Jump to content


Μάλλον CPU bottleneck. Συμφωνείτε;


Recommended Posts

Λοιπόν σε ένα τυπικό παιχνίδι Warzone (με τα συγκεκριμένα settings που δεν θέλω να ρίξω), κράτησα ένα log και έφτιαξα από τα δεδομένα το ακόλουθο γράφημα.

 

image.png

 

Μετά την αγορά 144Hz οθόνης, (ο @sornok φταίει), "ηθελές τα και παθές τα"...

 

Το ξερα... Να πω ότι δεν το ήξερα.... Πάλι σε έξοδα θα μπω

 

Λοιπόν το PC είναι της υπογραφής (Ryzen 1600 @ 3.9GHz) και όπως φαίνεται από το γράφημα έχω περίπου ~100 FPS average.

 

O στόχος είναι τα 144 κατ' ελάχιστο. 

 

Είναι σωστό, βάσει του γραφήματος, το συμπέρασμα ότι επειδή η κάρτα γραφικών έχει Μ.Ο. ~70% utilization, τρώω bottleneck από τον επεξεργαστή; Σωστά σκέφτομαι η πρώτη αναβάθμιση να είναι σε 3700Χ και μετά βλέπουμε για GPU ?

 

Ακούω γνώμες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Κανενας επεξεργαστης 6/12 κ πανω δεν 100αριζει σε gaming. Ουτε καλα καλα οι 4/8 δε τερματιζουν σε πολλα.

Το 70% gpu usage βγαζει ματι οτι το cpu δε μπορει*.

 

*σε 4Κ Ultra settings θα δει 100% gpu και 25% cpu για να μην εχει μπουκαλι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, steve_m said:

πηγαινε σε 5600Χ ,ειναι μπομπα σε single core και ιδανικος για monitors με  υψηλα hz,o 3700 δε θα σου δωσει τα 144 ακατεβατα σε custom ρυθμισεις

 

1 hour ago, GFFermari said:

+1 για CPU upgrade πρωτα αλλα οχι 3700Χ. 5600Χ για την αναλυση κ τα παιχνιδια που παιζεις.

 

Για να πάω σε 5600Χ θα πρέπει να αλλάξω και mobo και δεν είναι και 100% εξασφαλισμένο ότι θα πάρω τα 144.

Καλύτερα 3700Χ ~ 240-250€ όταν τον βρω σε αυτή την τιμή (Θέλω να πιστεύω σε 3 μήνες) και μετά βλέποντας και κάνοντας με την GPU...

(ξέρω, μπορώ και σε 3600Χ να πάω, αλλά θέλω και τους πυρήνες για άλλα workloads).

 

Από ZEN σε ΖΕΝ2 η διαφορά στο gaming είναι ~ 40%. Θεωρώ ότι δεν θα το πάρω όλο διότι κάπου θα φάω bottleneck από την κάρτα γραφικών.

 

ΥΓ εν τω μεταξύ έχω δει σημαντικές διαφορές αν παίξω τις μνήμες μου 3133~3200 (από 2993 που τις παίζω τώρα), αλλά ο IMC του Ryzen μου δεν είναι σταθερός εκεί ή τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ τις σωστές ρυθμίσεις για να είναι.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ φαίνεται ότι τα πλησιάζει με custom settings  ~135 average.

H 5600XT είναι τερματισμένη, επομένως και με 5600Χ (ZEN3) δύσκολο για παραπάνω....

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρω πως ο 3700Χ εχει τη δυναμη για high fps gaming. Ειναι σαν 4790Κ χωρις frame drops.

Ειναι πολυ μακρια απο τους Ιντελ κ 5000 σε 1080p. Μπορει να σου δωσει τα χαμενα fps με την 5600Χ αλλα θα χασεις πολυ περισσοτερα σε ενδεχομενη αναβαθμιση σε 6800ΧΤ (που ριχνει φαπες σε οτι κινειται σε competitive games).

 

*εγω δεν εχω θεμα με τον 3700Χ γιατι παιζω σε 3440Χ1440 Ultra (οπου ειναι δυνατο). Ειτε SP ειτε MP.

*αν πρεπει να αλλαξεις κ mobo, τοτε ο 3700Χ ειναι μονοδρομος. Δεν εχει νοημα να το συζηταμε.

*αν ο 5600Χ δε σου δωσει τα 144fps, τοτε θα φταιει η gpu σου κ οχι αυτος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, GFFermari said:

Δε θεωρω πως ο 3700Χ εχει τη δυναμη για high fps gaming. Ειναι σαν 4790Κ χωρις frame drops.

 

Για αυτό που τον θέλω μαζί με ικανή κάρτα γραφικών μάλλον επαρκεί.

 

Δες εδώ 3600Χ + 2080 super 1080 high setting average FPS ~156

 

 

 

H GPU παίζει ~ 95%, επομένως τρώει ήδη μπουκάλι από τον επεξεργαστή.

