Jump to content



Την πατήσαμε με τις τιμές των DC ή μου φαίνεται?


Seeker

Recommended Posts

Για αλλη μια φορα ενα thread εγινε κουρουμπελο. Ο ενας λεει για τις τιμες, ο αλλος λεει για το HT, και παει λεγοντας.

Δυστυχως, αποψη μου παντα, η τιμολογιακη πολιτικη της AMD για μενα ειναι κατακριτεα. Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι :they are not "running" the market, οποτε με τετοιες τιμες ΔΕΝ προκειται να το καταφερεις ποτε. Δεν αντιλεγω οτι οι Χ2 εχουν να δωσουν, αλλα οταν προκειται να σκασω μια 800αρα για επεξεργαστη (λεγε με X2 4600) το σκεφτομαι απειρες φορες. Εννοειτε οτι μου χρειαζεται και ειναι κατι που λειπει απο τους AMD. Ο Intel τουλαχιστον ειχε ενα HT, που αν μη τι αλλο εσωζε την κατασταση. Μπορει να μην ηταν 2 πυρηνες αλλα δεν επρεπε να πληρωσεις και Χ2 την τιμη του. Στον ΑΜΔ αυτο λειπει και λειπει ΠΑΡΑ πολυ τουλαχιστον για μενα. Μην πει κανεις οτι εγω δουλευω και χωρις HT γιατι πιθανοτατα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ στην ζωη του με αυτο, για να δει και να συγκρινει.

Τεσπα, πολλα λογια για το τιποτα. Οπως ανεφερα και παραπανω κατακρινω την πολιτικη της AMD με τις ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ, αλλα και παλι Χ2 θα παρω γιατι στην παρουσα φαση μου θα κανω καλυτερα την δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:53]

Εγώ ήμουν ιντελάκιας πολλά χρόνια. Όταν όμως ήθελα να αναβαθμίσω από 478 σε 775, τα πήρα στο κρανίο, γύρισα σε AMD και το καταχάρηκα.

Για να έπαιρνα το μηχάνημα που ήθελα, χρειαζόμουν:

Μητρική 180ε

Επεξεργαστή 350ε

Κάρτα γραφικών 500ε (PCIe)

Τροφοδοτικό 200ε (24pin)

Μνήμες 300ε (DDR2)

Εχμμμμ.....υπήρχαν και μητρικές όπως η ABIT AS8 με 775 και το 865 chipset, με AGP και DDR1. Εναλλακτικά υπήρχε και η LANPARTY 875-T πάλι 775 AGP και DDR1.

Επίσης όλα τα καινούργια επώνυμα τροφοδοτικά υποστηρίζουν 24pins(π.χ το Tagan 480 το οποίο κάνει 80).

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Μητρική - Αbit AS-8 120

Επεξεργαστή P4 3.4 775 300 και όχι 350

Τροφοδοτικό 80

Μνήμες 0

Καρτα γραφικών 0

Ας μήν υπερβάλλουμε λοιπόν....λίγη έρευνα αγοράς δε βλάπτει.

Φυσικά ο μόνος λόγος για να πάς σε 775 ήταν αν ήθελες 3.6-3.8 ή τους ΕΜΤ64(το οποίο προς το παρόν είναι άχρηστο) αλλιώς και το 478 μιά χαρά την έκανε τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Καταρχήν Prescott έχω....3.2

Οι καλές μητρικές για Intel (Abit, Asus, Gigabyte, Lanparty) σήκωναν άνετα τον 3.4 Prescott.

Me 300€ παίρνεις Dual 3.0, Τώρα έχω τον 3.2....δεν θα στενοχωρηθώ και πολύ για 200mhz λιγότερα.

Όσο για τη μητρική θα είναι επένδυση για 3 χρόνια, όπως ήταν άλλωστε και η MAX3 που έχω, και μή μου πείς ότι το συστηματάκι που έχω τώρα δε κοντράρει άνετα τους ολοκάινουργιους A64 939.

Είπα πολλές μητρικές δεν άντεχαν τους Prescott όχι όλες. και πριν την κυκλοφορία του εν λόγο πυρήνα ήταν καθαρά θέμα τύχης να πάρεις την σωστή μητρική.

Με 300€ παίρνεις 3GHz ή 2.8GHz? Τον 3.2 των έχεις default?

Η μητρική δεν θα είναι επένδυση για 3 χρόνια. Μια Α8V στους Α64 θα μπορούσε να θεωρηθεί σήμερα, πολύ μετά την κυκλοφορία της, ως μητρική 3 χρόνων μιας και είναι αρκετά παλιά αλλά δέχεται μια χαρά τους Χ2.

Από Intel πλευράς με κάθε νέα cpu να είναι ασύμβατη με τις παλιότερες πλατφόρμες δεν θα έλεγα ότι υπάρχει μητρική 3 χρόνων.

