Jump to content



CoD: Warzone


gdp77

Recommended Posts

@gdp77

Σιγα, τι ευχαριστεις; απλα επαιζα :)

Εχεις +50MHz στο cpu και αν θυμαμαι καλά και καλυτερα timings στις μνημες. Επισης η καρτα σου εχει oc? Η εγγραφη εγινε με χρηση obs το οποιο το εχω βαλει να το αναλαμβανει ο cpu. Οποτε ισως να παιζει καποιο ρολο. Θα προσπαθησω να φτιαξω ενα πιο proper video, θα γραφω μεσω nvidia shadow play. Η θα βαλω τον nvenc στο obs. 

Ηθελα να σε ρωτησω χθες, πως ειχες φτιαξει ενα γραφημα που ειχες κανει κι εσυ καποτε καποιες μετρησεις και ειχες βγαλει και καμπυλες και κατι τετοια; Νομιζω μεσω msi ab. Πες μου λιγο αν θες.... Να χουμε να ψαχουλευουμε...

 

Εδω ειναι ενα σημερινο στριμ. Χωρις διαθεση διαφημισης, ειλικρινα , αν θελεις μπαινεις και βλεπεις μπολικη ωρα και νομιζω τα fps φαινοντςι πιο καθαρα, αλλα εχω παιξει rebirth. Απο τις ρυθνισεις σου δεν εχω αλλαξει κατι μιας και μ αρεσαν σαν οπτικο αποτελεσμα και ας χανω fps!

https://www.twitch.tv/giorgos2187/v/1416036017?sr=a&t=2079s

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ηθελα να σε ρωτησω χθες, πως ειχες φτιαξει ενα γραφημα που ειχες κανει κι εσυ καποτε καποιες μετρησεις και ειχες βγαλει και καμπυλες και κατι τετοια; Νομιζω μεσω msi ab. Πες μου λιγο αν θες.... Να χουμε να ψαχουλευουμε...

 

Το έκανα μέσω των Adrenaline driver της Radeon. Με ένα shortcut ενεργοποιείς το logging (FPS, utilization , temps κτλ) και τα σώζει σε ένα CSV αρχείο. Μετα το άνοιγα με ένα excel ή libre calc, έβγαζα τους M.O. και εύκολα έφτιαχνα και τα γραφήματα. 

 

Πιθανόν και οι drivers της Nvidia να έχουν ανάλογες δυνατότητες logging, δεν ξέρω. Από κει και πέρα, τα γραφήματα τα έβγαζα manual στο calc, όπως σου είπα, γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να περάσω τα στοιχεία που εμένα με ενδιέφεραν να συγκρίνω. 

 

Πιθανόν το MSI AB να έχει και πιο αυτοματοποιημένες δυνατότητες, αλλά δεν ασχολήθηκα με επιπρόσθετο λογισμικό.

 

33 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εδω ειναι ενα σημερινο στριμ. Χωρις διαθεση διαφημισης, ειλικρινα , αν θελεις μπαινεις και βλεπεις μπολικη ωρα και νομιζω τα fps φαινοντςι πιο καθαρα, αλλα εχω παιξει rebirth. Απο τις ρυθνισεις σου δεν εχω αλλαξει κατι μιας και μ αρεσαν σαν οπτικο αποτελεσμα και ας χανω fps!

 

Για τις ρυθμίσεις έχω παρακολουθήσει και πρόσφατα vide-άκια που αναλύουν ρύθμιση προς ρύθμιση τις επιπτώσεις στο οπτικό αποτέλεσμα και στις επιδόσεις και έχω επιλέξει βάσει αυτών των στοιχείων το sweet spot (με έμφαση στις επιδόσεις, αλλά χωρίς τραγικούς συμβιβασμούς στα γραφικά). Από εκεί κατέληξα σε αυτές τις ρυθμίσεις. Όσο για το FOV που ανέφερες στο video, είναι προσωπική προτιμήση, δεν έχει να κάνει με τις επιδόσεις ή κάτι άλλο. Οι περισσότεροι pro και streamers νομίζω παίζουν με τέρμα FOV.

 

36 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Δεν το ήξερα ότι stream-άρεις. Μπήκες watch-list ! 🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:  Εγώ τις ρυθμίσεις για χρήση cache από την GPU τις έχω απενεργοποιημένες γιατί δεν παίζουν καλά με την 5600ΧΤ - αν και υποτίθεται ότι ενεργοποιώντας την cache θα έχεις καλύτερες επιδόσεις. Δυστυχώς με την 5600ΧΤ ή τις RADEON γενικά, προκαλούν ένα ελαφρύ stuttering. Οπότε έχω κλείσει αυτό το cache-άρισμα. Με την Nvidia που έχεις ίσως να αποδίδουν όπως πρέπει, οπότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις αν βλέπεις διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Οι περισσότεροι pro και streamers νομίζω παίζουν με τέρμα FOV.

Δοκιμασε το κι εσυ. Μονο και μονο η αισθηση ταχυτητας που θα σου δωσει, πιστευω θα σ αρεσει.

