Jump to content



Κατασκευή βάσης βεντιλατέρ κινητήρα, μοτοσυκλέτας (Voge 300acx)


Recommended Posts

20 ώρες πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Νιώθεις στην πορεία ζεστό αέρα στα πόδια σου (το μόνο αρνητικό).

Αυτό θέλανε να αποφύγουν, αλλά η λύση που έδωσαν τον ήθελε το . . . μαστροχαλαστή της ! ! !   :D 
Γεία σου Νίκο με τα ωραία σου ! ! !
 Ερώτημα:  Τα μπράτσα τα φοβήθηκες τους κραδασμούς της μοτοσυκλέτας, να τα αδυνατίσεις λίγο ακόμα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας κ το εζησα απο την ημερα που του μπήκε η ιδεα να πω οτι μπορει να βλεπουμε 10 φωτογραφιες και καποιες κουβεντες αλλα απο πίσω υπαρχουν μερες δουλειας, σκεψης, αγχους, τρεξίματος να βρεις αυτο που θες ακριβως οπως το θες.

Απο την ώρα που του μπηκε στο μυαλο ημουν σιγουρη οτι θα βρει την ακρη. Και δεν επεσα εξω! Ο Νικος ηταν ο ανθρωπος που με ιντριγκαρε με το plexi project να ασχοληθω κ εγω!

 

Για μια ακομα φορα συγχαρητηρια Νικο και οπως σου ειπα κατοχύρωσε τη πατέντα -αν κ εν μερη εγινε- και πηγαινε κ σε ενα forum προς τα εξω κ αρχισε το πούλημα!

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ερώτημα:  Τα μπράτσα τα φοβήθηκες τους κραδασμούς της μοτοσυκλέτας, να τα αδυνατίσεις λίγο ακόμα?

Το φοβήθηκα, αλλά τελικά έπαιρνε λίγο ακόμα. Εκ του αποτελέσματος δεν επηρεάζει το air flow. Κραδασμούς δεν έχει, είναι συμπαγής κατασκευή. 

Περισσότερο φοβήθηκα το γώνιασμα.

56 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγω μιας κ το εζησα απο την ημερα που του μπήκε η ιδεα να πω οτι μπορει να βλεπουμε 10 φωτογραφιες και καποιες κουβεντες αλλα απο πίσω υπαρχουν μερες δουλειας, σκεψης, αγχους, τρεξίματος να βρεις αυτο που θες ακριβως οπως το θες.

Απο την ώρα που του μπηκε στο μυαλο ημουν σιγουρη οτι θα βρει την ακρη. Και δεν επεσα εξω! Ο Νικος ηταν ο ανθρωπος που με ιντριγκαρε με το plexi project να ασχοληθω κ εγω!

 

Για μια ακομα φορα συγχαρητηρια Νικο και οπως σου ειπα κατοχύρωσε τη πατέντα -αν κ εν μερη εγινε- και πηγαινε κ σε ενα forum προς τα εξω κ αρχισε το πούλημα!

Η αλήθεια είναι ταλαιπωρήθηκα πρώτον γιατί δεν είχα το ψυγείο στον πάγκο, και γιατί την αποτύπωση την έκανα με διαβήτη, μέτρημα και χάρακα. Το σχέδιο βγήκε εμπειρικά, και είναι κάπως δύσκολο να σχεδιάσεις το ανάπτυγμα ενός κομματιού με γωνίες. Όπως γνωρίζεις δεν τα πάω καλά με προγράμματα. Απ' όσο με ξέρεις είμαι εργάτης στο κόψιμο και στο λιμάρισμα.:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μπράβο για την απόπειρα είναι τέλεια ...αλλά αν στο καβούκι που υπάρχει άνοιγες κάποιες τρύπες δεν θα ήταν οποίο εύκολο φυσικά δεν θα έκανε την ίδια δουλειά αλλά πιστεύω θα βοηθούσε θα το κάνω και θα δω ...ένα τρυπάνι και θα το κάνω σαν σίτα 

1656774276005.thumb.jpg.725266599c525a5bf8ac54523cb86cf3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Tasos Nikolaidis έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μπράβο για την απόπειρα είναι τέλεια ...αλλά αν στο καβούκι που υπάρχει άνοιγες κάποιες τρύπες δεν θα ήταν οποίο εύκολο φυσικά δεν θα έκανε την ίδια δουλειά αλλά πιστεύω θα βοηθούσε θα το κάνω και θα δω ...ένα τρυπάνι και θα το κάνω σαν σίτα 

