Jump to content



CoD: Warzone


gdp77

Recommended Posts

10 hours ago, ennia said:

οταν φορτωνει και ειναι ετοιμο να ξεκινησει η πιστα με πεταει στην επιφανεια εργασιας και κλεινει το παιχνιδι. επισης οταν παω να αλλαξω operator το ιδιο. ολα αυτα χωρις κανενα error.

 

To παιχνίδι (μόνο warzone) απαιτεί 100 GB. Είσαι σίγουρος ότι ο χώρος στο δίσκο σου επαρκεί; 

Επίσης κατέβασε OCCT και τρέξε διαγνωστικό για GPU και RAM. Το Warzone είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ σε οποιοδήποτε πρόβλημα συστήματος που μπορεί σε άλλα παιχνίδια να μην προκαλεί πρόβλημα. Κάνεις OC ?

Link to comment
Share on other sites

@enniaΤο παιχνίδι εντοπίζει και την παραμικρή ασυμβατότητα, αστάθεια ή δυσλειτουργία. Έλεγξε κάθε υποσύστημα ξεχωριστά.

 

Για παράδειγμα εγώ ενώ περνούσα θεωρητικά stress test με τον παλιό μου 8700Κ στα 4.9 με 1.26 και σε άλλα παιχνίδια δεν είχα θέμα σε αυτό είχα. Τελικά τρέχοντας OCCT SMALL DATA ανακάλυψα ότι έπρεπε να τον κατεβάσω στα 4.8 με 1.24 για να είναι φουλ σταθερός και ως εκ τούτου δεν είχα από κει κρας στο παιχνίδι. 

Έπειτα το έκανε πάλι και έφταιγε το προφίλ undervolt που είχα τότε στην 5700ΧΤ, βρήκα σταθερότητα κυριολεκτικά μετά από 3 μήνες clock by clock. Με την 3070 ήταν πιο εύκολο έπειτα γιατί είχα μάθει τι και πώς. Με την 3060Τι επειδή έμοιαζε πολύ σαν τσιπ πάλι είχα βρει σταθερότητα πάλι με αυτό το κολπο και δεν είχα γενικά κανένα κρας για ολόκληρους μήνες

Μνήμες δε πειράζω ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά overclock δεν έχω κάνει ποτέ. Στο κύριο δίσκο είχα και ελεύθερα άλλα 100 gb. Μετά τα προβλήματα το αλλάξω βκαι το κατέβασα από την αρχή σε καινούργιο σκληρό 2 tb.

 

Θα ελέγξω μνήμες και κάρτα και επεξεργαστή ξεχωριστά και θα επανέλθω με α αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

@enniaΤο παιχνίδι εντοπίζει και την παραμικρή ασυμβατότητα, αστάθεια ή δυσλειτουργία. Έλεγξε κάθε υποσύστημα ξεχωριστά.

 

Για παράδειγμα εγώ ενώ περνούσα θεωρητικά stress test με τον παλιό μου 8700Κ στα 4.9 με 1.26 και σε άλλα παιχνίδια δεν είχα θέμα σε αυτό είχα. Τελικά τρέχοντας OCCT SMALL DATA ανακάλυψα ότι έπρεπε να τον κατεβάσω στα 4.8 με 1.24 για να είναι φουλ σταθερός και ως εκ τούτου δεν είχα από κει κρας στο παιχνίδι. 

Έπειτα το έκανε πάλι και έφταιγε το προφίλ undervolt που είχα τότε στην 5700ΧΤ, βρήκα σταθερότητα κυριολεκτικά μετά από 3 μήνες clock by clock. Με την 3070 ήταν πιο εύκολο έπειτα γιατί είχα μάθει τι και πώς. Με την 3060Τι επειδή έμοιαζε πολύ σαν τσιπ πάλι είχα βρει σταθερότητα πάλι με αυτό το κολπο και δεν είχα γενικά κανένα κρας για ολόκληρους μήνες

Μνήμες δε πειράζω ποτέ

Εσυ εχεις αλλαξει πιο πολλες καρτες και απο μενα (ασχετο με το wz)

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

@icy20 Reply:

Θα άλλαζα πάλι σε 3070Ti 3070 SUPER τη σωστη δηλαδή 3070 με τα 12 ή 16GB vram που θα ανακοινωθεί σύντομα και θα κυκλοφορήσει τον Ιανουάριο - αλλά προέκυψε κάτι άλλο σοβαρό in real life & hardware θέμα (απεβίωσε η μητρική) οπότε δυστυχώς δεν

Δε μπορώ να κάνω edit οπότε το πατάω από πάνω.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 8:20 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

To παιχνίδι (μόνο warzone) απαιτεί 100 GB. Είσαι σίγουρος ότι ο χώρος στο δίσκο σου επαρκεί; 

Επίσης κατέβασε OCCT και τρέξε διαγνωστικό για GPU και RAM. Το Warzone είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ σε οποιοδήποτε πρόβλημα συστήματος που μπορεί σε άλλα παιχνίδια να μην προκαλεί πρόβλημα. Κάνεις OC ?

