Jump to content



AMD RX 7000 - RDNA3 Architecture


Recommended Posts

Πάμε πάλι (self quote ftw ) γιατί αυτός ο τύπος στο DSOG καταντά ανεκδιήγητος πλέον και ακόμα απορώ γιατί ποστάρεις content δικό του (στο'χω ξαναπεί ότι είναι, αλλά εσύ εκεί , το χαβά σου :hehe: )

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ μα ακριβώς το ίδιο ισχύει για την AMD. Το πόσο θα το βελτιώσουν , it's up to them, αλλά θαύματα, ΜΗΝ περιμένετε.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος Havic έγραψε:

image.thumb.png.eaeb39a292b861fc1dd1c34e831a484e.png

Αδιάφορο προϊόν σε τρισάθλια τιμή.

 

Κορόιδα βεβαίως υπάρχουν πολλά, γι' αυτό και κυκλοφορούν άλλωστε τέτοια προϊόντα (σε αυτές τις τιμές). Μόνο με 100€ χαμηλότερη τιμή την εξετάζεις για αγορά και πάλι με τόσο άθλιο efficiency το σκέφτεσαι....

Link to comment
Share on other sites


κλασικά για ακόμη μία φορά ξαναμαθαίνουμε πράγματα από την AMD

Όταν ενεργοποιήσεις το FLUID... και θέλεις να ΄τρέχεις στο monitor με freesync κλπ , ας πούμε ότι είναι 120Hz, πρέπει να κλειδώσεις στα 59 fps

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί γελάς @BloodMage 🙃

και το freesync για να δουλέψει σωστά θέλεις τα Hz του μονιτορ σου -1
τα 59 fps θα στα κάνει double 59x2 = 118fps το FLUID
πάνε οι νουμπάδες με nvidia και κλαίγονται ότι δεν δουλεύει το ένα δεν δουλεύει το άλλο , όλα δουλεύουν δεν ξέρετε πως !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλα για το gsync ας μην μιλήσουμε καλύτερα. για τα σκουπίδια!!

ολα κλειστα! μονο ετσι παιζεις σωστα

ας βγαλουν καμια καρτα της προκοπης σε ανθρωπινη τιμη και ας αφησουν τις #$%#$ιες θα ελεγα εγω. Της κοντης #$%$$% οι τριχες της φταινε λεγανε στου κωριο μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ας βγαλουν καμια καρτα της προκοπης σε ανθρωπινη τιμη και ας αφησουν τις #$%#$ιες θα ελεγα εγω. Της κοντης #$%$$% οι τριχες της φταινε λεγανε στου κωριο μου

 

Τα πράγματα είναι απλά: Φτωχότατο γνωστικά το επίπεδο των αγοραστών, ελεεινές κάρτες, τις στολίζουμε με ένα σωρό τεχνολογίες που εισάγουν ψευτοframes, blair και latency, τις πουλάμε για μεταξωτές κορδέλες και πάνε τα πρόβατα και αγοράζουν 300-400€ κάρτες που ούτε στα ρημαδό  1080p με high details δεν μπορούν να πιάσουν 144 frames (ούτε καν τα μισά) που είναι και το πιο φτηνιάρικο standard σε μονιτορ.  Αν θες 144 fps σε 1080p (εν έτει 2024) πρέπει να παίζεις με τα πάντα low ή να πληρώσεις 1000άρικο μόνο για τη gpu. Υπερκοστολογεί η Nvidia 300-400%, 200% η ΑΜD και πληρώνεις τη διαφορά στον λογαριασμό ρεύματος και αυτό το λέμε πρόοδο. ignorance is bliss. Και τώρα θα βγει κανάς τιμητής και υπερασπιστής να σου πει ότι "δεν βγαίνουν" διαφορετικά οι εταιρείες....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Και τώρα θα βγει κανάς τιμητής και υπερασπιστής να σου πει ότι "δεν βγαίνουν" διαφορετικά οι εταιρείες....

 

Δεν υπάρχει περίπτωση σε συμβούλιο μετόχων να περάσει το

"Nαι ξέρετε τα περιθώρια κέρδους που αυξάνουμε κατα 100% τα τελευταία 4 χρόνια; Ε, θα τα μειώσουμε γιατί υπάρχουν χώρες στον τρίτο κόσμο που εκεί οι consumers δυσκολεύονται".

Όπως θα το πει αυτό έτσι θα φύγει απ' το παράθυρο. 

Το περιθώριο κέρδους πρέπει να αυξάνεται. Τέλος.

Κανείς στο μάνατζμεντ των εταιριών δεν θέλει να χαντακώσει την καριέρα απ' τη στιγμή που είναι πολύ πιο ανώδυνο στο να δικαιολογηθούν οι όποιες μειωμένες(??) πωλήσεις στο consumer κομμάτι. 

