Jump to content



Την πατήσαμε με τις τιμές των DC ή μου φαίνεται?


Seeker

Recommended Posts

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:06]

Ωραία....θα κλοκάρεις εναν Ιντελ...και θα περάσει τον AMD μετά θα κλοκάρεις τον AMD και θα περάσει πάλι μπροστά....

Είδες θεωριτικά πώς βγαίνουν όλα?

Κάτσε να δούμε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνεται....

οταν πηρα τον Ιντελ που εχω τωρα νομιζα οτι θα εχω ενα μηχανημα χειροτερο απο ΑΜΔ.Εκανα λαθος..τον υποτιμησα τον Ιντελ.Νομιζα οτι ηταν νορμαλ οι θερμοκρασιες του..αντε λιγο πιο θερμος ξερω γω.Παλι λαθος εκανα..σουβλακι ειναι..Η πρωτη μου επαφη με πρεσκοτ ηταν σε 478..ετσι δεν ηταν..δεν ξερω γιατι αυτος ειναι ετσι.Ωστοσο την διαφορα στην θερμοκρασια την νιωθεις.

Θεωριτικα βγαινουν πρακτικα δεν νομιζω να βγουν αν κρινω απο τα τωρινα συστηματα.

Για παραδειγμα βλεπω Venice AMD με 300 ΗΤΤ/2-2-2-5 μνημες στα 2600 με την στοκ ψυχτρα του και εχει 31σεκ πι...καθαρα ΑΜΔ bench.Υστερα βλεπω τον Ιντελ μου στα 4 γιγα με στοκ ψυχτρα και 1.35 ρευμα(ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ 1.4 ΜΑΧ το οποιο μεταφραζεται σε 4100-4200 οποτε εχει και αλλο) στα 32 σεκ Πι.ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ δυνατες μνημες...με καλυτερα timings ΔΔΡ2@αντιστοιχα ΔΔΡ που ανεφερα θα ειχα 31 σεκ...

Απλα ο Ιντελ εχει καλυτερη overclockability απο τον ΑΜΔ και σου συγκρινω και VENICE AMD γιατι WINNIE στα 2600 με στοκ μαλλον ειναι σπανιο.

Αν τα DC της ΙΝτελ ανεβαινουν οπως αυτα τωρα και τα Χ2 οπως οι VEnice θα παιχτει μαχη απλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:06]

Πλάκα κάνεις έτσι?

καθολου...

ισα ισα...

και εγω ειμαι της λογικης του NosDio...

με εναν ταλαιπωρο 2.8c@3.5 εδω και δυο χρονια ειμαι

και με την προσθηκη της 6800 περυσι

το συστημα ειναι μια χαρα...

και για παιχνιδια

και για τα Photoshopια μου

και τα CAD/3D μου...

ειδα και 64μπιτα 939 & 775 απο κοντα

αλλα συγγνωμη

η διαφορα του κοστους σε σχεση με τη διαφορα επιδοσεων που διαπιστωσα

δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση...

(εαν εξαιρεσεις τα fps του 3500+ @nf4 τα οποια ομως δεν με πολυενδιαφερουν ουτως η αλλως)

γενικα πιστευω οτι αξιζει να πληρωσεις για Επιδοσεις real life

και οχι βαση αποτελεσματων benchmarkIng

για να δεις βρε αδερφε τι κανει εκει που σε ενδιαφερει

με τον τροπο που το χρησιμοποιεις εσυ...

και οχι ο Tom ή το Anantech

κατα την γνωμη μου το μεγαλο αλμα σε επιδοσεις που θα αξιζει την επενδυση

θα γινει τωρα. με τους Dual cores

και οχι οπως αποδειχτηκε με τα 64Bit και dothans και 754 και 6χχ της intel

και φυσικα μεν η AMD να εχει το σαφεστατο προβαδισμα απο πλευρας επιδοσεων...

αλλα εχεις την Intel απτην αλλη να σου χτυπαει την τιμη και να κανει το multitasking προσιτο

στο ευρυ κοινο...

συγκρινουμε ανομοια πραγματα δλδ

απλα κουβεντα να γινεται

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια δλδ (και σορρυ για το doublepost)

θα παρουμε ολοι ενα διπλο κουτι σαν του Spartiati

και απτη μια θα βαλουμε ενα φτηνο 830 για τα multitasking μας

και απτην αλλη κανεναν καλοκλοκαρισμενο venice για ολα τα αλλα

και τελειωσε η υποθεση..

