Jump to content



Στήσιμο Gaming PC για 1440p


Recommended Posts

έχει τα specs και feautures για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις όταν θα τις χρειαστείς.

gen5 (pci-e gpu και nvme slot)

o λόγος κάποιος που θα πάει (τουλάχιστον για μένα) σε am5 πέρα της ευελιξίας που θα έχει ως προς την επιλογή σε επεξεργαστές

στο μέλλον χωρίς την αλλαγή μητρικής, είναι να έχει κι αυτά τα specs.

τα παραπάνω αφορούν σε σύγκριση με την tuf που έβαλες

με το b650e θα έχεις  περισσότερα lanes χωρίς να κόβει κάπου σε απόδοση όταν κουμπώσεις κάποιον 2ο nvme την απόδοση της gpu

ή να σου απενεργοποιεί κάποια sata ports

 

οι τιμές στις μητρικές στην παρούσα φάση και στα 2 στρατόπεδα είναι για τον π.... και στο am5 θα έπρεπε να έχει b650e και x670e

όλα τα άλλα είναι marketιστικες μ@....ιες

 

amd_am5_chipsets.png
WWW.DIGITALCITIZEN.LIFE

All the AMD AM5 chipsets explained: X670E vs. X670 vs. B650E vs. B650. Which motherboard, with which chipset should you buy?

 

Spoiler

image.thumb.png.81be9044335102998f49bcfd833e1e99.png

 

για τους nvme ο renegade είναι βελτιωμένη έκδοση του kc3000 και ο sn850x αντίστοιχα του απλού sn850,

θα πήγαινα είτε στον renegade είτε στον 850x 

https://www.youtube.com/watch?v=t5yC1PlhHJE&t=302s&ab_channel=Techtesters (έχει μαζεμένα συγκριτικά από αρκετούς nvme) 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

 

high way robbery. Αν δεν λυπάσαι τα χρήματά σου, προχώρα. (Προσωπικά ακόμα και να μου περίσσευαν δεν θα έδινα ποτέ 1100€ για 70 class GPU. Και ιδεολογικά δεν θα τα έδινα στον πέτσινο). Μια που ζητάς τη γνώμη μου, στην δίνω. Δεν είναι κακή η κάρτα. Τα χρήματα που ζητάει θεωρώ κοροϊδία μεγάλη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

 

 

Είχα δει στο toms HW πως είναι ελάχιστα χειρότερος/χωρίς meaningful διαφορές από τον KC3000 ο fury οπότε αυτόν θα προτιμούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω τον KC3000 θα προτιμουσα.
Επισης οι μνημες αυτες εμενα για καποιο λογο δεν τις βλεπουν ως EXPO η gigabyte, αλλα σαν XMP.
Βεβαια τις τρεχω στα 6200 με ιδια timings.
Εννοειται δεν εχω κανει στρες τεστς, αλλα 2 μερες τωρα που δουλευω δεν εχω καποιο θεμα.

Το 4πλο ψυγειο δεν ειναι υπερβολη ;
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Οκ sorry για το spam στα mentions, αναφέρω όσους γράψανε έστω και κάτι στο θέμα μου

@tommybertsen@GoMaR@GFFermari@gdp77@TopCLR@fatalara@9000+rpm@Cyber_Cookie@Drtzekos@BloodMage@idonthave

επειδή με τρώει το χέρι μου, στις επόμενες ώρες θα ρίξω αυτή την παραγγελία αν έχετε κάποια ένσταση, παρακαλώ πείτε την:

Σύνολο 2020€

 

 

Tις μνημες θα τις αλλαζα με τις ιδιες στα 6400 ,στην ιδια τιμη ειναι 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Gpu και εγω σε 4070ti θα πηγαινα αλλα θα πηγαινα σε κατι τετοιο 

 

zotac-geforce-rtx-4070-ti-12gb-trinity-o
WWW.BESTPRICE.GR

Βρες την καλύτερη τιμή για Zotac GeForce RTX 4070 Ti 12GB Trinity OC από χιλιάδες ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ελλάδα. Δες χαρακτηριστικά, αξιολογήσεις χρηστών ή ρώτησε για το προϊόν
gainward-geforce-rtx-4070-ti-12gb-phanto
WWW.BESTPRICE.GR

Βρες την καλύτερη τιμή για Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Phantom Reunion από χιλιάδες ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ελλάδα. Δες χαρακτηριστικά, αξιολογήσεις χρηστών ή ρώτησε για...

