Jump to content



Στήσιμο Gaming PC για 1440p


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Έχοντας το PC της υπογραφής για πολύ καιρό και στο οποίο πλέον δε μπορώ να παίξω απαιτητικά παιχνίδια, λέω σιγά σιγά να στήσω ένα καινούριο. Όντως πολύ καιρό εκτός της αγοράς, θα χρειαστώ τη βοήθεια σας!

 

Τα εξαρτήματα που θα κρατήσω είναι:

 

Οπότε ενδιαφέρομαι για:

  • GPU - δεν ενδιαφέρομαι για 4K gaming, είμαι ικανοποιημένος με 2Κ, θέλω RTX και υπολογίζω το ταβάνι να είναι η 4070Ti.
  • CPU - κάτι που να μη μου δημιουργεί bottlenecks. Υποθέτω ότι λόγω επιλογής nVIDIA σε GPU, θα συνεργαστεί καλύτερα με Intel CPU;
  • Ψύξη CPU - θέλω κάτι που δεν θέλει συντήρηση και χωρίς πολύ θόρυβο. Υποθέτω είμαι οκ με AIO;
  • MoBo - δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, αρκεί να μπορεί να υποστηρίξει τα υπόλοιπα
  • RAM - υποθέτω πλέον το νέο standard είναι τα 32GB DDR5;
  • M.2 SSD - 1ΤΒ είναι οκ νομίζω

 

Η κύρια χρήση του θα είναι θα είναι παιχνίδια και θα ήθελα να παίζει άνετα σε QHD ΑΑΑ τίτλους όπως RDD2, GoW, Elden Ring. Αυτή τη στιγμή έχω μία 25" οθόνη στα 60Hz και σκοπεύω να την αντικαταστήσω όταν βρω κάποια 27"-32" με καλό HDR η οποία λογικά θα είναι περισσότερα από 60Hz. Παρόλα αυτά δεν είναι σημαντικό για μένα σε αυτή τη φάση να έχω καρφωτά πάνω από 144Hz πχ.

 

Γενικά προτιμώ πράγματα VFM, οπότε δεν θέλω να ξεφύγω χωρίς να υπάρχει λόγος. Να πω επίσης ότι δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένες, γιατί θέλω να παρουσιάσω και το κόστος ως έξοδα μιας και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Άραγε αν δεν δώσω budget πόσο μπορεί να ξεφύγετε; :p

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από tragikos
edit: πρόσθεσα σημείωση για μεταχειρισμένα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 1:55 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

4070Ti

Πάρε μια RTX 3080 ή 3080 Ti.  Αν η 7900ΧΤ ήταν σε σωστή τιμή, θα έλεγα go for it, αλλά απλά , DON'T στις τιμές που παίζει. Ας μην κάνουμε rule out και τις 6900ΧΤ , παίζουνε πάνω κάτω όπως οι 3080Ti. 

4070Ti και VMF δεν πάνε πακέτο, είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει από θέμα "value" και η 3080Ti ειναι ανώτερη (από θέμα τιμής/απόδοσης), αν και παλιότερη και την βρίσκεις μετάχειρη στα ~750. Την 4070Ti θα την βρεις τόσο...του χρόνου (και αν). Κι εγώ θα ήθελα νεότερες κάρτες, αλλά ποιο το νόημα όταν σε γδέρνουν ασύστολα; 

Για να καταλάβεις, είμαι ακόμη με μια 1080Ti. Ακόμη αντέχει σε 1440p (αναβάθμισα πρόσφατα σε 13th gen intel - i7 13700K).

Οπότε ακόμη και η 3080Ti που λέω, είναι overkill. Η 3080 παίζει εύκολα και άνετα 1440p. Για λίγο higher refresh rate, είπα την 3080Ti. Μετά ξεφεύγουμε (ήδη έχουμε ξεφύγει). Από περιέργεια, ποιο νομίζεις ότι είναι το κόστος μια 4070ti ? :p 

 

Επεξεργαστή πάρε έναν i5-13600K (αν δεν κάνω λάθος πλέον είναι 14πύρηνος me 6 performance και 8 efficient πυρήνες, , με 20 θρεντς).. Δεν υπάρχει "καλύτερη συνεργασία", δεν είμαστε στο 2000 :p . Από ΑΜΔ θα πρότεινα τον 7600. 