Όσο για το συστηματάκι σου δεν θα έλεγα ότι είναι και κάτι το τρομερό σε σχέση με το δικό μου καημενούλι 754.

Και τα δύο μια χαρά συστήματα είναι εδώ που τα λέμε.

Θα συμφωνήσω με τον Jax πάντως. Οι τιμές είναι υπερβολικές.

Υπομονή. Κανείς δεν μας αναγκάζει να πάρουμε.

Α!!!!

ξέχασες να μου πεις βρε Χρήστο μητρική για τον Dual που θα βρεις? Δώρο θα στην κάνουνε ή περιλαμβάνεται στην τιμή του Pentium D?

Σίγουρα δεν θα έσκαγες μια 500άρα σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συνγώμη....αλλά μην ξεχνάμε πως λανσάρωνται οι επεξεργαστές της AMD...

Δεν λανσάρωνται αποκλειστηκά σαν X2 αλλα σαν 4200+ 4400+ 4600+ 4800+..

Δείτε πόσο κάνει και έκανε ο 4000+ και πόσο ο 4200+

Ο 4200+ αν δεν κάνω λάθος είναι σαν 2χ3200+ περίπου....

Το θέμα είναι ότι η AMD έχει ανβάσει την τιμή λόγο του P-rating και όχι επειδή είναι Dual Core...χαρακτηριστικό παράδειγμα το πόσο θα κάνει ο Χ2 3800+ και ο απλός 3800+ που αν δεν κάνω λάθος πάνω κάτω την ίδια τιμή θα έχουν για την AMD

Link to comment
Share on other sites

Θα έσκαγα μια 500άρα περίπου - καμια 230άρα τουλάχιστον που θα πουλούσα την MAX3+CPU.

Για την PCIx αναγκαστηκά θα δώσω λεφτά....αλλά όχι και πολλά παραπάνω μιάς και θα πουλήσω την AGP 6600GT

Για τις μνήμες λογικά θα υπάρχει μητρική που θα υποστηρίζει DDR1 (κάτι σαν 915)

Φυσικά και όσοι πήραν 3500+ θα τον πουλήσουν αλλά δεν νομίζω να πιάσει πάνω απο 140

Πέρα απο αυτό όμως το κόστος για τον καθένα είναι σχετικό.

Αν πάρουμε πόσο κοστίζει για να στήσεις ένα Dual μηχάνημα απο την αρχη(όπως κάνει το 80% της αγοράς), το Intel είναι πολύ πιό φθηνό.

Όσο για το θέμα τύχης με τις μητρικές....καθόλου θέμα τύχης δεν ήταν. Όλες οι σοβαρές εταιρίες κάνανε αναβάθμιση το Bios και δέχονταν μια χαρά τον Prescott.

Αν θυμάσαι όλοι οι Inteλάδες η Asus, ή Abit, ή Gigabyte ή DFI είχαν....δε θυμάμαι και πολλούς να είχαν MSI ή ΙΝΤΕL!!! Όλες αυτές οι εταιρίες υποστήριζαν τον Prescott μιά χαρά.

Εγώ την Max3 την πήρα επι εποχής 2.6c ακόμα και ήταν μια χαρούλα. Έβγαλα και το ανεμηστίρι απο το OTES και το Northbridge γιατί μου έσπαγε τα νεύρα και δεν έπαθε και τίποτα.

Με 300 παίρνεις 3.0ghz, τον 3.2 τον έχω 3.5 λόγω αερόψυξης.

Δεν είπα ότι το συστημά μου είναι κάτι το τρομερό σε σχέση με τον 754, μόνο που το δικό μου είναι 1 χρόνο παλιότερο απο το δικό σου, και 2 απο τους 939 και έχουν ισάξιες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Θα έσκαγα μια 500άρα περίπου - καμια 230άρα τουλάχιστον που θα πουλούσα την MAX3+CPU.

Για την PCIx αναγκαστηκά θα δώσω λεφτά....αλλά όχι και πολλά παραπάνω μιάς και θα πουλήσω την AGP 6600GT

Για τις μνήμες λογικά θα υπάρχει μητρική που θα υποστηρίζει DDR1 (κάτι σαν 915)

Φυσικά και όσοι πήραν 3500+ θα τον πουλήσουν αλλά δεν νομίζω να πιάσει πάνω απο 140

Πέρα απο αυτό όμως το κόστος για τον καθένα είναι σχετικό.

Αν πάρουμε πόσο κοστίζει για να στήσεις ένα Dual μηχάνημα απο την αρχη(όπως κάνει το 80% της αγοράς), το Intel είναι πολύ πιό φθηνό.

Όσο για το θέμα τύχης με τις μητρικές....καθόλου θέμα τύχης δεν ήταν. Όλες οι σοβαρές εταιρίες κάνανε αναβάθμιση το Bios και δέχονταν μια χαρά τον Prescott.

