Jump to content



Δεν αποθηκεύεται η θέση του δεύτερου monitor σε dual monitor setup && η δύναμη του Linux


gdp77

Recommended Posts

Να, όλο κάτι τέτοια συμβαίνουν και το ξανά-ερωτεύομαι το Linux μου.

 

Όλα ξεκίνησαν από την επιλογή μου να αγοράσω δεύτερο monitor για να εκμεταλλευτώ -μεταξύ άλλων- τα πλεονεκτήματα της εργασίας σε δύο monitor.

 

Σε fully updated Linux Mint 20, πρόσφατα έκανα τη μετάβαση σε dual monitor setup ως εξής:

 

6a66e52dd13faca10952dd8ef960696f38c61709.png

 

H Asus οθόνη είναι η main και στα αριστερά έχω την παλιότερη Dell. Όλα λειτουργούν όπως πρέπει (αναλύσεις, refresh rate - η Asus είναι 144 Hz κτλ). Επίσης οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται και μετά από boot όλα λειτουργούν ομαλά. Το γράφω αυτό γιατί έχω διαβάσει αρκετές αναφορές στο διαδίκτυο από χρήστες στους οποίους δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις και κάθε φορά πρέπει να τις ξαναπερνάνε.

 

Το πρόβλημα που εγώ αντιμετωπίζω είναι το εξής: Μερικές φορές, το δεύτερο μόνιτορ δεν το χρειάζομαι και επομένως το απενεργοποιώ για εξοικονόμηση ενέργειας. Κλικάρω δηλαδή τον διακόπτη “active” που φαίνεται στο παραπάνω στιγμιότυπο.

Άπαξ και γίνει αυτό και αργότερα θελήσω, μετά από restart, να ενεργοποιήσω το δεύτερο μόνιτορ, δηλαδή το Dell, τότε εμφανίζεται by default πάλι στα δεξιά (ενώ εγώ το θέλω στα αριστερά). Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά πρέπει να το ξαναμετακινώ στα αριστερά. Δηλαδή ΟΛΑ τα settings αποθηκεύονται, πλην της θέσης του μονιτορ που θέλω να είναι στα αριστερά.

 

Στα windows η αντίστοιχη διαδικασία κρατάει τη θέση του μονιτορ εκεί που το είχα ρυθμίσει την τελευταία φορά (αν και στα windows η λειτουργικότητα dual monitor έχει άλλα προβλήματα που δεν υπάρχουν στο mint, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Ρώτησα και σε πιο εξειδικευμένα forums για λύση, αλλά πριν έρθουν κάποιες απαντήσεις ψάχτηκα μόνος μου και δημιούργησα την εξής λύση με τη μορφή ενός script (ουσιαστικά δημιούργησα μέσω λογισμικού έναν "έξυπνο" διακόπτη on/off

 

xrandr --listactivemonitors | grep 'DisplayPort-0' && xrandr --output DisplayPort-0 --off || xrandr --output DisplayPort-0 --left-of HDMI-A-0 --auto

 

Τι κάνουν αυτές οι περίεργες εντολές; Αρχικά να εξηγήσω ότι το xrandr είναι το defacto standard command line tool για διαχείριση των displays στο Linux, με άπειρες δυνατότητες και παραμετροποίηση.

 

xrandr --listactivemonitors | grep 'DisplayPort-0' ------->

Εμφάνισε τη λίστα με τα ενεργά μονιτορς και βρες το DisplayPort-0 (η DELL- δεύτερο μονιτορ)

 

&& xrandr --output DisplayPort-0 --off ---------->

(Εφόσον το βρει ενεργό) τότε σβήστο

 

|| xrandr --output DisplayPort-0 --left-of HDMI-A-0 --auto ---------->

|| --> else
ενεργοποίησε το δεύτερο μονιτορ και βάλτο στα αριστερά (–left-of) του πρώτου (HDMI)

case solved!!!

Και πιο εύκολο από το να ανοίγω τον display manager του mint κάθε φορά!!!

