Jump to content



Την πατήσαμε με τις τιμές των DC ή μου φαίνεται?


Seeker

Recommended Posts

@JohnDR να σε ρωτήσω; ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ?

Το ότι έχει 2 SATA λιγότερο ΤΟ ΕΙΠΑ....αλλά μάλλον έχεις στραβομάρα....το ότι έχει άθλιο σχεδιασμό σημαίνει ότι η μητρική δεν ευνοεί τη καλή κυκλοφορία του αέρα....αλλά τί να περιμένω....δε έχεις κάτσει να σκεφτείς ποτέ πρίν γράψεις....

’σε το κύρηγμα για τον ορισμό της συζήτησης....μάθε πρώτα να διαβάζεις ΟΛΗ την απάντηση του συνομιλητή σου και μετά βγές να μιλήσεις....

Σε όσες συζητήσεις έχουμε κάνει πάντα ρίχνεις μιά σύντομη ματιά στις απαντήσεις και απαντάς ότι ναναι.

@Spresv.....πήγαινε να πιείς κανα γαλατάκι και πες στο μπαμπά σου να σου αγοράσει τον X2 για τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Σε μένα δεν είπες τίποτα για τα SATA.

Σε άλλον είπες για τα SATA. Πάντως τα επιχειρήματα σου τι να πω. Με συγκλόνισαν. Σχεδόν έκλαψα. Δεν ήξερα που να κρυφτό. Αν έχεις χρόνο μπορείς να μου περιγράψεις τα 300 bugs? φαντάζομαι το βασικότερο ήταν ότι το socket είχε 754 ποδαράκια και όχι 775. Σωστά? Μάλλον αυτό λαμβάνεται για 21 bugs.

BTW. H ABIT έχει μόνο 1394A σωστά? Και 5.1 μούφα ήχο. Και 6 ή 8 μόνο USBs με σχέση με τις 10 του NForce 4. Και δεν έχει serial και parallel που πολύς κόσμος ακόμα χρειάζεται. Και οι θέσεις για τα επιπλέον usbs/firewire είναι πρόβλημα εκεί που βρίσκονται. Δίκτυο έχει 1Mb, πάλι καλά?

Μπορείς μήπως να μου πεις μκαι σε ποιο σημείο στο site της ABit βρίσκεται το link για την μητρική αυτή? Εδώ πάντως

http://www2.abit.com.tw/page/en/motherboard/motherboard_type.php?fMTYPE=Socket+478

δεν την έχει.

Υ.Γ. Ο spresv στα 15-16 του χρόνια ξέρει όσα θα ήθελες να ήξερες στην ηλικία που βρίσκεσαι.

EDIT Α!!! Οκ την έχει στα archives. Μα γιατί την βάλανε εκεί? Τόσο προχωρημένη μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 05:07]

@Nos-Dio...άσε ο άνθρωπος δεν έχει ασχοληθεί ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ με Intel και απλά βγαίνει και λέει ότι έχει ακούσει....(Όπως και οι περισσότεροι AMDάκηδες δεν έχουν δουλέψει ποτέ με intel αλλά ο AN7 έχει ξεφύγει).

Οπως και ο RootX και διαφοροι αλλοι "σεσημασμενοι" AMDακηδες....

Αλλο ενα συλλεκτικης αξιας ποστ σε περιορισμενη κυκλοφορια....

Ο "δεν ειχα ποτε Ρ4" !!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι ινδιανοι, επιστρεψτε γρηγορα στον πολιτισμο, αλλιως το thread θα βρει τη θεση του στο πανθεον της ακυροτητας, και καποιοι θα πανε για banακι στα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ off topic βγήκαμε. Από τις τιμές των Χ2 φτάσαμε να κοστολογούμε την Abit η οποία μια χαρά μητρική είναι αν αναλογιστούμε και το πότε βγήκε. ’μα όμως αρχίσεις να παίζεις με τις λέξεις τότε και ο Παρθενώνας ένα μάτσο πέτρες είναι.

Οριστική πάυση και από εμένα ότι και αν απαντήσει ο Chris.

ΕDIT Τελικά από την στατιστική καλύτερα να απαντάς στον άλλον...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα ειδα το thread (έλειπα διακοπές) και έχω να πώ τα εξής:

1ον η AMD χάνει σιγά σιγά την φήμη της για φθηνούς επεξεργαστές

2ον η AMD έκανε την μαγκιά και πρόλαβε την intel. Έτσι έχει μονωπώλιο και πουλά όσο θέλει. Αφήστε που δεν θα μπορει να καλύψει την ζ'ητηση αν τους δίνει φθηνά.

3ον όποιος γουστάρει τις επιδόσεις των Χ2 πρέπει να ξέρει να τις πληρώνει κι όλας.

4ον PEACE AND COOL PLEASE. δεν σας έβαλε και κάνας το μαχαίρι στο λαιμό να τους πάρετε. και εγω θα ήθελα έναν FX57 αλλά no money no FX.

