Jump to content



Συζήτηση για αντικατάσταση 980ti από 5700ΧΤ


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος, πιο πολύ θέλω να εκφράσω προβληματισμούς και να με συμβοτλεψετε. Λοιπόν, εδώ και χρόνια παίζω με μια rtx 980ti g1 gaming και παράπονο δεν είχα. 1080p παίζω, και αυτό κατά 99% δεν θα αλλάξει. Λίγες μέρες πριν όμως, σε συνέχεια του κακού ματιού που έχει πέσει στα κομπιουτερς του σπιτιού, άρχισα να ακούω ένα θορυβο-μουγκρητο. Για να μην πολυλογούμε προέρχεται από το ένα εκ των τριών ανεμιστήρων της κάρτας γραφικών. Την άνοιξα, την καθάρισα κλπ αλλά το πρόβλημα είναι στα ρουλεμανακια του μάλλον και δε διορθώνεται. Επειδή αυτός ο θόρυβος δεν ήταν άνετος, ξεσυνδεσα το ρεύμα ΜΟΝΟ σε αυτό το ανεμιστηρακι όποτε τώρα η κάρτα ψύχεται μόνο από τα άλλα δύο. Δεν φαίνεται να ζορίζεται, από το λίγο που έπαιξα. 

 

Κι έρχεται λοιπόν η σκέψη.... Μήπως ήρθε η ώρα της για αλλαγη; Άδοξα μεν, ήρθε δε; Κοιτάς τιμές και διαθεσιμότητες και η κατάσταση είναι ένα δράμα. Τόσο στα καινούρια όσο και στα μεταχειρισμένα. 500-550 για 2080/super μτχ, 400-500 για 2070/ super. 580 -700 για 3060ti καινούρια. Πολύ μεγάλα ποσά, όλα τους. Οπότε έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάποιες 5700ΧΤ, σε πιο φυσιολογικές τιμές. Και μεταχειρισμένες και κάνα δυο καινούριες (για όσο υπάρχουν ακομα). 

 

Τι θα κανατε; Είναι η χειρότερη εποχή για αγορά κάρτας γραφικών , αλλά με μια κάρτα κουτσή στα χέρια σας, τι θα κανατε; Θα αγοράζατε μια κάρτα σαν τη 5700ΧΤ που δεν είναι δα και ότι πιο καινούριο κυκλοφορει; Η θα πηγαίνατε με την κουτσή και όσο παει; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Από την στιγμή που δεν αντιμετωπίζεις ουσιαστικό πρόβλημα με την κάρτα εγώ θα περίμενα όσο τραβάει ακόμα.

 

+1

 

Κανενας λόγος για αλλαγή.. 

Όπως είπες είναι η χειρότερη περίοδος.. 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως εξακολουθήσεις σε 1080 ανάλυση δεν έχει μεγάλο νόημα να κοιτάς τα ποσά που ζητούν αυτή την στιγμή οι νέες. Αν τύχει στον δρόμο σου καμιά καλή μεταχειρισμένη σε τιμή χαμηλή, ίσως έχει νόημα να την τσιμπήσεις για παν ενδεχόμενο. Δεν μου αρέσουν ούτε καν τα 250€ που γράφει ο GFF για την 5700ΧΤ χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη αγοράς μονάχα για 1080.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα λίγο την κάρτα μου, έτσι με την κουτση ψύξη που έχει τώρα. Έβαλα ένα λίγο πιο επιθετικό fan curve, και με περίπου 1,5ωρα call of duty black ops cold war, η θερμοκρασία της έπαιζε κάπου ανάμεσα σε 60-65 βαθμούς. Φαίνεται λοιπόν ότι με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα το χειμώνα, δεν επηρεάζεται σε ανησυχητικό βαθμό. Την παλεύει. Άρα το χειμώνα θα τη βγάλω με την 980ti, σχεδόν σίγουρα. Ίσως λοιπόν κάνω υπομονή και μάζεμα λεφτων μπας και αναβαθμίσω καρτα-οθονη κάποια στιγμή αρκετά αργότερα. Αν και μιλάμε για δύο συσκευές όπου οι τιμές έχουν παραγόμενο τραγικά υψηλές....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς είναι τα συστήματα ψύξης αυτών των καρτών, αλλά λύσιμο και αντικατάσταση του ανεμιστήρα δεν παίζει; Βέβαια ούτως ή άλλως, χειμώνα έχουμε και οι θερμοκρασίες σου είναι απροβλημάτιστες όπως λες, αλλά ρίχνω μια ιδέα στο τραπέζι. Υπάρχουν και κάποια βιντεάκια στο youtube για 980 ti fan replacements υπάρχει και αυτό