 

 

Έφτιαξα το σκριπτάκι λοιπόν, το έβαλα στο desktop και με ένα απλό διπλό κλικ αναβοσβήνω το μονιτορ όποτε θέλω!

Κάντε το και στα Windows αν μπορείτε microsoft scums ?

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ωπα κάτσε γιατί μάλλον καπου χάθηκε η μπάλα. 

Δηλαδή το λειτουργικό από μόνο του κάθε φορά που σβήνεις το μόνιτορ (ακόμα δεν ξερω γιατί αλλά τέσπα, στα γεραματα όλοι εχουμε ιδιοτροπίες) και το ανάβεις ξανά, πρέπει να του λες που να τοποθετήσει το μονιτορ στη συνδεσμολογία που εχεις (δεξια ή αριστερα) δεν μας απασχολεί γιατί απο μονο του δεν θυμαται την τελευταία ρύθμιση και έκατσες και εφτιαξες σκριπτακι για να μπαίνει στο σωστο μερος στην συνδεσμολογία και αυτό τωρα ειναι γιανα γινει θεμα και να μας δειξει τι; πως το λειτουργικο ειναι τοσο για τα μπαζα που δεν το κανει αυτοματα; πως το λειτουργικο δεν παρεχει αλλη λυση στο πρόβλημα και θελει σκριπτακι; πως το λειτουργικό ειναι τοσο δυνατό που το κανει μονο με σκριπτακι; πως το λειτουργικο ειναι τοσο πίσω στην εποχη του χαλκου που μπορει να το κανει μονο με σκριπτακι;

Επισης και σταματω εδω γιατι αρκετα σε πειραξα, οι οθόνες σου δεν εχουν διακοπτη on/off, και χρειάζεσαι σκριπτακι; τι διαολο οθονες εχεις;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τι DM έχεις? lightDM?

Μήπως απο update σε update έχει αλλάξει το config file από τον maintainer και εσύ στο upgrade κράτησες το local σου;

 

 Τελευταία φορά που είχα τέτοιο bug ήταν επί gnome2 εποχές πριν καμιά δεκάρα χρόνια. Πλεόν τα bug μου είναι πολύ πιο refined και ύπουλα :hehe:

 

 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος jax7480 έγραψε:

πως το λειτουργικο ειναι τοσο πίσω στην εποχη του χαλκου που μπορει να το κανει μονο με σκριπτακι;

 

Ωπα ωπα μαστορα, δεν εχει το Linux πρόβλημα, αλλά το installation του gdp.

Γιατί?

Γιατί ακόμα και αν δεν έχει πειράξει τίποτα ο gdp, οι Mint τυποι είναι μια χουφτα ανθρώπων που έχουν φορκάρει και σακατέψει πολλά πακέτα χωρίς να έχουν καμια σοβάρη διαδικασία testing ωστε να παιζουν σίγουρα σωστά τα φορκ τους σε όλα τα setup με όλους τους συνδιασμούς όπως γίνεται με πιο μεγαλα projects.

(έχουν σταματήσει να συνεισφέρουν  main devs εκεί κιόλας)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jax7480 said:

Δηλαδή το λειτουργικό από μόνο του κάθε φορά που σβήνεις το μόνιτορ

Κάθε φορά που το σβήνω όχι από φυσικό διακόπτη, αλλά το κάνω deactivate μέσα από το λειτουργικό

 

6 minutes ago, jax7480 said:

και το ανάβεις ξανά, πρέπει να του λες που να τοποθετήσει το μονιτορ στη συνδεσμολογία που εχεις

Δυστυχώς ναι.

 

6 minutes ago, jax7480 said:

γιανα γινει θεμα και να μας δειξει τι;

Το θέμα το άνοιξα στο linux subforum για να βοηθήσει χρήστες που πιθανόν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Το πρόβλημά μου είναι ίσως λίγο σπάνιο διότι οι περισσότεροι έχουν το δεύτερο μόνιτορ στα δεξιά, οπότε να μην το έχουν αντιμετωπίσει. Εγώ έχω το δεύτερο μονιτορ στα αριστερα (που δεν είναι η default επιλογή).

