Jump to content



Ώρα για αναβάθμιση .Πλησιάζει .


Recommended Posts

Γεια σας . Το τωρινό επεξεργαστή τον αγόρασα το 17 . Threadripper 1920x 12 πυρήνες . 
πολυ δυνατός για την εποχή . Σε καθημερινή χρήση με πολλά απλά πράγματα ,έν έτη 22 πάει μέχρι 20 τις εκατό cpu usage . 
Αρχίζουν τα σήμαδια ότι πλησιάζει η ώρα της αναβάθμισης . 
1) battlefield 2042 δουλεύουν οι μισοί πυρήνες , μάλλον δεν αναγνωρίζει το hyper threading , και πάνε μέχρι στο 80 τις εκατό τους . Τυχερός που στην εξαετία παίζει το battlefield . Στο call of duty είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα .τους βλέπει όλους και με αρκετά προγράμματα και twitch streams ανοιχτά έχω βαρέσει 60 τις εκατό χρήση. 
2) σήμερα ήρθε και το πιο βαρύ στοιχείο . Τυχαία έμαθα για το 8 k earth channel στο YouTube . Δεν με αφορούν τόσο τα βίντεο όσο το τεχνολογικό όριο του 8k . Στα βίντεο του καναλιού ο επεξεργαστής χτύπησε 96 τις εκατό χρήση . Το πισι δεν κόλλαγε αλλά φτάσαμε κοντά στο 100 τις εκατό . ( τα βίντεο δεν ήταν τόσο ωραία μάλλον είναι 8k από upscale όχι native ) . 
 

 

άμεσα δεν νομίζω ότι θα γίνει mainstream το 8κ . Ο μέσος χρήστης δεν θα έκανε αναβάθμιση . Αλλά εγώ μάλλον θα προχωρήσω σε λίγο καιρό . Εάν δεν θα έχω πρόβλημα με το call of duty τον Οκτώβριο μπορεί και να το αναβάλλω . Μας έδωσε μια πληροφορία ένα site . Ανέφερε ότι οι επόμενοι epyc για επιχειρήσεις μάλλον θα φτάσουν τους 96 πυρήνες . Αυτό μας δίνει μια ελπίδα ότι ίσως ο 8950 x ίσως ανέβει σε πυρήνες . Μακάρι να τον πάνε 24 . Και ο 5950 x είναι αρκετά δυνατός . Αλλά είμαι σε σκέψεις . Ο 5950 χ στο battlefield 2042 1440 p έχει 11 τις εκατό usage . Στα μέτρο προγράμματα είναι 100 τις εκατό πιο δυνατός από τον δικό μου . 
 

και κάτι τελευταίο . Παλαιότερα είχα έναν απλό 3550 τετραπύρηνο . Μου έβγαλε 6 χρόνια . Ο 1920χ ήταν 50 τις εκατό πιο πάνω από το mainstream . Και όμως μου έβγαλε περίπου 6 χρόνια . Δηλαδή τα πράγματα επιταχύνονται  όσο περνάει  ο καιρός . Για αυτό ίσως περιμένω 24 πύρινο και όχι 16 πύρινο . Να αντέξει λίγο πιο πολύ . Αυτά . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

1) battlefield 2042 δουλεύουν οι μισοί πυρήνες , μάλλον δεν αναγνωρίζει το hyper threading , και πάνε μέχρι στο 80 τις εκατό τους . Τυχερός που στην εξαετία παίζει το battlefield . Στο call of duty είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα .τους βλέπει όλους και με αρκετά προγράμματα και twitch streams ανοιχτά έχω βαρέσει 60 τις εκατό χρήση. 

 

Τα παιχνίδια ΔΕΝ χρησιμοποιούν όλους του πυρήνες του επεξεργαστή. Σπανιότατα θα βρεις games που απασχολούν (ΟΧΙ ΤΕΡΜΑΤΙΖΟΥΝ) πάνω από 4-6 πυρήνες. Επομένως δεν είναι ένδειξη ότι το battlefield δεν "αξιοποιεί" τους πυρήνες. Κανένα παιχνίδι δεν το κάνει. Αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο στα παιχνίδια είναι το IPC / single thread performance / ρολόγια και εκεί ο threadripper πάσχει εν έτει 2022, καθώς δεν είναι φτιαγμένος για αυτή τη δουλειά.