το ετρεξα το προγραμμα OCCT. δεν εβγαλε καποιο σφαλμα. σημερα εκανα αναβαθμιση και στα 11

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-22 235403.jpg

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-23 012647.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ennia said:

δεν εβγαλε καποιο σφαλμα. σημερα εκανα αναβαθμιση και στα 11

 

Άλλαξε κάτι μετά την αναβάθμιση ή εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα; 

 

Στα min specs του παιχνιδιού βλέπω 175GB required. Στον SSD δεν νομίζω να τα είχες διαθέσιμα. Είπες όμως ότι το πέρασες σε 2TB δίσκο και εξακολουθεί να κρασάρει? 

Link to comment
Share on other sites

ναι στον ssd 250gb eixa μονο το παιχνιδι τα windows kai προγραμματα.

 

τωρα που αλλαξα δισκο παλι το ιδιο κανει. μολις τωρα το δοκιμασα. κολλαει πολυ πέφτουν τα fps και με πετάει.  

 

κοιταξα στο φακελο του παιχνιδιου και ειδα οτι στο φακελο players  δεν υπαρχει το αρχειο adv.option.ini (ειδα καποια βιντεο που προτεινουν αλλγες σε αυτο το αρχειο)

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

δοκιμα παλυ το ανοιξα έβαλα ολα τα γραφικα στο low. ανοιξε μπηκα και με το ξεκινησε το game κοιταξα τα fps 60-70 ξαφνικα κολλησε και με πεταξε.

 

πραγματικα δεν ξερω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά εγώ (με την προσωπική μου εμπειρία) θα υποψιαζόμουν πολύ λεπτό πρόβλημα στο hardware... Προσωπικά είχα θέμα με μνήμες που δεν μπορούσε να εμφανιστεί ούτε στο OCCT, ούτε στο memtest. Μόνο ένα προγραμματάκι το εμφάνισε. Αν θέλεις να τσεκάρεις μνήμες με τον πιο αυστηρό τρόπο δες εδώ:

 

 

Μην αγχωθείς από το thread, απαιτείται ελάχιστος χρόνος και είναι εύκολο.

 

Επίσης στο OCCT υπάρχει και ξεχωριστός έλεγχος για τη VRAM της κάρτας γραφικών. Το έχεις τρέξει το σχετικό τεστ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Κοιτά εγώ (με την προσωπική μου εμπειρία) θα υποψιαζόμουν πολύ λεπτό πρόβλημα στο hardware... Προσωπικά είχα θέμα με μνήμες που δεν μπορούσε να εμφανιστεί ούτε στο OCCT, ούτε στο memtest. Μόνο ένα προγραμματάκι το εμφάνισε. Αν θέλεις να τσεκάρεις μνήμες με τον πιο αυστηρό τρόπο δες εδώ:

 

 

Μην αγχωθείς από το thread, απαιτείται ελάχιστος χρόνος και είναι εύκολο.

 

Επίσης στο OCCT υπάρχει και ξεχωριστός έλεγχος για τη VRAM της κάρτας γραφικών. Το έχεις τρέξει το σχετικό τεστ?

 

πρεπει να φτιαξω live usb για linux?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ennia said:

 

πρεπει να φτιαξω live usb για linux?

