Jump to content



Μάλλον CPU bottleneck. Συμφωνείτε;


Recommended Posts

21 minutes ago, GFFermari said:

Αν το PBO δε σου δινει σχετικα ανετα 4.4Ghz, γινεται να το ρυθμισεις manually ωστε πχ 1-2-4 πυρηνες να πηγαινουν 4.5 - 4.6?

 

1) Σε στοκ δεν κατάφερα να δω 4.4, αλλά 4.375 (single core)

2) Σε στοκ+PBO (όσο ψάχτηκα με τις ρυθμίσεις του) πήρα 4.4 και κάτι ψιλά για διαστήματα 1-2 δευτερολέπτων σε single core workloads πάντα

3) Και στις δυο παραπάνω περιπτώσεις τα ρεύματα ήταν εντελώς ακανόνιστα, το ίδιο και τα temps με spikes πάνω και κάτω. Σε all core φορτίο o επεξεργαστή έτρωγε 1.4v+ ενώ σε silngle core έφτανε μέχρι 1.5 (κάποια στιγμή το είδα).

 

4) Με all core καρφωτό OC, (εφόσον φτάνει όσο ψηλά πάει και το boost), πετυχαίνω all core συχνότητα όση και το boost, ενώ παράλληλα ο επεξεργαστής τρώει ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΡΕΥΜΑ (τώρα τρέχω OCCT 4.4 GHz @ 1.319v (χαμηλώνω volts να δω πόσο μπορώ να πέσω @ 4.4GHz all core)

5) Οι θερμοκρασίες μου είναι χαμηλότερες τόσο σε idle όσο και σε full load με καρφωτό OC all core.

 

Συμπέρασμα: Μετά από όλα τα παραπάνω δεν αξίζει σε κανένα σενάριο single thread είτε multi thread να ασχοληθώ με PBO. Θα μου πεις είναι το κομμάτι σου. ΟΚ. Τα reviews που βγήκαν όταν κυκλοφόρησαν οι 3700X αναφέρουν επιτυχή ΟC ΜΑΧ 4.2 και με ΠΟΛΥ ρεύμα. Εκεί έχει κάποιο νόημα το PBO. Στο δικό μου κομμάτι, με την καμία.

 

Όσο για αυτό που ρωτάς για per core ΟC δεν ξέρω αν γίνεται σε πιο καινούργιες μητρικές από τη δική μου. Σε μένα δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Ίσως με το ryzen clock tuner του 1usmus, αλλά δεν είναι για μένα αυτό γιατί τρέχει μόνο στα windows με autostartup. Εγώ ψάχνομαι μόνο από BIOS γιατί θέλω να λειτουργεί ό,τι πετύχω και στο  Linux

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κοιτάς μονάχα στο παιχνίδι και σε benches; Στην υπ'ολοιπη εργασια σου, του browsing συμπεριλαμβανομένου, έχεις προσέξει καθόλου πόσο βελτιώνεται η εμπειρία σου από μικρές αυξήσεις στα Hz ή δεν σε ενδιαφέρει να προσέξεις κάτι τέτοιο;
 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, salde said:

Αυτά τα κοιτάς μονάχα στο παιχνίδι και σε benches;

Αυτή τη στιγμή ναι.

 

7 hours ago, salde said:

Στην υπ'ολοιπη εργασια σου, του browsing συμπεριλαμβανομένου, έχεις προσέξει καθόλου πόσο βελτιώνεται η εμπειρία σου από μικρές αυξήσεις στα Hz ή δεν σε ενδιαφέρει να προσέξεις κάτι τέτοιο;

Από 1600 --> 3700Χ στοκ το σύστημα ήταν snapier.

 

Επίσης καλύτερη αποκρισιμότητα (π.χ. chrome loading) παρατήρησα όταν πήγα από 3700X στοκ ---> 3700Χ all core 4.4GHz. Βέβαια αυτό το τελευταίο μπορεί να είναι και placebo λόγω του ότι ο χρόνος που πραγματικά εργάστηκα με τον 3700Χ @ στοκ ήταν πρακτικά μηδενικός, συνεπώς το συμπέρασμά μου δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστο.

 

Ανάμεσα στα διάφορα ΟC που δοκίμασα (all core 4.2-4.3-4.350-4.375-4.4) δεν νομίζω ότι φαίνονται διαφορές σε απλή χρήση desktop. Σημειωτέον ότι είμαι με SSD sata3, και δεν γνωρίζω αν θα μπορούσε ένας nvme να αναδείξει κάποιες διαφοροποιήσεις. Προφανώς θα φαίνονται διαφορές σε rendering/gimp/zip/unzip κτλ, αλλά δεν έχω γράψει αρκετές ώρες εργασίας καθώς στον ελάχιστο χρόνο που έχω ακόμα ψάχνομαι για να δω πού θα κάτσει η μπίλια και με πόσο ρεύμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να απαντήσω και σε όσους αρχικά μου πρότειναν να πάω σε 5600Χ, αλλά και για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, τελικά είχαν δίκιο, αλλά και άδικο.

 

Τώρα μπορώ να το πω με βεβαιότητα, καθώς στήθηκε το ΣΚ και το σύστημα του bro με 5600Χ (stock), την ίδια ακριβώς gpu 5600ΧΤ και 16 GB 3200 CL16.

Με τα ίδια ακριβώς settings, το εν λόγω σύστημα βγάζει ~141 FPS average warzone,  με την κάρτα γραφικών να τερματίζει με 99% utilization σχεδόν καρφωμένο, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

 

Από την άλλη το δικό μου setup πετύχαινε περίπου ~129 FPS average stock (με tuning στις μνήμες μου για CL16), εξού και η παραδοχή μου ότι είχαν δίκιο όσοι μου έλεγαν να πάω σε 5600XT.

 

Ευτυχώς βέβαια, ο 3700Χ μου ήταν τελευταίας σοδειάς (μάλλον από τα "god-like" κομμάτια του Μαρτίου 2020) και πιάνει άνετα τα 4.4 GHz all core με σχετικά λίγα volt. Αποτέλεσμα είναι το σύστημά μου (όπως φαίνεται στην υπογραφή) να γράφει 135 FPS average με 96% average utilization για την κάρτα γραφικών. 

 

Φαίνεται, λοιπόν ότι ο 5600Χ τρώει μπουκάλι από την 5600ΧΤ και τελικά και οι δυο αναβαθμίσεις (με τον παράγοντα τύχη να με βοηθάει πολύ λόγω golden sample) πετυχαίναιν σχεδόν ίδιες επιδόσεις στο warzone... 

 

Αναβάθμιση gdp77 ---> 3700X 300€ ---> 135 FPS (OC)

Αναβάθμιση bro ---> 5600Χ 350€ + b550 rog strix f 180€ ---> 141FPS (stock)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.