 

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

2) σήμερα ήρθε και το πιο βαρύ στοιχείο . Τυχαία έμαθα για το 8 k earth channel στο YouTube . Δεν με αφορούν τόσο τα βίντεο όσο το τεχνολογικό όριο του 8k . Στα βίντεο του καναλιού ο επεξεργαστής χτύπησε 96 τις εκατό χρήση . Το πισι δεν κόλλαγε αλλά φτάσαμε κοντά στο 100 τις εκατό . ( τα βίντεο δεν ήταν τόσο ωραία μάλλον είναι 8k από upscale όχι native ) . 

 

Δεν ασχολούμαι με 8K video, αλλά νομίζω ότι ανάλογα τοn codec, η κάρτα γραφικών αναλαμβάνει το decoding εφόσον είναι ικανή. Αν όχι, τότε αναλαμβάνει software renderer που, ναι, τερματίζει τους πυρήνες του επεξεργαστή σου. Στον 5800Χ3D μου (8/16) βλέπω συνολική χρήση 70% σε 8Κ youtube video. Το video θα έδειχνε "ωραίο" αν είχες 8K monitor, που φαντάζομαι δεν έχεις.

 

Εν κατακλείδι:

 

Εάν ασχολείσαι με gaming και ΔΕΝ είσαι ικανοποιημένο από τα FPS που παίρνεις, τότε ναι μια αναβάθμιση σε Ryzen 5xxx θα σου δώσει μεγάλες διαφορές στα FPS. Για να αναβαθμίσεις όμως, θα πρέπει να αλλάξεις και μητρική κτλ. Οπότε πας για συνολική αλλαγή πλατφόρμας. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να πας σε 12xxx Intel.

 

Eάν δεν σου είναι απαραίτητη η αναβάθμιση ΤΩΡΑ, καλύτερα να περιμένεις μέχρι Σεπτέμβρη Οκτώβρη που κυκλοφορούν οι νέοι ZEN 4 (AMD) και λίγο αργότερα οι νέοι Raptor Lake 13xxx (Intel).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Σε καθημερινή χρήση με πολλά απλά πράγματα ,έν έτη 22 πάει μέχρι 20 τις εκατό cpu usage . 
Αρχίζουν τα σήμαδια ότι πλησιάζει η ώρα της αναβάθμισης . 
1) battlefield 2042 δουλεύουν οι μισοί πυρήνες , μάλλον δεν αναγνωρίζει το hyper threading , και πάνε μέχρι στο 80 τις εκατό τους . Τυχερός που στην εξαετία παίζει το battlefield . Στο call of duty είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα .τους βλέπει όλους και με αρκετά προγράμματα και twitch streams ανοιχτά έχω βαρέσει 60 τις εκατό χρήση. 
2) σήμερα ήρθε και το πιο βαρύ στοιχείο . Τυχαία έμαθα για το 8 k earth channel στο YouTube . Δεν με αφορούν τόσο τα βίντεο όσο το τεχνολογικό όριο του 8k .

 

Ο λόγος αναβάθμισης από αυτά που γράφεις δεν προκύπτει πουθενά νομίζω. 

Θες να κάνεις αναβάθμιση για να βλέπεις 1% χρήση σε ότι κάνεις? Το 8k προφανώς και πρέπει να το δεις σε 8k monitor για να το καταλάβεις όπως γράφει παραπάνω ο gdp77.

Γενικά τα games θέλουν Mhz και τα servero cpu δεν αποδίδουν αναλογικά με τα χρήματα τους γι' αυτή τη χρήση. Σίγουρα σου δίνουν αβάτζο στο να streamαρεις από το ίδιο μηχάνημα, αλλά την καθαρή δύναμη που παίρνεις από τις mainstream πλατφόρμες για τα games δεν τα πιάνουν ποτέ. Πάντα σε σχέση απόδοση/ τιμή. 

