Jump to content



Τροφοδοτικό shuts down!


Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους! Αγόρασα το παιχνίδι Kingdom Come deliverance πριν λίγες μέρες και με ενθουσίασε όμως αντιμετωπίζω το εξής: Κάνει shotdown το pc ολοκληρο! Εννοώ το τροφοδοτικό σβήνει και τα beeps υποδηλώνουν abnormal use. Το θέμα είναι πως έτρεξα ταυτόχρονα intel burning test και furmark ώστε να ξεζουμίσω το psu (enermax infinity 650) και όλα πήγαν καλά. Στο παιχνίδι σβήνει το τροφοδοτικό σε 1-2 ή 10΄ . Δεν έχω θεματα θερμοκρασιών (δεν προλαβαίνει να ανεβάσει εξαλλου), συμβαίνει ΜΌΝΟ στο παιχνίδι αυτό. GTA , cyberpunk 2077 witcher 3 παιζουν max out χωρίς θεματα. To psu είναι 13 ετών και πιθανόν να πνεει τα λοισθια (αν και σκυλι, πάλιωσε) όμως με εντυπωσιάζει πως σε ολα τα άλλα demanding προγράμματα δεν χαμπαριάζει τίποτα. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο με αυτό το παιχνίδι; Διάβασα διάφορα μετά από αναζήτηση σε forum του εξωτερικού αλλά δεν πιστεύω πως βρήκα κάτι πραγματικά σχετικό με το συγκεκριμένο. Ευχαριστώ!

ΥΓ το pc είναι αυτό της υπογραφής

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

To psu είναι 13 ετών και πιθανόν να πνεει τα λοισθια (αν και σκυλι, πάλιωσε)

Το είχα κι εγώ, το 2008-09 σε έναν Q9550. Σκυλί του πολέμου καθώς αυτός που το πούλησα το είχε 8 χρόνια ακόμη! 

Ναι μεν, αλλά... Μπορεί όντως να φταίει (μόνο με δοκιμή θα είσαι σίγουρος)! 

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι στο κάνει σε 1 και μόνο πρόγραμμα (ψάχνοντας βρήκα κάτι σε συζητήσεις steam αλλά δεν υποδείκνυαν οι απαντήσεις πως φταίει σε κάτι το game). 

Αν είχα το game θα έκανα και μια επιτόπου δοκιμή, αλλά δεν το έχω :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kaRAmeLA

 

Τα συμπτώματα δεν έχουν λογική.... Δεν μπορεί να σβήνει λόγω τροφοδοτικού σε ένα παιχνίδι και να μην σβήνει σε συνδυαστικό test intel burning test + furmark. Εκτός αν παίζει να έχει ένα τροφοδοτικό πρόβλημα σε συγκεκριμένα W αλλά όχι στο max ???? @Seafalco Είναι δυνατόν?

 

Κάπου είχα διαβάσει για μια σειρά seasonic που είχε ένα πρόβλημα και σε συγκεκριμένα W γινόταν triggered το overvoltage protection, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Μήπως είναι κάποια τέτοια περίπτωση;

 

Όπως γράφει και ο @tommybertsen δεν βλέπω άλλον τρόπο από το να δοκιμάσεις με άλλο τροφοδοτικό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά!

Παράλογο φαίνεται να έχει θέμα που σχετίζεται με το τι τρέχει ο υπολογιστής.

Όπως και να έχει μια δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό θα ρίξει περισσότερο φως στην υπόθεση !  :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ετρεξα OCCT για PSU 20', όλα κομπλέ. Έτρεξα furmark και prime ταυτοχρονα με ανεμιστήρια φουλ΄(απλά να τρβάνε ρευμα, όχι ότι εχω θέμα με θερμοκρασίες-το αντίθετο) όλα κομπλέ! Μου φαίνεται τόσο παράξενο όλο αυτό. Έκανα και autoovercklock την κάρτα και τραβούσε 235w (τρεχοντας το OCCT) πάλι το σκυλί το enermax κράτησε. Απ΄ότι διάβασα, μπάινει σε λειτουργία μια προστασία του τροφοδοτικού αλλά τί την "χαλάει" ακριβως και κάνει shotdown (για να προστατέψει) δεν ξέρω...Για το συγκεκριμένο παιχνίδι  διάβασα και γω ότι έχει συμβεί και σε άλλους αλλά καμία εξήγηση δεν έχει δοθει. Μεταφυσικά μιλώντας :) και γω πιστεύω ότι παρόλα αυτά, άμα δοκιμάσω με ένα καινούριο ποιοτικό τροφοδοτικό, όλα θα τρέξουν ρολόι! 