 

8 minutes ago, jax7480 said:

πως το λειτουργικο ειναι τοσο για τα μπαζα που δεν το κανει αυτοματα; πως το λειτουργικο δεν παρεχει αλλη λυση στο πρόβλημα και θελει σκριπτακι;

 

Το κάθε λειτουργικό με τα θέματά του. π.χ. στα windows, αν ανοίξω μια εφαρμογή κλικάροντας στο δεύτερο μονιτορ, θα μου την ανοίξει υποχρεωτικά στο main. π.χ. ανοίγω ένα παράθυρο chrome στο δεύτερο μονιτορ και τα windows μου την φέρνουν στο main. Αυτό είναι πολύ πιο μεγάλο χρηστικό πρόβλημα... Ξέρεις καμιά λύση;

 

9 minutes ago, jax7480 said:

πως το λειτουργικο ειναι τοσο πίσω στην εποχη του χαλκου που μπορει να το κανει μονο με σκριπτακι;

 

Δεν θα το έλεγα εποχή του χαλκού, αν σκεφτείς ότι πλέον έχω έναν διακόπτη στο desktop μου, ενώ ακόμα και αν λειτουργούσε διαφορετικά θα έπρεπε να ανοίγω τον display manager κάθε φορά και να κάνω κλικ στο activate/deactivate και να κλείνω τον display manager. Σε εμένα είναι ένα διπλό κλικ και ξεμπέρδεψα... Επομένως έχω βρει πιο "παραγωγική" λύση. Εποχή χαλκού; I think not....

 

11 minutes ago, jax7480 said:

οι οθόνες σου δεν εχουν διακοπτη on/off,

 

Δεν θέλω να την ανοιγοκλείνω από τον φυσικό διακόπτη, καθώς το σοκ από το on/off είναι μεγαλύτερο για το τροφοδοτικό από το standby/on. Επίσης είναι και περισσότερος χρόνος που απαιτείται από τον διακόπτη για να λειτουργήσει το μονιτορ.

 

11 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Τι DM έχεις? lightDM?

 

Cinnamon του linux mint 20. Όλα μαμά. Δεν έχω πειράξει κάτι. Σε άλλα DE δεν υπάρχει το πρόβλημα; Έχεις κάποια σχετική εμπειρία;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εποχές dos δεν είχαμε τέτοια θέματα.

Εδώ εγώ που είμαι Windows based user triple setup σε Mint έπαιζε μια χαρά.

Κάτι έχεις πειράξει και πρέπει να είναι σε drivers για να σου δημιουργεί αυτά τα προβλήματα.

 

Αυτό είναι το κακό με όλες τις εφαρμογές και ειδικά με το linux δυστυχώς όμως λόγο open source.

Ότι πειράζοντας κάτι επηρεάζει κάτι άλλο γιατί το scope ενός προγραμματιστή είναι πολύ μικρό σε σχέση με μια ομάδας.

 

Και θα σου προτείνω live cd δοκίμασες;

Γιατί σε βλέπω για format και ξανά εγκατάσταση.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jax7480 said:

οι οθόνες σου δεν εχουν διακοπτη on/off, και χρειάζεσαι σκριπτακι; τι διαολο οθονες εχεις;

το ίδιο σκέφτηκα.
Εννοεί ότι θέλει να μην απλώνεται η επιφ. εργασίας στις δύο. Αν κλείσεις τον διακόπτη μόνο, το λειτουργικό θα συνεχίζει να δείχνει σε δυο οθόνες, απλώςτο ποσοστό της μίας δεν θα το βλέπεις.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, swatoner said:

Κάτι έχεις πειράξει και πρέπει να είναι σε drivers για να σου δημιουργεί αυτά τα προβλήματα.