 

Ps. Το bf42 είναι από τα χειρότερα unoptimized games οπότε δεν υπάρχει κάτι σαν μέτρο σύγκρισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τα παιχνίδια ΔΕΝ χρησιμοποιούν όλους του πυρήνες του επεξεργαστή. Σπανιότατα θα βρεις games που απασχολούν (ΟΧΙ ΤΕΡΜΑΤΙΖΟΥΝ) πάνω από 4-6 πυρήνες. Επομένως δεν είναι ένδειξη ότι το battlefield δεν "αξιοποιεί" τους πυρήνες. Κανένα παιχνίδι δεν το κάνει. Αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο στα παιχνίδια είναι το IPC / single thread performance / ρολόγια και εκεί ο threadripper πάσχει εν έτει 2022, καθώς δεν είναι φτιαγμένος για αυτή τη δουλειά.

 

 

Δεν ασχολούμαι με 8K video, αλλά νομίζω ότι ανάλογα τοn codec, η κάρτα γραφικών αναλαμβάνει το decoding εφόσον είναι ικανή. Αν όχι, τότε αναλαμβάνει software renderer που, ναι, τερματίζει τους πυρήνες του επεξεργαστή σου. Στον 5800Χ3D μου (8/16) βλέπω συνολική χρήση 70% σε 8Κ youtube video. Το video θα έδειχνε "ωραίο" αν είχες 8K monitor, που φαντάζομαι δεν έχεις.

 

Εν κατακλείδι:

 

Εάν ασχολείσαι με gaming και ΔΕΝ είσαι ικανοποιημένο από τα FPS που παίρνεις, τότε ναι μια αναβάθμιση σε Ryzen 5xxx θα σου δώσει μεγάλες διαφορές στα FPS. Για να αναβαθμίσεις όμως, θα πρέπει να αλλάξεις και μητρική κτλ. Οπότε πας για συνολική αλλαγή πλατφόρμας. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να πας σε 12xxx Intel.

 

Eάν δεν σου είναι απαραίτητη η αναβάθμιση ΤΩΡΑ, καλύτερα να περιμένεις μέχρι Σεπτέμβρη Οκτώβρη που κυκλοφορούν οι νέοι ZEN 4 (AMD) και λίγο αργότερα οι νέοι Raptor Lake 13xxx (Intel).

Ευχαριστώ για τα λόγια σας μάλλον θα περιμένω . Υπάρχουν παιχνίδια που αξιοποιούν όλα τα threads του επεξεργαστή μου . Όχι τέρμα αλλά αρκετά . 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γιατί πήρες threadripper από την αρχή; Χρειάζεσαι πάνω από 8 πυρήνες για κάποιο λόγο;

 

Για αναβάθμιση λόγω αυτών που ανέφερες ούτε να το σκέφτεσαι. Ποσό μάλλον για υπερπολυπυρηνο επεξεργαστή…

((Τα παιχνίδια δε θέλουν πυρήνες κ το 8Κ, εφόσον έχεις τηλεόραση 8Κ, το δουλεύει η κάρτα γραφικών πολύ πιο αποδοτικά απ ότι ένας επεξεργαστής.))

 

Το μόνο που αξίζει να κανείς, αν ψήνεσαι για αναβάθμιση, ειναι μτχ 2950X εφόσον μπαίνει στην υπάρχουσα μητρική. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα λόγια σου . Μιλάς με κατανόηση . 
από πολύ παλιά μου έκανε εντύπωση η high end πλατφόρμα . Όταν είχαμε Ιντελ τετραπύρηνους η high end της ιντελ είχε δέκα δώδεκα και κάποια στιγμή ήθελα να πάρω . Όχι βέβαια 1400 ευρώ ο επεξεργαστής που έκανε τότε ο δώδεκα πύρινος της ίντελ . 
 Ήθελα επίσης τα έξτρα lanes για να βάλω δύο pci express χωρίς να κόψω sata . 
πιο πολύ από ψώνιο και όχι από ανάγκη . 
 