1656774276005.thumb.jpg.725266599c525a5bf8ac54523cb86cf3.jpg

Δεν θα πετύχεις τίποτα, μην το χαλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος unseen έγραψε:

Ωραια κατασκευη 👍

 

Αληθεια σε 3d εκτυπωτη θα μπορουσε να γινει αυτο;

Σίγουρα, το θέμα είναι πως ανταποκρίνεται το πλαστικό αυτό στην θερμοκρασία. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Μονο με αυτους του αναποδους με την ρητινη ισως

Θεωρώ θα αντέξει, και τους κραδασμούς και την θερμοκρασία. Υπάρχουν ρητίνες που αντεχουν 190℃+ απ' όσο ξέρω.

 

@Lakisss πολύ καλή η πατέντα, αν υπάρχει κάποιο σχετικό φορουμ/ρεντιτ για τη συγκεκριμένη μηχανή -η τα Voge γενικά-, προώθησε το κι εκεί. Όλο και κάποιος θα το χρειαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει πριν μερικες εβδομαδες σε μια εκθεση και ειχε 3d εκτυπωτες μεταλλου. Δεν ξερω αν υπαρχουν στην Αθηνα εταιριες που προσφερουν αυτη την υπηρεσια και σε τι κοστος.  Απλα μου ακουγεται σχετικα ευκολος τροπος για την βελτιστοποιηση του σχεδιου. Που ξερεις ισως να υπαρξουν και αγοραστες στo μελλον 💰 και να χρειαστεις ποσοτητες.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε SLM printer σίγουρα γίνεται, αλλά για να βγάλεις κάτι σε τέτοιο μέγεθος θέλει μεγάλο μηχάνημα.

Βέβαια και σε printer ρητίνης θέλει σχετικά μεγάλο μηχάνημα, αλλά τέτοια υπάρχουν περισσότερα. Και πιθανόν κάποιος να προσφέρει τέτοια υπηρεσία. Στην Αθήνα τουλάχιστον, γιατί εδώ Λάρισα, οι 2 που ξέρω ο ένας δεν έχει καθόλου ρητίνης και ο άλλος έχει ένα μικρό.

 

@unseen σε τι έκθεση είχαν τέτοια μηχανήματα?

Γιατί κι εγώ τα δουλεύω στη δουλειά -οδοντοτεχνίτης-, αλλά 1ον σε πολύ μικρότερη κλίμακα και 2ον τα στέλνω σε εταιρεία και μου τα φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινουμε κατι τιμες που δινουν ορισμενοι , πλαστικα απο 3d εκτυπωσεις , φαση stand για χειριστηρια κλπ , δεν αξιζει . 

Το σχεδιο δεν ειναι πολυπλοκο και φανταζομαι μπορουν να το εκτελεσουν οσοι ασχολουνται με σιδερα , αν ειχαμε αρχειο cad 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος apostolis159 έγραψε:

Σε SLM printer σίγουρα γίνεται, αλλά για να βγάλεις κάτι σε τέτοιο μέγεθος θέλει μεγάλο μηχάνημα.

Βέβαια και σε printer ρητίνης θέλει σχετικά μεγάλο μηχάνημα, αλλά τέτοια υπάρχουν περισσότερα. Και πιθανόν κάποιος να προσφέρει τέτοια υπηρεσία. Στην Αθήνα τουλάχιστον, γιατί εδώ Λάρισα, οι 2 που ξέρω ο ένας δεν έχει καθόλου ρητίνης και ο άλλος έχει ένα μικρό.

 

@unseen σε τι έκθεση είχαν τέτοια μηχανήματα?

Γιατί κι εγώ τα δουλεύω στη δουλειά -οδοντοτεχνίτης-, αλλά 1ον σε πολύ μικρότερη κλίμακα και 2ον τα στέλνω σε εταιρεία και μου τα φτιάχνει.

Δεν θυμαμαι φιλε το ονομα της εταιριας. Μια απο αυτες :)

 

Ειχαν εκτυπωσει μερικα demo σαν αυτα εδω https://www.3dhub.gr/shop/3d-printers/industrial/ep-m260-metal-3d-printer/  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.