ΑΠΛΑ

Link to comment
Share on other sites

@Yanni πράγματι τα πόστ σου μου προκαλούν άφθονο γέλωτα. Συγκρίνεις δυο μητρικές που έχουν 1.5 χρόνο διαφορά κατασκευής...

Τα 2 USB παραπάνω τί θα τα κάνεις; Δε σου φτάνουν 8....τί στο καλό θα βάλεις πάνω;

Ποντίκι-Πληκτρολόγιο=1, εκτυπωτής, κανα Flashaki, καμιά Ψηφιακή φωτογραφική άντε και κανα router(που δεν είναι και η καλύτερη λύση). 5....κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.

το 5.1 είναι μούφα???? Δηλαδή εσύ έχεις βάλει 7.1 ηχεία; Εγώ προσωπικά ακόμα τα 2:1 έχω. Τέλος το δίκτυο είναι 100mbit.

Όσο για τον Spresv ας μάθει πρώτα να εκφράζεται πρώτα χωρίς να χρειάζεται δικηγόρους, ας βγάλει πρώτα λεφτά δικά του για να πληρώνει τους AMD επεξεργαστές που γουστάρει γιατί με τα λεφτά του μπαμπά

(καημένε μπαμπά...450 κάνει ο Χ2 το ξέρεις;;;)

Με τα λεφτά του μπαμπά ξέρω και εγώ μιλάω.

Όταν John τα κάνει όλα μετά βγές εσύ να μου πείς τί θα ήθελα εγώ.

Τέλος NAI έχεις δίκιο....στα 15 δεν ήξερα απο Overclocking....ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ 286 και 386 με Μονόχρωμη Οθόνη και onboard κάρτα γραφηκών Hercules!!!!

Δεν είχαμε την 6800GT και ηχεία 7.1 με τα λεφτά του μπαμπά να παίζουμε Doom3 σε Plasma οθόνη όλη μέρα..

Θα θελα να ξέρω όμως...Έκανε Overclocking στους πρώτους 486 με τα 3000 Jumperakia? Γιατί απο το Bios Overclocking με Reset με το Insert και Flash Βios το κάνει και η Γιαγιά μου.

Αλλά βλέπεις γράφουμε ότι νάναι χωρίς να σκεφτόμαστε.

Και ένα Ontopic.....Μονοπώλιο η AMD??? What is this....?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

........

Τέλος NAI έχεις δίκιο....στα 15 δεν ήξερα απο Overclocking....ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ 286 και 386 με Μονόχρωμη Οθόνη και onboard κάρτα γραφηκών Hercules!!!!

Δεν είχαμε την 6800GT και ηχεία 7.1 με τα λεφτά του μπαμπά να παίζουμε Doom3 σε Plasma οθόνη όλη μέρα..

Θα θελα να ξέρω όμως...Έκανε Overclocking στους πρώτους 486 με τα 3000 Jumperakia? Γιατί απο το Bios Overclocking με Reset με το Insert και Flash Βios το κάνει και η Γιαγιά μου.

Αλλά βλέπεις γράφουμε ότι νάναι χωρίς να σκεφτόμαστε.

συμφωνώ 1000%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 16:09]

Όσο για τον Spresv ας μάθει πρώτα να εκφράζεται πρώτα χωρίς να χρειάζεται δικηγόρους, ας βγάλει πρώτα λεφτά δικά του για να πληρώνει τους AMD επεξεργαστές που γουστάρει γιατί με τα λεφτά του μπαμπά

(καημένε μπαμπά...450 κάνει ο Χ2 το ξέρεις;;;)

Με τα λεφτά του μπαμπά ξέρω και εγώ μιλάω.

Όταν John τα κάνει όλα μετά βγές εσύ να μου πείς τί θα ήθελα εγώ.

Οταν δεν ξερεις τον αλλον προσωπικα καλυτερα να κρατας το βρωμοστομα σου κλειστο, γκεγκε? την ειδαμε ολοι τσαμπουκαληδες και μαγκες εδω μεσα.

Ποτε δεν εχω ζητησει απο κανεναν να μου αγορασει hardware. Παντα ΔΟΥΛΕΥΩ τα καλοκαιρια, ή βγαζω λεφτα φτιαχνοντας τις ΔΙΚΕΣ μου κατασκευες, ωστε να αγοραζω οτι θελω εγω εχοντας καποια αξιοπρεπεια. Οταν και οι 2 γονεις μου δουλευουν και ισα που τα βγαζουμε περα, δεν εχω την πολυτελεια να ζηταω πραγματα. Γι' αυτο μη ξαναπιασεις στο στομα σου εμενα η την οικογενεια μου, καταλαβες παλιοκαραγκιοζη?

Δεν ανεχομαι να μιλαει για μενα το καθε ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ που ουτε καν με εχει γνωρισει ποτε. Τα σχολια σου κρατα τα για τον εαυτο σου, οκ?

