Jump to content



αγορά rtx 3060/3070- rx6800 ή περιμένουμε ή πάμε για κονσόλα xD


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος DOOM_NX έγραψε:

Μην πάρεις καινούρια κάρτα τώρα προς θεού...


είναι μια αγορά που ήταν να γινει από πέρσι το Μάιο ?

--
Σε window mode που έχω παίξει με ρυθμίσεις, στο warzone ήθελε περισσότερους πόρους απ'ότι full screen.
-
32" 2Κ
Ναι τo scale είναι χάλια, εκτός ότι ψάχνεις τα μάτια σου και το κεφάλι σου,
σε fps game δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς, σε έχουν εκτελέσει ήδη ?.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

είναι μια αγορά που ήταν να γινει από πέρσι το Μάιο ?

Εϊναι κάτι που συνηθίζεις (βλέπε τα 500 χρόνια που έκανες να αγοράσεις οθόνη :hehe: )

 Όταν μπορείς να κάνεις μια αγορά , την κάνεις γιατί αλλιώς είτε θα βρεθείς χωρίς τα φράγκα είτε σε μια κατάσταση όπως αυτή, ιδίως σε ότι αφορά το hardware. 

Μία ώρα πριν, το μέλος DOOM_NX έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω. Τόσο χάλια scaling κάνει το monitor του που καταλήγει να έχει χειρότερη εικόνα; Και αν το monitor έχει χάλια scaler, και το GPU scaler για κλάμματα είναι;

Σε 2Κ οθόνη το scale 1080p είναι περίεργο. Σε games βλέπεις μια "θολούρα" όταν ρίχνεις την ανάλυση. Δεν είναι αδιανόητο αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Για λύση ανάγκης, συνηθίζεις πάντως. Βέβαια το 32'' και 1080p, είναι ακόμη χειρότερο, εδώ εγώ λέω για 27'' να φανταστείς. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DOOM_NX said:

Δεν καταλαβαίνω. Τόσο χάλια scaling κάνει το monitor του που καταλήγει να έχει χειρότερη εικόνα; Και αν το monitor έχει χάλια scaler, και το GPU scaler για κλάμματα είναι;

Το scaling έχει νόημα από κάτω προς τα πάνω. Εκεί βοηθάει το καλό gpu scaler. Αν μιλάμε για το ανάποδο , θα δεις πιξελιασμα τραγικό, δεν το γλιτωνεις.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε άμα είναι να δώσει και 200 ευρώ τουλάχιστον να αλλάξει οθόνη δεν κάνουμε τίποτα. Ας τα δώσει για μια κάρτα που κόστιζε 400 και τώρα την πουλάνε 600. Όλοι παίξαμε σε χαμηλότερες αναλύσεις από τη native του monitor μας πάντως, δεν πάθαμε τίποτα... Άσε που τα καινούρια παιχνίδια σε αφήνουν να διαλέξεις διαφορετική internal redending ανάλυση χωρίς να επηρεάζεται το HUD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με καμία κάρτα με τρέχουσα τιμή κάτω από 700-750€ δεν πρόκειται να παίξει σοβαρά σε ανάλυση 2k (11/2/2021)

4 minutes ago, DOOM_NX said:

Όλοι παίξαμε σε χαμηλότερες αναλύσεις από τη native του monitor μας πάντως, δεν πάθαμε τίποτα... Άσε που τα καινούρια παιχνίδια σε αφήνουν να διαλέξεις διαφορετική internal redending ανάλυση χωρίς να επηρεάζεται το HUD.

 

Προσωπικά, όταν ήμουν με GTX 1050 και αποφάσισα να ξαναρχίσω το gaming, έπαιξα warzone με internal rendering 720p έχοντας ανάλυση οθόνης 1080p. Χρειάστηκαν περίπου 10λεπτά για να ανοίξω το skroutz και να αρχίσω το ψάξιμο για αγορά κάρτας. Απλά δεν παλεύεται. Εξαρτάται βέβαια από τα όρια ανοχών του καθενός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gdp77 said:

Με καμία κάρτα με τρέχουσα τιμή κάτω από 700-750€ δεν πρόκειται να παίξει σοβαρά σε ανάλυση 2k (11/2/2021)

 

Προσωπικά, όταν ήμουν με GTX 1050 και αποφάσισα να ξαναρχίσω το gaming, έπαιξα warzone με internal rendering 720p έχοντας ανάλυση οθόνης 1080p. Χρειάστηκαν περίπου 10λεπτά για να ανοίξω το skroutz και να αρχίσω το ψάξιμο για αγορά κάρτας. Απλά δεν παλεύεται. Εξαρτάται βέβαια από τα όρια ανοχών του καθενός.

