Jump to content



Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ε βεβαια ειμαι λαθος δε το συζηταμε.
Μπορεις να την αγορασεις αν θελεις.
Αλλα μη βγεις και πεις μαπα το καρπουζι τελικα 🤣

Γιατι να μην αγορασω μια καρτα που ειναι το ιδιο γρηγορη και με 200 δολαρια λιγοτερα? Απο που προκυπτει το μαπα το καρπουζι?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιατι να μην αγορασω μια καρτα που ειναι το ιδιο γρηγορη και με 200 δολαρια λιγοτερα? Απο που προκυπτει το μαπα το καρπουζι?

 

Μόνο σε raster. Raytracing, CUDA, productivity (εξαιρουμένων κάποιων AI workloads), nvidia filters, nvidia streaming software κτλ σε όλα είναι χειρότερη η Radeon. Η τιμή της θα έπρεπε να είναι πολύ χαμηλότερη. Ίσως αυτό εννοεί ο Ιάσονας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μόνο σε raster. Raytracing, CUDA, productivity (εξαιρουμένων κάποιων AI workloads), nvidia filters, nvidia streaming software κτλ σε όλα είναι χειρότερη η Radeon. Η τιμή της θα έπρεπε να είναι πολύ χαμηλότερη. Ίσως αυτό εννοεί ο Ιάσονας. 

Σηκωνουν κουβεντα τα νουμερα σε RT. Θα τα βαλω σε μια ταξη οταν βρω λιγο χρονο και θα τα αξιολογησω. Ο Ιασονας θελει καρτες για συγγεκριμενα πραγματα και η Nvidia ειναι μονοδρομος. Μαπα παντως δεν μπορεις να πεις αυτη την καρτα.   

 

Επισης εφαγες και την μαπα σου με το power consumption που σε ενοιαζε τοσο πολυ.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μόνο σε raster. Raytracing, CUDA, productivity (εξαιρουμένων κάποιων AI workloads), nvidia filters, nvidia streaming software κτλ σε όλα είναι χειρότερη η Radeon. Η τιμή της θα έπρεπε να είναι πολύ χαμηλότερη. Ίσως αυτό εννοεί ο Ιάσονας. 


Ακριβως, Δηλαδη το θεωρω χαζο να παρω μια καρτα για παιχνιδια και να μη μπορω να παιξω RT τιτλους που οσο πανε τοσο και πιο πολλα γινονται. Οι επιδοσεις στο RT ειναι χαλια.
Με μια 4080 εχεις την ανεση να παιξεις και με ολα τα καλουδια + οτι ειναι καταναλωνει και λιγοτερο.. Επισης εχεις και τα CUDA που σιγουρα θα υπαρχουν ανθρωποι που την θελουν για gaming + production.
Οσο για την τιμη ας δουμε πως θα διαμορφωθει.
Επισης μιλαμε για το τοπ προιον ετσι. 
Περιμενα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ακριβως, Δηλαδη το θεωρω χαζο να παρω μια καρτα για παιχνιδια και να μη μπορω να παιξω RT τιτλους που οσο πανε τοσο και πιο πολλα γινονται. Οι επιδοσεις στο RT ειναι χαλια.

 

Εγώ πάλι θεωρώ το RT gimmick. Ούτε πολλοί το χρησιμοποιούν, ακόμα και αν το υποστηρίζουν τα παιχνίδια + το μέλλον είναι η υλοποίηση RT μέσω Software (ήδη γίνεται από UT engine και εκεί θα καταλήξει το πράγμα), επομένως δεν μου χρειάζεται να χρυσοπληρώσω "RT cores" του πέτσινου. Το RT έχει καταλάβει μεγάλο μέρος των benchmarks, ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ με την πραγματική του χρήση στον κόσμο του gaming.  DLSS/FSR επίσης (έρχεται και το FSR 3.0) είναι στα ίδια επίπεδα, επομένως και πάλι δεν χρειάζεται να χρυσοπληρώνω proprietary hardware του πέτσινου. Όλα αυτά είναι gimmicks για marketing για να ψαρώνουν οι αγοραστές. Για το CUDA πάω πάσο, εφόσον η Nvidia ήταν πρώτη και κλείδωσε το επαγγελματικό λογισμικό. Πιο σημαντικό selling point θεωρώ την πολύ καλύτερη υποστήριξη για τους streamers που παρέχει το λογισμικό της Nvidia σε σχέση με την AMD.