 

Εδώ ο 3700Χ + 2070 παίζει στα ~144 FPS με 1080 recommended settings.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον η μητρικη σου δε παιρνει τους 5000, τοτε ο 3700Χ ειναι η καλυτερη επιλογη.

Κ δεν αξιζει να αλλαξεις μητρικη, ειδικα οταν εχεις καλο μοντελο, μονο για support ενα cpu.

 

*Νομισα οτι παιζεις σε 1080...Σορι...Σε 1440p, εισαι οκ με 3700Χ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

Νομισα οτι παιζεις σε 1080...Σορι...Σε 1440p, εισαι οκ με 3700Χ.

1080p παίζω.  Τα βίντεο τα έχω λινκάρει σε συγκεκριμένο χρόνο που δείχνει 1080p hig

 

Ευελπιστώ με τον 3700Χ να πιάσω 120-130FPS και μετά βλέπω πότε και πώς παίρνω κάρτα γραφικών ισάξια ή καλύτερη της 2080 super για τα 144 FPS. Με μία και μοναδική αναβάθμιση, δυστυχώς δεν τα πιάνω... Δηλαδή μόνο CPU η μόνο GPU

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tech Imperium FTW MONO για warzone νούμερα..

Επίσης σύγκριση μόνο στην ιδια season..

Η σειρά 3xxx στο επόμενο gpu upgrade θα ρίχνει τρελο μπουκάλι..Ηδη είναι πολύ πισω από Intel κ Amd 5xxx ακόμη κ με 3060ti...

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, AKISSS said:

Tech Imperium FTW MONO για warzone νούμερα..

Επίσης σύγκριση μόνο στην ιδια season..

Η σειρά 3xxx στο επόμενο gpu upgrade θα ρίχνει τρελο μπουκάλι..Ηδη είναι πολύ πισω από Intel κ Amd 5xxx ακόμη κ με 3060ti...

 

 

Έχεις δίκιο η season 1 (black ops) είναι πιο βαριά. Το είχα παρατηρήσει και εγώ, καθώς παλιότερα έπαιζα με περισσότερα FPS.

 

Φαίνεται ότι ο 3600 τρώει γερό μπουκάλι, αφού ακόμα και 1080p low settings δεν βελτιώνεται η κατάσταση (για να πιάσει 144FPS).

 

Συμπέρασμα τα 144 θα παραμείνουν όνειρο απατηλό για μένα (καθώς ~1500€ για CPU/mobo/gpu ούτε πρόκειται να δώσω ούτε και μου περισσεύουν).

 

Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ με επεξεργαστή (ίσως δω για 3800ΧΤ που δεν είναι τραγική η διαφορά του από τον 3700Χ και έχει παραπάνω ρολόγια) και θα μείνω εκεί. Σε 1-1,5 χρόνο στο μέλλον, βλέπουμε τι κάνω.

 

Τα 144Hz είναι καταστροφή... Πρέπει να το τονίζουμε αυτό σε όσους θέλουν να αγοράσουν. Δεν είναι το μονιτορ. Είναι όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να αγοράσεις για να το υποστηρίξουν. Δυστυχώς δεν παίζω CS:GO. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

Έχεις δίκιο η season 1 (black ops) είναι πιο βαριά. Το είχα παρατηρήσει και εγώ, καθώς παλιότερα έπαιζα με περισσότερα FPS.

 

Φαίνεται ότι ο 3600 τρώει γερό μπουκάλι, αφού ακόμα και 1080p low settings δεν βελτιώνεται η κατάσταση (για να πιάσει 144FPS).

 

Συμπέρασμα τα 144 θα παραμείνουν όνειρο απατηλό για μένα (καθώς ~1500€ για CPU/mobo/gpu ούτε πρόκειται να δώσω ούτε και μου περισσεύουν).

 

Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ με επεξεργαστή (ίσως δω για 3800ΧΤ που δεν είναι τραγική η διαφορά του από τον 3700Χ και έχει παραπάνω ρολόγια) και θα μείνω εκεί. Σε 1-1,5 χρόνο στο μέλλον, βλέπουμε τι κάνω.

 

Τα 144Hz είναι καταστροφή... Πρέπει να το τονίζουμε αυτό σε όσους θέλουν να αγοράσουν. Δεν είναι το μονιτορ. Είναι όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να αγοράσεις για να το υποστηρίξουν. Δυστυχώς δεν παίζω CS:GO. 

Απλα διάβασε τα σχολια κ θα καταλάβεις..? Κλαμα..Κάθε season- update βαζουν μπλιμπλικια κ optimize δεν κάνουν..

Στην νεα season RTX 3090-3080 με τα latest updates ΔΕΝ 200αριζει πλέον.. Μιλάμε για 1080p low settings..

Πριν το update έπαιζα average 200+fps...τώρα κλαίω..