Γιατί δεν είναι η 3060 Ti καλή για 1440p? Βέβαια για να τη βρεις διαθέσιμη πρέπει να σαι λίγο ninja και πρωινός τύπος ή να σκανάρεις συνέχεια τις αγγελίες, αλλά τέσπα... Τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Παίξτε με ό,τι έχετε... ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DOOM_NX έγραψε:

Ε άμα είναι να δώσει και 200 ευρώ τουλάχιστον να αλλάξει οθόνη δεν κάνουμε τίποτα. Ας τα δώσει για μια κάρτα που κόστιζε 400 και τώρα την πουλάνε 600. Όλοι παίξαμε σε χαμηλότερες αναλύσεις από τη native του monitor μας πάντως, δεν πάθαμε τίποτα... Άσε που τα καινούρια παιχνίδια σε αφήνουν να διαλέξεις διαφορετική internal redending ανάλυση χωρίς να επηρεάζεται το HUD.

Σφύριξε αν βρεις κάρτα που να είχε 400 και να έχει 600. 800 και άνω, και αν έχει διαθέσιμη, πάνω από 1000 :hehe: 

(είδα κάτι 5700ΧΤ σε αυτά τα λεφτά ,από Ελλάδα πάντα :p )

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει notification από evga αν στοκάρουν ποτέ ?
3060ti 430€ και 3080 700€ (χωρίς φπα οι τιμές)

image.png.c53033068d1b19b44d35213cc553c7b9.png

από εδώ βρίσκω 3060ti στα 600 περίπου (msi, gigabyte) άλλα με μήνα το ελάχιστο αναμονή

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτές είναι και οι, ας πούμε, κανονικές τιμές, αλλά δεν νομίζω να στοκάρει και να έχει τις ίδιες τιμές :bleh: 

 

Όχι, είναι οι ανεβασμένες. Χωρίς φόρους και μεταφορικά βεβαίως.

Μέχρι τις 15/1 περίπου τις είχε όλες 40-50€ πιο κάτω, αλλά είπε ότι όσοι είχανε προλάβει να κάνουν notify μέχρι τότε θα έχουν τις παλιές τιμές αν προλάβουν να παραλάβουν μέχρι 15/4. Μετά θα ισχύσουν οι νέες.

 

Πάντως εγώ που είχα κάνει notify από ~12 Nοεμβρίου νομίζω, για 3070 κιόλας, δεν έχει έρθει κάποια ειδοποίηση ακόμα.

Και από ότι διαβάζω τα πράγματα στις 3080 και 3060Ti είναι χειρότερα. Και στοκ δεν θα έχουν ποτέ εννοείται, καμία rtx.

 

That being said, μήπως να στήσεις καραούλι @idonthave για καμιά 3060 απλή που κυκλοφορεί στις 25 του μήνα;

Δηλαδή εννοώ notify μέσα στο πρώτο 5λεπτο ή/και παραγγελίες (από μαγαζιά που μπορείς να ακυρώσεις μετά) μόλις βγάλουν τα μοντέλα στη σελίδα τους.

Οι τιμές στο launch θα είναι σχετικά ok, και θα μπορούσε να σε βγάλει μέχρι να βρεις κάτι πιο σοβαρό. Μετά τη δίνεις.

Λεφτά δεν παίζει να χάσεις, μη σου πω ότι παίζει να βγάλεις και τίποτα ψιλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα.

Όταν φύγουν τα πρώτα κομμάτια, η τιμή θα πάρει τον ανήφορο, όπως έγινε σε όλες τις κάρτες από το καλοκαίρι και μετά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
16 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Αγορά rtx 3060 στα 500€ για το 2ο pc προς αντικατάσταση της gtx1650 (αλλά και για εφεδρική για το main pc),
"αξίζει" ή να περιμένω μπας και πέσουν κι άλλο οι τιμές?

Οι τιμές είναι σε πτωτική τάση . Αν δεν έχεις ανάγκη περίμενε. Είναι και οι alchemist στη γωνία. 

Link to comment
Share on other sites

Εαν ΔΕΝ παρουσιαστει επιτακτικη αναγκη ΔΕΝ αγοραζεις τιποτα απολυτως, ειδικα για το 2ο pc η σαν "καβατζα" κλπ. Ειναι 500 ολοκληρα ευρω, τι ακριβως να αξιζει δλδ για μια 3060; Οντως δλδ ειναι να το αναρωτιομαστε αυτο; Εμενα μου εξεραγη η παλια καρτα και αναγκαστηκα να αγορασω καινουρια και ακομα κλαιω τη μοιρα μου. Καρτες γραφικων ξαναψαχτε στην επομενη-μεθεπομενη γενια.