 

Ναι δεν είναι τίποτα. Κατεβάζεις το iso του τελευταίου π.χ. mint από εδώ, το γράφεις σε ένα USB με κάποια εφαρμογή τύπου rufus και είσαι έτοιμος. Μόλις μπουτάρεις κάνεις ό,τι δείχνουν οι εικόνες εδώ: https://www.thelab.gr/forums/topic/184383-ίσως-το-μοναδικό-stress-test-για-να-ελέγξετε-τις-μνήμες-σας-σε-ρεαλιστικά-σενάρια-gaming/?do=findComment&comment=2750044

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ναι δεν είναι τίποτα. Κατεβάζεις το iso του τελευταίου π.χ. mint από εδώ, το γράφεις σε ένα USB με κάποια εφαρμογή τύπου rufus και είσαι έτοιμος. Μόλις μπουτάρεις κάνεις ό,τι δείχνουν οι εικόνες εδώ: https://www.thelab.gr/forums/topic/184383-ίσως-το-μοναδικό-stress-test-για-να-ελέγξετε-τις-μνήμες-σας-σε-ρεαλιστικά-σενάρια-gaming/?do=findComment&comment=2750044

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος apostolis22 έγραψε:

 μπηκα με το μιντ και εκανα το τεστ. δεν καταλαβα το αποτελεσμα. πειτε μου εσεις το λεει.

mint.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι από LIVE μάλλον δεν μπορεί να τρέξει λόγω μνήμης ~1-2 GB χρησιμοποιεί το LIVE. Αν έχεις 16GB τρέξε το

 

stressapptest -W -s 3600 -M 10240

 

Το -Μ 10240 του λέει να χρησιμοποιήσει 10GB RAM

To -s 3600 σημαίνει ότι θα τρέξει 3600 sec = 1 ώρα

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επειδή είναι από LIVE μάλλον δεν μπορεί να τρέξει λόγω μνήμης ~1-2 GB χρησιμοποιεί το LIVE. Αν έχεις 16GB τρέξε το

 

stressapptest -W -s 3600 -M 10240

 

Το -Μ 10240 του λέει να χρησιμοποιήσει 10GB RAM

To -s 3600 σημαίνει ότι θα τρέξει 3600 sec = 1 ώρα

 

 

Screenshot from 2021-10-25 12-37-16.png

Screenshot from 2021-10-25 12-37-40.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλε κάτι. Μήπως παίζει κάτι με driver's? Με μητρική? Θα πάρω τις μνήμες από ένα φίλο να δοκιμάσω.

 

Τις δικές μου τις τρέχω στα 3000. Μήπως να δοκίμαζα και στην μαμά ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ennia said:

Δεν έβγαλε κάτι. Μήπως παίζει κάτι με driver's? Με μητρική? Θα πάρω τις μνήμες από ένα φίλο να δοκιμάσω.

 

Τις δικές μου τις τρέχω στα 3000. Μήπως να δοκίμαζα και στην μαμά ταχύτητα?

 

ΟΚ εφόσον δεν σου έβγαλε κάτι, είσαι κομπλέ, δεν χρειάζεται να κάνεις τράμπα μνήμες.

Δες και τις VRAM με το OCCT (δεν θυμάμαι αν έχει το OCCT test για VRAM). Εναλλακτικά με το memtestCL.

 

Αν και με τις VRAM είσαι οκ, ε τότε δεν ξέρω σηκώνω τα χέρια ψηλά... Τροφοδοτικό μήπως; Σε άλλα παιχνίδια έχεις θέμα;

 

Στο path "Documents/Call of Duty Modern Warfare/players" υπάρχει ένα αρχείο adv_option.ini

Μπορείς να ανεβάσεις εδώ το περιεχόμενό του;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2021 at 6:11 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

ΟΚ εφόσον δεν σου έβγαλε κάτι, είσαι κομπλέ, δεν χρειάζεται να κάνεις τράμπα μνήμες.

Δες και τις VRAM με το OCCT (δεν θυμάμαι αν έχει το OCCT test για VRAM). Εναλλακτικά με το memtestCL.

 

Αν και με τις VRAM είσαι οκ, ε τότε δεν ξέρω σηκώνω τα χέρια ψηλά... Τροφοδοτικό μήπως; Σε άλλα παιχνίδια έχεις θέμα;

 

Στο path "Documents/Call of Duty Modern Warfare/players" υπάρχει ένα αρχείο adv_option.ini

Μπορείς να ανεβάσεις εδώ το περιεχόμενό του;

έκανα και στις  vram τιποτα. δεν έχω άλλο θεμα  σε άλλο παιχνιδι. six siege kai unity τρέχουν καλά. αυτα έχω μεσα τωρα. το αρχείο δεν υπήρχε και μου είπε ενα παιδια τι πρέπει να έχει μέσα και το έγραψα και το έβαλα. αλλά πάλι τιποτα.

 

το μόνο που μου έχει μείνει είναι να κάνω φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση όλα πάλι από την αρχή. αλλά βαριέμαι να σετάρω πάλι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.