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν το ήξερα ότι stream-άρεις. Μπήκες watch-list ! 🙂

 

Thanks :) Ναι απο τοτε που πηρα το θηριο τον 3700Χ , επρεπε να του βρω κατι να κανει να μη βαριεται!

 

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με την Nvidia που έχεις ίσως να αποδίδουν όπως πρέπει, οπότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις αν βλέπεις διαφορά.

Νομιζω πως με την προηγουμενη καρτα, δημιουργουσαν και σε μενα ψιλοθεματακια. Οποτε δεν τα αγγιζω καν! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
41 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εχω φαει δυο deverror μετα το χθεσινο update. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο;

Σε λίγο θα μπω να παίξω μερικά ματσάκια. Θα σου πω αν συμβεί και σε μένα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εχω φαει δυο deverror μετα το χθεσινο update. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο;

 

Έπαιξα καμιά ώρα (clash) και δεν είχα κανένα θέμα. Το μόνο περίεργο ήταν ότι μετά το update το παιχνίδι ξεκίνησε σε windowed mode, ενώ το είχα ρυθμισμένο σε borderless fullscreen. Πήγα στα settings και όντως είχε αλλάξει το setting από μόνο του. Το ξαναρύθμισα στο borderless και όλα καλά. Δεν παρατήρησα κάτι άλλο περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

μετά το update το παιχνίδι ξεκίνησε σε windowed mode, ενώ το είχα ρυθμισμένο σε borderless fullscreen

 

Αυτο μου το εκανε και σε μενα. Και ενω το αλλαζω, καθε φορα που ξαναξεκιναω το παιχνιδι, το βρισκω παλι windowed... 

Τωρα για τα dev errors... 6068 ηταν ο κωδικος και στις 3 φορες που μου κρασαρε. Κατεβασα latest drivers, και επαιξα χωρις προβλημα καμια ωρα. Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αυτο μου το εκανε και σε μενα. Και ενω το αλλαζω, καθε φορα που ξαναξεκιναω το παιχνιδι, το βρισκω παλι windowed... 

 

Χθες έπαιξα σερί και δεν το κατάλαβα. Σήμερα που το ξανάνοιξα, τα ίδια. Μπαίνει κάθε φορά σε windowed mode... in game bugs από τα updates, άντε το καταλαβαίνω. Αυτό πώς το κατάφεραν και το "έσπασαν"? Έλεος... Μα κανένα quality control πριν κάνουν release ένα update? Με τόσα εκατομμύρια $$ έσοδα? Πόσο ξεφτίλες πια...

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Χθες έπαιξα σερί και δεν το κατάλαβα. Σήμερα που το ξανάνοιξα, τα ίδια. Μπαίνει κάθε φορά σε windowed mode... in game bugs από τα updates, άντε το καταλαβαίνω. Αυτό πώς το κατάφεραν και το "έσπασαν"? Έλεος... Μα κανένα quality control πριν κάνουν release ένα update? Με τόσα εκατομμύρια $$ έσοδα? Πόσο ξεφτίλες πια...

Μην εξαπτεσαι! Activision ειναι αυτη. Ειναι λιγο αλανιαρα! Σημερα περασα clean insrall τους latest drivers και αργοτερα θα καθισω να παιξω να δω αν ξαναφαω dev error 6068 που απ'οτι διαβασα σχετιζεται με directx issues 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Activision ειναι αυτη.

 

Καλά η Activision είναι ο εκδοτικός οίκος. Το software house είναι ΓΤΠ. H raven software είναι αρμόδια για το warzone.... Αυτοί θέλουν μπουρλότο να γίνουν στάχτες... Ό,τι διαμάντι φτιάχνει η infinity ward το παίρνουν και το κάνουν ρημάδι. Ευτυχώς που το warzone 2 θα είναι από την infinity ward. 

 

Δεν είναι τυχαίο ότι πριν το warzone, πάντα αγόραζα τους CoD τίτλους από IW και όχι από Raven Software...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Έπαιξα καμιά ώρα (clash) και δεν είχα κανένα θέμα. Το μόνο περίεργο ήταν ότι μετά το update το παιχνίδι ξεκίνησε σε windowed mode, ενώ το είχα ρυθμισμένο σε borderless fullscreen. Πήγα στα settings και όντως είχε αλλάξει το setting από μόνο του. Το ξαναρύθμισα στο borderless και όλα καλά. Δεν παρατήρησα κάτι άλλο περίεργο.

Είναι αναγνωρισμένο bug, θα φτιαχτεί, λένε. Το γράφουν στο Twitter

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Με stock settings το παιχνιδι επαιξε κανονικα, τουλαχιστον για περιπου 2 ωρες που τοσο παιζω. Μονο xmp στις μνημες. Ο,τιδηποτε αλλο γινει oc, κρασαρει. Τωρα, μετα απο 1,5 χρονο, ετσι; μεχρι και πριν το update δεν ειχα ποτε, το παταμικρο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@gdp77 Με stock settings το παιχνιδι επαιξε κανονικα, τουλαχιστον για περιπου 2 ωρες που τοσο παιζω. Μονο xmp στις μνημες. Ο,τιδηποτε αλλο γινει oc, κρασαρει. Τωρα, μετα απο 1,5 χρονο, ετσι; μεχρι και πριν το update δεν ειχα ποτε, το παταμικρο θεμα....

