Jump to content



Στήσιμο Gaming PC για 1440p


Recommended Posts

Ψάχνοντας να καταλήξω σε μητρική έχω τις εξής απορίες:

  1. Βλέπω αυτήν με 1 M.2 PCIe 5.0 θύρα αλλά M.2 δίσκους βλέπω μόνο μέχρι PCIe 4.0. Έχει νόημα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο;
  2. Έχει κάποια χρησιμότητα να έχω πάνω από μία PCI Express x16 4.0;
  3. Τις PCI Express x16 3.0 τις χρειάζομαι κάπου;
  4. Υποθέτω πάλι υπάρχουν συμβατότητες μεταξύ RAM και CPU;
  5. Θα δω ουσιαστική διαφορά ανάλογα με το αν επιλέξω RAM 4800-5200-5600-6000;
  6. Ποιες εταιρείες να κοιτάζω;

 

Τι είναι αυτά τα νούμερα στα devices για τους M.2;

Παράθεση

M.2_1 (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280 devices
M.2_2 (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices

 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Τι είναι αυτά τα νούμερα στα devices για τους M.2;

 

To μήκος της πλακέτας.

 

Παράθεση
  • M.2 2230: 30 millimeters long.
  • M.2 2242: 42 millimeters long.
  • M.2 2260: 60 millimeters long.
  • M.2 2280: 22 80 millimeters long.
  • M.2 22110 (Also Written as “2210”): 110 millimeters long.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Ψάχνοντας να καταλήξω σε μητρική έχω τις εξής απορίες:

  1. Βλέπω αυτήν με 1 M.2 PCIe 5.0 θύρα αλλά M.2 δίσκους βλέπω μόνο μέχρι PCIe 4.0. Έχει νόημα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο;
  2. Έχει κάποια χρησιμότητα να έχω πάνω από μία PCI Express x16 4.0;
  3. Τις PCI Express x16 3.0 τις χρειάζομαι κάπου;
  4. Υποθέτω πάλι υπάρχουν συμβατότητες μεταξύ RAM και CPU;
  5. Ποιες εταιρείες να κοιτάζω;

 

Τι είναι αυτά τα νούμερα στα devices για τους M.2;

 

Στο 1) Σε ssd m2 το PCIe 5 έχει  read 13,000 / write 12,000 MB/s , το PCIe 4 λίγο πάνω από τα μισά (στο περίπου).  Πρόσεχε όμως, σε πολλές μητρικές αν βάλεις pcie5 m2 σου κόβει την GPU από x16 σε x8. Που και πάλι είναι αρκετό για τις GPU που σου προτείνουν (και γενικώς ότι υπάρχει αυτήν την στιγμή στην αγορά, ούτε η 4090 δεν θέλει πάνω από x8) αλλά ίσως με ποιο καινούργιες να χτυπήσεις ταβάνι.. πολύ μελλοντικά.. 

Στο 2) όχι, κανένας δεν κάνει sli/crossfire πλέον, μια GPU, ένα σλοτ

Στο 3) για έξτρα κάρτες, π.χ. thunderbolt, wifi, sata, m2, ... controllers 

Στο 4) "ναι", οι expo είναι amd-optimized, οι xmp είναι intel-optimized. Δες τι λέει η μητρική που θες να πάρεις για συμβατότητα (στο σιτε τους)

Στο 5) evga>asus>msi>asrock>gigabyte, γενικός κανόνας για τα τελευταία χρόνια, όχι απόλυτος όμως, απόψεις είναι.. εγώ θα κοιτούσα την έκδοση/chipset πιο πολύ δηλαδή:

  • wifi (έχει και BT πάντα μαζί, και είναι πολύ καλύτερο από ότι usb dongle υπάρχει)
  • κάρτα ήχου
  • USB Slots!! τα hubs είναι καλά, αλλά δεν συγκρίνονται με τις on-board θύρες
    • εδώ συνήθως έχει περισσότερες σε "μεγαλύτερα" chipsets 
  • μητρικές με μεγαλύτερα chipset (intel z790, amd x670) έχουν συνήθως και καλύτερα ρεύματα, κάρτες ήχου, περισσότερα usb slots

