Jump to content



CoD: Warzone


gdp77

Recommended Posts

11 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σε σχεση με bdies ειμαι καλυτερα, χειροτερα η στα ιδια; Δεν εχω ιδεα...

 

Τα b-dies ήταν must για ryzen 1xxxx και 2xxx. Για 3xxx και μετά, υποτίθεται ότι η συμβατότητα βελτιώθηκε δραματικά. Σίγουρα τα b-dies είναι η καλύτερη επιλογή για ryzen (και διάβασα ότι τα νεότερα e-dies, αν δεν κάνω λάθος, είναι ισάξια αλλά πιο οικονομικά). Τώρα, εφόσον παίζεις σε 3200, θεωρητικά δεν έχεις θέμα. Πιστεύω στα ρεύματα που δίνεις στο CPU για OC ήταν το θέμα σου.  Επίσης μπορείς να χαλαρώσεις λίγο τα timings των μνημών και να ξαναδοκιμάσεις με το OC σου, όπως το είχες, ίσως δεις διαφορά (εκεί παίζουν ρόλο τα b-dies που αντέχουν πιο σφικτά timings και χρονισμούς παρέα με OC). 

 

ΥΓ Λάβε υπόψιν σου, ότι ανάλογα τη μητρική και την τοπολογία μνημών που υλοποιεί, τα 4 dimms δίνουν μεν πιο γρήγορες επιδόσεις στο gaming, αλλά είναι και πιο "δύσκολο" το OC. 

 

YΓ2 εκτός αν έδινες πολύ ρεύμα στο CPU με τις προηγούμενες ρυθμίσεις σου και έφαγες κάνα degrade.... Αλλά αν θυμάμαι καλά από προηγούμενες σαυζητήσεις μας για OC , ήσουν within specs.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! 

 

Χθες επαιξα γυρω στο 3ωρο. Καποια στιγνη εβλεπα οτι το παιχνιδι σερνοταν. Τα fps επεφταν συνεχως. Αποφασισα να ανοιξω msi afterburber να δω τι διαλο γινεται. Και ηρθε το σοκ.

 

Gpu usage : 60-70%

Vram usage : 11.200 MB!!!!!!!!!!!!!!!!

Ram usage : 18.200 MB!!!!!!!!!!!!!!!! 

 

Μιλαμε το παιχνιδι πρεπει να πασχει απο τρελο memory leak. Δεν ξερω αν γινεται μονο σε εμενα η σε πολλους. Επισης δεν ξερω αν ευθυνεται ο συνδυασμος windows 11 + τελευταιο update, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα μου τα προβληματα εμφανιστηκαν μετα απο το τελευταιο update. Πριν το παιχνιδι επαιζε απροβληματιστα! Το παραταμε προς το παρον και περιμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Επισης δεν ξερω αν ευθυνεται ο συνδυασμος windows 11 + τελευταιο update,

 

There you have it.

 

Κοίτα να δεις τι γίνεται φίλε μου. Βγάζει η Intel νέο CPU με παπαριές μάντολες e-cores και p-cores μήπως και δει άσπρη μέρα (που τελικά είδε, αλλά ελπίζω όχι για πολύ) και έχει τόση ισχύ που ολόκληρη MS κυκλοφορεί νέο OS για πάρτη της. Τα Windows 11 όπως κάθε νέο λειτουργικό της MS θα χρειαστούν 2-3 χρόνια beta testing για να στρώσει. Έχουμε και συνδυασμό το warzone που είναι τέρμα δύστροπο και το γλυκό δένει.

 

Και το μεγάλο ερώτημα είναι: Εσύ γιατί πήγες σε windows 11 τη στιγμή που δεν το χρειάζεσαι αφού είσαι με Ryzen ? Μάλιστα τα Windows 11 αρχικά ήταν γνωστό ότι είχαν μειωμένες επιδόσεις στο gaming, μια που προσαρμόστηκαν για τη μαλακία τους 12th gen. Ήδη ο scheduler των Windows ήταν για τα μπάζα (δεν τους είδα να κινητοποιούνται όταν η AMD έφερε την επανάσταση με τους πρώτους Ryzen, πάνω από 3 χρόνια χρειάστηκε η MS να νιώσει....).  