η σειρά η 2 κάτι στους threadripper δεν βγήκε καλή . Ο 2990 είχε προβλήματα μάλλον λόγω σχεδιασμού της μνήμης και απέδιδε κάποιες φορές πολύ χειρότερα από τον 1700 χ . Υπάρχει βίντεο από το hardware unboxed που τον κάνει review. 
τη σειρά 3 κάτι θα την έβαζα εάν έμπαινε στη μητρική . Βγήκε καλή . 
τον 3950χ μάλλον θα τον έβαζα . 
θα το σκεφτώ . Αλλά είναι δύσκολο να βρεις μεταχειρισμένο threadripper  γιατί οι χρήστες είναι λίγοι . 

Link to comment
Share on other sites

Ο 3950Χ βγηκε για νορμαλ desktop....Φαντασου ποσα σπιτια εκλεισε η AMD...

Οι 3960Χ κ πανω ηταν κ ειναι πολυ ακριβοι κ αν δεν εχεις αναγκη τα lanes, δεν αξιζουν λογω 5950Χ.

 

Ο 2990Χ δεν αξιζει. Ο 2950Χ αξιζει. Κ τοτε αυτο ελεγαν τα reviews.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είχα ένα πρόβλημα με το ποντίκι στα τρια τελευταία battlefield και είδα ένα φιξ σε ένα streamer .το δοκίμασα και διορθώθηκε το πρόβλημα και στα τρια. 

Μόλις ξαναέβαλα το 5 που είχα πάρει προσφoρά από τη steam . Μόνο του μου το έβαλε max fidelity ,όλα  medium . H  κάρτα με v sync δούλευε στο 50/100 . Τα γραφικά δεν με χαλάσανε πολύ και δεν βρήκα να κολλάω κάπου στη οθόνη .

Είπα να το δοκιμάσω και στο 2042 να δω πόσο θα πέσει το usage τόσο σε επεξεργαστή όσο και στην κάρτα. 

Τα έβαλα όλα medium .Η κατάσταση χειροτέρεψε λίγο οπτικά αλλά ήταν αισθητά πιο fluid .

Ο επεξεργαστής νομίζω ότι έπεσε 8 τις εκατό χρήση .

Η κάρτα γραφικών έπεσε 20 με 22/100 χρήση. Τώρα είναι πιο fluid . εαν γίνει το ίδιο με το καινούργιο call of duty κερδίσαμε 1 χρόνο παράταση στην κάρτα γραφικών και λίγο άνεση στο χρόνο αγοράς της καινούργιας . Νa  δούμε και τις τιμές τις σειράς 4000 της nvidia. 

 

Πήραμε λίγο παράταση και στην αναβάθμιση του επεξεργαστή . 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τυχαία έπεσα πάνω σε ένα βίντεο 8Κ από τη καινούργια μηχανή της κάνον . Η usage του επεξεργαστή είναι εντελώς διαφορετική από τα βίντεο του 8K earth . Στο τυχαίο βίντεο η χρήση είναι 50 /100  και δεν κολλάει το βίντεο όταν παίζει . Στο 8Κ earth  η χρήση είναι 90 της εκατό και κολλάει . Μπορεί να είναι λόγω του επεξεργαστή . 
Εαν τα μελλοντικά βίντεο είναι σαν αυτό της κανον r5 δεν υπάρχει ανάγκη αναβάθμισης ακόμα . Ο ένας λόγος έφυγε . Μένει να δούμε το call of duty σε τρεις μήνες , να δούμε τι απαιτήσεις θα έχει . Πιστεύω ότι θα είναι χαμηλό το usage . Οι δύο προσωπικοί λόγοι για αναβάθμιση έφυγαν . 

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το triple post αλλά δεν έχει edit . 

Συνέχισα λίγο το ψάξιμο και έπεσα πάνω σε κάτι βίντεο της blackmagic κάμερας και παίζουν και αυτά με 50 /100 χρήση και δεν κολλάνε . Πάντα 8Κ . 

άρα πάμε καλά . Είδα και κάποια 6κ και 5κ (2880 p ) αλλά αυτά τα παίζω χωρίς πρόβλημα . 

