Jump to content



Εφορευτικη επιτροπη 2023


9000+rpm

Recommended Posts

8 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Να βάλουν τους δημόσιους υπάλληλους να κάνουν την δουλειά και να τους πληρώσουν με ρεπό.

 

Εδώ τους  ΔΥ τους εξαιρούν εντελώς από την επιλογή εφορευτικής  να τους βάλουν λες εσυ!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

-Δεν μας αρέσει που οι εκλογές κοστίζουν χ εκατομμύρια, αλλά δεν θα μας χάλαγε αν κόστιζαν 10χ, αρκεί να πληρωνόμασταν.

-Μας παραξένεψε που στις πρώτες εκλογές όλη η χώρα βάφτηκε μπλε και πολλοί λένε ότι μαγειρεύτηκε το αποτέλεσμα, αλλά δεν θέλουμε να παραστούμε ώστε να εξασφαλιστεί το αδιάβλητο της διαδικασίας.

-Θέλουμε να στείλουμε τους δημοσίους υπαλλήλους να κάνουν τη δουλειά και να πληρωθούν με ρεπό. λες και αυτά τα ρεπό δεν είναι εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες χαμένες.

-Παλιά πήγαιναν οι φαντάροι αλλά ούτε αυτό μας άρεσε, τώρα πάνε οι αστυνομικοί και πληρώνονται έξτρα (εκατομμύρια επιπλέον)

-Αν κανονίσει το κράτος με κάποια εταιρία και σας φέρνει κρουασάν, κάποια μίζα θα παίζει από πίσω.

 

 Άλλες προτάσεις;

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

-Δεν μας αρέσει που οι εκλογές κοστίζουν χ εκατομμύρια, αλλά δεν θα μας χάλαγε αν κόστιζαν 10χ, αρκεί να πληρωνόμασταν.

-Μας παραξένεψε που στις πρώτες εκλογές όλη η χώρα βάφτηκε μπλε και πολλοί λένε ότι μαγειρεύτηκε το αποτέλεσμα, αλλά δεν θέλουμε να παραστούμε ώστε να εξασφαλιστεί το αδιάβλητο της διαδικασίας.

-Θέλουμε να στείλουμε τους δημοσίους υπαλλήλους να κάνουν τη δουλειά και να πληρωθούν με ρεπό. λες και αυτά τα ρεπό δεν είναι εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες χαμένες.

-Παλιά πήγαιναν οι φαντάροι αλλά ούτε αυτό μας άρεσε, τώρα πάνε οι αστυνομικοί και πληρώνονται έξτρα (εκατομμύρια επιπλέον)

-Αν κανονίσει το κράτος με κάποια εταιρία και σας φέρνει κρουασάν, κάποια μίζα θα παίζει από πίσω.

 

 Άλλες προτάσεις;


Σε λίγο θα μας πεις οτι στο Ελλαδιστάν ο κόσμος βάζει τον πισινό του και την βόλεψη του πάνω από όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

-Δεν μας αρέσει που οι εκλογές κοστίζουν χ εκατομμύρια, αλλά δεν θα μας χάλαγε αν κόστιζαν 10χ, αρκεί να πληρωνόμασταν.

-Μας παραξένεψε που στις πρώτες εκλογές όλη η χώρα βάφτηκε μπλε και πολλοί λένε ότι μαγειρεύτηκε το αποτέλεσμα, αλλά δεν θέλουμε να παραστούμε ώστε να εξασφαλιστεί το αδιάβλητο της διαδικασίας.

-Θέλουμε να στείλουμε τους δημοσίους υπαλλήλους να κάνουν τη δουλειά και να πληρωθούν με ρεπό. λες και αυτά τα ρεπό δεν είναι εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες χαμένες.

-Παλιά πήγαιναν οι φαντάροι αλλά ούτε αυτό μας άρεσε, τώρα πάνε οι αστυνομικοί και πληρώνονται έξτρα (εκατομμύρια επιπλέον)

-Αν κανονίσει το κράτος με κάποια εταιρία και σας φέρνει κρουασάν, κάποια μίζα θα παίζει από πίσω.

 

 Άλλες προτάσεις;

Εγώ θα έλεγα να μην πληρώνεται κανείς που συμμετέχει στην εκλογική διαδικασία, δίκαια πράγματα όχι επιλεκτικές αμοιβές.