 

Ψύξη, μια καλή αερόψυξη ή μια 240/360 ΑΙΟ (δεν είμαι σίγουρος αν στην οροφή την δέχεται το φρακταλ). Πχ arctic freezer II για ΑΙΟ ή κάποια dark rock 4 πχ της bequiet (τσέκαρε άν υπάρχει αρκετό clearence από θέμα ύψους στο κουτί).

Β660 mobo ή Β650 αν δεν κάνω λάθος για ΑΜΔ. Θα πρότεινα κάτι από ΑΣροκ που ποτέ  δεν με απογοήτευσε. Πήρα άσους και θέλει αρκετό fine tuning για να παίξει καλά. Out of the box είναι πολύ aggressive τα ρεύματα που δίνει, δεν ξέρω τι καπνίζουν εκεί στην Asus. Επίσης, VFM δεν υφίσταται με τις τιμές των μητρικών, αλλά ΑΝ κάτι είναι VFM, είναι οι ασροκ. ΠΡΟΣΟΧΗ να είναι DDR5 και να μην λένε "D4", αν πας σε intel.

Αν είχες ddr4 θα σου έλεγα να μείνεις ως έχεις , αλλά τώρα με DDR3 , είσαι δύσκολα, οπότε 32GB το πιο value kit που θα βρεις (αρκεί να μην είναι γυμνό, να έχει ένα υποτυπώδες ας πούμε heatsink). Είμαι "φαν" της Gskill αλλά οτιδήποτε κι αν πάρεις θα είσαι κομπλέ (κάνε ένα έλεγχο και στο QVL της εκάστοτε μητρικής που θα επιλέξεις)

 

o m.2 είναι θέμα ανάγκης. Παίζουν και φτηνότεροι που είναι pcie 3.0 και λίγο ανώτεροι με pcie 4.0, τους οποίους θα πρότεινα μιας και πας σε νέα πλατφόρμα. Πάντως πάει μπάλα αυτός που έχω από πρόπερσι, no problems so far. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • GPU - 3080 12GB, 3080Ti second hand, 4070Ti απο εξωτερικο. 7900ΧΤ δε μπορεις να βρεις σε καλη τιμη ακομα. Οχι AMD 6000.
  • CPU - ΑΜ5+7600 κ αργοτερα 8000/9000 κλπ ή 13600Κ κ δεν αλλαζεις.
  • Ψύξη CPU - Arctic liquid 280/360 οσο μεγαλυτερη παιρνει το κουτι σου.
  • RAM - 32GB DDR5.
  • M.2 SSD - 2ΤΒ gen 4 και οτι SSD/HDD εχεις ηδη.

Οι 3D ερχονται σε ενα μηνα αλλα θα κοστιζουν πολυ. Προσωπικα δε θα πηγαινα σε 3D.

Θα επενδυα σε ΑΜ5 για το upgrade path αλλα με τις τιμες των gpu στα υψη, δε θα εριχνα 2-3Κ με τη μια σε pc.

Σταδιακα ακολουθεις τις εξελιξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να μου προτείνετε την 3080ti, αφενώς τη βρίσκω πιο ακριβή (ξεκινάει από 1056€ σε σύγκριση με τα 905€ που ξεκινάει η 4070τι), αφετέρου φαίνεται να είναι χειρότερη. Εκτός αν το λέτε συγκριτικά με τις μεταχειρισμένες, όπου καλώς το λέτε αλλά γενικά είμαι αρνητικός και γιατί δύσκολα θα εμπιστευτώ κάποιον για τόσο μεγάλα ποσά, αφετέρου ως ελ. επαγγελματίας, προτιμώ να το παρουσιάσω ως έξοδο με τιμολόγιο (έκανα edit στο αρχικό post για να το αναφέρω).

 

Οπότε σε NEW 4070ti vs NEW 3080ti για εμένα φαίνεται να κερδίζει η νεότερη, εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο.

 

On 14/1/2023 at 5:40 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Να περιμενεις για τους 7800 3D 

Χρειάζομαι κάτι τόσο δυνατό για gaming; Δηλαδή ένας Ryzen 5 7600X ή έστω ένας Ryzen 7 7700X δεν θα ήταν αρκετός; Πόσο παραπάνω δίνει η έκδοση 3D σε gaming;

 

@tommybertsen θυμάμαι όταν κοιτούσα τη σειρά 30x ότι η διαφορά από το MSRP ήταν τεράστια, τώρα με την 4070ti με MSRP 799$ και στην Ελλάδα στα 900€ ναι είναι κλεψιά αλλά όχι τόσο που να μην το έκανα με τίποτα.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω όσο λιγότερο fine tuning γίνεται, πλέον τα θέλω όλα plug n play σχεδόν. Δεν κατάλαβα αυτό που είπες ότι οι M.2 είναι θέμα ανάγκης.

