό σε σένα από ότι στον Γιώργο. Και την 5700 να ξανααγοραζες στα 400 ευρώ πάλι θα είχε νόημα για σένα. Στην ανάλυση που παίζεις κλπ. Μαζί σου είναι που συμφώνησα να μην δώσει ούτε 250 και τα παιδιά διαφωνούν επειδή είναι καλή κάρτα.

Ούλτρα, ναι η τιμή που πληρώνεις είναι που μετράει. Αλλά το MSRP για αυτόν τον λόγο το βγάζουν οι εταιρείες, για να μην ξεφεύγουν οι τιμές πέρα από το σημείο που επιθυμούν.  Ούτε η τιμή που ζητά κάποιος στο μτχ παίζει ρόλο. Σημασία έχει ο κάθε αγοραστής πόσο την αξιολογεί. Καθεμιά, όχι μονάχα τούτες εδώ.
Ο μοναδικός λόγος που η μτχ 5700ΧΤ πουλιέται σε αγγελίες σε αυτά τα ύψη είναι η ανωμαλία με τις καινούργιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα οσα λετε ειναι ακρως ενδιαφεροντα, και επειδη ποτε δεν ξερεις τι ευκαιριες μπορει να παρουσιαστουν και να αλλαξουν τα σχεδια μου, δε λετε τι τιμες θα θεωρουσατρε φυσιολογικες στα μεταχειρισμενα; 2060/super, 2070/super, 2080/super, rx5700/xt. 

Μεχρι ποσα θα δινατε για αυτες τις καρτες ενω εχουν και υπολοιπο εγγυησης;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.