 

Εγώ θα έλεγα τα εξής σαν σεταπ (το έκανα και πρόσφατα προσωπικά, δες την υπογραφή μου):

  • Intel 13600k ή amd 7700x (13700k κτλ είναι overkill)
  • τα μεγάλα chipset της αντίστοιχης σειράς
  • wifi έκδοση μητρικής (για το BT κυρίως)
  • μνήμες με 6000-6400 με χαμηλά timings (<40), πάντα με τα σημερινά VFM, με 20€ πάνω μπορεί να δεις διαφορές που δεν θα έβλεπες με 100€ σε GPU/CPU σε gaming
  • με το τροφοδοτικό που έχεις, θα κοιτούσα για 3070ti/6800xt, βρίσκεις που και που προσφορές στα 500-600€
    • σε 1-2 χρόνια αλλάζεις σε 5070 ή κάτι παρόμοιο αν θες/υπάρχει στην αγορά
    • οι 4070ti είναι overkill για 1440p (προσωπική άποψη)
  • αερόψυξη για το κουτί που έχεις, που είναι πολύ καλό (μετά από 4 χρόνια, με σωστό κουτί με φίλτρα, και ακόμα δεν είχε ανάγκη καθαρισμού το προηγούμενο πισι μου)

Εγώ κράτησα την vega56 που είχα και περιμένω 4060ti/4070 ή κάτι αντίστοιχο μέχρι 600€ και είχα περίπου τις ίδιες απαιτήσεις με εσένα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

 

  1. Βλέπω αυτήν με 1 M.2 PCIe 5.0 θύρα αλλά M.2 δίσκους βλέπω μόνο μέχρι PCIe 4.0. Έχει νόημα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο;

Αν δεν χρειαζεσαι την ταχυτητα για καποιο rendering σου ειναι αδιαφορο.

Επισης τα lanes που θα σου κοψει, αν το κανει, παλι ειναι αδιαφορα.

Μνημες απο εξω υπαρχουν σε παρα πολυ καλες τιμες 6000+ στα cl30. Θα δεις διαφορα εκει. ψαξου με τιμες.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν δεν χρειαζεσαι την ταχυτητα για καποιο rendering σου ειναι αδιαφορο.

Επισης τα lanes που θα σου κοψει, αν το κανει, παλι ειναι αδιαφορα.

Μνημες απο εξω υπαρχουν σε παρα πολυ καλες τιμες 6000+ στα cl30. Θα δεις διαφορα εκει. ψαξου με τιμες.


Μνημες πηραμε αυτες και περιμενουμε να ερθουν. Μη κοιτας τιμη. Ειναι χωρις ΦΠΑ. Απλα ειχα ευκαιρο το λινκ.

G_Skill_DIMM_64_GB_DDR5_6000_Kit__Arbeit
WWW.ALTERNATE-B2B.DE

Das G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N ist ein Kit aus zwei 32GB-DDR5-6000-Speichermodulen (PC5-48000) aus der Trident Z5 NEO Serie. Die Gesamtkapazit...



Για καλυτερο support, απο οτι εχω καταλαβει, ψαξε να ειναι EXPO. Να τις υποστηριζει δλδ και η μητρικη και να ειναι στο QVI list ως EXPO.


 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:


Μνημες πηραμε αυτες και περιμενουμε να ερθουν. Μη κοιτας τιμη. Ειναι χωρις ΦΠΑ. Απλα ειχα ευκαιρο το λινκ.

G_Skill_DIMM_64_GB_DDR5_6000_Kit__Arbeit
WWW.ALTERNATE-B2B.DE

Das G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N ist ein Kit aus zwei 32GB-DDR5-6000-Speichermodulen (PC5-48000) aus der Trident Z5 NEO Serie. Die Gesamtkapazit...