 

@GFFermari4070ti από το εξωτερικό, έχεις κάτι συγκεκριμένο που να είμαι οκ και σε περιπτώσεις εγγύησης, να μπορώ να κόψω τιμολόγιο; (πχ Amazon). O 13600Κ φαίνεται να είναι αντίστοιχος του 7700X, άρα η λογική του "δεν αλλάζεις" ταιριάζει και σε αυτόν; Gen 4 2TB εννοείς PCI Express 4.0 M.2;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3080/Ti μονο μεταχειρισμενη. Δεν αξιζει καινουρια. Στη καλυτερη να τη βρεις στο MSRP. Που προφανως δεν αξιζει.

4070Ti απο εξωτερικο, αν δε συμφερει απο Ελλαδα. Αλλα αν κοψεις τιμολογιο, οκ. Απο εκει τοτε.

 

Μετα τον 13600Κ, δε μπορεις να πας παραπανω για gaming. Οχι οτι θα χρειαστεις κιολας, αλλα με 7600/7700, εχεις drop in επιλογη σε 1-2-3-4 χρονια να βαλεις καποιον 3D. πχ 8800Χ3D, 9800X3D....

 

2TB pcie gen 4 x4 κατα προτιμηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 1:55 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Γενικά προτιμώ πράγματα VFM, οπότε δεν θέλω να ξεφύγω χωρίς να υπάρχει λόγος.

 

VFM και QHD gaming δεν πάνε πακέτο. Θα πληρώσεις υπεραξία, αν θες κάτι παραπάνω από 60FPS.

 

Εφόσον η κύρια χρήση είναι το gaming, περιμένεις κάτι λιγότερο από μήνα για 7800Χ3D reviews και πας AM5 πλατφόρμα, οπότε για τα επόμενα 2-5 χρόνια κάνεις όποια αναβάθμιση τραβά η ψυχή σου (και η τσέπη) σου στο ίδιο mobo.

 

Αν η τιμή των 7xxx3D είναι απαγορευτική, τότε κοιτάς και για 13600Κ, αλλά οι 7700 (non-X) νομίζω ότι και πάλι θα είναι καλύτερη αγορά λόγω μακρόχρονης υποστήριξης της πλατφόρμας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Δεν κατάλαβα αυτό που είπες ότι οι M.2 είναι θέμα ανάγκης

Σχετικά με την χωρητικότητα το εννοούσα. Αλλά και με 1ΤΒ καλύπτεσαι.

 

Σχετικά με τις κάρτες, πάντα για μετάχειρα. Αν μπορείς να δικαιολογήσεις αγορά δίχως ΦΠΑ ή θέλεις μόνο καινούρια, θα πας στο καινούριο (είναι πιο γρήγορη η 4070 Ti, οριακά). Όπου η τιμή δεν αξίζει για κανέναν λόγο, δυστυχώς 😕 Είναι αστείο να μιλάμε για 900-950€ κάρτες που ήταν στο price range των 500€ πριν μερικά χρόνια. Μιλάμε για σχεδόιν διπλάσια τιμή. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen υπάρχει κάποια GPU αυτή τη στιγμή που η τιμή της καινούρια να αξίζει;

 

Οπότε ανακεφαλαιώνοντας:

  • Τροφοδοτικό - Corsair RM750x (το έχω). - 0€
  • Κουτί - Fractal Meshify S2 (το έχω). - 0€
  • GPU - κάποια (ποιά; ) υλοποίηση της 4070 Ti - 1000€
  • CPU - αναλόγως των τιμών της σειράς 7000X3D
    • AMD Ryzen 7 7800X3D - ???€
    • Intel Core i5-13600K - 350€
  • Ψύξη CPU - αναλόγως τι CPU θα πάρω (θα πρέπει να δω αν χωράει 2πλό ή 3πλό ανεμιστήρα)
    • Arctic Liquid Freezer II για AM5 - 120€ 
    • Ποιο για Intel 1700 socket που είναι ο 13600Κ;
  • MoBo - αναλόγως τι CPU θα πάρω
  • RAM - Kingston Fury Beast 32GB DDR5 - 175€
  • M.2 SSD - Samsung 980 Pro SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 145€

 