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εαν ΔΕΝ παρουσιαστει επιτακτικη αναγκη ΔΕΝ αγοραζεις τιποτα απολυτως, ειδικα για το 2ο pc η σαν "καβατζα" κλπ. Ειναι 500 ολοκληρα ευρω, τι ακριβως να αξιζει δλδ για μια 3060; Οντως δλδ ειναι να το αναρωτιομαστε αυτο; Εμενα μου εξεραγη η παλια καρτα και αναγκαστηκα να αγορασω καινουρια και ακομα κλαιω τη μοιρα μου. Καρτες γραφικων ξαναψαχτε στην επομενη-μεθεπομενη γενια.

 


909031432238796810.webp?size=96&quality=lossless

Eίχα πάρει 1660 και στο 3μηνο πάνω τα φτούρησε (την περίοδο που είχε ξεκινήσει το πανηγύρι με τις τιμές στις gpu) ,
και έψαχνα 1 χρόνο για κάρτα μέχρι να βρω την 3070ti.
Oπότε απ'το να μείνω χωρίς κάρτα γραφικών για μεγάλη περίοδο ή απ'το να πληρώνω 3πλάσια τιμή αργότερα, μιας κι έχουν πέσει κάπως οι τιμές τώρα,
το ψάχνω για το 2ο pc.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τωρα εχεις και καρτα gaming, και καρτα εφεδρικη ωστε να μη χασεις χρονο δουλειας, εγω πιστευω οτι πρεπει να μεινεις ως εχεις. Οσο κι αν εχουν πεσει, παλι ειναι πανακριβες γι αυτο που προσφερουν. 500 ευρω για 3060 δεν αξιζουν με τπτ. Στο λεω επειδη την εχω κιολας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:


909031432238796810.webp?size=96&quality=lossless

Eίχα πάρει 1660 και στο 3μηνο πάνω τα φτούρησε (την περίοδο που είχε ξεκινήσει το πανηγύρι με τις τιμές στις gpu) ,
και έψαχνα 1 χρόνο για κάρτα μέχρι να βρω την 3070ti.
Oπότε απ'το να μείνω χωρίς κάρτα γραφικών για μεγάλη περίοδο ή απ'το να πληρώνω 3πλάσια τιμή αργότερα, μιας κι έχουν πέσει κάπως οι τιμές τώρα,
το ψάχνω για το 2ο pc.

 

Οι τιμές δεν θα ξανανέβουν. Όπως αναφέρεται και στον ειδικό τύπο, οι τιμές έχουν σαφείς πτωτικές τάσεις και δεν διαφαίνεται λόγος να αντιστραφεί το κλίμα. Τα κέρδη από το mining έχουν περιοριστεί δραστικά και οι miners έχουν σταματήσει να αγοράζουν. Σιγά σιγά οι κάρτες θα στοιβάζονται στα καταστήματα και σύμφωνα με αναλύσεις, μόνο από απληστία αυτή τη στιγμή ξεπερνούν το MSRP.  Στη γωνία περιμένουν οι alchemist, όπως και οι RDNA3 / lovelace εντός του έτους. Για όνομα..., εντάξει να αγοράζουμε όταν υπάρχει ανάγκη σε τιμές 200%-300% του MSRP, ε όχι να βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας και όταν δεν υπάρχει ανάγκη... my 2 cents

 

500€ αξίζει μόνο η κάρτα που θα σου δώσει 144 fps ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ με ultra settings 1080p σε AAA τίτλους. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:


909031432238796810.webp?size=96&quality=lossless

Eίχα πάρει 1660 και στο 3μηνο πάνω τα φτούρησε (την περίοδο που είχε ξεκινήσει το πανηγύρι με τις τιμές στις gpu) ,
και έψαχνα 1 χρόνο για κάρτα μέχρι να βρω την 3070ti.
Oπότε απ'το να μείνω χωρίς κάρτα γραφικών για μεγάλη περίοδο ή απ'το να πληρώνω 3πλάσια τιμή αργότερα, μιας κι έχουν πέσει κάπως οι τιμές τώρα,
το ψάχνω για το 2ο pc.

Ρώτησες αν αξίζει. Σου απαντούν ότι δεν αξίζει. Αλλά ψάχνεσαι να δώσεις τζαμπανταν φράγκα. Οπότε τζαμπανταν το συζητάμε και το ερώτημα σου κρίνεται ως "ρητορικό" :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.