Jump to content



Στήσιμο Gaming PC για 1440p


Recommended Posts

@GFFermari@idonthaveέχετε δίκιο! ήθελα να πάρω PCIe x16 gen5.0 και για την κάρτα και για NVMe και σύμφωνα με το Skroutz και αυτή που πήρα τα έχει!

 

image.thumb.png.0645caa833e07ed427c0c8a72ae2aa26.png

 

αλλά απ' ότι φαίνεται είναι μόνο για το PCIe της M.2 το gen 5.0 και όχι και για την PCIe x16!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποιο σκρουτζ?!!!!

 

 
ROG.ASUS.COM

The ROG Strix B650-A Gaming WiFi is a future-forward platform with 12 + 2 power stages, hyperspeed DDR5 memory, and next-gen...

 

image.thumb.png.a3936395419e59917c914c07c230ace2.png

 

Δεν εχει pcie 5 το απλο Β650. Μονο σε nvme κ οχι ολες οι μητρικες.

Δεν ειναι κ τοσο σημαντικο πλεονεκτημα το pcie 5. Αλλα επειδη η διαφορα στη τιμη ειναι μικρη κ σιγουρα θα κρατησεις το συστημα για 7-10 χρονια, με 1-2 αλλαγες επεξεργαστη κ 3-4 gpu, κριμα ειναι να μη τα εχεις.

Πρακτικα καμια gpu δε θα εχει θεμα με pcie 4.

Ομως με nvme 5, ισως, να υπαρχει πρακτικη διαφορα σε 2-3 χρονια οταν το directstorage ωριμασει.

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

όσον αφορά τις μητρικές ή πας στην tuf ή στο b650e-f

300€ για το 650-a δεν θα τα έδινα μιας και με 20€ παραπάνω υπάρχει το b650e σε asus (το full chipset)

https://www.asus.com/product-compare?ProductID=R_158343,21080,R_158346&LevelId=motherboards-components-motherboards

Και ποιες μνήμες βάζω με αυτό μετά; Γιατί αυτές που έχω επιλέξει δε φαίνεται να τις υποστηρίζει η μητρική

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

@GFFermari@idonthaveέχετε δίκιο! ήθελα να πάρω PCIe x16 gen5.0 και για την κάρτα και για NVMe και σύμφωνα με το Skroutz και αυτή που πήρα τα έχει!

 

image.thumb.png.0645caa833e07ed427c0c8a72ae2aa26.png

 

αλλά απ' ότι φαίνεται είναι μόνο για το PCIe της M.2 το gen 5.0 και όχι και για την PCIe x16!

πωπω και γω ετσι την πατησα, εμπηστευτηκα τα χαρακτηριστικα που ελεγε το skroutz 

ειδα το pcie 5.0 x16

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.SKROUTZ.GR

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Αυτες για μνημες αν θελεις να εισαι εντος των προτεινομενων της Asus.

Διαφορετικα παιρνεις αυτες που θελεις, που πιστευω θα παιζουν χωρις θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Και ποιες μνήμες βάζω με αυτό μετά; Γιατί αυτές που έχω επιλέξει δε φαίνεται να τις υποστηρίζει η μητρική

οι κατασκευαστές κάποιες φορές είτε δεν έχουν ενημερώσει(update) την λίστα(qvl) τους είτε λόγω του πλήθους των μητρικών-μνημών δεν έχουν ελέγξει.

Για παράδειγμα ένα γράμμα μπορεί να είναι διαφορετικό σε κάποιο kit μνημών ή να έχουν κάποιο έξτρα που μπορεί να σημαίνει άλλο χρώμα ή να έχουν leds, κτλ ενώ το κιτ είναι το ίδιο.