Άρα μιλάμε για περίπου 2000€ όπου τα μισά είναι η κάρτα γραφικών :p

 

Αν είναι να γλιτώσω από κάπου μπορώ να πω ότι θα πάω πχ σε 7600X για 100€ λιγότερα (ή αντίστοιχα i5-12400). Για κάρτα γραφικών με δεδομένο ότι την θέλω καινούρια, μόνο αν πάω σε κάποια 3070 για να δώσω 350€ λιγότερα. Και από SSD θα μπορούσα να πάω σε gen3 με 50€ λιγότερα. Άρα θεωρητικά και με 1500€ κάνω τη δουλειά μου, αλλά με 2000€ είμαι σουπέρ. 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

@tommybertsen υπάρχει κάποια GPU αυτή τη στιγμή που η τιμή της καινούρια να αξίζει;

 

Nope :p 

 

 

 

Εδώ βλέπεις ένα εξαιρετικό comparison από αυτόν τον τύπο που ανακάλυψα πριν λίγο καιρό. Θα έλεγα ότι είναι ο @Seafalco των καρτών γραφικών στο θέμα comparison :p 

Υπάρχει και ο zwormz που κάνει actual gameplay tests.  Σε αυτό το βίντεο δείχνει για την 4070Ti . Εξαιρετική για full extra 1440p αλλά τραγικό value (στα 800 ντολαρς, πόσο μάλλον στα 1000€...)

 

Επίσης για τους 7ΧΧΧ3D δεν γνωρίζω αν θα αξίζει από άποψη τιμής. Σίγουρα ανώτεροι θα είναι σε κάποιες περιπτώσεις αλλά σε cpu bound καταστάσεις. Νομίζω με 13600Κ+4070Ti για 1440p, δεν έχεις λόγο να πας σε ανώτερους επεξεργαστές. 

 

Ας μην μιλήσω και για τις τιμές των μητρικώνε.. Επίσης με τα 280 που παραθέτεις, και +20 (ή και τα ίδια λεφτά), πας σε Ζ690 ή  Χ670 (για AMD) τσιπσετ. Μην κάνεις το δικό μου λάθος (ξεκλείδωτος ιντελ  επεξεργαστής με τσίπσετ που δεν επιτρέπει ιδιαίτερο tweaking). Ξέρω τα θέλεις out of the box αλλά τα νέα chip είναι λίγο πιο complex και δεν έχεις πάντα αυτό που θέλεις out of the box. Ή μπορεί και να μην σε νοιάζει, οπότε πάμε πάσο :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Και από SSD θα μπορούσα να πάω σε gen3 με 50€ λιγότερα.

Δεν είναι αναγκαίο να πας σε gen 3. Πήγαινε στον Fury Renegade που είναι κοντά σε επιδόσεις με τον 980 pro αλλά πιο φθηνός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα, μην κοιταξεις καθολου Ιντελ. Αφου το θες για παιχνιδια και οπως καταλαβα δεν αλλαζεις μηχανημα συχνα καλο θα ειναι να πας σε ΑΜ5.

Στα ultra 1440p, η μονη καρτα που εχει νοημα καινουργια ειναι η 4070τι. 4080 ειναι overkill και η 4090 εχει bottleneck σε αυτην την αναλυση. Αν σε δυο χρονια πεις οτι θες να αλλαξεις καρτα με ενα xx70 μοντελο του τοτε το cpu θα ειναι αχρηστο. Οποτε ειναι προτιμοτερο να εισαι στην AM5 πλατφορμα και να αλλαξεις ενα cpu παρα τα παντα.

Αν δηλαδη τωρα η 4090 κανει τετοια εργα το 5070τι που θα της ριχνει ενα 10-15% τι θα κανει?

 

Σκεψου το.

 

Ασχετο. Ξερετε μαγαζι απο εξωτερικο να κοβει τιμολογιο?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Ασχετο. Ξερετε μαγαζι απο εξωτερικο να κοβει τιμολογιο?

 

WWW.ALTERNATE-B2B.DE

Online einkaufen beim Testsieger: Mehrfacher Versender des Jahres, Sieger im Webshop-Test! Tolle Neuheiten & Bestseller, ausgezeichneter Service!