Για καλυτερο support, απο οτι εχω καταλαβει, ψαξε να ειναι EXPO. Να τις υποστηριζει δλδ και η μητρικη και να ειναι στο QVI list ως EXPO.


 

Αυτες κοιτουσα στα 32g. Τσαμπα πραγμα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Φαίνεται πολύ σωστό κιτ, μόνο προσοχή στο ύψος για το αν χωράει με την ψήκτρα της CPU.

Έχει 360 αιο και το μπλοκ μια χαρά χωράει. 😛

 

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχει 360 αιο και το μπλοκ μια χαρά χωράει. 😛

 

Custom έχω και δεν ξέρω αν χωράει η κάρτα μαζί με το ρεζερβουάρ στο κουτί... Πρέπει να μετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Custom έχω και δεν ξέρω αν χωράει η κάρτα μαζί με το ρεζερβουάρ στο κουτί... Πρέπει να μετρήσω.

Νόμιζα μιλούσαμε για τον tragikos 😄

 

Εμένα πάντως με την Dark Rock Pro 4, δεν θα τις έπαιρνε, με low profile και ίσα ίσα που μπήκανε 😁

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Custom έχω και δεν ξέρω αν χωράει η κάρτα μαζί με το ρεζερβουάρ στο κουτί... Πρέπει να μετρήσω.

 

4 ώρες πριν, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Νόμιζα μιλούσαμε για τον tragikos 😄

 

Εμένα πάντως με την Dark Rock Pro 4, δεν θα τις έπαιρνε, με low profile και ίσα ίσα που μπήκανε 😁

LOL εγώ κατάλαβα ότι αναφέρεται στον gomar γιατί ήταν οι μνήμες που περίμενε :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να το δρομολογήσω σιγά σιγά. Γενικά να πω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει το RGB, αλλά και να υπάρχει δε με πειράζει γιατί είναι κλειστό το κουτί:

  • Τροφοδοτικό - Corsair RM750x (το έχω). - 0€
  • Κουτί - Fractal Meshify S2 (το έχω). - 0€
  • GPU - 4070 Ti - 1000€ - ποια υλοποίηση να προτιμήσω και γιατί;
  • CPU - AMD Ryzen 5 7600X - 260€ - θα έχω άραγε bottleneck με 4070Ti; Αργότερα σε 2 χρόνια θα μπορούσε να αναβαθμίσω σε κάτι περισσότερο
  • Ψύξη CPU - Arctic Liquid Freezer II 420  - 120€ - υπάρχει περίπτωση να μη χωράει στο κουτί;
  • MoBo - Asus TUF Gaming B650-PLUS WIFI - 255€
  • RAM - G.Skill Trident Z5 RGB 32GB - 230€ - εδώ δυσκολεύτηκα, είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις.
  • M.2 SSD - Samsung 980 Pro SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 145€

@Drtzekosαν μου είναι αρκετή η συνδεσιμότητα της μητρικής που έβαλα πιο πάνω έχω λόγο να ψάξω σε X670;

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

σε 1440p δεν πιστευω πως θα εχεις θεμα με τον 7600χ και 4070τι

σε 1080p θα ειχες αλλα οχι πολυ

 

η μαγκια με το am5 ειναι οτι αναβαθμιζεις οποτε θελεις. πουλας τον 7600χ και παιρνεις εναν 3dx οποτε θες.