ΥΓ. Παρακολουθώ με hwmonitor τις max τιμές σε διάφορες παραμέτρους (κατανάλωση. τάσεις κλπ) να δώ καμιά παράξενη τιμή αλλά μετά το shotdown δεν υπάρχει τρόπος να τις δω! Υπάρχει κάποιος τρόπος να γινόταν αυτό; Πχ κάποιο άλλο πρόγραμμα που κρατάει μνήμη πχ; Βλακεία ρωτάω αλλά μπορεί και όχι

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Αν είχα το game θα έκανα και μια επιτόπου δοκιμή, αλλά δεν το έχω :) 

Και έχεις και ανάλογων κυβικών τροφοδοτικό αλλά πιο καινούριο φυσικά οπότε θα είχε τρελό ενδιαφέρον η δοκιμή! Δυστυχώς δεν έχω άλλο τροφοδοτικό, ούτε και κανέναν φίλο "μερακλή" με αυτά, όλοι έχουν κάτι λαπτοπ ή pc γραφείου. "ξενέρωτοι" όλοι gamer κανείς

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

Και έχεις και ανάλογων κυβικών τροφοδοτικό αλλά πιο καινούριο φυσικά οπότε θα είχε τρελό ενδιαφέρον η δοκιμή! Δυστυχώς δεν έχω άλλο τροφοδοτικό, ούτε και κανέναν φίλο "μερακλή" με αυτά, όλοι έχουν κάτι λαπτοπ ή pc γραφείου. "ξενέρωτοι" όλοι gamer κανείς

Και δεν είσαι και κοντά να έρθεις να δοκιμάσουμε :)

πριν 38 λεπτά, το μέλος tyxeros έγραψε:

Βλέπω οτι έχεις διάφορους δίσκους στην υπογραφή σου. Το προβληματικό παιχνίδι σε ποιο δίσκο είναι και έχεις τα άλλα παιχνίδια που λες στον ίδιο δίσκο?

Πολύ σωστή παρατήρηση! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο γκουγκλ, ανάμεσα στα διάφορα links εμφανίζει κι αυτό. Αν δεν το έχεις δει ήδη ρίξε μια ματιά για την περίπτωση που δεν είναι το τροφοδοτικό.

Κάποιοι υποθέτουν bug σχετικό με το SMT, τα πολλά threads και κάτι τέτοια περίεργα. Ενδεικτική εικασία (δεν συμφωνούν όλοι στην συζήτηση, το παραθέτω τυχαία):
As I said. Ryzen 3000 cause the issues with the game because of too many cores/ threads.
Disable SMT should help, but it could be that 16 cores of your R9 (without SMT) are still too much.
The next patch will hopefully fix this.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tyxeros έγραψε:

Βλέπω οτι έχεις διάφορους δίσκους στην υπογραφή σου. Το προβληματικό παιχνίδι σε ποιο δίσκο είναι και έχεις τα άλλα παιχνίδια που λες στον ίδιο δίσκο?

Evo και είναι και τα άλλα εκεί

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tyxeros έγραψε:

 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

στο γκουγκλ, ανάμεσα στα διάφορα links εμφανίζει κι αυτό. Αν δεν το έχεις δει ήδη ρίξε μια ματιά για την περίπτωση που δεν είναι το τροφοδοτικό.

Κάποιοι υποθέτουν bug σχετικό με το SMT, τα πολλά threads και κάτι τέτοια περίεργα. 

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ αλλά βέβαια αυτοί μιλάνε για crashes, freezes και όχι shot down του τροφοδοτικου. Θα επανέλθω με διάφορες δοκιμές!