 

Χμ.... Με βάζεις σε σκέψεις. Μήπως έχει να κάνει με τους AMDGPU (open source) drivers;

2 minutes ago, swatoner said:

Ότι πειράζοντας κάτι επηρεάζει κάτι άλλο γιατί το scope ενός προγραμματιστή είναι πολύ μικρό σε σχέση με μια ομάδας.

Δεν έχω πειράξει κάτι, είμαι σχεδόν βέβαιος.

 

3 minutes ago, swatoner said:

Και θα σου προτείνω live cd δοκίμασες;

Το δοκιμάζω τώρα σε live να δούμε.... Αν και στο live πάλι θα τρέχουν AMDGPU drivers....

Just now, salde said:

Εννοεί ότι θέλει να μην απλώνεται η επιφ. εργασίας στις δύο. Αν κλείσεις τον διακόπτη μόνο, το λειτουργικό θα συνεχίζει να δείχνει σε δυο οθόνες, απλώςτο ποσοστό της μίας δεν θα το βλέπεις.

Οχι δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Όταν κλείσω τη μια οθόνη το desktop "απλώνεται" σωστά μόνο στην μία.

5 minutes ago, swatoner said:

Εδώ εγώ που είμαι Windows based user triple setup σε Mint έπαιζε μια χαρά.

Μήπως σε τρία μονιτορ δεν φαίνεται το πρόβλημα, διότι αναγκαστικά θα βάλει το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gdp77 said:

Το κάθε λειτουργικό με τα θέματά του. π.χ. στα windows, αν ανοίξω μια εφαρμογή κλικάροντας στο δεύτερο μονιτορ, θα μου την ανοίξει υποχρεωτικά στο main. π.χ. ανοίγω ένα παράθυρο chrome στο δεύτερο μονιτορ και τα windows μου την φέρνουν στο main. Αυτό είναι πολύ πιο μεγάλο χρηστικό πρόβλημα... Ξέρεις καμιά λύση;

 

 

Δυστυχώς αυτό που θέλεις όπως ακριβώς το θέλεις δε γίνεται.

Γιατί το taskbar στην δεύτερη οθόνη δεν είναι extend του πρώτου αλλά clone σε Windows 10.

Πρέπει να ορίσεις true το "Taskbar where window is open" για να έχεις κοντά σε αυτό που θέλεις.

Αν και νομίζω ότι το DisplayFusion έκανε κάτι παρόμοιο αλλά ποια δε το χρησιμοποιώ.

 

Αν φτιάξεις όμως desktop shortcuts και τα τρέξεις στην δεύτερη οθόνη, στην 2η οθόνη ανοίγουν. Το taskbar είναι λίγιο ιδιόμορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, swatoner said:

Δυστυχώς αυτό που θέλεις όπως ακριβώς το θέλεις δε γίνεται.

Γιατί το taskbar στην δεύτερη οθόνη δεν είναι extend του πρώτου αλλά clone σε Windows 10.

Πρέπει να ορίσεις true το "Taskbar where window is open" για να έχεις κοντά σε αυτό που θέλεις.

Αν και νομίζω ότι το DisplayFusion έκανε κάτι παρόμοιο αλλά ποια δε το χρησιμοποιώ.

 

Αν φτιάξεις όμως desktop shortcuts και τα τρέξεις στην δεύτερη οθόνη, στην 2η οθόνη ανοίγουν. Το taskbar είναι λίγιο ιδιόμορφο.

 

Ε λοιπόν στο mint αυτή η λειτουργικότητα υπάρχει μαμά!!!!!

 

Όπου κάνω κλικ εκεί θα ανοίξει και το παράθυρο ?

 

Δεν είναι λύση αυτή με τα shortcuts, θα χρειαζόμουν 100 οθόνες. 

 

Γι' αυτό γράφω το κάθε λειτουργικό με τα θέματά του...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Cinnamon του linux mint 20. Όλα μαμά. Δεν έχω πειράξει κάτι. Σε άλλα DE δεν υπάρχει το πρόβλημα; Έχεις κάποια σχετική εμπειρία;

 

Τρέχω 2πλα και 3πλα μονιτορ σε 3-4 διαφορετικά σεταπ χρόνια τώρα, πουθενα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Εσύ έχεις Cinnamon με lightDM δηλαδή (aka ηθελές τα).  Αρα εκει πρέπει να ψάξεις γιατί υπάρχει πιθανότητα να ισχύει αυτό που σου λέω.

