Jump to content



Ελαττωματικά φλασάκια


Recommended Posts

Τα εικονιζόμενα φλασάκια τα είχα πάρει για καλά.

Η επωνυμία γνωστή.

Με ελάχιστη χρήση και τα δυο (τα ειχα για  iso images λειτουργικων)  δεν τα αναγνωρίζονται απο windows10 , linux ή δινει σφαλμα ανάγνωσης.

Εβγαλα με δυσκολια το πλαστικο καλλυμα καθωτι ειχε αρκετη κολλα.

Μπροστα μαλλον ειναι ελεγκτης SM3267 τα διακριτικα της μνημης TCGSTBP-0S03  (με το πρωτο T να μη φαινεται καλα)

Περιεργως για τη μνήμη δεν βρήκα specs στο διαδικτυο.

Αναρωτιέμαι αν τόση κόλλα μπορεί να επηρεάσει αρνητικα.

 

 

badsticks.thumb.jpg.62b05695c5b10ccf9574fad075752e70.jpg

Μήπως συνθήκες καύσωνα;  Πρέπει να  τα έχω 5 χρόνια.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα flash usb sticks ψοφάνε πανεύκολα. Δεν ξέρω τον λόγο, υπέθετα ότι από το βγάλε-βάλε και από τις επαφές ενίοτε με το κουτί και όχι την τρύπα του usb σε διάφορους υπολογιστές τρώνε κάποιες τάσεις που βοηθάνε στο να καίγονται/φθείρονται. Δεν ξέρω ποια είναι η επιστημονική αιτιολογία. Προσπαθώ να αγοράζω φλασάκια με 5ετή εγγύηση και να έχω backup τα δεδομένα τους και σε δεύτερο φλασάκι/δίσκο. 

 

Από μάρκες, δεν ξαναγοράζω kingston γιατί  μου έχουν καεί πολλά και προτιμώ sandisk που μέχρι στιγμής δεν έχω απώλειες. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο και σε άλλον χρήστη να συμβαίνει το αντίθετο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Προσπαθώ να αγοράζω φλασάκια με 5ετή εγγύηση και να έχω backup τα δεδομένα τους και σε δεύτερο φλασάκι/δίσκο

Και σε τρίτο και σε τέταρτο και σε πέμπτο μην σου πω. Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα χάσεις τα σημαντικά αρχεία σου είναι να τα έχεις σε πολλά μέσα, και όταν λέω πολλά δεν εννοώ ούτε σε ένα ούτε σε δύο, αλλά σε πολλά. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα χάσεις τίποτα. Δεν έχει σημασία τι εγγύηση δίνει ο κατασκευαστής (ίσως έχει σημασία λίγο αν δίνει καλή εγγύηση), και εννοείται προσέχεις πως τα μεταχειρίζεσαι (πχ δεν θα αφαιρείς από τον υπολογιστή πριν κάνεις ασφαλή κατάργηση πρώτα).

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.