 

Στο είπα και εγώ παλιότερα μετά από ένα update αναγκάστηκα να ρίξω λίγο timings (στις ήδη πουσαρισμένες) μνήμες μου. Μιλάμε για το πιο εξωφρενικό stability test. Άμα παίζεις warzone είσαι stable παντού.

 

Λοιπόν για την περίπτωσή σου: Το "μόνο XMP" δεν μου αρέσει. Σημαίνει ότι λογικά σετάρεται και ο memory controller σε 1:1 λειτουργία, άρα παίζει oc. Μπορεί κάτι να είναι πολύ οριακό εκεί και μόλις πας π.χ να ανεβάσεις και τον επεξεργαστή να κρασάρει. Θέλει πολύ trial and error για να πετύχεις σταθερό OC στα windows.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 δεν ξερω, ειλικρινα. Εφοσον ετσι δουλεψε, ετσι θα τ αφησω. Δεν πειραζω τπτ. Ας παιζει, κι οπως παιζει. Μεσα ατο καλοκαιτι ισως ασχοληθω παραπανω αν κι εχω ηδη αρχισει να ξενερωνω.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@gdp77 δεν ξερω, ειλικρινα. Εφοσον ετσι δουλεψε, ετσι θα τ αφησω. Δεν πειραζω τπτ. Ας παιζει, κι οπως παιζει. Μεσα ατο καλοκαιτι ισως ασχοληθω παραπανω αν κι εχω ηδη αρχισει να ξενερωνω.

 

OK αν αποφασίσεις να ασχοληθείς πες μου να σου στείλω τις δικές μου ρυθμίσεις στο BIOS (τάσεις στον επεξεργαστή κτλ). με τα οποία παίζω σταθερά. Να έχεις έναν μπούσουλα δηλαδή και μετά να τα προσαρμόσεις στο δικό σου πυρίτιο...

 

Αν και μας βλέπω παρέα το καλοκαίρι (ή λίγο πιο μετά) να χτυπάμε 5xxx σειρά αν οι τιμούλες είναι σωστές. Το performance boost είναι σημαντικό. (περιμένω και την Asus να υποστηρίξει 5xxx στο Β350  μου, τώρα που η MSI έκανε την αρχή).

 

ΥΓ βάλε στην υπογραφή σου και τις μνήμες που έχεις. Είναι ίσως το σημαντικότερο κομμάτι για σταθερό OC στους Ryzen. Είναι b-dies?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν και μας βλέπω παρέα το καλοκαίρι (ή λίγο πιο μετά) να χτυπάμε 5xxx σειρά αν οι τιμούλες είναι σωστές.

Αλλα λεφτα για pc γιοκ. Περιμενουμε νεο μελος στην οικογενεια, οποτε δεν περισσευει δραχμη. 😁

 

35 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι b-dies?

Πες μου λιγο αν θες ενα προγραμματακι που να δειχνει οσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται για τις μνημες για να τραβηξω ενα screenshot να σου δειξω. 4x8 gb hyperx predator 3200mhz εχω και να σου πω την αληθεια τις ειχα παρει επειδη ηταν οι μονες αμεσα διαθεσιμες που υπηρχαν στο qvl της μητρικης οταν ειχα παρει το συστημα. Τωρα θα σε γελασω για die type...

Link to comment
Share on other sites

Απο τα 2 ζευγαρια που εχω, το ενα ειναι C-Die, και το αλλο D-Die @gdp77

 

20211102144021_hyperx_predator_16gb_ddr4
WWW.SKROUTZ.GR

Βρες HyperX Predator 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Συχνότητα 3200MHz για Desktop (HX432C16PB3K2/16) στο Skroutz. Δες χαρακτηριστικά και διάβασε χρήσιμα σχόλια...

 

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πες μου λιγο αν θες ενα προγραμματακι που να δειχνει οσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται για τις μνημες για να τραβηξω ενα screenshot να σου δειξω.

 

 

 

Αλλά με 3200 μνήμες είσαι στα official specs του 3700Χ. Δεν είναι καν OC. 

 

Οπότε μάλλον κάτι δεν σετάρεται σωστά στις τάσεις του επεξεργαστή, όταν πας να τον overclock-άρεις.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Ναι τ8 βρηκα κι εγω το taiphoon. Το ετρεξα και ειδα. Υο ενα σετ ειναι c-die και το αλλο d-die. Αν θες να δεις και κατι αλλο με screenshots, ευχαριστως σου στελνω. 

 

Σε σχεση με bdies ειμαι καλυτερα, χειροτερα η στα ιδια; Δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.