Jump to content



Recommended Posts

10 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

...λογικα θα φανε price cut μετα τις γιορτες.

Με 50-100€ δεν γίνεται τίποτα. 300€ κάτω πρέπει να πάνε. msrp εννοώ, όχι τις τιμές Π....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μια ελπίδα από την amd να φέρει λίγο ανταγωνισμό να στρώσουν λίγο οι τιμές, αλλά γκρεμίστηκε και αυτή

πλέον δεν τρέφω ελπίδες, απ' ότι φαίνεται η κατάσταση θα μείνει έτσι. Αυτή είναι πλέον η νέα τάξη πραγματων

Ευτυχώς έπεσε στα χεριά μου μια 3070 στα 350ε από αναβάθμιση που έκανε φίλος. Θα μπει και ενα ωραίο w/b από bykski και δεν πρόκειται να τους δώσω ούτε 1Ε για τα επόμενα 2-3 χρονιά τουλάχιστον

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Με τις διαφορες που εχουν με βλεπω 4080 παντως.

Όπως έχει γράψει και ο @ARMAGEDDON προς το καλοκαιράκι βλέπουμε για καρτούλα (στην καλύτερη προς Πάσχα 😂).

Τώρα να παν να μαμηθούν

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν παιζει να περιμενω μεχρι καλοκαιρι. Αλλωστε τα χρηματα τα εχω κρατημενα. Απλα το θεμα ειναι ποσα θα περισσεψουν απο την προηγουμενη πωληση. Βλεπω λιγα αλλα οκ και παλι αναβαθμιση ειναι

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω δεν παιζει να περιμενω μεχρι καλοκαιρι. Αλλωστε τα χρηματα τα εχω κρατημενα. Απλα το θεμα ειναι ποσα θα περισσεψουν απο την προηγουμενη πωληση. Βλεπω λιγα αλλα οκ και παλι αναβαθμιση ειναι

 

0€

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

0€

Υπολογιζω να περισσεψουν κανενα 150αρι απο τα 1350. Καλα και 0 να περισσευαν δεν θα πεθαινα αλλα δεν ειναι προτιμητεο. Θα πανε σε αναβαθμιση καποια στιγμη cpu mobo κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω η ανάλυση είναι πολύ καλή

 

Περίληψη: Οι κάρτες δεν ήταν ακόμα έτοιμες. Απέδιδαν καλά στα simulations και η AMD πραγματικά ανακοίνωσε τις επιδόσεις που πίστευαν ότι θα έχουν. Φτάνοντας σε πυρίτιο A0 όμως έβλεπαν ότι η απόδοση πήγαινε και ερχόταν σε διάφορους τίτλους και πίστευα ότι μπορούσαν να το φτιάξουν με drivers. Οι κάρτες δεν ήταν ακόμα έτοιμες. Για λόγους πολιτικής / marketing δόθηκε η εντολή για launch (ήθελαν να προλάβουν επερχόμενους δασμούς στις HΠΑ + τελειώνει το stock 6xxx και δεν ήθελαν να παραδώσουν τη χριστουγεννιάτικη αγορά αμαχητί στην Nvidia + θέματα αξιοπιστίας στους μετόχους να μην φανούν ανακόλουθοι καθώς είχαν δηλώσει ότι εντός του 2022 θα κυκλοφορήσουν οι κάρτες). Προφανώς η μ@λ@κία για την οποία είναι ασυγχώρητη η AMD είναι που δεν τις ονόμασαν 7800ΧΤ/ΧΤΧ.

 

Τι μέλει γενέσθαι ? Οι κάρτες πιθανότατα δεν έχουν κάποιο hardware flaw και με drivers θα μπορούσαν να βελτιωθούν +10-20%. Επίσης όπως αποδείχτηκε μπορούν να κλοκαριστούν πολύ ψηλά και σε συνδυασμό με προσθήκη infinity cache (που μειώθηκε από τις 6xxx) μπορούν να πλησιάσουν πολύ πολύ κοντά στις 4090 (όπως αρχικά ήταν ο στόχος) σε κάποια εκδοχή π.χ. 7950ΧΤ . Μπορεί να σωθεί η παρτίδα, αλλά προς το παρόν η AMD τα σκάτωσε big time.