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2022 at 3:37 ΠΜ, το μέλος iseeklife έγραψε:

Παίδες τυχαία έπεσα πάνω σε ένα βίντεο 8Κ από τη καινούργια μηχανή της κάνον . Η usage του επεξεργαστή είναι εντελώς διαφορετική από τα βίντεο του 8K earth . Στο τυχαίο βίντεο η χρήση είναι 50 /100  και δεν κολλάει το βίντεο όταν παίζει . Στο 8Κ earth  η χρήση είναι 90 της εκατό και κολλάει . Μπορεί να είναι λόγω του επεξεργαστή . 
Εαν τα μελλοντικά βίντεο είναι σαν αυτό της κανον r5 δεν υπάρχει ανάγκη αναβάθμισης ακόμα . Ο ένας λόγος έφυγε . Μένει να δούμε το call of duty σε τρεις μήνες , να δούμε τι απαιτήσεις θα έχει . Πιστεύω ότι θα είναι χαμηλό το usage . Οι δύο προσωπικοί λόγοι για αναβάθμιση έφυγαν . 

Η σημαντικότερη παράμετρος για τη χρήση CPU σε αναπαραγωγή βίντεο είναι με ποιο αλγόριθμο έχει κωδικοποιηθεί.

Αυτό μπορείς να το δεις με κάποιο πρόγραμμα τύπου MediaInfo.

Εάν το hardware σου (CPU, GPU) υποστηρίζει επιτάχυνση για την αποκωδικοποίηση του συγκεκριμένου αλγορίθμου, τότε η χρήση του επεξεργαστή παραμένει χαμηλή, αφού κουράζεται μόνο το ειδικό κύκλωμα και όχι οι πυρήνες γενικής χρήσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στις gpu είναι αυτό που βλέπω ,το decode, που μάλλον το κάνει ειδικό κύκλωμα . Στον επεξεργαστή δεν γνωρίζω για ειδικό κύκλωμα . Στην gpu βλέπω 5 stream twitch και η χρήση είναι 55 /100 στο decode . Μάλιστα το πρώτο πάει 20 με 25 χρήση και τα υπόλοιπα ανεβαίνουν μόνο κατά δέκα με δώδεκα το καθένα . 

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα ποσοστά που ανέφερες νωρίτερα είναι από το decode της GPU, τότε δεν έχει πολύ νόημα να τα κοιτάς. Εφόσον το βίντεο δεν χάνει frames, και 99.9% να είναι το decode, μην ανησυχείς :)

Όταν μιλούσα παραπάνω για CPU, αναφερόμουν στις δυνατότηες αποκωδικοποίησης βίντεο που δίνουν οι ενσωματωμένες GPU τους. Επομένως η μεθοδολογία είναι ίδια με τις εξωτερικές GPU, απλά οι δυνατότητες αποκωδικοποίησης είναι "δεμένες" με τον επεξεργαστή ως σύνολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eπανέρχομαι ,μιας και κυκλοφόρησαν για λίγο οι threadripper pro . Στη σκέψη μου ,εάν πήγαινα για αναβάθμιση , ήθελα να πάω για 32 πύρηνο με ορίζοντα 6 ετιας . Ο 32 πύρηνος  που βγάλανε , χτυπάει τα 4000 , γεγονός που τον κάνει πολύ ακριβό . Ακόμα και ο 24 πύρηνος είναι ακριβός στα 3000 . Αυτό που με στεναχωρεί λίγο είναι ότι η amd εδω και 6 χρόνια έχει κολλήσει στους 16 πύρηνους και από ότι βλέπω θα βγάλουμε 10 ετια 12 ετια με 16 πύρηνο .  Η μόνη επιλογή που μένει είναι το σοκετ αμ5 να δεχθεί σε ένα τρια χρόνια τον 24 πύρηνο για mainstream . Δεν είναι τίποτα σοβαρό , οι προ απευθύνονται κανονικά σε workstation και σε επαγγελματίες που κάνουν απόσβεση αλλά εάν ήταν προσιτοί μπορεί να χτυπούσα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Eπανέρχομαι ,μιας και κυκλοφόρησαν για λίγο οι threadripper pro . Στη σκέψη μου ,εάν πήγαινα για αναβάθμιση , ήθελα να πάω για 32 πύρηνο με ορίζοντα 6 ετιας . Ο 32 πύρηνος  που βγάλανε , χτυπάει τα 4000 , γεγονός που τον κάνει πολύ ακριβό . Ακόμα και ο 24 πύρηνος είναι ακριβός στα 3000 . Αυτό που με στεναχωρεί λίγο είναι ότι η amd εδω και 6 χρόνια έχει κολλήσει στους 16 πύρηνους και από ότι βλέπω θα βγάλουμε 10 ετια 12 ετια με 16 πύρηνο .  Η μόνη επιλογή που μένει είναι το σοκετ αμ5 να δεχθεί σε ένα τρια χρόνια τον 24 πύρηνο για mainstream . Δεν είναι τίποτα σοβαρό , οι προ απευθύνονται κανονικά σε workstation και σε επαγγελματίες που κάνουν απόσβεση αλλά εάν ήταν προσιτοί μπορεί να χτυπούσα. 