 

Οπότε οι αγοραστές μπορούν να είναι οτι διάολο θέλουν. Απλά κανείς δε νοιάζεται γι αυτούς.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν θες 144 fps σε 1080p (εν έτει 2024) πρέπει να παίζεις με τα πάντα low ή να πληρώσεις 1000άρικο μόνο για τη gpu.

Αυτό το λες συνέχεια και μόνο γέλιο προκαλεί.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δεν υπάρχει περίπτωση σε συμβούλιο μετόχων να περάσει το

"Nαι ξέρετε τα περιθώρια κέρδους που αυξάνουμε κατα 100% τα τελευταία 4 χρόνια; Ε, θα τα μειώσουμε γιατί υπάρχουν χώρες στον τρίτο κόσμο που εκεί οι consumers δυσκολεύονται".

Όπως θα το πει αυτό έτσι θα φύγει απ' το παράθυρο. 

Το περιθώριο κέρδους πρέπει να αυξάνεται. Τέλος.

Κανείς στο μάνατζμεντ των εταιριών δεν θέλει να χαντακώσει την καριέρα απ' τη στιγμή που είναι πολύ πιο ανώδυνο στο να δικαιολογηθούν οι όποιες μειωμένες(??) πωλήσεις στο consumer κομμάτι. 

 

Οπότε οι αγοραστές μπορούν να είναι οτι διάολο θέλουν. Απλά κανείς δε νοιάζεται γι αυτούς.

 

Δεν διαφωνώ στο εταιρικό μέρος των επιχειρημάτων σου και δεν λέμε κάτι διαφορετικό.

 

"Το περιθώριο κέρδους πρέπει να αυξάνεται. Τέλος". --> Ελπίζω να το λες αυτό από την εταιρική σκοπιά. Αν το λες ως καταναλωτής σου προτείνω να διαβάσεις τη "Φάρμα των ζώων" και να εστιάσεις στην τύχη του Μπόξερ. Αν και σε άλλο επίπεδο η αλληγορία, βρίσκει έδαφος και στην περίπτωσή σου.

 

Οι τιμές, πάντως, των gpu δεν αποτελούν θέμα στις "χώρες του τρίτου κόσμου", αλλά ακόμη και στη Μέκκα του καπιταλισμού. Το breaking point είναι κοντά, οπότε θα δούμε εν ευθέτω χρόνο ποιος "νοιάζεται για τους αγοραστές". Ωστόσο έχεις δίκιο, ότι κανείς δεν νοιάζεται. Ούτε οι ίδιοι δεν νοιάζονται για τους εαυτούς τους.

 

2 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτό το λες συνέχεια και μόνο γέλιο προκαλεί.

 

Όπως έγραψα: ignorance is bliss (αν και υποψιάζομαι ότι στην περίπτωσή σου, άλλο είναι το κίνητρο).

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

ignorance

Αυτό το λες σε εμένα; Δεν σε φτάνουν δύο ζωές για να παίξεις ότι έχω παίξει.

Άσε να ξέρω καλύτερα. Εσύ πήγαινε να δώσεις 1000 ευρώ για να παίξεις 144 1080p το 24.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gdp77 said:

Ελπίζω να το λες αυτό από την εταιρική σκοπιά. Αν το λες ως καταναλωτής σου προτείνω να διαβάσεις τη "Φάρμα των ζώων" και να εστιάσεις στην τύχη του Μπόξερ. Αν και σε άλλο επίπεδο η αλληγορία, βρίσκει έδαφος και στην περίπτωσή σου.

 

Εγώ είμαι γνωστό corpo-slave και καπιταλόσκυλο, ειδικά εδώ στο φόρουμ έχουν να το λένε. 

Εσύ όμως πρόσεχε, στην προσπάθειά σου να μην έχεις την τύχη του Μπόξερ γίνεσαι σαν το αφεντικό του Ροσινάντε. 

 

12 hours ago, gdp77 said:

Οι τιμές, πάντως, των gpu δεν αποτελούν θέμα στις "χώρες του τρίτου κόσμου", αλλά ακόμη και στη Μέκκα του καπιταλισμού. Το breaking point είναι κοντά, οπότε θα δούμε εν ευθέτω χρόνο ποιος "νοιάζεται για τους αγοραστές". Ωστόσο έχεις δίκιο, ότι κανείς δεν νοιάζεται. Ούτε οι ίδιοι δεν νοιάζονται για τους εαυτούς τους.

 

Αν δώσεις λίγη σημασία στο παρακάτω, σίγουρα θα αναγνωρίσεις την αναφορά στο Martian Chronicles.

