Jump to content



Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα και ζητώ τη βοήθεια από τους λέουρες λαμπίτες.

TL:DR -> Τελευταία σειρά.

 

Θέλω "κάτι" το οποίο να:

  1. Παίζει ότι άκυρο video/audio codec υπάρχει (πχ η τηλεόραση δεν παίζει από μόνη της H265 )
  2. Έχει γκάζια. Πχ να παίζει άνετα 4Κ H265 48fps χωρίς να παει 200 βαθμούς και να μην μπορείς να ανοίξεις καν το μενού για να φορτώσεις υπότιτλους
  3. Μπορεί να πάρει και κανένα emulator για χαβαλέ (πχ  mame)
  4. Συνδέεται με NAS (καλά, οκ. Όλα το κάνουν)
  5. Είναι μικρό και σχετικά always on

 

Προς ώρας, έχω:

  1. Λαπτοπ που το κουμπώνω όποτε θέλω και κάνει τα πάντα αγόγγυστα, αλλά θέλω κάτι μόνιμο πίσω από την τηλεόραση
  2. Raspberry3 που είναι λίγο μπρίκι. Πχ στο βίντεο που ανέφερα πάνω, παρέδωσε πνεύμα (και δεν ήταν καν 4Κ)

 

Επιλογές που σκέφτομαι:

  1. Κάτι κινεζιές tv box, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά, τι υποστήριξη υπάρχει, πότε θα πεθάνουν
  2. Nvidia shield που όλοι το έχουν ως το απόλυτο μαραφέτι για αυτή τη δουλειά.
    1. Κάνει 150+ (το απλό)
    2. Βγήκε το 2019 (το προηγούμενο το '17) και δεν ξέρω αν βγει και άλλο φέτος...οπότε αναμένω
    3. Παίζει από android play store
    4. Stream-αρεις και από το PC παιχνίδια
    5. Κάνει και ΑΙ 4K Upscaling  (Ohh Jesus!!!)
  3. Να στήσω μίνι HTPC
    1. που τις γλεντάει όλες τις άλλες επιλογές
    2. αλλά θα πιάνει χώρο
    3. και λογικά θα βγει αρκετά παραπάνω από το Shield
  4. Να μείνω με το λάπτοπ, αλλά επειδή είναι της δουλειάς θα το κουβαλάω τηλεόραση/σαλόνι "συνέχεια"

 

Τι προτείνετε για το φθηνότερο HTPC που τα κάνει ΟΛΑ και δεν πιάνει χώρο και συμφέρει και δεν θα με ζαλίσει πάνω από "λογική" ώρα;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nvidia Shield του 15 που ακόμα κάνει τα πάντα και συνεχίζει να αναβαθμίζεται. Το WAF του shield είναι πολύ μεγαλύτερο από οποιοδήποτε HTPC.

Η go to moy επιλογή σε οτιδήποτε σαλονάτο media related.

Του 19 είναι ανώτερο οπότε με κλειστά μάτια.

 

Επίσης στη λύση HTPC θα έχεις θέματα με τα διάφορα streaming services κάτι που γλυτώνεις με τις embedded λύσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.