 

Με τα stats που δίνεις δεν είναι μόνο memory leak αλλά και VRAM leak και CPU utilization το θέμα.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο σου είναι, αλλά κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και γύρνα σε Windows 10, το λειτουργικό είναι ώριμο και μια χαρά θα υποστηρίζεται για τα επόμενα 5 χρόνια. Όταν αλλάξεις πλατφόρμα, το ξαναβλέπεις το θέμα.

 

ΥΓ και τώρα που το σκέφτομαι "δένει και το γλυκό" για το πρόβλημα με το OC σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εσύ γιατί πήγες σε windows 11 τη στιγμή που δεν το χρειάζεσαι αφού είσαι με Ryzen ?

 

Σε ολα τ άλλα εχεις δικιο μαλλον. Τωρα σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω. Αλλα μ αρεσει αρκετα σαν λειτουργικο, και κατα τ αλλα το βλεπω πολυ σφαιρατο και αερατο. Και μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα θεμα. Anyway, αν το προβλημα επιμεινει, μαλλον θα γυρισω παλι σε 10 και τελος

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου τρεχουν πολυ σφαιρατα και δεν εχει κολλησει τπτ. Μονο το σκουπιδι τo warzone και μαλιστα μετα το τελευταιο update. Δε θα κατσω να ξαναστησω συστημα απο την αρχη για ενα game τωρα. Ας παιξει οπως θελει. Το πολυ πολυ, πανω στο 1,5ωρο να κανω ενα restart στο παιχνιδι. Ολα τα υπολοιπα δουλευουν μια χαρα κ μαλιστα η αποκριση του συστηματος ειναι ανωτερη σε σψεση με τα 10ρια. Ειδικα στο alt tab μπορει να παθεις κ σοκ το ποσο αμεσα εναλλασονται οι καρτελες. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Vram usage

Άλλαξε το "Video Memory Scale" σε 0.85 μέσα στο adv_options

 

Documents\Call of Duty Modern Warfare\players

Αν το αφήσεις default bugαρει κάποιες φορές και ξεπερνάει το default που είναι το 0.9 ή 0.85 και δηλώνει 1.0+ αυτόματα μπερδεύοντας τη πραγματική VRAM της κάρτας με αποτέλεσμα να νομίζει ότι έχεις περισσότερη και γεμίζει γεμίζει γεμίζει.

Επίσης

RendererWorkerCount στον αριθμό των φυσικών πυρήνων της CPU για Intel ( δε ξέρω σε AMD θα το βρω και θα ενημερώσω γιατί δε θυμάμαι τώρα ) Στη συνέχεια, πατας Ctrl+S για να αποθηκεύσει τις αλλαγές.

 

Δεξί κλικ, επιλογή "read only"

για να μην πάει να στα αλλάξει μόνο του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Documents\Call of Duty Modern Warfare\players

Αν το αφήσεις default bugαρει κάποιες φορές και ξεπερνάει το default που είναι το 0.9 ή 0.85 και δηλώνει 1.0+ αυτόματα μπερδεύοντας τη πραγματική VRAM της κάρτας με αποτέλεσμα να νομίζει ότι έχεις περισσότερη και γεμίζει γεμίζει γεμίζει.

Επίσης

 

Δεν ήξερα ότι bug-άρει και σε nvidia. Εμείς με AMD από την αρχή χρησιμοποιούμε 0.55 "fix". Αν βάλεις παραπάνω αρχίζει το stuttering.

 

1 ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

RendererWorkerCount στον αριθμό των φυσικών πυρήνων της CPU για Intel ( δε ξέρω σε AMD θα το βρω και θα ενημερώσω γιατί δε θυμάμαι τώρα ) Στη συνέχεια, πατας Ctrl+S για να αποθηκεύσει τις αλλαγές.

