Jump to content



αγορά rtx 3060/3070- rx6800 ή περιμένουμε ή πάμε για κονσόλα xD


Recommended Posts

44 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ρώτησες αν αξίζει. Σου απαντούν ότι δεν αξίζει. Αλλά ψάχνεσαι να δώσεις τζαμπανταν φράγκα. Οπότε τζαμπανταν το συζητάμε και το ερώτημα σου κρίνεται ως "ρητορικό" :p

 

🤨

το αξίζει το έχω βάλει σε εισαγωγικά
γι'αυτό και ρώτησα αν γνωρίζετε/έχετε ακούσει αν θα πέσουν κι άλλο οι τιμές.

Όταν είχα ανοίξει το θέμα, ήταν να πάρω μια rtx2080s (μου είχατε πει να περιμένω)  πριν αρχίσουν οι τρέλα με τις τιμές
και κατέληξα με 1660 και μετά από λίγο καιρό χωρίς κάρτα 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Να σε ρωτήσω αν έχεις εικόνα, η κάποιος άλλος. Απλά επειδή εσύ το ανέφερες, γι' αυτό σε κάνω tag.

 

Έγραψες πως οι τιμές δεν είναι κοντα στο MSRP κυρίως λόγω απληστίας. Τα καταστήματα αγοράζουν όμως στην MSRP χονδρικής; Θέλω να πω ότι τα καταστήματα μπορεί να αγόρασαν στα 100 και να πουλάνε σκόπιμα στα 800; Μήπως ανέβηκαν και οι χονδρικές και μετακύλησαν το έξτρα κόστος;  Μου κάνει εντύπωση καθώς η τιμολογιακή πολιτική των περισσότερων καταστημάτων ήταν κοντά στα ίδια επίπεδα και αμφιβάλλω αν έκαναν καμιά έρευνα προσφοράς/ζήτησης πριν θέσουν τις αυξημένες τιμές. Υποψιάζομαι δηλαδή ότι και οι εισαγωγείς και οι ενδιάμεσοι θα αύξησαν τα κόστη τους.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος trib έγραψε:

Τα καταστήματα αγοράζουν όμως στην MSRP χονδρικής;

Οχι.

 

9 λεπτά πριν, το μέλος trib έγραψε:

Θέλω να πω ότι τα καταστήματα μπορεί να αγόρασαν στα 100 και να πουλάνε σκόπιμα στα 800;

Ουτε.

 

9 λεπτά πριν, το μέλος trib έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση καθώς η τιμολογιακή πολιτική των περισσότερων καταστημάτων ήταν κοντά στα ίδια επίπεδα και αμφιβάλλω αν έκαναν καμιά έρευνα προσφοράς/ζήτησης πριν θέσουν τις αυξημένες τιμές.

Ακριβως. Κανενας εμπορος δεν θα παρει ρισκο μονος του να ανεβασει τις τιμες τοσο πολυ.

 

10 λεπτά πριν, το μέλος trib έγραψε:

Υποψιάζομαι δηλαδή ότι και οι εισαγωγείς και οι ενδιάμεσοι θα αύξησαν τα κόστη τους.

Η ιδια η nvidia αυξησε τις τιμες. Ο εμπορος και οι υπολοιποι παιρνουν εκπτωση επι της τιμης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος trib έγραψε:

@gdp77 Να σε ρωτήσω αν έχεις εικόνα, η κάποιος άλλος. Απλά επειδή εσύ το ανέφερες, γι' αυτό σε κάνω tag.

 

Έγραψες πως οι τιμές δεν είναι κοντα στο MSRP κυρίως λόγω απληστίας. Τα καταστήματα αγοράζουν όμως στην MSRP χονδρικής; Θέλω να πω ότι τα καταστήματα μπορεί να αγόρασαν στα 100 και να πουλάνε σκόπιμα στα 800; Μήπως ανέβηκαν και οι χονδρικές και μετακύλησαν το έξτρα κόστος;  Μου κάνει εντύπωση καθώς η τιμολογιακή πολιτική των περισσότερων καταστημάτων ήταν κοντά στα ίδια επίπεδα και αμφιβάλλω αν έκαναν καμιά έρευνα προσφοράς/ζήτησης πριν θέσουν τις αυξημένες τιμές. Υποψιάζομαι δηλαδή ότι και οι εισαγωγείς και οι ενδιάμεσοι θα αύξησαν τα κόστη τους.

