Jump to content



Ποια τράπεζα είναι η πιο εχθρική;


Γιάννης_84

Οι τράπεζες δεν τηρούν ούτε τα προσχήματα  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Οι τράπεζες τλευταία ανταγωνίζονται στο ποια θα νευριάσει περισσότερο και θα κάνει τη ζωή δυσκολότερη στους πελάτες της.

 

Για παράδειγμα η eurobank, από τις 6 ώρες που υποδέχεται κοινό, τις 3 έχει ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ! Δεν μιλάμε για κάποια προσωρινή κατάσταση, είναι πολιτική τους και το γράφουν έξω από κάθε κατάστημά τους.

 

Σε ερώτησή μου για το πως μπορώ να κάνω προειδοποιημένες και προγραμματισμένες (από αυτούς, όχι από εμένα) αναλήψεις σε κέρματα και 5ευρα και 10ευρα, μου είπαν πως για τα μεν 5 και 10 ό,τι έχει το ταμείο και άμα μου αρέσει, για τα δε κέρματα πρέπει κάθε φορά να πληρώνω από την τσέπη μου χρηματαποστολή για να μου φέρουν, και εννοείται δεν παίζει σακουλάκι με 200-250 2ευρα ήτοι 400~500 ευρώ αλλά η ελάχιστη είναι δυόμισι χιλιάρικα! Για τα μικρότερα κέρματα δεν ρώτησα καν γιατί είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό...

 

Αν θέλετε, όποιοι θέλετε μπορείτε να γράψετε τα παραδείγματά σας και να ψηφίσετε.

Link to comment
Share on other sites

Να τρέχω στο κέντρο; Πολύ καλή ιδέα. Πάντως το θέμα με τα ψιλά είναι απλώς ένα ενδεικτικό παράδειγμα ηθελημένα κάκιστης τραπεζικής εξυπηρέτησης από τα πολλά που θα μπορούσα να γράψω αλλά είπα να αφήσω να γράψει και κανένας άλλος... :hehe:

 

Το παράδειγμα με το ωράριο ήταν ξεχωριστό πάντως από τα ψιλά. Π.χ. σε ληστεύει επενδυτής στο κέντρο καθώς πηγαίνεις στην Τράπεζα της Ελλάδος για να κάνεις ψιλά και παίρνει μαζί και την κάρτα σου που ήταν στο πορτοφόλι και η ώρα είναι 10 το πρωί. Για καλή σου τύχη η ταυτότητά σου τη γλύτωσε γιατί ήταν στην τσέπη και όχι στο πορτοφόλι. Πρέπει να περιμένεις όμως να πάει 13:00 για να βγάλεις κανά φράγκο να κινηθείς γιατί 10:00-13:00 το ταμείο είναι κλειστό. Ά, και το καλό που σου θέλω να έχεις πάνω από 400 ευρώ μέσα, γιατί λιγότερα ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σου δώσουν.... 👍

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2023 at 1:18 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Εντελώς τυχαία, πριν λίγα ανέβασα είδηση ότι η Eurobank θα αρχίσει να χρεώνει "συνδρομή" τήρησης λογαριασμού ;)

Γι'αυτό με πήραν προχτές και προσπαθούσαν να μου πουλήσουν προθεσμιακό? Για να τα βάλω να μη μπορώ να φύγω? 🤣

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η Πειραιώς και η alphabank η Εθνική είναι από τις Καλές τράπεζες άλλα δε μετράει και τόσο για τους άλλους επειδή εκεί μας ξέρουν όλοι οι υπάλληλοί και μας κάνουν όλες τις χάρες αλλα και σε άλλα καταστήματα Εθνικής που πήγα που δε με ξέρουν η εξυπηρέτηση τους πάντα ήτανε άψογη και στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση η Πειραιώς πάλι εντάξει δίκαιο ίσως είχε που μου το εκανε, αλλα με μπλόκαρε τους κωδικούς από το iban του ίντερνετ να μην έχω πρόσβαση και μου είπε μόνο η μητέρα μου πρέπει να έχει πρόσβαση τους πήρε τηλέφωνο τους είπε ότι δεν ξέρει από υπολογιστές εγώ έδωσα πρόσβαση στο παιδί  και την  είπανε πρέπει να πάει χαρτιά στην τράπεζα και ότι την απείλησα  να το κάνει,  από τότε κλείσαμε τον λογαριασμό στην Πειραιώς τελείως και να πάνε να να μην το πω    

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Τι λέγαμε; Νέα δυναμική απάντηση ταλαιπωρίας από Alpha Bank, ζήλεψε τη eurobank που είχε πάρει προβάδισμα και καταργεί τα ταμεία της από τις 11:00 έως κλείσιμο σύμφωνα με emai που μόλις μου έστειλαν. Μπορούν όμως να μας βασανίσουν και περισσότερο. Γιατί να μην κλείνουν και τα ΑΤΜ και το ebanking για καμιά 15ρια ώρες το 24ωρο; Να ξεκουράζονται μωρέ και αυτά τα καημένα, ψυχή δεν έχουν κι αυτά. Και γιατί να μην αυξήσουν και λίγο ακόμα τα φύλαχτρα; 5€/μήνα για ύπαρξη λογαριασμού, άλλα 5€ για τήρηση ebanking, άλλα 5€ για τήρηση κάρτας ανάληψης, ε να μη βάλουν και μια συνδρομή ακόμα έτσι για το καλό; Π.χ. ένα ταληράκι ακόμα για να μιλάς με τα botάκια τους στο τηλεφωνικό κέντρο και άλλο ένα για να μιλάς με άνθρωπο μετά από κανά μισάωρο αναμονής. Και κάτι παραπάνω για να μιλάς στο τέταρτο. 🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Το λες για αστείο αλλά στο κατάστημα Alpha Bank της περιοχής μου το βράδυ κατεβάζουν ρολά και δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές στα ΑΤΜ... :wall:

Έγινε επεξεργασία από ckbond
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ckbond said:

Το λες για αστείο αλλά στο κατάστημα Alpha Bank της περιοχής μου το βράδυ κατεβάζουν ρολά και δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές στα ΑΤΜ... :wall:

 

Για την ασφάλειά σου είναι. Tα βράδια είναι που γίνονται οι μεγαλύτερες ανοησίες, δε ξέρεις που λένε της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά; Ασε που μπορεί να σε κλέψουν.

 

 

42 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Τι λέγαμε; Νέα δυναμική απάντηση ταλαιπωρίας από Alpha Bank, ζήλεψε τη eurobank που είχε πάρει προβάδισμα και καταργεί τα ταμεία της από τις 11:00 έως κλείσιμο σύμφωνα με emai που μόλις μου έστειλαν. Μπορούν όμως να μας βασανίσουν και περισσότερο. Γιατί να μην κλείνουν και τα ΑΤΜ και το ebanking για καμιά 15ρια ώρες το 24ωρο; Να ξεκουράζονται μωρέ και αυτά τα καημένα, ψυχή δεν έχουν κι αυτά. Και γιατί να μην αυξήσουν και λίγο ακόμα τα φύλαχτρα; 5€/μήνα για ύπαρξη λογαριασμού, άλλα 5€ για τήρηση ebanking, άλλα 5€ για τήρηση κάρτας ανάληψης, ε να μη βάλουν και μια συνδρομή ακόμα έτσι για το καλό; Π.χ. ένα ταληράκι ακόμα για να μιλάς με τα botάκια τους στο τηλεφωνικό κέντρο και άλλο ένα για να μιλάς με άνθρωπο μετά από κανά μισάωρο αναμονής. Και κάτι παραπάνω για να μιλάς στο τέταρτο. 🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

 

Παίρνεις ότι έχεις και τα μεταφέρεις σε άλλη ""ανταγωνιστική"" τράπεζα. Δεν αφήνεις ούτε δεκάρα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Το λες για αστείο αλλά στο κατάστημα Alpha Bank της περιοχής μου το βράδυ κατεβάζουν ρολά και δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές στα ΑΤΜ... :wall:

Μπορούν και χειρότερα καλύτερα. Ναι είναι ανοιχτό και να σου βγάζει σφάλμα σε κάθε συναλλαγή, έτσι για να σου σπαταλήσει λίγο περισσότερο χρόνο, όχι να βλέπεις το κατεβασμένο ρολό και να φεύγεις αμέσως... :hehe:

 

Έ ρε μαύρο που θέλουν... 🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

18 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Για την ασφάλειά σου είναι. Tα βράδια είναι που γίνονται οι μεγαλύτερες ανοησίες, δε ξέρεις που λένε της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά; Ασε που μπορεί να σε κλέψουν.

Σωστό, όλα για καλό μας γίνονται!

 

18 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Παίρνεις ότι έχεις και τα μεταφέρεις σε άλλη ""ανταγωνιστική"" τράπεζα. Δεν αφήνεις ούτε δεκάρα.  

Το έχω κάνει ήδη με eurobank, αλλά με βλέπω σύντομα να ξεμένω από τράπεζες. Η Παγκρήτια ανεβαίνει σιγά σιγά βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2023 at 12:01 ΜΜ, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Να τρέχω στο κέντρο; Πολύ καλή ιδέα. Πάντως το θέμα με τα ψιλά είναι απλώς ένα ενδεικτικό παράδειγμα ηθελημένα κάκιστης τραπεζικής εξυπηρέτησης από τα πολλά που θα μπορούσα να γράψω αλλά είπα να αφήσω να γράψει και κανένας άλλος... :hehe:

 

Το παράδειγμα με το ωράριο ήταν ξεχωριστό πάντως από τα ψιλά. Π.χ. σε ληστεύει επενδυτής στο κέντρο καθώς πηγαίνεις στην Τράπεζα της Ελλάδος για να κάνεις ψιλά και παίρνει μαζί και την κάρτα σου που ήταν στο πορτοφόλι και η ώρα είναι 10 το πρωί. Για καλή σου τύχη η ταυτότητά σου τη γλύτωσε γιατί ήταν στην τσέπη και όχι στο πορτοφόλι. Πρέπει να περιμένεις όμως να πάει 13:00 για να βγάλεις κανά φράγκο να κινηθείς γιατί 10:00-13:00 το ταμείο είναι κλειστό. Ά, και το καλό που σου θέλω να έχεις πάνω από 400 ευρώ μέσα, γιατί λιγότερα ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σου δώσουν.... 👍

 

Αν δεν σας αρέσει κύριε, να πάτε αλλού.

Κι εδώ ξεκινάει το ανέκδοτο με την καλά ελεγχόμενη ιδιωτική πρωτοβουλία.

 

ΣΟΒΙΕΤ ΜΠΑΝΚ να τελειώνουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.