(αν υπηρχε ενας τροπος να μοιραζαμε σκληρους και περιφερειακα...θα ηταν ακομα καλυτερα)

:tomato:

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 17:49]

Τώρα το είδα. Ποιος θα δώσει σήμερα για μεταχειρισμένη μητρική 478 εκτός εγγύησης και μεταχειρισμένο 32bit Prescott 230? Βάλε το αγγελία να δούμε αν θα πουληθεί. Αν και έχω την εντύπωση ότι το είχες βάλει αγγελία, αλλά μάλλον κανένας δεν το πρόσεξε....

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 18:03]

ειπαμε οχι κιετσι...

μια χαρα τα πιανει τα λεφτα του...

επειδη βγηκαν δυο τρια καινουρια μοντελακια και ειναι κι αλλα πεντε στα σκαρια...

μην τρελαινομαστε και βγαλουμε και εναν 3.2@3.5 prescot αχρηστο ετσι..???

μια χαρα την κανει την δουλεια του

και λογω ht σε καποιους τομεις ειναι καλυτερος και απο τωρινα συστηματα

και για του λογου το αληθες

δες ποσο κινειται ενα ακομα παλιοτερο συστηματακι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τι καταλαβες και σου φανηκε αστειο?

Αρχική απάντηση από ea6gka

με αυτγο το σκεφτηκο πηρα και εγω 530 , απο τον 630 που κανει 50 ευρω παραπανω και δεν κανει απολυτως τιποτα περισσοτερο.

Α ναι ξεχασα ο 630 ειναι 64bit :hehe:

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οταν πηρα τον Ιντελ που εχω τωρα νομιζα οτι θα εχω ενα μηχανημα χειροτερο απο ΑΜΔ.Εκανα λαθος..τον υποτιμησα τον Ιντελ.Νομιζα οτι ηταν νορμαλ οι θερμοκρασιες του..αντε λιγο πιο θερμος ξερω γω.Παλι λαθος εκανα..σουβλακι ειναι..Η πρωτη μου επαφη με πρεσκοτ ηταν σε 478..ετσι δεν ηταν..δεν ξερω γιατι αυτος ειναι ετσι.Ωστοσο την διαφορα στην θερμοκρασια την νιωθεις.

Θεωριτικα βγαινουν πρακτικα δεν νομιζω να βγουν αν κρινω απο τα τωρινα συστηματα.

Για παραδειγμα βλεπω Venice AMD με 300 ΗΤΤ/2-2-2-5 μνημες στα 2600 με την στοκ ψυχτρα του και εχει 31σεκ πι...καθαρα ΑΜΔ bench.Υστερα βλεπω τον Ιντελ μου στα 4 γιγα με στοκ ψυχτρα και 1.35 ρευμα(ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ 1.4 ΜΑΧ το οποιο μεταφραζεται σε 4100-4200 οποτε εχει και αλλο) στα 32 σεκ Πι.ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ δυνατες μνημες...με καλυτερα timings ΔΔΡ2@αντιστοιχα ΔΔΡ που ανεφερα θα ειχα 31 σεκ...

Απλα ο Ιντελ εχει καλυτερη overclockability απο τον ΑΜΔ και σου συγκρινω και VENICE AMD γιατι WINNIE στα 2600 με στοκ μαλλον ειναι σπανιο.

Αν τα DC της ΙΝτελ ανεβαινουν οπως αυτα τωρα και τα Χ2 οπως οι VEnice θα παιχτει μαχη απλα.

Κοιτα...αλλιώς ανεβάζει mhz ο ένας και αλλιώς ο άλλος...μην ξεχνάμε το p-rating...όπου τα 400μηζ σε αμδ είναι περίπου 600- 700mhz σε ιντελ...

Οκ εσύ έχεις εναν 640(3,2 αν δεν κανω λάθος) στα 4γίγα...άρα 800mhz ο/c....so?Όλοι οι 3200+ κ 3000+ εκτός από μερικές εξεραίσεις πήγαιναν 2500++++ οπότε μιλάμε για 500 + 700(780 k 1093 mhz intelika) αντίστοιχα σε o/c με πολύ λιγότερα λεφτά από τον 640 σου που ;έκανε περίπου 300e ενώ ο 3000+ κάνει 145 και ο 3200 170..