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και δεν θα σας κουράσω άλλο (κουράστηκα και γω ο ίδιος :) ). Έτρεξα το παιχνίδι σε very high settings (από ultra) για να δω συμπεριφορά. Έπαιξα για περισσότερη ώρα από ότι συνήθως, 45-50' και ξανασυνέβη. Κατέβασα 3dmark και έτρεξα time spy με υπερχρονισμένη κάρτα να τρβάει 230w και το juction temp να χτυπάει 100-102 βαθμούς ώστε να εξομοιώνω με τις θερμοκρασίες στο παιχνίδι (90-92) και ακόμη χειρότερα και δεν έγινε τίποτα όλα καλά. Θα μου πεις το benchmark δεν έτρεξε για 45-50'. Γενικά το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι μου το προκαλεί το παιχνίδι που όμως με μια άλλη κάρτα μάλλον όλα θα πήγαιναν ρολόι! H ρυθμιση με τα threads και τον περιορισμό τους δεν βοήθησε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kaRAmeLA said:

ώστε να εξομοιώνω με τις θερμοκρασίες στο παιχνίδι (90-92)

 

Δεν ξέρω από 5700ΧΤ αλλά είναι φυσιολογικά τα temps αυτά?

 

43 minutes ago, kaRAmeLA said:

Γενικά το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι μου το προκαλεί το παιχνίδι

 

Δεν συμφωνώ με το συμπέρασμά σου. Κανένα παιχνίδι όταν τα υποσυστήματα λειτουργούν σωστά δεν προκαλεί shut down του υπολογιστή και του τροφοδοτικού. Κάτι άλλο συμβαίνει. Προφανώς και οι παράμετροι του παιχνιδιού κάνουν trigger τις συνθήκες για το shut down, όμως δεν φταίει το παιχνίδι αλλά κάποιο hardware πρόβλημα σε κάποιο από τα υποσυστήματά σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, θυμήθηκα ότι το παιχνίδι το είχε δώσει δωρεάν η EPIC και το έχω στην library. Το κατεβάζω και το βράδυ θα δοκιμάσω να δω συμπεριφορές (σύστημα υπογραφής).

Ας μας βάλει ο TS ένα screenshot με τα settings που του κάνουν trigger το πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν ξέρω από 5700ΧΤ αλλά είναι φυσιολογικά τα temps αυτά?

 

Είναι φυσιολογικά μέχρι 110 βαθμούς (junction temp, οχι πυρήνα ή μνημων που ειναι στα 65-70). 

 

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν συμφωνώ με το συμπέρασμά σου. Κανένα παιχνίδι όταν τα υποσυστήματα λειτουργούν σωστά δεν προκαλεί shut down του υπολογιστή και του τροφοδοτικού. Κάτι άλλο συμβαίνει. Προφανώς και οι παράμετροι του παιχνιδιού κάνουν trigger τις συνθήκες για το shut down, όμως δεν φταίει το παιχνίδι αλλά κάποιο hardware πρόβλημα σε κάποιο από τα υποσυστήματά σου.

Αλλά όμως το hardware πρ΄βλημα δεν προκύπτει ποτέ σε καμία άλλη συνθήκη; Παιχνίδι άλλο πχ ή benchmark; Θα το αφήσω να τρέχει furmark και θα φύγω για καμια ώρα να δώ τι θα γίνει.

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και ναι, θυμήθηκα ότι το παιχνίδι το είχε δώσει δωρεάν η EPIC και το έχω στην library. Το κατεβάζω και το βράδυ θα δοκιμάσω να δω συμπεριφορές (σύστημα υπογραφής).

Ας μας βάλει ο TS ένα screenshot με τα settings που του κάνουν trigger το πρόβλημα.

Ευχαριστώ! O ts ποιος είναι;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kaRAmeLA said:

Είναι φυσιολογικά μέχρι 110 βαθμούς (junction temp, οχι πυρήνα ή μνημων που ειναι στα 65-70). 

 

Αλλά όμως το hardware πρ΄βλημα δεν προκύπτει ποτέ σε καμία άλλη συνθήκη; Παιχνίδι άλλο πχ ή benchmark; Θα το αφήσω να τρέχει furmark και θα φύγω για καμια ώρα να δώ τι θα γίνει.