Αν και σε άλλο επίπεδο η αλληγορία, βρίσκει έδαφος και στην περίπτωσή σου.

 

7817d8cd70d2453eb71b2f628bc5e11c1.gif

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτό το λες σε εμένα; Δεν σε φτάνουν δύο ζωές για να παίξεις ότι έχω παίξει.

Άσε να ξέρω καλύτερα. Εσύ πήγαινε να δώσεις 1000 ευρώ για να παίξεις 144 1080p το 24.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Όπως βλέπεις και από την υπογραφή μου, αν δεν βγει σωστή κάρτα στη σωστή τιμή, δεν τα δίνω. Όσο για το πλήθος των παιχνιδιών είναι ψιλοαδιάφορο. Ξέρω noob-άκια (ως προς τις γνώσεις και την τεχνική κατάρτιση) που έχουν παίξει περισσότερους τίτλους και από τους δυο μας. Δεν καταλαβαίνουν "χριστό" όμως για το πόσα fps πιάνουν και σε ποιες συνθήκες.

10 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Εγώ είμαι γνωστό corpo-slave και καπιταλόσκυλο, ειδικά εδώ στο φόρουμ έχουν να το λένε. 

Εσύ όμως πρόσεχε, στην προσπάθειά σου να μην έχεις την τύχη του Μπόξερ γίνεσαι σαν το αφεντικό του Ροσινάντε. 

 

 

Αν δώσεις λίγη σημασία στο παρακάτω, σίγουρα θα αναγνωρίσεις την αναφορά στο Martian Chronicles.

Αν και σε άλλο επίπεδο η αλληγορία, βρίσκει έδαφος και στην περίπτωσή σου.

 

7817d8cd70d2453eb71b2f628bc5e11c1.gif

 

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου. Εμένα με κάλυψε ο @ARMAGEDDON πιο πάνω. Μένω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω και πως η ποιοτητα των καρτων στην χαμηλομεσσαια κατηγορια (top top δεν ειχα ποτε για να κανω συγκριση) ειχε πεσει στα ταρταρα . 

Η gigabyte r9 380 που ειχα παρει , βρομαγε ποιοτητα , ειχε ενα βαρος , ειχε καλυτερα πλαστικα και η ψυχτρα ηταν καλοφτιαγμενη  .Εiχε μεχρι και μεταλλικο backplate 

Αντιθετως η gigabyte 1650 super ,  θυμιζει κινεζια , πλαστικο κατωτερης ποιοτητας , πλαστικο backplate και παναλαφρη . 

Στα ιδια χαλια κινειται και η zotac 3060 .

 

Εντιτ

Και η sapphire pulse 6700 10gb που ειχα στα χερια μου 2-3 μερες ,ηταν και αυτη σκουπιδι 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κανεναν μας αδεν αρεσουν οι τιμες των καρτων γραφικων (ακομα και των αυτοκινητων και πολλων αγαθων ακομα) και εννοειται δεν ειναι κακο να εκφραζουμε την αποψη μας για αυτο

Ειναι ομως κακο να χαρακτηριζουμε αυτους που επιλεγουν να δωσουν αυτα τα χρηματα και να τις αγοραζουν, δεν μας πεφτει λογος απο την στιγμη που τα χρηματα αυτα δεν βγαινουν απο την τσεπη μας. Ουτε ξερουμε σε τι οικονομικη κατασταση βρισκεται ο αλλος, στην τελικη μπορει να πουλησε την παλια του καρτα και κατι αλλο και να πηρε την καρτα χωρις να βαλει λεφτα απο την τσεπη του. Αλλα και παλι οπως ειπα δεν μας πεφτει λογος! τοσο απλα

 

EDIT Αυτο με τα 1000Ε καρτα για να παιξεις σε 1080 με 144 καρε ουτε εγω το επιασα. Δλδ μια 4060ΤΙ δεν? (δεν μιλαμε για καποια παιχνιδια που ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου που ειναι κακογραμμενα οσο δεν παει)

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Σε κανεναν μας αδεν αρεσουν οι τιμες των καρτων γραφικων (ακομα και των αυτοκινητων και πολλων αγαθων ακομα) και εννοειται δεν ειναι κακο να εκφραζουμε την αποψη μας για αυτο

Ειναι ομως κακο να χαρακτηριζουμε αυτους που επιλεγουν να δωσουν αυτα τα χρηματα και να τις αγοραζουν, δεν μας πεφτει λογος απο την στιγμη που τα χρηματα αυτα δεν βγαινουν απο την τσεπη μας. Ουτε ξερουμε σε τι οικονομικη κατασταση βρισκεται ο αλλος, στην τελικη μπορει να πουλησε την παλια του καρτα και κατι αλλο και να πηρε την καρτα χωρις να βαλει λεφτα απο την τσεπη του. Αλλα και παλι οπως ειπα δεν μας πεφτει λογος! τοσο απλα