 

Είναι λάθος η δομή κάποιου config, δεν μπορεί να γράψει εκεί το gui app σου  ή δεν υπάρχει καν το αρχείο στο οποίο παει να γράψει και όταν κάνεις την αλλαγή μένει στο session μόνο.

Λογικά αν ανοιξεις τα σχετικά logs θα δεις να σκάει κάτι όταν κάνεις την αλλαγή. 

 

Tσέκαρε αν έχεις το monitors.xml στο path του xrandr στο /etc και αν έχει σωστά δικαιώματα κλπ

 


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Tσέκαρε αν έχεις το monitors.xml στο path του xrandr στο /etc και αν έχει σωστά δικαιώματα κλπ

Όχι δεν υπάρχει.

 

Βρήκα μόνο το cinnamon-monitors.xml στο path /home/george/.config/cinnamon-monitors.xml

 

Επομένως αυτό που λες πρέπει να είναι....

 

Θα το ανεβάσω στο cinnamon bugs το πρόβλημα...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Κάντε το και στα Windows αν μπορείτε microsoft scums ?

 

Ελπίζω να βρεις λύση με τις παραπάνω συμβουλές, αλλά πέρα από την πλάκα:

• δε χρειάζεται, γιατί χωρίς καμία επέμβαση αποθηκεύεται η σχετική θέση των οθονών και η θέση των εικονιδίων σε κάθε οθόνη

• αν χρειαζόταν, μπορείς να το κάνεις με Powershell script, αν και είναι λίγο πιο μεγάλο από μία γραμμή, γιατί -απουσία του xrandr- πρέπει να ορίσειςκαι μερικές μεταβλητές

 

39 minutes ago, gdp77 said:

Το κάθε λειτουργικό με τα θέματά του. π.χ. στα windows, αν ανοίξω μια εφαρμογή κλικάροντας στο δεύτερο μονιτορ, θα μου την ανοίξει υποχρεωτικά στο main. π.χ. ανοίγω ένα παράθυρο chrome στο δεύτερο μονιτορ και τα windows μου την φέρνουν στο main. Αυτό είναι πολύ πιο μεγάλο χρηστικό πρόβλημα... Ξέρεις καμιά λύση;

 

Κάθε παράθυρο στις περισσότερες σύγχρονες εφαρμογές ανοίγει στην τελευταία οθόνη που το έχεις (ή είχες) ανοιχτό. Αν μιλάμε για τους βασικούς browsers (Chrome, Firefox, Edge), απλώς δε σώζεται -σκοπίμως- η θέση των παραθύρων Incognito/Private/inPrivate. Αλλά κι αυτά ακολουθούν το τελευταίο ορατό παράθυρο όταν ανοίγουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, acct said:

Κάθε παράθυρο στις περισσότερες σύγχρονες εφαρμογές ανοίγει στην τελευταία οθόνη που το έχεις (ή είχες) ανοιχτό. Αν μιλάμε για τους βασικούς browsers (Chrome, Firefox, Edge), απλώς δε σώζεται -σκοπίμως- η θέση των παραθύρων Incognito/Private/inPrivate. Αλλά κι αυτά ακολουθούν το τελευταίο ορατό παράθυρο όταν ανοίγουν.