 

Τις βρισκες απο 920 και θα γλιτωσεις πανω απο 100 ευρω κσι θσ πσρεις ουσιαστικα το ιδιο πραμα, ολες οι υλοποιησεις στις 4070ti εχουν πολυ καλες θερμοκρασιες.

ssd προσωπικα θα εβαζα 980pro γιατι δεν αντιμετωπισα ποτε το παραμικρο θεμα με ssd τους ολα αυτα τα χρονια, θα τον επελεγα ξεκαθαρα λογο ονοματος

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Το 4πλο ψυγειο δεν ειναι υπερβολη ;

Δεν ξέρω πως τα μετράνε αυτά, με τους ανεμιστήρες δεν πάνε; Αν ναι, τότε είναι τρίπλό, όχι;

Link to comment
Share on other sites

+1 για Zotac 4070Ti η άλλη φθηνότερη.

 

WWW.SKROUTZ.GR

Β650Ε για μητρική καλύτερα.

Θα κρατήσεις το σύστημα για 7-10 χρόνια.  

 

360 ψυγείο νομίζω είναι αρκετό αλλά αν δεν έχει διαφορά στη τιμή με 420, go for it.

 

2ΤΒ nvme καλύτερα. Οτιδήποτε gen αν οι gen 4 είναι ακριβοί εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ ότι για να μπει το 420 έπρεπε να κάνει κάποιες αλλαγές. Μήπως να βρω άλλο;

 

Για τα άλλα που λέτε θα το δω αν και είμαι οκ με την Gigabyte. Ακόμα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί το B650E είναι τόσο καλύτερο :(

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

 

 

Για τα άλλα που λέτε θα το δω αν και είμαι οκ με την Gigabyte.

Προφανως η Gigabyte ειναι καλη, η zotac προταθηκε οχι γιατι η Giga ειναι κακη αλλα γιατι την βρισκεις 100+ ευρω κατω και θα ειναι εξισου αξορυβη και δροσερη συν οτι θα εχει επιπλεον 2 χρονια εγγυηση οποτε συνολο 5 χρονια, ουσιαστικα θα παρεις το ιδιο πραγμα με 100 ευρω λιγοτερα .

Επισης και στις  μνημες δεν βλεπω τον λογο να πας σε 6χιλιαρο κιτακι απο την στιγμη που στα ιδια λεφτα υπαρχει 6400 mhz κιτακι της ιδιας εταιρειας.

 

Oσο αφορα την ψυξη του cpu, παρε την 360 εκδοση για καλυτερη συμβατοτητα στο κουτι. Επισης εαν δεν εχεις σκοπο να κανεις oc κτλ σε καλυπτει ανετοτατα και  η arctic 240, θα σου μεινει τσεπη ενα 50αρικο και απαιτει και λιγοτερο χωρο για τοποθετηση.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Την επιπλέον εγγύηση πού τη βλέπετε; Γιατί σε 1-2 καταστήματα που είδα γράφει 3 χρόνινα εγγύηση.

 

Η Gigabyte λέει έχει 4 χρόνια

 

Παρόλα αυτά, άλλαξα στην Zotac και πήρα και τον 2TB NVMe με τελικό σύνολο το ίδιο (-100€ από την κάρτα +100€ από τον NVMe)

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Την επιπλέον εγγύηση πού τη βλέπετε; Γιατί σε 1-2 καταστήματα που είδα γράφει 3 χρόνινα εγγύηση.