 

Έχεις δίκιο. Ζητάω συγγνώμη για τους χαρακτηρισμούς που εκφράζω για αυτούς που αγοράζουν τέτοιες κάρτες. Βεβαίως και πιστεύω ότι με την πρακτική αγοράς τέτοιων καρτών (π.χ. 7600ΧΤ) καταστρέφουν την αγορά, καθώς αβαντάρουν τις εταιρείες να συνεχίσουν τις πρακτικές αισχροκέρδειας (=μέτρια έως κακά προϊόντα για εξωφρενικές τιμές). Εξακολουθώ και πιστεύω ότι αγορά νέας gpu στις τρέχουσες τιμές δικαιολογείται μόνο αν σου έχει καεί η κάρτα και δεν έχεις πλέον gpu. Ξέρω ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις, αλλά αυτή είναι η δικιά μου. Συγγνώμη και πάλι για όσους προσβάλλω πάνω στον θυμό μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινονται τρομερα γρηγορες σχεδον ολες οι καρτες απο 2080Ti/3060Ti/4060Ti και πανω.

Οποιοσδηποτε δε θελει να πληρωσει υπεραξια για RT etc., οποια καρτα και αν παρει πανω απο τις προηγουμενες που δεν ειναι υπερκοστολογημενες, μπορει να παιξει τα παντα σε 1440p ή και 4K με λιγα adjustments.

 

Γενικα δε νομιζω οτι οι καρτες ειναι τοσο ακριβες για να μπορεις να παιξεις τα παντα με λογικες ρυθμισεις και υποχωρησεις. Οταν βασικα αγαθα εχουν αυξηθει 2-3-4 φορες πανω, τι περιμενεις να κανει ενα ultra high tech προιον που δεν εχει μονο χρησιμοτητα στα παιχνιδια αλλα και σε business sectors οπως χρημοτοοικονομικα, κατασκευες κλπ.?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ξέρω noob-άκια

Πρωτα αυτο.

 

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εμένα με κάλυψε ο @ARMAGEDDON

Και μετα αυτο.

 

Για παμε λιγο να δουμε τι λεει ακριβως.

 

16 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

κλεμμένο από ομάδα στο FB

image.thumb.jpeg.286dda3561a09359de8b224676013ead.jpeg

 

Αγοραζες high end καρτα που δεν εδινε σε fps ουτε τα hz της mainstream τοτε 1080p 120. Titan - 780 εδιναν 70-80 fps max. Υποψην, τοτε ειχαμε SLI. Ολοι οσοι τα σκανε τωρα για 4080/90 ειχαν κουμπωμενες 2 καρτουλες πανω. Οποτε το 600 που γραφει δεν υπαρχει. Για να δω 1080 100-120 fps ειχα 2 Τitan συνολικου κοστους 2200 ευρω και δεν τελειωνουμε εδω. Για να μην ψηθει η πανω καρτα στους 90-93 βαθμους που επιανε, ηθελες υδροψυξη. Κοστος αλλα 500-600 ευρω και απο αυτα τα λεφτα, τα 250 με 300 ηταν τα μπλοκ για τις καρτες. 2500 ευρω για να πιασεις 1080 120. Στην περιπτωση 780ti ησουν μαζι με τα μπλοκ περιπου 1800 1900.

 

Το TressFx της AMD, οταν το ανοιγες, ειχες τον ιδιο φορο σε frames με το σημερινο RT. PhysX? Το ανοιγες και εκανες τον σταυρο σου να μην κρασαρει το παιχνιδι. ΑΝ το ειχαν βαλει στο παιχνιδι.

 

Τωρα, με 1800 ευρω αγραζεις ΜΙΑ καρτα, (με οτι σημαινει αυτο βαση των απο πανω) που ετσι και δεν εχεις το τελευταιο cpu εφαγες bottleneck σε mainstream αναλυσεις και δεν χρειαζεσαι τιποτα απο τα παραπανω για να την τρεξεις.

Το VFM ειναι η 4080/90 για μενα. 

 

Το προβλημα ειναι η τιμολογηση στο mid/low κομματι. Κρατανε ψηλα τις τιμες χωρις να δικαιολογουνται απο επιδοσεις.

 

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εξακολουθώ και πιστεύω ότι αγορά νέας gpu στις τρέχουσες τιμές δικαιολογείται μόνο αν σου έχει καεί η κάρτα και δεν έχεις πλέον gpu.

Αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι αυτο ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο της αγορας. Ατομα που αγοραζουν για πρωτη φορα pc η εχουν μεινει πολυ πισω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.