 

Αυτά που έγραψα δεν είναι από το κεφάλι μου, αλλά από δημοσιογραφικά videos (δυστυχώς δεν θυμάμαι link να σου δώσω αυτή τη στιγμή). Οι δημοσιογράφοι του ειδικού τύπου αναφέρουν ότι οι τιμές έχουν πέσει και συνεχίζουν να πέφτουν καθώς το mining πλέον δεν είναι επικερδές ή τουλάχιστον δεν είναι όσο ήταν. Καταλήγουν ότι οι τιμές δεν έχουν λόγο πλέον να βρίσκονται εκεί που βρίσκονται, πέρα από την απληστία που υπάρχει στην εφοδιαστική αλυσίδα. Αν η απληστία αυτή ξεκινάει από τις Nvidia/AMD, τους ενδιάμεσους ή τους τελικούς retailers δεν γνωρίζω. Νομίζω λίγο από όλους. Οι κάρτες τελικά θα μείνουν στο ράφι (απομένουν κάποιοι απεγνωσμένοι με φράγκα που θα αγοράσουν τώρα που πέφτουν οι τιμές, αλλά τελικά οι κάρτες θα στοιβάζονται στα ράφια και οι τιμές τελικά θα πέσουν κοντά στα MSRP πιστεύω. Προσωπικά το περιμένω μέσα στο 6μηνο. Άγνωστος Χ οι alchemist, αλλά διαβάζω ότι η Intel θα τιμολογήσει πολύ επιθετικά, οπότε και αυτό σαν θετική εξέλιξη το θεωρώ. 

Επιμένω ότι 500€ αξίζει μόνο η κάρτα που θα παίζει 1080p ultra settings στα 144 fps ακατέβατα. 

 

Εν τέλει, προσωπική μου άποψη, να μην τροφοδοτήσετε το "άπληστο κτήνος" αν δεν έχετε πραγματικά ανάγκη από κάρτα γραφικών. Ο @GoMaR είναι επαγγελματίας και όσο και να αγοράσει θα κάνει απόσβεση. Ο gamer δεν πρέπει να δίνει τόσα χρήματα για υπερκοστολογημένες gpus, εκτός και αν έχει μείνει κυριολεκτικά χωρίς κάρτα. Οι τιμές θα πέσουν. Ίσως όχι στα επίπεδα του 2019-2020, αλλά θα πέσουν αρκετά. 

 

Εντός του έτους η τράπουλα θα ανακατεφτεί πάρα πολύ, καθώς περιμένουμε Alchemist και μετά RDNA3/lovelace. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα βρηκα καλες τιμες απο εξωτερικο με καθαρη αξια στα 905Ε 
Ηταν να παρουμε 8 αρχικα αλλα τελικα πηραμε 6 γιατι οι 2 θα πρεπει να μπουν σε ενα καινουργιο μηχανημα που δεν εχει στηθει ακομα
Το αφεντικο πληρωσε, τωρα αν θα ερθουν ειναι αλλο θεμα 😛

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@trib

 

Μια πολύ σοβαρή πληροφόρηση για το τι περιμένουμε φέτος

 

 

Αν το είδες όλο, εν ολίγοις:

 

RDNA2 refresh - 6950ΧΤ, 6750ΧΤ, 6650ΧΤ τέλη Απριλίου

Alchemist : Μάιος - Ιούνιος "Η Intel κυριολεκτικά θα αγοράσει market share". Αναμένεται ΠΟΛΥ ανταγωνιστική τιμολόγηση, προκειμένου να πουλήσει η Intel πριν την έλευση lovelace/RDNA 3

lovelace --> 3ο τρίμηνο του έτους με εκρηκτικές επιδόσεις

RDNA 3 --> 4o τρίμηνο, με ακόμα πιο εκρηκτικές επιδόσεις. Πιθανότατα η AMD να πάρει το efficiency + performance crown.

 

Οι διαθεσιμότητες, τουλάχιστον από την AMD αναμένεται να είναι καλύτερες από ποτέ.

 

Μέσα σε αυτό το 6μηνο με τις τόσες κυκλοφορίες (+ έναν νέο παίκτη) δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξει τρομερός ανταγωνισμός στις τιμές... 

 

Τι να πω... Εκτός αν γίνει πάλι κάποιο boom με κάποιο νέο κρυπτονόμισμα (το etherium θα πάει σε proof of stake οπότε mining τέλος)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από σχεδόν 3 μήνες, έχουμε καμιά συμβουλή για το θέμα αγοράς GPU; Υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή η αγορά τείνει να σταθεροποιηθεί σε νέα επίπεδα; Πχ entry level GPU από 200;

 

Την RX6600 κοιτάω είναι η αλήθεια που είναι οριακά στο MSRP και γενικά έχει αξιοζήλευτες επιδόσεις για την κατηγορία τιμή της.