 

3 years standard warranty + 2 years after registration

 

WWW.ZOTAC.COM

ZOTAC pushes the limit for Gamers and Creators. We manufacture award winning NVIDIA GeForce RTX Gaming Graphics Cards and...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok λέω να πάρω τελικά το 360 της Arctic Liquid Freezer II

 

Σύνολο 2040€

 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

 

  • Ψύξη CPU - Arctic Liquid Freezer II 360  - 135€ - δεν την έχω παραγγείλει ακόμα, το ψάχνω να σιγουρέψω ότι θα χωράει

 

Εαν δεν εισαι σιυγουρος οτι  μπαινει δεν χρειαζεται να σπας το κεφαλι σου, πηγαινε στην 240 εκδοση θα σε υπερκαλυψει ειδικα αν δεν ασχοληθεις με oc. Μην νομιζεις οτι εχουν καμια τρομαχτικη διαφορα σε επιδοσεις.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ στην σελίδα 21 εσείς τι καταλαβαίνετε;

Οι μνήμες είναι 44mm απ' ότι βλέπω εδώ:
 

Παράθεση

Trident Z5 Neo: 44mm (1.73in)

Στο manual του Meshify S2 δείχνει ότι για 180, 240, 420 μέγιστο στις μνήμες είναι το 35mm, που σημαίνει ότι λογικά σε 360 δεν θα έχει θέμα.

 

Ο λόγος που σκέφτομαι το 360 είναι γιατί αν αργότερα βγει άλλη CPU για ΑΜ5 και θέλω να αναβαθμίσω να μην σκέφτομαι να αλλάξω και CPU Cooler.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Ακόμα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί το B650E είναι τόσο καλύτερο :(

 

Για τη μικρη διαφορα στη τιμη που ειδα, αξιζει να παρεις pcie 5 σε gpu k nvme.

Προφανως δεν αξιζει να δωσεις 100€ περισσοτερα για αυτα τα features.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Ο λόγος που σκέφτομαι το 360 είναι γιατί αν αργότερα βγει άλλη CPU για ΑΜ5 και θέλω να αναβαθμίσω να μην σκέφτομαι να αλλάξω και CPU Cooler.

το 360 aio πάρε

 

όσον αφορά τις μητρικές ή πας στην tuf ή στο b650e-f

300€ για το 650-a δεν θα τα έδινα μιας και με 20€ παραπάνω υπάρχει το b650e σε asus (το full chipset)

https://www.asus.com/product-compare?ProductID=R_158343,21080,R_158346&LevelId=motherboards-components-motherboards

 

 

image.thumb.png.5b21c9ba91f2051737bd300f06068f2f.png

image.thumb.png.5dbba78e21bc04f7fdabcc98ac09624a.png

 

 

image.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Ο λόγος που σκέφτομαι το 360 είναι γιατί αν αργότερα βγει άλλη CPU για ΑΜ5 και θέλω να αναβαθμίσω να μην σκέφτομαι να αλλάξω και CPU Cooler.

 

Μια μεγαλύτερη ΑΙΟ δεν είναι απαραίτητα πιο future proof.

 

Γιατί το λέω αυτό:

  • Αν/όταν αλλάξεις, θα πάρεις 3D 90%. Ο 3D μάλλον δεν θα είναι περισσότερα watt αλλά θα έχει κατα πάσα πιθανότητα τα "προβλήματα" τoυ 5800x3d, ειδικά αν είναι single 3d ccd ή θα είναι ~ στα ίδια με τους απλούς Ζen4 αν είναι 3d + Non 3d ccd.
  • Ακόμα και με τους Zen3 οι περισσότερες ΑΙΟ της αγοράς δεν είναι τόσο αποτελεσματικές, βλέπουμε spikes, βλέπουμε κρύο coolant temp και την cpu να κοχλάζει κλπ. και πχ η ίδια η AC δίνει offset mounting kits κλπ για να το μετριάσει.
  • Οπότε δεν θα πρέπει να αποκλείουμε το οτι αργότερα ίσως βγούν και πιο αποτελεσματικά cooler.( με αποτελεσματικότερο block? )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.