για μενα εκανες την καλυτερη επιλογη με τον 7600χ

 

στηνω ενα αντιστοιχω συστημα για φιλο με 7600χ και Asus Rog Strix B650-A Gaming WIFI (299e)

η μητρικη δεν εχει ερθει ακομα αν θελεις θα σου πω εντυπωσεις, γενικα θα σου προτεινα να την προτιμησεις για τα λιγα λεφτα παραπανω που ζηταει λογω pci e 5 για μελλοντικη χρηση

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Επανέρχομαι να το δρομολογήσω σιγά σιγά. Γενικά να πω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει το RGB, αλλά και να υπάρχει δε με πειράζει γιατί είναι κλειστό το κουτί:

 

 

F5-6000J3038F16GX2-TZ5N 200€

 

https://www.bestprice.gr/item/2158047788/asus-rog-strix-b650e-f-gaming-wifi.html?qo=b650e-f+gaming&from=cat 320€

 

από 90€

https://www.bestprice.gr/item/2157093594/kingston-kc3000-m2-1tb.html

https://www.bestprice.gr/item/2157093596/kingston-fury-renegade-m2-1tb.html

https://www.bestprice.gr/item/2157868238/western-digital-black-sn850x-m2-1tb.html

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

@BloodMage με βάζεις σε δίλλημα τώρα. Για πες και τι άλλα κομμάτια του βάζεις που μπορεί να με ενδιαφέρουν

psu - εχει ηδη το ιδιο με εσενα 

case - lianli lancool 2 

w/c - Arctic Liquid Freezer II 240

nvme - samsung 980pro

ram - 16gb kingston beast 5600mhz (καθαρα λογω χαμηλου budget, λογικα σε 1-2 χρονια θα παρει σωστες μνημες με καλες συχνοτητες και timings)

vga - θα μεινει με την παλια (gtx 780ti) μεχρι να βγει η 4060

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@idonthave ωραία η πρόταση με τις μνήμες, την κρατάω. Για τη μητρική, τι καλύτερο έχει από την Asus Rog Strix B650-A Gaming WIFI που πρότεινε πιο πάνω ο BloodMage για να αξίζει τα λεφτά της;

 

Για τον NVMe η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να γλιτώσω κάτι σε σχέση με τον Samsung 980 Pro, ποια από τις τρεις επιλογές που μου έδωσες θα προτιμούσες;

 

@BloodMage το AIO Arctic Liquid Freezer II 240 με διπλό ανεμιστήρα το προτίμησε σε σχέση με το 420 γιατί δεν χωρούσε; Αν αργότερα πάει σε κάποιον πιο δυνατό επεξεργαστή δε θα θέλει να έχει από τώρα μια καλύτερη ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

@idonthave ωραία η πρόταση με τις μνήμες, την κρατάω. Για τη μητρική, τι καλύτερο έχει από την Asus Rog Strix B650-A Gaming WIFI που πρότεινε πιο πάνω ο BloodMage για να αξίζει τα λεφτά της;

 

Για τον NVMe η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να γλιτώσω κάτι σε σχέση με τον Samsung 980 Pro, ποια από τις τρεις επιλογές που μου έδωσες θα προτιμούσες;

 

@BloodMage το AIO Arctic Liquid Freezer II 240 με διπλό ανεμιστήρα το προτίμησε σε σχέση με το 420 γιατί δεν χωρούσε; Αν αργότερα πάει σε κάποιον πιο δυνατό επεξεργαστή δε θα θέλει να έχει από τώρα μια καλύτερη ψύξη;

 

εχει σκοπο να παει σε custom loop οταν παει σε ποιο δυνατο cpu. 

εχοντας αυτο στο μοιαλο του προτεινα να παει σε μια απλη αεροψυξη (40-50ε) μιας και θα τον καλυπτε ανετα για τον 7600χ αλλα ηθελε το wow factor της υδροψυξης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ sorry για το spam στα mentions, αναφέρω όσους γράψανε έστω και κάτι στο θέμα μου

@tommybertsen@GoMaR@GFFermari@gdp77@TopCLR@fatalara@9000+rpm@Cyber_Cookie@Drtzekos@BloodMage@idonthave

επειδή με τρώει το χέρι μου, στις επόμενες ώρες θα ρίξω αυτή την παραγγελία αν έχετε κάποια ένσταση, παρακαλώ πείτε την:

Σύνολο 2020€

 

 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Changed Elite to Master
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.