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 10:01 ΠΜ, το μέλος trib έγραψε:

Μετά από σχεδόν 3 μήνες, έχουμε καμιά συμβουλή για το θέμα αγοράς GPU; Υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή η αγορά τείνει να σταθεροποιηθεί σε νέα επίπεδα; Πχ entry level GPU από 200;

 

Την RX6600 κοιτάω είναι η αλήθεια που είναι οριακά στο MSRP και γενικά έχει αξιοζήλευτες επιδόσεις για την κατηγορία τιμή της.

Ποιο msrp, όμως; Αυτό που θα έπρεπε να έχει αν οι τιμές ήταν κανονικές ή το φουσκωμένο που ανακοίνωσαν (και μας φαίνεται λογικό, επειδή οι high end κάρτες έχουν ξεφύγει); 

Αν τη βρίσκεις κοντά στο msrp, δεδομένης της κατάστασης, do it.

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε που καταντήσαμε....  με 300€ (σε προσφορά) -350€ (normal τιμή) έπαιρνες 5700xt (MSRP 400$) που είναι καλύτερη κατά 10% σε 1080p και 14-20% σε 1440p από RX6600 και κάρτα του 2019....

 

Οι τιμές φαίνονται να μειώνονται, αυτό τουλάχιστον μέχρι να βγει η επόμενη γενιά, εκεί αν δεν εξαφανίσουν το stock στις παλιές με κάποιο τρόπο όπως έγινε με τις προηγούμενες δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει, σίγουρα AMD/Nvidia θα πιέζουνε για αυξημένη τιμή πώλησης και προσπαθούν (τα κατάφεραν δλδ...) να καθιερώσουν νέα MSRP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 10:01 ΠΜ, το μέλος trib έγραψε:

Μετά από σχεδόν 3 μήνες, έχουμε καμιά συμβουλή για το θέμα αγοράς GPU; Υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή η αγορά τείνει να σταθεροποιηθεί σε νέα επίπεδα; Πχ entry level GPU από 200;

 

Την RX6600 κοιτάω είναι η αλήθεια που είναι οριακά στο MSRP και γενικά έχει αξιοζήλευτες επιδόσεις για την κατηγορία τιμή της.

 

Αν δεν καίγεσαι για GPU, απλά πετάς τα λεφτά σου και τα χαρίζεις στις ΑΙΜΟΒΟΡΕΣ εταιρείες (ΑΜD + Nvidia). MHN ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ!!!! Για να καταλάβεις, η RX6600 που κοιτάς έχεις ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ με την 5600ΧΤ που έχω εγώ αγορασμένη σχεδόν προ 2ετίας. Αυτά....

 

Το αν υπάρχει περιθώριο τιμολογιακής βελτίωσης ή όχι είναι θέμα

 

α) προβατίλας των gamers (πάνε και αγοράζουν overpriced κάρτες γραφικών)

β) τύχης (αν θα ξανανέβουν τα κρυπτονομίσματα).

 

Κρίνεις από τις ανάγκες σου και πράττεις αναλόγως.

Just now, το μέλος gdp77 έγραψε:

αξιοζήλευτες επιδόσεις για την κατηγορία τιμή της.

 

η RX6600 ? αξιοζήλευτες? Δουλευόμαστε....

27 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Οι τιμές φαίνονται να μειώνονται, αυτό τουλάχιστον μέχρι να βγει η επόμενη γενιά, εκεί αν δεν εξαφανίσουν το stock στις παλιές με κάποιο τρόπο όπως έγινε με τις προηγούμενες δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει, σίγουρα AMD/Nvidia θα πιέζουνε για αυξημένη τιμή πώλησης και προσπαθούν (τα κατάφεραν δλδ...) να καθιερώσουν νέα MSRP.

 

Στην αγορά καρτών γραφικών, ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό συμβαίνει πάντα. Σταματούν από νωρίς την παραγωγή της "παλιάς" γενιάς, ώστε μόλις βγει η νέα γενιά να μην έχεις επιλογή αγοράς φθηνότερης κάρτας προηγούμενης γενιάς. Στους επεξεργαστές ευτυχώς δεν συμβαίνει αυτό και μπορείς να βρεις CPU 2 και 3 γενιές πίσω σε εξαιρετικές τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.