 

ΥΓ. Ιδού και η ευκαιρία να παίξουν τα ρέστα τους στο middle-range τόσο από άποψης απόδοσης όσο και τιμής. Αναμένουμε.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια και εγω λιγο ξενερωσα με αυτο το Α0 θεμα που πανε τα volts οπου ναναι με αυξομειωσεις αποδοσης. Το θεμα ειναι αν τελικα παω σε 4080 και οχι εδω μηπως μετα παρουν αποδοση με drivers οπως γενικα κανει η AMD και μετα κλαιω που πηρα την αλλη 😛

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Απο τη μια και εγω λιγο ξενερωσα με αυτο το Α0 θεμα που πανε τα volts οπου ναναι με αυξομειωσεις αποδοσης. Το θεμα ειναι αν τελικα παω σε 4080 και οχι εδω μηπως μετα παρουν αποδοση με drivers οπως γενικα κανει η AMD και μετα κλαιω που πηρα την αλλη 😛

 

 

Προσωπικά θεωρώ ότι με drivers θα βελτιώσουν τόσο το θέμα του efficiency (ειδικά με dual monitor που είναι ελεεινό), όσο και των επιδόσεων. Πόσο θα τα βελτιώσουν, άγνωστο.

 

Βεβαίως δεν αγοράζεις ένα προϊόν με την ελπίδα να βελτιωθεί αλλά με βάση τι σου προσφέρει.

 

Να κλαις τα χρήματά σου με την 4080, δεν νομίζω μια που α) δεν φαίνεσαι να έχεις οικονομικό πρόβλημα β) αναβαθμίζεις για την κ@@@α σου και όχι γιατί το έχεις ανάγκη όπως φαίνεται από τα specs της υπογραφής σου. Εφόσον δεν είσαι χρήστης Linux (όπου η AMD έχει απείρως καλύτερο support), νομίζω ότι πρέπει να πας για την 4080. Η 7900ΧΤ/ΧΤΧ δεν είναι προϊόν που αξίζει τα χρήματά του αυτή τη στιγμή. Όχι γιατί δεν θα πάρεις πολλά FPS, αλλά γιατί δεν σέβεται τον καταναλωτή για τα χρήματα που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Προσωπικά θεωρώ ότι με drivers θα βελτιώσουν τόσο το θέμα του efficiency (ειδικά με dual monitor που είναι ελεεινό), όσο και των επιδόσεων. Πόσο θα τα βελτιώσουν, άγνωστο.

 

Βεβαίως δεν αγοράζεις ένα προϊόν με την ελπίδα να βελτιωθεί αλλά με βάση τι σου προσφέρει.

 

Να κλαις τα χρήματά σου με την 4080, δεν νομίζω μια που α) δεν φαίνεσαι να έχεις οικονομικό πρόβλημα β) αναβαθμίζεις για την κ@@@α σου και όχι γιατί το έχεις ανάγκη όπως φαίνεται από τα specs της υπογραφής σου. Εφόσον δεν είσαι χρήστης Linux (όπου η AMD έχει απείρως καλύτερο support), νομίζω ότι πρέπει να πας για την 4080. Η 7900ΧΤ/ΧΤΧ δεν είναι προϊόν που αξίζει τα χρήματά του αυτή τη στιγμή. Όχι γιατί δεν θα πάρεις πολλά FPS, αλλά γιατί δεν σέβεται τον καταναλωτή για τα χρήματα που δίνει.

Ναι καπως σκεφτομαι και εγω γενικα. Την 3080ti την εχω δωσει πια κανενα 8μηνο και τα λεφτα που ειχα βγαλει θα πρεπει να πανε καπου που να εχει νοημα η αναβαθμιση χωρις να βαλω χρηματα στην τελικη (η και λογικα να βγει ενα ποσο κερδος για να πανε σε επομενη αναβαθμιση που θα κανω). Αρα δεν ειναι θεμα οικονομικου προβληματος ειναι θεμα χρηματιστηριου καθαρα. Ετσι παιζω εγω προσωπικα. Κανω gambles. Στην προηγουμενη γενια μου ειχε βγει επι τρια. Τωρα εδω παλι καλα θα ειμαι απλα οχι οσο τοτε που ειχα κανει αναβαθμιση 1μιση PC με 70 ευρω απο την τσεπη μου. Ε τωρα για να αναβαθμισω το gaming pc (εκτος καρτας που ετσι και αλλιως θα παρω) θα παρει αρκετα χρηματα που στην παρουσα φαση δεν θελω να διαθεσω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από πλευράς "χρηματιστηριακής" αξίας η 4090 μόνο έχει πιθανότητες να κρατηθεί ψηλά μια που είναι ο αδιαφιλονίκητος πρωταθλητής αυτής της γενιάς. Οι 7900 και 4080 θα κονταροχτυπηθούν και νομίζω ότι οι τιμές τους θα πέσουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Νομίζω ότι από πλευράς "χρηματιστηριακής" αξίας η 4090 μόνο έχει πιθανότητες να κρατηθεί ψηλά μια που είναι ο αδιαφιλονίκητος πρωταθλητής αυτής της γενιάς. Οι 7900 και 4080 θα κονταροχτυπηθούν και νομίζω ότι οι τιμές τους θα πέσουν.

Ναι αλλα ειπαμε να μην μπουμε μεσα 😛

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.