 

Στο mint όπως έγραψα παραπάνω, π.χ. αν πατήσω τον chrome στη main οθόνη (ακόμα και αν ήταν στο παρασκήνιο) θα μου ανοίξει στη main. Αν πατήσω το εικονίδιο του chrome στη δεύτερη οθόνη, θα μου ανοίξει στη δεύτερη. Στα windows ανοίγει εκεί που ήταν το προηγούμενο παράθυρο (αν είναι ήδη ανοικτός) ή στη main (αν δεν είναι ανοικτός). Αυτό που δημιουργεί πρόβλημα καθώς πρέπει συνέχεια να μετακινώ παράθυρα. Στο Mint δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει για όλες τις εφαρμογές π.χ. libre office που έχω πολλά έγγραφα ανοικτά είτε στη μία είτε στην άλλη οθόνη.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, swatoner said:

Και θα σου προτείνω live cd δοκίμασες;

 

Μόλις δοκίμασα live Mint 20.1 beta (σε λίγες μέρες μας έρχεται) με το τελευταίο Cinnamon 4.8 (από 4.6.7 που έχω τώρα στο Mint 20). Το πρόβλημα είναι ίδιο και εκεί.

 

Ανεβάζω bug report στο cinnamon.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Βρήκα μόνο το cinnamon-monitors.xml στο path /home/george/.config/cinnamon-monitors.xml

 

 

Μηπως πρέπει να είναι symlinked κάπου όμως και δεν είναι ή δεν εχει σωστά δικαιώματα?

Πρεπει να δεις τα logs.

 

Πάντως αυτό είναι απ τα καλά παραδειγματα του γιατι δεν πρεπει να έχεις κατσαβιδιασμένες διανομές. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rusty_Cookie said:

Μηπως πρέπει να είναι symlinked κάπου όμως και δεν είναι ή δεν εχει σωστά δικαιώματα?

Πρεπει να δεις τα logs.

 

 

Νομίζω ότι έκανα ήδη παραπάνω εργασία από όσο προβλεπόταν. Σειρά έχουν οι cinnamon devs, αν ασχοληθούν με το bug report που θα κάνω.

 

1 minute ago, Rusty_Cookie said:

Πάντως αυτό είναι απ τα καλά παραδειγματα του γιατι δεν πρεπει να έχεις κατσαβιδιασμένες διανομές. 

 

Τι να κάνω ρε μάστορα που για όλα όσα κάνω το Linux Mint είναι το πιο κοντινό σε αυτό που χρειάζομαι και μου αρέσει; Και δεν είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει αρκετές διανομές. Ξέρω την άποψή σου, αλλά δεν είμαι τόσο hardcore για να παίξω π.χ. με debian stable ή κάτι άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gdp77 said:

Στα windows ανοίγει εκεί που ήταν το προηγούμενο παράθυρο (αν είναι ήδη ανοικτός) ή στη main (αν δεν είναι ανοικτός).

 

Όχι, αυτό ακριβώς τονίζω πιο πάνω. Ο Chrome και οι περισσότερες εφαρμογές κανονικά ανοίγουν εκεί που ήταν το προηγούμενο παράθυρο, είτε είναι ανοιχτό κάποιο instance είτε έχει κλείσει τελείως (αγνοώντας τα Incognito).

 

Επιπλέον, στον Chrome έχεις την επιλογή να τροφοδοτήσεις στο shortcut την παράμετρο window-position (ανεξάρτητα από λειτουργικό), οπότε, αν έχεις διαφορετικά εικονίδια, μπορείς να τον ανοίγεις πάντα στην οθόνη που επιθυμείς (Chrome1 -> left monitor, Chrome2 -> right monitor).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paxman said:

Πάντως με δύο οθόνες & Mint 20 δεν το έχω συναντήσει.

 

 

Αν η δεύτερη είναι στα δεξιά, δεν θα το συναντήσεις. Αν είναι στα αριστερά, με προβληματίζεις.... 

 

Παίζει να δημιουργεί και πρόβλημα που η μία είναι σε display port (τα windows την βλέπουν 0) και η άλλη σε HDMI (τα windows την βλέπουν 1).

 

Έχω παραγγείλει και δεύτερο displayport καλώδιο, για να τις έχω και τις δύο σε displayport και ανάλογα με τη  θέση που τις καρφώνω να παίρνουν και τη σειρά τους. Θα δούμε αν έτσι λυθεί το "πρόβλημα"

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.