Αν θυμάσαι όλοι οι Inteλάδες η Asus, ή Abit, ή Gigabyte ή DFI είχαν....δε θυμάμαι και πολλούς να είχαν MSI ή ΙΝΤΕL!!! Όλες αυτές οι εταιρίες υποστήριζαν τον Prescott μιά χαρά.

Εγώ την Max3 την πήρα επι εποχής 2.6c ακόμα και ήταν μια χαρούλα. Έβγαλα και το ανεμηστίρι απο το OTES και το Northbridge γιατί μου έσπαγε τα νεύρα και δεν έπαθε και τίποτα.

Με 300 παίρνεις 3.0ghz, τον 3.2 τον έχω 3.5 λόγω αερόψυξης.

Δεν είπα ότι το συστημά μου είναι κάτι το τρομερό σε σχέση με τον 754, μόνο που το δικό μου είναι 1 χρόνο παλιότερο απο το δικό σου, και 2 απο τους 939 και έχουν ισάξιες επιδόσεις.

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πολύ με το θέμα που πάς να θύξεις αλλά..

ο 3500+ πιάνει χαλαρά πάνω από 140ε

αλλά το να συγκρίνεις το 478 με το 939 μόνο κάποιος που πρέπει να πάει κατευθείαν στο δαφνί θα το έκανε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Παιδιά συνγώμη....αλλά μην ξεχνάμε πως λανσάρωνται οι επεξεργαστές της AMD...

Δεν λανσάρωνται αποκλειστηκά σαν X2 αλλα σαν 4200+ 4400+ 4600+ 4800+..

Δείτε πόσο κάνει και έκανε ο 4000+ και πόσο ο 4200+

Ο 4200+ αν δεν κάνω λάθος είναι σαν 2χ3200+ περίπου....

Το θέμα είναι ότι η AMD έχει ανβάσει την τιμή λόγο του P-rating και όχι επειδή είναι Dual Core...χαρακτηριστικό παράδειγμα το πόσο θα κάνει ο Χ2 3800+ και ο απλός 3800+ που αν δεν κάνω λάθος πάνω κάτω την ίδια τιμή θα έχουν για την AMD

Και θα πάς απο τον 3800+ σου σε 2χ2800+ ? γιατί ο 4000+ θα είναι σαν 2χ3000+

Σίγουρα οι επιδόσεις του 939 είναι ελαφρώς καλύτερες στα Benchmarks αλλά σε Real life ουτε καν αισθητές δεν είναι....Βεβαια εγώ δεν μπορώ να βάλω πάνω απο 3.4 αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα τα έδινα αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Σίγουρα οι επιδόσεις του 939 είναι ελαφρώς καλύτερες στα Benchmarks αλλά σε Real life ουτε καν αισθητές δεν είναι....Βεβαια εγώ δεν μπορώ να βάλω πάνω απο 3.4 αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα τα έδινα αυτά τα λεφτά.

’ρα σαν να μου λές ότι στο 775 δεν θα δείς καμία απολύτως διαφορά αφού το 939 είναι καλύτερο από το 775 άρα 478 κ 775 = same think ε?

Από αυτά που λές αυτό καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

........... Μια Α8V στους Α64 θα μπορούσε να θεωρηθεί σήμερα, πολύ μετά την κυκλοφορία της, ως μητρική 3 χρόνων μιας και είναι αρκετά παλιά αλλά δέχεται μια χαρά τους Χ2.......

1 χρονο μολις εχει στην αγορα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο? Είχα την αίσθηση ότι είχε παραπάνω....

2 χρόνων μητρική τότε μιας και του χρόνου δεν ξέρω τι θα ζαχαρώνουμε.

Thanks για την διόρθωση.

Chris πάλι χαζομάρες λέμε. Και εγώ αν πουλήσω το σπίτι μπορώ να πάω να πάρω server με 100 Itaniums και να μου περισσέψουν και κάτι ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Θα έσκαγα μια 500άρα περίπου - καμια 230άρα τουλάχιστον που θα πουλούσα την MAX3+CPU.

Τώρα το είδα. Ποιος θα δώσει σήμερα για μεταχειρισμένη μητρική 478 εκτός εγγύησης και μεταχειρισμένο 32bit Prescott 230€? Βάλε το αγγελία να δούμε αν θα πουληθεί. Αν και έχω την εντύπωση ότι το είχες βάλει αγγελία, αλλά μάλλον κανένας δεν το πρόσεξε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχας κατι που δεν αναφερθηκε ειναι οτι ο p4-PD δεν ειναι για default ετσι..