Το ότι οι εκλογές θα κόστιζαν χ10 αν θα  δίνανε  απο ενα 20αρικο στην εφορευτικη είναι τουλάχιστον υπερβολικό.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Πάντως, από τη στιγμή που πληρώνονται ακόμη και οι αναπληρωματικοί δικαστικοί αντιπρόσωποι, που δε συμμετέχουν στη διαδικασία, προφανώς και θα μπορούσαν και θα έπρεπε να πληρώνονται και τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής.

Ξερεις τι μου ειπε γνωστός μου δικηγορος?

Πληρωνεται γιατι εχει ευθυνη, λες και οι υπολοιποι ειναι ανευθυνοι

 

Και εμενα με καλεσαν μια φορα 15χλμ μακρια, δεν πηγα

2 ώρες πριν, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Δυστυχώς είμαι τόσο γκαντέμης που  την ώρα που ήρθε ο αστυνομικός μλνα φέρει το χαρτί ήμουν έξω στην αυλή, όποτε μου το έδωσε στο χέρι και έβαλα και υπογραφή.

Ειχε και τη φωτο σου?

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

 

Ειχε και τη φωτο σου?

Η ειρωνία εκτός του ότι δεν χρειαζεται  δεν βοηθάει και κάπου. Με πέτυχε έξω  στην αυλή, σταματάει  και με ρωτάει  ο κύριος τάδε μένει εδώ ;  Λέω ο ίδιος είμαι  και μου απαντά έχετε οριστεί μελος  εφορευτικής επιτροπής για τις ερχόμενες εκλογές, ελάτε να σας δώσω το χαρτί. Τι έπρεπε να απαντήσω, τελικά λαθος έκανα  δεν είμαι  εγώ αυτός; Ούτε που μου πήγε στο μυαλό ότι είχε να κάνει με εφορευτικη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

...εμενα μ'εχουν μονιμο στη λιστα της εφορευτικης επιτροπης.

Πηγα δυο φορες. Δε πηγα τη τριτη γιατι δουλευα 800χλμ μακρια.

Δε πηγα ολες τις επομενες φορες ενω ειχα ηδη δηλωσει κατοικος εξωτερικου....

 

Στανταρ ακομα θα πηγαινει χαρτι στη μανα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

...εμενα μ'εχουν μονιμο στη λιστα της εφορευτικης επιτροπης.

Πηγα δυο φορες. Δε πηγα τη τριτη γιατι δουλευα 800χλμ μακρια.

Δε πηγα ολες τις επομενες φορες ενω ειχα ηδη δηλωσει κατοικος εξωτερικου....

 

Στανταρ ακομα θα πηγαινει χαρτι στη μανα μου.

Επειδη και αλλος πιο πισω ανεφερε οτι  πηγε 4 φορες πως ειναι δυνατο κατι τετοιο? Στατιστικα να το δεις ειναι αδυνατο να κληρωθει καποιος τοσες φορες.

Μπας και η κληρωση μονο κληρωση δεν ειναι και πρωτη επιλογη ειναι ατομα των προηγουμενω εκλογων που ηταν τυπικοι στα καθηκοντα  τους?

Πχ κληρωθηκε καποιος στις τωρινες εκλογες της 25ης Ιουνιου, αν του ξαναερθει χαρτι παλι το φθινοπωρο που θα εχουμε τις δημοτικες δεν εχει δικαιωμα να  διαμαρτυρηθει και να ζητησει απαλλαγη λογο οτι ηταν πριν λιγους μηνες ξανα εφορευτικη ?Αστεια πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:


Σε λίγο θα μας πεις οτι στο Ελλαδιστάν ο κόσμος βάζει τον πισινό του και την βόλεψη του πάνω από όλα τα υπόλοιπα.

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

 

Τι έγινε ρε επαναστάτη; Που χάθηκες εσυ;

Σε ξέθαψε το κόμμα; Άρχισε να στέλνει πάλι τα τσικό του;

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Snips said:

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

 

Τι έγινε ρε επαναστάτη; Που χάθηκες εσυ;

Σε ξέθαψε το κόμμα; Άρχισε να στέλνει πάλι τα τσικό του;

 

Said the ass the cock big-headed, που θα έλεγε κάποιος σε άλλο θέμα (έχω κουλουράκια με γάλα για όποιον το θυμάται).