 

F5-6000J3038F16GX2-TZ5N QVL
image.thumb.png.c485367c3945edd91f662af25845fcf0.png


 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

atomicbomb.jpg

Μπαα, δεν βλέπω στην παραγγελία του tragikos ατομική βόμβα ή πύραυλο με πυρηνικά! Είναι όλα εξαρτήματα υπολογιστή! :p

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 8:06 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Οκ έφυγε η παραγγελία

 

Σύνολο 2045€

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Με είχες ρωτήσει για το chipset, αν και άργησα αρκετά και η παραγγελία έφυγε ήδη (ήμουν διακοπές 😅), το x670 μόνο για connectivity αξίζει, αλλιώς οι διαφορές είναι μηδαμινές, αν υπάρχουν κιόλας. Εγώ πχ θέλω τις 10+ USB ports (2 KB, 2 Mouse, 1 Camera, 1 Speakers, 1 Headset, 1 Speakers, 1 Monitor, 1 Hub, 1 XboxControllerAdapter, 1 Sportwatch, 1 Mobile κανα usb-stick etc. ) και τις προτιμώ native γιατί με hubs είχα που και που issues ιδικά όταν τραβάνε ρεύμα οι συσκευές..

 

Το setup που έχεις είναι τοπ 👍 και εγώ σε κάτι αντίστοιχο θα πήγαινα και αν έβαζα κάτι διαφορετικό θα έκανα τα εξής (για εσένα ίσως πλέων να μην λέει κάτι, αλλά ίσως για άλλα άτομα με αντίστοιχο build) :

  • καλή αερόψυξη αντί για υδρόψυξη
    • είχα παλιά custom loop σε intel Q9400, έκανε τον ίδιο θόρυβο με την αερόψυξη συν την αντλία, και είχε πολύ περιπλοκότητα με το απλά να κουμπώσεις μια ψύκτρα με παρόμοιες επιδώσεις.. τουλάχιστον μέχρι τα 250w (για παράδειγμα σε 13700k/13900k με OC ή στα spikes των turbo boost), τώρα ο 7600x έχει 105w και ο 7950X έχει 170w, ΑΝ δεν παίζεις με βαρύ OC, για εμένα προσωπικά είναι overkill, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να είναι και απωθημένο/γούστο..
  • Samsung hdd
    • όχι επειδή είναι καλύτερος, μιας και λίγο πολύ είναι στα ίδια, αλλά μόνο και μόνο για το SW, έχω κάνει μέχρι τώρα 3 migration με το samsung-magician από σε 850 Evo -> 980 Evo -> 990 Pro χωρίς πρόβλημα με ένα κλικ και προσωρινά είχα πάει προς τα πίσω από 980 -> 850 πάλι σε λίγα λεπτά, χωρίς πρόβλημα
      • δεν ξέρω τι SW δίνει η Kingston, οπότε μπορεί να είναι και καλύτερα εκεί.. 

 

Περιμένουμε benchmarks, photos κτλ 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προτιμώ αεροψύξεις, αλλά περί ορέξεως... ;)

Στο δεύτερο θέμα, υπάρχουν τρίτες εφαρμογές που κάνουν εξίσου καλά κλωνοποίηση δίσκων (εξάλλου κι η Samsung με αδειοδότηση δίνει τη δικιά της), αλλά έχω την περιέργεια να δω και που θα σταματήσει η βελόνα στο θέμα του 990 Pro:

amciXwQc2uJhPCGgzqZjjN-1200-80.jpg
WWW.TOMSHARDWARE.COM

Some drives lost 10% of health in just a few weeks.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από αρκετό διάστημα, παρέλαβα όλα τα κομμάτια:

  

3 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Μετά από την κακοκαιρία και την απεργία στα πλοία, έφτασε επιτέλους και η μητρική:

 

20230211_133821.thumb.jpg.c5482eba838bbe56a078112f898b06f8.jpg

 

Μπορεί να μου πει κάποιος τι σκατά ρυθμίσεις πρέπει να έχω για να bootάρει από USB που έχω φτιάξει με το media creation tool για Windows 11;

 

Επίσης πέρα από το να βάλω D.O.C.P I στο AI Overcloc Tuner, χρειάζομαι κάποιο άλλο setting;

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.