Σημασία δεν έχει που θα φτάσει με στοκ ρεύμα...ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ

Οκ...για δωσε εσύ 1,63 ρεύμα στον prescott και αν πέσει η ασφαλια δεν φταίω εγώ...α...αν προλάβει να βοοταρει και δεν σβησει λογο θερμοκρασιών...

Εγώ δεν ξέρω από πότε το ΡΙ ειναι καθαρά AMD bench....

Link to comment
Share on other sites

230€ για μεταχειρισμένα 478? Δεν είπα περί επιδώσεων. Ποιο πάνω το ξεκαθάρησα ότι είναι μια χαρά σύστημα.

Αλλά 230€ για μεταχειρσιμένη mobo και cpu 478?

Υ.Γ. Ο 630 νομίζω έχει και άλλα πέρα από τα 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 19:13]

230 για μεταχειρισμένα 478? Δεν είπα περί επιδώσεων. Ποιο πάνω το ξεκαθάρησα ότι είναι μια χαρά σύστημα.

Αλλά 230 για μεταχειρσιμένη mobo και cpu 478?

Υ.Γ. Ο 630 νομίζω έχει και άλλα πέρα από τα 64bit.

γιατι ρε Γιαννη?

τι θα παρεις?

939 α64 3000+@ 1.8ghz σε φτηνη μητρικη nf4 παιρνεις...

με 250 ευρω

και θες και vga pci-e μετα...

εισαι τοσο πεπεισμενος οτι θα εχεις καλυτερες επιδοσεις μαυτο το συστημα

σε σχεση με το χρηματικο αντιτιμο που σου ζηταται?

και οσο για την σειρα 6 των Pentium

δεν ειπα οτι εχουν μονο το emt64...

απλα οτι το κοστος αναβαθμισης σε 775, ddr2, pci-e VGA

ΔΕΝ ειναι σε καμια περιπτωση αναλογο με το οφελος σε επιδοσεις σε σχεση με την προηγουμενη κραταια Intel πλατφορμα...

ασε που οπως βλεπεις και εσυ

δινεις προχθες 200+ευρω για 925x μητρικη και σημερα τσουπ

να σου το 955 και αντε παλι στο τριπακι της αναβαθμισης...

δε λεω καλο ειναι να βγαινουν καινουρια hardware

αλλα δεν ειναι αναγκαιο οτι αξιζουν και τα λεφτα που ζητιουνται για αυτα...

το τιμημα της αιχμης της τεχνολογιας οσο παει και γινεται αντιστροφως αναλογο της αυξησης των επιδοσεων

η διαφορα δλδ για καποιον που απο athlon xp2400+ μεταπηδησε σε εναν τριαρη nortwοod

και απο μια 9700 σε μια 6800

δεν εχει σχεση με καποιον που σημερα απο εναν prescot 3.0 θα παει σε εναν 640

και απο μια 6800 σε 7800

ασε που παλαιοτερα τα κραταγες χαλαρα και ενα χρονο μενωντας κοντα στην κορυφη...

τωρα πλεον φοβασαι να διαβασεις τα νεα καθε εβδομαδα

γιατι το ακριβοπληρωμενο σου hardware χανει την αξια του με τους ρυθμους ντοπαρισμενου speedy gonzales

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να δω τις τιμές των "φτηνών" Ρ4. Τελικά 230 δεν είναι και τόσο πολλά για Ρ4 αλλά πλέον υπάρχουν πολλές λύσεις που μπορεί να μην σου δίνουν κάτι περισσότερο από επιδώσεις αλλά

1) Μιλάμε για καινούρια και άρα full εγγύηση

2) Έχουν μέλλον στον τομέα της αναβάθμισεις και δεν "τερματίζουν" στα 3.4GHz

3) Δέχονται 64bit και dual core cpus

4) Είναι up to date όσον αφορά τον εξοπλισμό ( SATA2, περισσότερα usbs, καλύτερο onboard sound, raid κ.τ.λ )

Τώρα το τι από τα παραπάνω κάποιος θεωρεί σημαντικό και τι ανούσιο είναι προσωπική και σεβαστή άποψη του καθενός.

Υ.Γ. Μάλλον ξέρει να μας γκαζώνει ο Χρήστος και καμιά φορά βιαζόμαστε.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ πάνω κάτω. Δεν πέρασα και από κόσκινο το post σου εδώ που τα λέμε :)

Υ.Γ.2 Αν πας σε 754 θα έχεις ένα ισοδύναμο καινούριο σύστημα με ένα αντίστοιχο 478.