Και το λεω αυτο γιατι πρεπει να το βαλουμε και αυτο στην οποια συγκριση καθοτι αναφερθηκαν πολλες ταχυτητες.Αρα λοιπον το τι κανει σε default απλα το κραταμε στο νου μας αφου εμεις δεν ειμαστε απο αυτους που θα το αφησουν απειραχτο εκτος και αν υπαρχουν συγκεκριμενες συνθηκες...και μην πει κανεις το αντιθετο.ΠΙΣΟΓΥΡΙΣΜΑ στο οβερκλοκ δεν γινεται,παντα θα τα πουσαρουμε εστω και με την στοκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 17:52]

Παιδια καταρχας κατι που δεν αναφερθηκε ειναι οτι ο p4-PD δεν ειναι για default ετσι..

Aκυρο, γιατι κατι τετοιο ισχυει για ολες τις πλατφορμες... οποτε δεν παιζει σαν επιχειρημα ειτε υπερ της μιας ειτε υπερ της αλλης...

Δηλαδη αν παρει καποιος (απο μας) Α64/Χ2 ειναι για default???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Aκυρο, γιατι κατι τετοιο ισχυει για ολες τις πλατφορμες... οποτε δεν παιζει σαν επιχειρημα ειτε υπερ της μιας ειτε υπερ της αλλης...

Δηλαδη αν παρει καποιος (απο μας) Α64/Χ2 ειναι για default???

οχι φυσικα.

Απλα θελω να πω οτι χανει πολυ σε default εναντι του ΑΜΔ.Αυτο ομως πρακτικα εμας δεν μας ενδιαφερει αφου default δεν νομιζω να το εχει κανενας μας..Ακομα και με στοκ ταση-ψυχτρα οσο παει το πας...

ΚΑΙ ΔΕΝ εβγαλα κανενα συμπερασμα για καποιον απο τους δυο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 17:49]

Τώρα το είδα. Ποιος θα δώσει σήμερα για μεταχειρισμένη μητρική 478 εκτός εγγύησης και μεταχειρισμένο 32bit Prescott 230? Βάλε το αγγελία να δούμε αν θα πουληθεί. Αν και έχω την εντύπωση ότι το είχες βάλει αγγελία, αλλά μάλλον κανένας δεν το πρόσεξε....

ειπαμε οχι κιετσι...

μια χαρα τα πιανει τα λεφτα του...

επειδη βγηκαν δυο τρια καινουρια μοντελακια και ειναι κι αλλα πεντε στα σκαρια...

μην τρελαινομαστε και βγαλουμε και εναν 3.2@3.5 prescot αχρηστο ετσι..???

μια χαρα την κανει την δουλεια του

και λογω ht σε καποιους τομεις ειναι καλυτερος και απο τωρινα συστηματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οχι φυσικα.

Απλα θελω να πω οτι χανει πολυ σε default εναντι του ΑΜΔ.Αυτο ομως πρακτικα εμας δεν μας ενδιαφερει αφου default δεν νομιζω να το εχει κανενας μας..Ακομα και με στοκ ταση-ψυχτρα οσο παει το πας...

ΚΑΙ ΔΕΝ εβγαλα κανενα συμπερασμα για καποιον απο τους δυο..

Ωραία....θα κλοκάρεις εναν Ιντελ...και θα περάσει τον AMD μετά θα κλοκάρεις τον AMD και θα περάσει πάλι μπροστά....

Είδες θεωριτικά πώς βγαίνουν όλα?

Κάτσε να δούμε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνεται....

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

ειπαμε οχι κιετσι...

μια χαρα τα πιανει τα λεφτα του...

επειδη βγηκαν δυο τρια καινουρια μοντελακια και ειναι κι αλλα πεντε στα σκαρια...

μην τρελαινομαστε και βγαλουμε και εναν 3.2@3.5 prescot αχρηστο ετσι..???

μια χαρα την κανει την δουλεια του

και λογω ht σε καποιους τομεις ειναι καλυτερος και απο τωρινα συστηματα

Πλάκα κάνεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

ειπαμε οχι κιετσι...

μια χαρα τα πιανει τα λεφτα του...

επειδη βγηκαν δυο τρια καινουρια μοντελακια και ειναι κι αλλα πεντε στα σκαρια...

μην τρελαινομαστε και βγαλουμε και εναν 3.2@3.5 prescot αχρηστο ετσι..???

μια χαρα την κανει την δουλεια του

και λογω ht σε καποιους τομεις ειναι καλυτερος και απο τωρινα συστηματα

Οποιος πηρε πριν δυο χρονια 2.6c-2.8c@3.5 σημερα με μια 6800 GT κανει αψογη δουλεια και εχει ανετα αλλον 1 χρονο!3+ χρονια ζωης για ενα μηχανημα δεν ειναι και λιγο.Απλα ηταν πολυ καλα για την εποχη τους η δεν εχουμε προχωρησει και τοσο οσο νομιζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.