Ειναι για εταιρικους πελατες. Αφου νομιζω περασεις την διαδικασια ελεγχου οτι εχεις εταιρια και ειναι σωστα τα στοιχεια (αν θυμαμαι καλα δλδ κανει αυτην την διαδικασια) και αφου θες να αγορασεις, επιλεγεις το προιον, σου στελνουν αυτοι ενα invoice χωρις ΦΠΑ και το πληρωνεις χωρις ΦΠΑ.
Αφου παρουν τα λεφτα, στο κανουν αποστολη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

 

WWW.ALTERNATE-B2B.DE

Online einkaufen beim Testsieger: Mehrfacher Versender des Jahres, Sieger im Webshop-Test! Tolle Neuheiten & Bestseller, ausgezeichneter Service!


Ειναι για εταιρικους πελατες. Αφου νομιζω περασεις την διαδικασια ελεγχου οτι εχεις εταιρια και ειναι σωστα τα στοιχεια (αν θυμαμαι καλα δλδ κανει αυτην την διαδικασια) και αφου θες να αγορασεις, επιλεγεις το προιον, σου στελνουν αυτοι ενα invoice χωρις ΦΠΑ και το πληρωνεις χωρις ΦΠΑ.
Αφου παρουν τα λεφτα, στο κανουν αποστολη.

Ελλαδα στελνει η κανω κομπινα με mail?

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 2:18 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

4070Ti και VMF δεν πάνε πακέτο, είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει από θέμα "value" και η 3080Ti ειναι ανώτερη (από θέμα τιμής/απόδοσης), αν και παλιότερη και την βρίσκεις μετάχειρη στα ~750. Την 4070Ti θα την βρεις τόσο...του χρόνου (και αν). Κι εγώ θα ήθελα νεότερες κάρτες, αλλά ποιο το νόημα όταν σε γδέρνουν ασύστολα; 

 

Δεν συμφωνω. Ολες οι καρτες της νεας γενιας ειναι πανακριβες και χαλια τιμολογημενες, η 4070ti παιζει να ειναι η "λιγοτερη κακη" αν μπορω να το πω ετσι σε price/performance σε συγκριση με τις υπολοιπες  (7900xt/7900xtx/4080/4090).

Για 1440P που θελει o ts η 4070ti  ειναι το sweet spot απο τις καρτες της νεας γενιας.Σε μετεχειρη ισως αξιζει μια 3080 αν την βρει γυρω στα 600, η οποια ειναι μολις 15% πιο αργη απο την 4070ti και  και αυτη εξαιρετικη για 1440P.

Η 3080ti που λες στα 750 ευρω μετεχειρη  δεν αξιζει, ενω δεν ειναι ταχυτερη,  ταχυτοχρονα φτανει πολυ κοντα στα   900 ευρω μιας  σφραγισμενης 4070ti η οποια υπερεχει στα σημεια (efficiency, dlss 3 κτλ).

Στα 1440P προσωπικα θα διαλεξα ειτε 3080 μετεχειρη-αν εβρισκα σε καλη τιμη- ειτε καινουργια 4070ti.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στέλνει κανονικά. Περιμένουμε δέμα απο εκεί αυτές τις μέρες.

Και με την εγγύηση τι γίνεται; Το στέλνω με δικά μου έξοδα; Ισχύει το 2 χρόνια στην ΕΕ ή πάει ανά κατασκευαστή;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Για 1440P που θελει o ts η 4070ti  ειναι το sweet spot απο τις καρτες της νεας γενιας.Σε μετεχειρη ισως αξιζει μια 3080 αν την βρει γυρω στα 600, η οποια ειναι μολις 15% πιο αργη απο την 4070ti και  και αυτη εξαιρετικη για 1440P.

 

Είναι όμως "future proof" η 4070 για 1440 ~144Hz gaming?

Φαντάζομαι για mmo θα είναι. Αλλά για ΑΑΑ?

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Είναι όμως "future proof" η 4070 για 1440 ~144Hz gaming?

Φαντάζομαι για mmo θα είναι. Αλλά για ΑΑΑ?

 Οι καρτες γραφικών είναι hardware που απαξιώνεται γρήγορα.Η 2080ti πχ που κόστιζε  ένα σκασμό λεφτά όταν βγήκε, στην επόμενη γενιά τις επιδόσεις της, της έπαιρνες με την 3060ti που κόστιζε το 1/3. Όταν δει ότι δεν τον καλύπτει αναβαθμίζει η αρχίζει να κάνει υποχωρήσεις στα settings. Αν θέλει κατά το δυνατόν future  proof ας δώσει μια μικρή περιουσία για την 4090 που είναι μια κατηγορία πάνω από τις υπόλοιπες κάρτες της αγοράς.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.