Υ.Γ.: Δεν εχω προβλημα αν φαω παρατηρηση απο την διοικηση του site γιατι ξερω οτι εχω παραβιασει τους κανονισμους.

Link to comment
Share on other sites

Βρείτε τα με pm, προσωπικές "υποδείξεις" και "συμβουλές" δε μας ενδιαφέρουν, περιττό να πω πως ο καθένας διαχειρίζεται τη τσέπη του όπως γουστάρει. Όποιος το συνεχίσει θα banιαριστεί χωρίς προειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιο ειναι το συμπερασμα??

Οι Χ2 ειναι φθηνοι η ακριβοι?

Οι DC ειναι ενα αλλο διαφημηστικο κολπο που παροτι εχει καλη τιμη σχετικα,ειναι μερος μιας πλεκτανης που εχει στησει η Ιντελ με την ΔΕΗ??

Τελικα σε αυτο το φορουμ ποιος νιωθει και ποιος οχι??:D

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα. Αυτό που βγαίνει στην παρουσίαση κάθε νέου hardware. Ότι και αν είναι αυτό.

Αν το έχουμε ανάγκη τα 600€ δεν είναι πολλά. Αν νομίζουμε ότι το έχουμε ανάγκη τότε είναι πολλά. Και αν δεν το έχουμε ανάγκη τότε είναι λεφτά για πέταμα.

Chris δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα απόλύτως. Τα γραπτά σου μιλάνε μόνα τους. Και δεν λέω για τα τελευταία που έγραψες αλλά γενικά σε αυτό και σε άλλα threads, σε αυτό και σε άλλα forums. Συνέχισε να διαστρεβλώνεις κάθε συζήτηση και να προσβάλεις κάθε άνθρωπο προκειμένου να μην παραδεχτείς ποτέ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

αυτο το να μην παραδεχτει τιποτα γιαννη, ερχεται μπουμερανγκ μερικες φορες

Όντως. Αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα να πω "Ναι έκανα λάθος" Που όμως. Σε κάποιον με τον οποίον συνομιλώ. Σε κάποιον που θα πιαστεί από μια λέξη του post, θα διαστρεβλώσει όλο το post και θα προσπαθήσει να ανοίξει νέο θέμα από αυτή την μία λέξη προκειμένου να μην απαντήσει στο υπόλοιπο επειδή απλούστατα δεν τον βολεύει, θα του συμπεριφερθώ ανάλογα.

Και ξέρεις όλα τα παραπάνω που γράφτηκαν και από μένα και από τον άλλο στα τελευταία 2-3 posts είναι παπαριές. Οι PCI για αυτό υπάρχουν. Σου λείπουν SATA, παίρνεις έναν controller. USB 2.0? Μία από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

O spresv με προσέβαλλε και παραβίασε αρκετούς κανόνες του Forum....απαιτώ να ληφθούν τα ανάλογα μέτρα...

JohnDR....σε ότι φόρουμ έχεις γράψει πάντα προσπαθείς να κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου, και ποτε δεν έχεις την αξίωση να διαβάσεις ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα πόστ του άλλου.

Τί θέλεις να παραδεχτώ....ότι αυτή η μητρική που μου είπες είναι καλύτερη απο την ΜΑΧ3? Ή ότι η αγορά ενός X2 συμφέρει απο άποψης κόστους απόδοσης....όχι δεν το παραδέχομαι γιατί δεν ισχύει...

Παραδέχτηκα ότι ο 939 είναι καλύτερος του 775-478 κτλ....τί θέλεις παραδεχτώ δηλαδή, δεν καταλαβαίνω.

Μου φαίνεται ότι γράφεις ότι σου κατεβαίνει εκείνη τη στιγμή.

Όσο για το διαστρέβλωμα...αν διαβάσει κανείς προσεκτικά τα πόστς πρώτα προσβλήθηκα εγώ(παραβιάσθηκαν οι κανόνες εις βάρος μου) και απάντησα αναλόγως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

@Υanni....μή μου συγκρίνεις τη πατάτα της MSI με την Max3 ....άθλιος σχεδιασμός, 300 bugs, λίγος εξοπλισμός, άθλιο Bios....την έχω δουλέψει και ξέρω....έλεος πια.

Σύμφωνα με δικά σου μηνύματα προς εμένα πριν 1-2 μέρες το παραπάνω κείμενο μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό. Εγώ βέβαια δεν το θεωρώ αλλά επαναλαμβάνω. Σύμφωνα με δικά σου μηνύματα για ανάλογο post.

Από εκεί και πέρα δεν θέλω να παραδεχτείς τίποτα ποια. Κάνε την δουλειά σου και άσε και τα παιδιά που είναι mods εδώ να κάνουν την δουλειά τους. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται υποδύξεις ούτε από μένα ούτε από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.