Ευχαριστώ! O ts ποιος είναι;

ts = topic starter, δηλαδή εσύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kaRAmeLA said:

Είναι φυσιολογικά μέχρι 110 βαθμούς (junction temp, οχι πυρήνα ή μνημων που ειναι στα 65-70). 

 

Καλά και οι επεξεργαστές έχουν όρια 100-110 C αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε ικανοποιημένοι να πιάνουν 90άρια.

 

Ρωτάω αν ο μέσος χρήστης 5700XT έχει στο gaming (τέτοια εποχή) 90+ C. Πολλοί μου φαίνονται.

1 hour ago, kaRAmeLA said:

Αλλά όμως το hardware πρ΄βλημα δεν προκύπτει ποτέ σε καμία άλλη συνθήκη; Παιχνίδι άλλο πχ ή benchmark; Θα το αφήσω να τρέχει furmark και θα φύγω για καμια ώρα να δώ τι θα γίνει.

 

Θα πρότεινα το OCCT να τρέξεις από μια ώρα τα τεστ α) 3D και β) Power. To furmark θα λιώσει την κάρτα σου άσκοπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Καλά και οι επεξεργαστές έχουν όρια 100-110 C αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε ικανοποιημένοι να πιάνουν 90άρια.

 

Ρωτάω αν ο μέσος χρήστης 5700XT έχει στο gaming (τέτοια εποχή) 90+ C. Πολλοί μου φαίνονται.

 

 

Aνεβάζω screeshot να δείτε ποιες θερμοκρασίες ανεβαίνουν. Στα παιχνίδια το 97αρί είναι 85 και οι άλλες gpu temps αναλογικά πιο κάτω, στο kcd το 97αρι ειναι μέχρι 90-92. To οcct την ανέβασε κι άλλο προφανώς. Απ ότι έχω διαβάσει είναι αναμενόμενες σε αυτες τις καρτες τέτοιες θερμοκρασίες, δεν μου αρέσει αλλά δεν ανησυχώ κιόλας!

 

OCCT-Screenshot-20210322-124559.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Καλά και οι επεξεργαστές έχουν όρια 100-110 C αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε ικανοποιημένοι να πιάνουν 90άρια.

 

Bαζω αυτό για το θέμα των θερμοκρασιών χωρίς να μπορώ να υποστηρίξω τα γραφόμενα γιατί δεν έχω τη γνώση, απλά σε αυτά βασίστηκα ώστε να μην αγχώνομαι!

2021-03-22 13_19_55-110°C Hotspot Temps _Expected and Within Spec_, AMD on RX 5700-Series Thermals _.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2021 at 11:59 ΜΜ, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

Kαλησπέρα σε όλους! Αγόρασα το παιχνίδι Kingdom Come deliverance πριν λίγες μέρες και με ενθουσίασε όμως αντιμετωπίζω το εξής: Κάνει shotdown το pc ολοκληρο! Εννοώ το τροφοδοτικό σβήνει και τα beeps υποδηλώνουν abnormal use. Το θέμα είναι πως έτρεξα ταυτόχρονα intel burning test και furmark ώστε να ξεζουμίσω το psu (enermax infinity 650) και όλα πήγαν καλά. Στο παιχνίδι σβήνει το τροφοδοτικό σε 1-2 ή 10΄ . Δεν έχω θεματα θερμοκρασιών (δεν προλαβαίνει να ανεβάσει εξαλλου), συμβαίνει ΜΌΝΟ στο παιχνίδι αυτό. GTA , cyberpunk 2077 witcher 3 παιζουν max out χωρίς θεματα. To psu είναι 13 ετών και πιθανόν να πνεει τα λοισθια (αν και σκυλι, πάλιωσε) όμως με εντυπωσιάζει πως σε ολα τα άλλα demanding προγράμματα δεν χαμπαριάζει τίποτα. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο με αυτό το παιχνίδι; Διάβασα διάφορα μετά από αναζήτηση σε forum του εξωτερικού αλλά δεν πιστεύω πως βρήκα κάτι πραγματικά σχετικό με το συγκεκριμένο. Ευχαριστώ!

ΥΓ το pc είναι αυτό της υπογραφής

 

Έχεις ήδη παραγγείλει τροφοδοτικο φαντάζομαι έτσι?

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.