 

Για εμένα προσωπικά η χρήση AMD είναι μονόδρομος, λόγω Linux, επομένως ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να αγοράσω Nvidia στον αιώνα τον άπαντα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει RT games. Δε θα πας να παίξεις full pathtraced game αλλά μέχρι κ τα heavy nvidia oriented ones τα παίζει σαν 3080+.
 

1. Θέλω να δω πως τρέχει την Unreal engine 5. Αν μοιράζει πόνο, χαιρετίσματα στη πράσινη.

 

2. τα καλά κονσολοπαιχνιδα που θα συνεχίσουν να έρχονται στο pc, θα παίζουν αέρα με ότι RT έχουν.
 

3. γενικά το RT, εκτος από συγκεκριμένους τίτλους πχ atomic heart, Alan wake 2 etc. θα εφαρμόζεται στα περισσότερα παιχνίδια αλλά χωρίς πολλά πολλά. Οι κονσόλες έχουν μείνει χιλιόμετρα πίσω, ξανά, όποτε θα υπάρξει μια κάμψη ως προς την έκταση των next gen features.


Ναι δεν έχω χρόνο να παιζω τα πάντα κ αυτά τα λίγα που θέλω να παίξω έχουν τον κ@λο τους σε RT. Όμως πάνω από 700-750£ δε δίνω, άσχετα αν μπορώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάστε τα πορτοφόλια σας για τις 15 Αυγούστου !

Θα γίνει έκπτωση τότε :p που θα είναι όλοι διακοπές !!!

οπως έγινε φέτος σε 6800 xtx :p

 

Αναμένουμε τιμές Ελλάδας να γελάσουμε 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Υποθετω 1250 γερμανια 1400 Ελλαδα? Κατι τετοιο

 

H φθηνότερη 6950ΧΤ Ελλάδα είναι στα 980€, επομένως προβλέπω την 7900ΧΤ στα ~1250€ και την ΧΤΧ στα 1400-1500€.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Παρακατω ειναι για οσους παιζουν παιχνιδια.

 

 

 

Μονο γελιο προκαλουν οι διαφορες, παρολο που μιλαμε για τα πιο βαρια σε Rt παιχνιδια. Επισης, ολα ειναι στοπ καρε, δεν μιλαμε για κινηση οπου εκει η οποια λεπτομερια παει περιπατο.

Ο μονος λογος υπαρξης ειναι το photo mode. Μετα, rtx off και παιζεις.

Παρατηρηστε την αλλαγη στα fps, βγαζει ματι ακομα και στα βιντεο.

 

Ο μονος λογος να αγορασει gamer Nvidia στην ευρωπη ειναι να αυτοκτονησει η AMD με την εδω τιμολογηση και να ερθει ισα ισα με την 4080.

 

''ΝαΙ ΑλλΑΑΑ ΗΗ ΚΑΡΤα εινΑΙ Η #080 ΚΑΙ οΧΙ η 408).''

 

Μιλαω για οπτικο αποτελεσμα raytracing.

Bye Felicia.

 

Link to comment
Share on other sites

είπαμε το RT είναι υπερτιμημένο υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει

 

πχ ένα update που πέρασε απαρατήρητο στην unreal

βαρεθήκατε να βλέπετε τα δέντρα μπλιαχ από μακρυά ορίστε

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω RTX καρτα 4 μιση χρονια σχεδον δεν εχω ενεργοποιησει ποτε αυτη την πιπα... χαχαχαχα

Αν ειχε τα ΙΔΙΑ fps και εβλεπες ΚΑΛΥΤΕΡΑ (και οχι απλα να νομιζεις οτι σε φωτιζουν με προβολεις) ισως να το εκανα αλλα τιποτα απο τα 2 δεν συμβαινει. Θα συνεχισω να το εχω off προφανως...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.