O 3800XT είναι το καλύτερο gaming cpu της σειράς.. Εάν παίζει κομπλέ με την mobo σου go for it..

Welcome to the club με τα 144+...Πονεμένη ιστορία από το 2014...

 

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι υποστηρίζεται κανονικά από τη mobo μου. Θα προσπαθήσω να κινηθώ εκεί, τουλάχιστον να πάρω ό,τι μπορεί να δώσει η gpu μου. Από κει και πέρα 2Η 2021 να κοιτάξω για σοβαρή κάρτα γραφικών (σε ανθρώπινες τιμές) και το 2022 πάμε για 5800X(Τ)

Link to comment
Share on other sites

Μην καθεστε να προσπαθειτε να βγαλετε ακρη με το warzone. Το παιχνιδι ειναι σκουπιδι στο optimization. Στο multi μια χαρα fps πιανεις. Στο WZ μεχρι και με το pc μου πιανω κατι 140αρια σε μερικα σημεια. Τραγικο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, GFFermari said:

 

Σε ολα τα παιχνιδια οι 3000ηδες ειναι πισω σε 1080p, οχι μονο στο Warzone.

Εδω ενα καλο παραδειγμα μιας υποτιθεμενης αναβαθμισης απο 5600ΧΤ σε 6800.

 

Τι ακριβώς πρέπει να δω από αυτό το video? Ότι οι 10900K είναι καλύτεροι στο gaming από τους Ryzen 3xxx ? Είναι γνωστό αυτό εδώ και έναν χρόνο νομίζω και αν με ενδιέφερε αποκλειστικά gaming, εδώ και καιρό θα ήμουν με Intel. Αν είναι να αλλάξω mobo ε τότε καλύτερα να περιμένω τους Core 11xxx και το πώς θα έχουν διαμορφωθεί οι τιμές των Ryzen 5xxx μέχρι τότε.

 

Και μετά την παραπάνω συζήτηση ξέρω ότι (στο warzone) ακόμα και αν βάλω 3xxx επεξεργαστή και μετά κερδίσω το λαχείο και χώσω μια Radeon 6900 και πάλι δεν θα πιάσω 144 γιατί θα τρώω μπουκάλι από τον επεξεργαστή. Εκτός και αν γίνει το θαύμα και πέσει optimization στο παιχνίδι.

 

Συμπέρασμα δεν θα πιάσω 144Hz γιατί δεν μπορώ να διαθέσω τα απαραίτητα χρήματα, τουλάχιστον άμεσα.

 

Τι μπορώ να κάνω; Να τα πλησιάσω. Και δεδομένου ότι θέλω και 8 πυρήνες, η πιο οικονομική λύση (σε λίγους μήνες) είναι ο 3700Χ και αν μείνει η διαφορά στα 40€ πάω και σε έναν 3800ΧΤ. Θεωρώ ότι με αυτό το setup θα πιάσω 120~130 FPS.

 

Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να κάνω υπομονή 9-10 μήνες, δηλαδή να μην αγοράσω απολύτως τίποτα, να μαζέψω χρήματα και να αγοράσω σε τιμή MSRP τον 5800Χ + Χ570 mobo ώστε να έχω την προοπτική σε άλλους 9-10 μήνες να αλλάξω κάρτα γραφικών και να πιάσω τα 144.... Βάζω τα κλάματα και μόνο που τα γράφω αυτά.... χαχαχαχχαχαχαχαχα

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, χρειάζομαι 1500€ από το τωρινό μου setup για 144. Καλύτερα να το ξεχάσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα συγκεκριμενο δε χρειαζεται να δεις. Το βιντεο απλα δειχνει το ποσο χανει καποιος σε fps εχοντας 3700Χ (καπου μεταξυ 3600 κ 3950Χ) με 6800 GPU σε σχεση με εναν 10900Κ κ αντιστοιχα με εναν 5800/5900Χ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GFFermari said:

Τιποτα συγκεκριμενο δε χρειαζεται να δεις. Το βιντεο απλα δειχνει το ποσο χανει καποιος σε fps εχοντας 3700Χ (καπου μεταξυ 3600 κ 3950Χ) με 6800 GPU σε σχεση με εναν 10900Κ κ αντιστοιχα με εναν 5800/5900Χ.

 

 

 

Από τα 15 παιχνίδια που τεστάρουν μόνο στο hitman 2 ο 10900Κ ξεπερνάει τα 144fps και οι 3xxx υπολείπονται. Σε όλα τα άλλα είτε δεν τα περνάνε όλοι μαζί είτε τα περνάνε όλοι μαζί. Ούτε ο 10900Κ είναι λύση. Και με 100FPS καλά παίζω. Αν θέλω τα 144, χρειάζομαι 5xxx (ΑΜD) είτε 11xxx (Ιντελ), ανεξαρτήτως κάρτας γραφικών. Τουλάχιστον μέχρι το επόμενο update του warzone....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.