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Ναι ναι, την άνοιξα και όντως τα fans μπορούν να βγουν. Και λογικά να αντικατασταθούν. Αλλά δεν ξέρω που να ψάξω να βρω ίδια, τι λεπτομέρειες πρέπει να προσέξω, πότε θα έρθουν, τι σόι fans θα είναι κλπ...

Ε, είπα να αποδεχτώ ότι κάποια στιγμή Καλό είναι να αλλαχτεί. Ήδη 5 χρόνια στα χέρια μου, αν κρατήσει άλλο ένα καλά θα είναι... 360 ευρώ μτχ την είχα πάρει. Τα βγαλε νομίζω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Αλλά δεν ξέρω που να ψάξω να βρω ίδια, τι λεπτομέρειες πρέπει να προσέξω, πότε θα έρθουν, τι σόι fans θα είναι κλπ...

E εντάξει, εδώ και χωρίς το fan είναι κομπλέ. Δεν χρειάζεται να βάλεις ακριβώς το ίδιο fan. Τις φυσικές διαστάσεις μέτρα και βάλε ένα fan του κιλού (ή κάποιο πιο ακριβό επώνυμο). Δεν νομίζω να τίθεται θέμα ασυμβατότητας. Όλα αυτά είναι τυποποιημένα. Ξεκινάς από εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Και όμως , αυτά τα φαν που μου δείχνεις ΔΕΝ κάνουν. Το καταλαβαίνω από τις βάσεις. Αυτά που έχω εγώ έχουν τριγωνική βάση με 3 βίδες. Αυτά που μου στέλνεις έχουν ορθογώνια βάση και 4βιδες. Επίσης είναι 95αρια, ενώ τα δικά μου 75αρια.. Βλέπεις; Δεν τα γράφω για να στην πω φυσικά, απλά τελικά παραειναι εύκολο να γίνει κανένα λάθος.... 

 

Edit: Επίσης δεν είναι το θέμα να βρω σούπερ ντουπερ ανεμιστηρακια,  αλλά μην πάρω και κανένα που να κάνει πιο πολύ θόρυβο κι απ το χαλασμένο που ήδη έχω. 

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι πάμφθηνο και σίγουρο ότι θα γίνει με επιτυχία η αλλαγή, δεν αξίζει να ρίξει χρήματα σε κάρτα πενταετίας. Ο μόνος απόμακρος από ότι φαίνεται προς το παρόν κίνδυνος που έχει ο Γιώργος είναι να ψοφήσει ξαφνικά η κάρτα και να χρειαστεί αγορά υπό καθεστώς πίεσης. Δεν είναι το πιθανότερο επομένως καλύτερα να μείνει όπως είναι.
Οι τιμές αυτή την στιγμή είναι εκτός συζήτησης. Στα πάντα, νέα, μτχ, παντού. Το πιο λογικό θα είναι κάποια στιγμή να πέσουν, τουλάχιστον στα μικρά μοντέλα των καινούριων. Την ανάλυση που παίζει υποτίθεται την έχουν εύκολα όλες αυτές που συζητάμε. Ας μην βιαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PLD08010S12H

Fan Diameter:75mm

Pitch:40x40x40mm

Voltage:DC 12v 

Current:0.35A

Power Connector: 4pin

 

Support Series:

G1 GAMING:GTX1070 GTX1080 GTX1070Ti GTX 980Ti GTX 970 GTX 960

Με βάση τη περιγραφή αυτά ταιριάζουν  κόστος περίπου 3.7 euro ο ένας και 9.30 euro οι τρεις, αλλάζεις και τους 3 με κόστος λιγότερο από 10 euro και καθάρισες

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Deus έγραψε:

PLD08010S12H

Fan Diameter:75mm

Pitch:40x40x40mm

Voltage:DC 12v 

Current:0.35A

Power Connector: 4pin

 

Support Series:

G1 GAMING:GTX1070 GTX1080 GTX1070Ti GTX 980Ti GTX 970 GTX 960

Με βάση τη περιγραφή αυτά ταιριάζουν  κόστος περίπου 3.7 euro ο ένας και 9.30 euro οι τρεις, αλλάζεις και τους 3 με κόστος λιγότερο από 10 euro και καθάρισες

 

To θεμα ειναι θα τους παραλαβει σε κανα 3μηνο εαν ειναι τυχερος και του ερθουν γρηγορα :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Thanks @Deus. Ναι, αυτοι ταιριαζουνε νομιζω. 