 

1) Για οτιδήποτε πάνω από 8 (άντε 12) πυρήνες, πρέπει να βγάζεις λεφτά από αυτό για να έχει νόημα (απόσβεση). Διαφορετικά ξέχνα το. Εκτός αν έχεις χρήματα για πέταμα ή για bragging rights.

 

2) Το "πρόβλημά" σου με video υπέρ-υψηλής ανάλυσης που καταναλώνει πολλούς πόρους του επεξεργαστή ελλείψει κατάλληλου codec δεν συνιστά πρόβλημα για τον επεξεργαστή, αλλά στο λογισμικό που κάνει αποκωδικοποίηση του video και δεν αξιοποιεί την κάρτα γραφικών για αυτό.

 

3) Και 32/64 πυρήνες να πάρεις τώρα, ΔΕΝ σε καλύπτουν για την 6ετία για desktop/gaming χρήση μια που σε 6 χρόνια οι επεξεργαστές του "κιλού" που θα κυκλοφορούν τότε θα δίνουν καλύτερες gaming επιδόσεις

 

4) Οι πολλοί πυρήνες δεν είναι πανάκεια. Παίζουν και άλλες παράμετροι ρόλο στην "απόκριση" και "ταχύτητα" ενός συστήματος, π.χ. ταχύτητα μνήμης, latencies, PCIex, storage, ρολόγια, κλίμακα ολοκλήρωσης, τεχνολογίες που θα "ξεφυτρώνουν" από το πουθενά π.χ. resizable bar κτλ. Σου ξαναγράφω : ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να δώσεις τόσα χρήματα για τόσους πυρήνες, ΕΚΤΟΣ και αν κερδίζεις το ψωμί σου από αυτούς τους πυρήνες και κάνεις απόσβεση. Το βλέπεις λάθος.

Just now, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αυτό που με στεναχωρεί λίγο είναι ότι η amd εδω και 6 χρόνια έχει κολλήσει στους 16 πύρηνους και από ότι βλέπω θα βγάλουμε 10 ετια 12 ετια με 16 πύρηνο

 

Θες να συγκρίνεις τους 16 πυρήνες ΖΕΝ (του 2017) με τους 16 πυρήνες ΖΕΝ 3 (του 2020)? Είναι η νύχτα με τη μέρα! Δεν είναι μόνο ο αριθμός των πυρήνων που έχει σημασία. Και όχι ΔΕΝ θα κάτσει η AMD στα επόμενα 10 χρόνια στους 16 πυρήνες. Με τον ανταγωνισμό που υπάρχει προβλέπω μέσα στα επόμενα 2-4 χρόνια να πάμε σε παραπάνω πυρήνες. Επίσης θα πάμε και σε "επιταχυντές", μικρά cores δηλαδή για εξειδικευμένς εργασίες που θα επιταχύνουν πολύ καλύτερα από "παραπάνω πυρήνες" συγκεκριμένες διεργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.