 

Δεν είχαμε δουλειά και είπες να μας βρεις, ε; Τα προσωπικά παρακαλώ στο θέμα-χαβούζα.

  • Like 3
  • meow 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι και "Η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική" (άρθρο 51, παρ. 5 του Συντάγματος).  Και "Ο εκλογέας που αδικαιολόγητα δεν ασκεί το δικαίωμα του εκλέγειν τιμωρείται με φυλάκιση από ένα (1) μήνα έως ένα (1) χρόνο" (άρθρο 117 παρ. 1 του π.δ. 26/2012).

 

 

Η "απειλή" στην κλήση των μελών της εφορευτικής επιτροπής έχει περίπου την ίδια βαρύτητα που έχει και η διάχυτη απειλή για τα εκατομμύρια των πολιτών που δεν ψηφίζουν. Προφανώς, αν χρειάζεται να τρομοκρατείς κάποιον με φυλακή για να ασκήσει ένα συνταγματικό δικαίωμα, κάτι δεν έχει πάει καλά στην εμπέδωση της Δημοκρατίας.

 

Όμως, η υποχρεωτικότητα από μόνη της δεν είναι αντίθετη με τη Δημοκρατία. Η ανισονομία και η επιλεκτική εφαρμογή των νόμων είναι. 🤷‍♂️

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Την εχω γλιτωσει με χαρτι απο την εταιρεια μου οτι θα εργαζομαι εκεινη την ημερα. Φυσικα το χαρτι ηταν σε επιστολοχαρτο με σφραγιδα/υπογραφη.

Πηραν τηλ σπιτι και η συζυγος τους ειπε τι λεει το χαρτι και ολα καλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Η ανισονομία και η επιλεκτική εφαρμογή των νόμων είναι. 🤷‍♂️

Οποτε αν γινόταν αυτό που που έγραψα και ποιο πάνω, δηλαδή είτε να μην πληρωνόταν κανείς που συμμετέχει με τον ένα η τον άλλο τρόπο στην εκλογική διαδικασία, η να προέβλεπε ο νομοθέτης και μια πληρωμή -έστω συμβολική- για τα μέλη της εφορευτικής εφόσον για όλους του υπόλοιπους συμμετέχοντες  προβλέπει κάτι αντίστοιχο , τότε δεν θα γκρίνιαζε- η δεν θα είχε λογο   να γκρινιάζει κανείς- γιατί  σε αυτή  την περίπτωση  το κράτος θα αντιμετώπιζε με ισονομία όλους τους πολίτες  και όχι επιλεκτικά.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

να βγαλεις δουλεια στο εκλογικο με το ζορι χωρις να δικαιουσαι οχι απλα ενα μεροκαματο αλλα ουτε ενα μπουκαλι νερο

Τα άλλα έχουν λίγο/πολύ συζητηθεί.

Για το παραπάνω, συνήθως υπάρχει μέριμνα από το Δήμο για στοιχειώδη κάλυψη σε νερό/αναψυκτικό/κολατσιό, και δεν είναιασυνήθιστο ο δικαστικός αντιπρόσωπος να κερνάει επιπλέον κάτι ή να κάνει διευκολύνσσεις με το ωράριο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Τα άλλα έχουν λίγο/πολύ συζητηθεί.

Για το παραπάνω, συνήθως υπάρχει μέριμνα από το Δήμο για στοιχειώδη κάλυψη σε νερό/αναψυκτικό/κολατσιό, και δεν είναιασυνήθιστο ο δικαστικός αντιπρόσωπος να κερνάει επιπλέον κάτι ή να κάνει διευκολύνσσεις με το ωράριο...

Δεν αναφερόμουν  στο τι μπορεί να σου προσφέρει ο οποιοσδηποτε εκείνη την ημέρα επειδη το θέλει. Εγω σχολίασα  το επισημα του πραγματος, τι ισχύει με βάση του  τι προβλεπει ο νομοθέτης για τα μελη της εφορευτικης.  

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Ιδεαρα , παιρνεις ενα καθαρτικο πριν πατησεις το ποδι σου μεσα . 

Περιμενεις λιγακι , και αφηνεσαι στα χερια του μεγαλοδυναμου .

 

Αυτο θα πει "θα τους χεσ@ πατοκορφα"😜

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.