@panoc Δεν μπορω να πω οτι με πειραζει και ιδιαιτερα το ποτε θα παραλαβω. Ετσι κι αλλιως το προβλημα που θα εχω (αν εχω κιολας) θα ειναι το καλοκαιρι. Ισως καποια στιγμη να τους παραγγειλω, ετσι για την ανανεωση της ψυξης αφου το κοστος ειναι μικρο. Και επειδη ετσι, θα ειναι και πιο ευκολη μια ενδεχομενη πωληση της σε συμβολικη τιμη.... Μπορει να μην κανω και τιποτα ομως... Θα δω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό ότι έχει shipping με tracking από ali έρχονται σχετικά σύντομα μέσω NL. Πάνω κάτω οι 40 εργάσιμες μέρες που λένε ισχύουν έκτος και αν πρόκειται για μεταφορικές / ταχυδρομεία που δεν τα ξέρουν ούτε οι ίδιοι
Όλα τους τελευταίους μήνες  καμιά 10 αρια παραγγελίες με ψιλολογία  όταν είχαν tracking έπαιζε το παραπάνω αντίθετα όσα δεν είχαν tracking η ήταν με sellers shipping method ήρθαν στο τρίμηνο μπορεί και με κοντέινερ μέσω θάλασσας... 


Χθες παρέλαβα 2 πακέτα από κίνα στον 1.5 μηνα το ένα ήταν με aliexpress shiping και το άλλο με china post και τα δυο έφτασαν Ολλανδία και μετά από εκεί Ελλάδα με nl post

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EDIT: τώρα που τα κοιτάζω  25/10 έγιναν οι αγορές/πληρωμή  27/10 έγιναν οι αποστολές 27/11 ήρθε η ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και χθες πήγα στο ταχυδρομείο να παραλάβω
Ο εκτιμημένος χρόνος παράδοσής συμφωνά με το ali ήταν 20-34 και 22-38 εργάσιμες  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Deus έγραψε:

EDIT: τώρα που τα κοιτάζω  25/10 έγιναν οι αγορές/πληρωμή  27/10 έγιναν οι αποστολές 27/11 ήρθε η ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και χθες πήγα στο ταχυδρομείο να παραλάβω
Ο εκτιμημένος χρόνος παράδοσής συμφωνά με το ali ήταν 20-34 και 22-38 εργάσιμες  

oΟλα αυτα πριν το lockdown και το πηξιμο... τωρα θα ερθει σε ενα μηνα στην Ελλαδα και μετα για το σπιτι σου θα το παρεις μαζι με το αρνι (για τη σουβλα) :p

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως, περιμένω άλλο ένα τελευταίο από Κίνα που έγινε μέσα στην καραντίνα
 

Spoiler


Αριθμός: LT380XXXX49NL
Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν
Χώρα: Ολλανδία -> Ελλάδα
Προορισμός:
2020-11-26 23:21, NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
2020-11-26 19:11, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION
Αφετηρία:
2020-11-26 23:21, The item is at the PostNL sorting center
2020-11-22 13:24, The item is ready for transport to the last mile carrier
2020-11-18 02:45, The item is ready for shipment
2020-11-18 01:45, The item is pre-advised to PostNL
======================================
Powered by www.17track.net

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2020 at 9:01 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Με 250€(ΜΑΧ) ισως να αξιζε μια 5700ΧΤ.

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν πρόκεται να σου πουλήσει 5700XT σε αυτά τα χρήματα, μεταχειρισμένη ή μη, αυτή την εποχή.

Η κάρτα μοιράζει πόνο, ειδικά σε όσους χρησοπλήρωσαν 2060 Super / 2070. Αν δεν πέσουν οι τιμές στις νέες σειρές μην περιμέντε να τις δείτε σε τέτοιες τιμές.

 

Τα 250€ είναι ξεφτύλα τιμή για την 5700XT. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.