 

Γενικά στο διαδίκτυο υπάρχει η "παραδοχή" ότι βάζουμε τον αριθμό των φυσικών πυρήνων. Στην πράξη (έχω μετρήσει) σε μένα με 8 δεν υπάρχει βελτίωση, ίσως χειροτέρευση. Το καλύτερο είναι 6 (τουλάχιστον για το δικό μου setup).

1 ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Δεξί κλικ, επιλογή "read only"

για να μην πάει να στα αλλάξει μόνο του.

 

 

Δεν το έχω κάνει read only ποτέ και σχεδόν 2 χρόνια που παίζω warzone δεν το έχει αλλάξει από μόνο του ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Βαζουμε το email που εχουμε στην activision εδω http://monsterverse.com/ και ερχεται κωδικος στο email για 3

καρτες που τις εξαργυρωνουμε εδω https://profile.callofduty.com/promotions/redeemCode/vg-monsterverse

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
16 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

έκανα το update παιδιά και κοίταξα τη χρήση της ραμ και μου χρησιμοποιούσε 14 γίγα . Πάμε σιγά σιγά για αναβάθμιση . 

15,7 GB RAM μου έδειξε ότι χρησιμοποιεί εμένα (από τα 32GB φυσικής RAM που διαθέτω).

 

Εντάξει δεν χρειάζεται ολική αναβάθμιση. Απλά σιγά σιγά τα 16GB γίνονται obsolete.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν αφορά όλους. Από τις οδηγίες του τελευταίου οδηγού γραφικών της amd . παρεπιπτόντως λέει ακόμα για μαύρες οθόνες δύο χρόνια μετά . Δεν το έχουν φτιάξει ακόμα. 

 

 

Stuttering may be experienced while playing Call of Duty®: Warzone™ on the Caldera map with some AMD Graphics Products such as the Radeon™ RX 6900 XT

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

δεν αφορά όλους. Από τις οδηγίες του τελευταίου οδηγού γραφικών της amd . παρεπιπτόντως λέει ακόμα για μαύρες οθόνες δύο χρόνια μετά . Δεν το έχουν φτιάξει ακόμα. 

 

 

Stuttering may be experienced while playing Call of Duty®: Warzone™ on the Caldera map with some AMD Graphics Products such as the Radeon™ RX 6900 XT

 

Εδώ από την εποχή της 5600ΧΤ μου, αν ενεργοποιήσεις cache shadows, που υποτίθεται ότι βελτιώνει τις επιδόσεις γιατί αξιοποιεί την cache της GPU, το stuttering πάει σύννεφο. Πρέπει να κλείσεις όλα τα cache shadows + να εφαρμόσεις το "0.55 fix" από το cfg file του παιχνιδιού για να παίξεις smooth με την 5600ΧΤ. ΕΛΕΕΙΝΟΣ κώδικας. Το παιχνίδι αυτό είναι φτιαγμένο αποκλειστικά για Intel cpu + nvidia gpu. Είναι σίγουρο ότι κόβουν μηνιαίες επιταγές από Nvidia+intel στη Raven. Πιο συστημικό game πεθαίνεις.... Ελπίζω το warzone 2 που το αναλαμβάνει η infinity ward και όχι η ξεφτιλισμένη και ξεπουλημένη raven, να έχει καλύτερο κώδικα.

 

ΥΓ το dlss που ένα μικρό ποσοστό χρηστών διαθέτει, ξεσκίστηκαν να το υλοποιήσουν. Το FSR που παίζει σε ΟΛΕΣ τις GPU ανεξαρτήτως μοντέλου, κατασκευάστριας εταιρείας και χρονιάς παραγωγής ΟΧΙ οι μπάσταρδοι θα τους σκιστεί το καλσόν...

 

Άσε με, με φούντωσες πάλι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1 λεπτό πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καλο κουραγιο σε οσους το παιξουνε! Το παρατησα και ησυχασα. Το multi μπορει να το παρω και να παιξω. Αλλα αυτο αποκλειεται. 

 

Γιατί το λες αυτό από τόσο νωρίς? Ακόμα είναι Alpha και το αναπτύσσει η infinity ward. No more raven.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.