Η Α8V για 939 δέχεται AGP και κανονικά Χ2.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν σου ειπα οτι ειναι αργα , σιγουρα ειναι γρηγοροτερα , αλλα υποστηριξη μαν δεν υπαρχει απο τις εταιρειες , οι drivers μονο απο τους κολοσους. Μεχρι και πριν απο λιγο καιρο drivers @ TV CARDS δεν υπηρχαν και ισως ακομα να μην εχουνε. Γενικως δε θα κατσω να ασχοληθω με ημιτελη προιοντα. Οταν ΘΑ τοτε ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Είχα καιρό να δω τις τιμές των "φτηνών" Ρ4. Τελικά 230 δεν είναι και τόσο πολλά για Ρ4 αλλά πλέον υπάρχουν πολλές λύσεις που μπορεί να μην σου δίνουν κάτι περισσότερο από επιδώσεις αλλά

1) Μιλάμε για καινούρια και άρα full εγγύηση

2) Έχουν μέλλον στον τομέα της αναβάθμισεις και δεν "τερματίζουν" στα 3.4GHz

3) Δέχονται 64bit και dual core cpus

4) Είναι up to date όσον αφορά τον εξοπλισμό ( SATA2, περισσότερα usbs, καλύτερο onboard sound, raid κ.τ.λ )

Τώρα το τι από τα παραπάνω κάποιος θεωρεί σημαντικό και τι ανούσιο είναι προσωπική και σεβαστή άποψη του καθενός.

Υ.Γ. Μάλλον ξέρει να μας γκαζώνει ο Χρήστος και καμιά φορά βιαζόμαστε.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ πάνω κάτω. Δεν πέρασα και από κόσκινο το post σου εδώ που τα λέμε :)

Υ.Γ.2 Αν πας σε 754 θα έχεις ένα ισοδύναμο καινούριο σύστημα με ένα αντίστοιχο 478.

Η Α8V για 939 δέχεται AGP και κανονικά Χ2.

Η Max3 έχει 4 Sata στο Silicon Chip όπου μπορείς να κάνεις 4απλό Raid, και 2 Sata στο Southbridge όπου μπορείς να κάνεις κιάλλο Raid....κοίτα την υπογραφή του κοπρίτη να δείς τί έχει φορτώσει πάνω το άτομο. 8 Θύρες USB, 2 Firewire....πές μου ποιά NF4 έχει όλα αυτά

@AN7 μάλλον είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ απο overclocking σε Intel....πήγαινε λίγο να δείς πόσο ρεύμα δίνουν στους Prescott σε σχετικά Threads να δείς πόσο αντέχει......

Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει να τον κάψω....έπιασε 100βαθμούς και δε κατάλαβε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Η Max3 έχει 4 Sata στο Silicon Chip όπου μπορείς να κάνεις 4απλό Raid, και 2 Sata στο Southbridge όπου μπορείς να κάνεις κιάλλο Raid. 8 Θύρες USB, 2 Firewire....πές μου ποιά NF4 έχει όλα αυτά

Λοιπόν τον NF4 έχει 4 SATAII υποδοχές LAN 2firewire αν δεν κανω λάθος 10usb και firewal8 κάναλο ήχο όλα αυτά μόνο το chipset !!!! και

Τώρα πάμε στην DFI nf4 SLi-DR

’λλες 4 υποδοχές SataII(αν δεν κάνω λάθος) ’λλο ένα Lan και 2 RCA εξόδους...το ένα για το Soundstorm του NF4 και το άλλο για το realtek codec

Αρχική απάντηση από Chris2004

@AN7 μάλλον είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ απο overclocking σε Intel....πήγαινε λίγο να δείς πόσο ρεύμα δίνουν στους Prescott σε σχετικά Threads να δείς πόσο αντέχει......

Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει να τον κάψω....έπιασε 100βαθμούς και δε κατάλαβε τίποτα.

’στο φίλε είμαι πολύ σχετικός σε 478 με έναν prescott 3,0 στα 4,2...

Αλλά πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να χαιρεται που ο επεξεργαστής του έπιασε 100 βαθμούς....

ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,65 ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?

ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ Extrme Cooling....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.