Jump to content



Την πατήσαμε με τις τιμές των DC ή μου φαίνεται?


Seeker

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Εεεεπ..... πιάστηκες αδιάβαστος... Το Κ8Τ800pro υποστηρίζει Χ2.

Έλα πες μας πόσο άχρηστο είναι το Hyper Transport.... δείξες μας τι κάνει η ημιμάθεια....

Πες μας και τι γρήγορες είναι και οι DDR2-533. Μην αρχίσουμε όμως το τι συμβαίνει όταν κλοκάρουμε... Ο υπερχρονισμός εμπεριέχει μεγάλο ποσοστό τύχης. Δεν είναι μόνο τα UTT. Οι TCB μου πιάνουν 237 από 166 με ρεύμα 2,7V. Αυτό πως σου φαίνεται? Κρατάω τις DDR333 μου και εσύ παίρνεις DDR2? Αλλά αυτά δεν είναι standar για όλους. Mη με κάνεις να επαναλάβω τα πλεονεκτήματα του HyperTransport.... To FSB μπορεί να είναι το παν στην απόδοση του Peftium αλλά τα πράγματα αλλάζουν πολύ στον A64.

Εντάξει λοιπόν, μην κάνεις throttling και δούλευε τον Peftium στους 90C.

’σε μας λοιπόν εμάς με τους 939 να ζαχαρώνουμε τους Χ2 και σαν φτωχά παλληκάρια που είμαστε να περιμένουμε να πέσουν οι τιμές μπας και μπορέσουμε να τρέξουμε επιτέλους ταυτόχρονα WinAmp και Firefox

Τι αλλαζει στον ΑΜΔ με το ΗΤ??Εγω βλεπω στο λαβ ολα τα παιδια να λενε...300 fsb η DFI και 3χ το ΗΤ του ΑΜΔ...και παραπανω που το εβαλα δεν ειδα διαφορα.Εγω οταν το ειχα δοκιμασει απο 5Χ σε 3Χ καμια διαφορα...

Εγω και ο Γιωργος με μαμα ταση απο 533 τις εχουμε 667..για να κατεβουν τα τιμινγκς δωσαμε 1.95 που ειναι στα πλαισια της μνημης...2 κομματια ΔΔΡ2 πηγαν μια χαρα.Στο anandtech αν διαβαζες λιγο θα εβλεπες οτι σε ΠΑΛΙΟ κιολας review ολες οι μνημες οι DDR2 πανε...Τι να μου φαινεται για τις μνημες σου.Και εγω ειχα καποτε 266 που πηγαιναν 400..so what...Αυτο που σου αναγνωριζω ειναι οτι εχεις τον ΑΜΔ επειδη τον γουσταρεις..και χειροτερος να ηταν απο τον Π4 παλι αυτον θα επαιρνες οπως εκανες και στο παρελθον.

Δεν δουλευει στους 90.Ακομα και στους 90 δεν κανει throttling,αυτο ειπα..Απλα δεν κανει throttling...ουτε στους 90 ουτε στους -50.

Σας αφηνω,μονο που τα δυο προγραμματα που αναφερεις τα τρεχει και αυτος ταυτοχρονα δεν χρειαζεται να παρεις Χ2 και στο λεω επειδη βλεπω οτι δεν τα σκας και πολυ..

Και κρατησες τις μνημες σου γιατι αν τις πουλησεις θα στις παρουν για ενα κομματι ψωμι.Εγω πουλησα τις DDR μου πηρα DDR 2 και εβαλα και 50 ευρω στην τσεπη...το τι κανει ο καθενας μας ειναι ασχετο...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Τσάμπα πράμα παιδιά.....ευτυχώς δε έκανα τη βλακεία να πάω 939 γιατί θα τράβαγα τα μαλλιά μου(και είναι και μακρια μέχρι τη μέση ε)....450 χωρίς ΦΠΑ ο πιό Φτηνός...έλεος αχααχαχα....

Όσο για αυτούς που λένε ότι τουλάχιστον δε θα πάρουν μητρική...

Μα κανένας Intelas που είχε 478 δε πήγε σε 775(εκτός απο όσους ασχολούντα με extreme overclockng). Και ο Intelas μία μητρική θα πάρει...όπως πήγαν και οι AMDάδες στον 939...για να μή πώ για αυτούς που πήραν 754.

Θέλω να δώ τώρα ποιός θα δώσει λεφτά για Dual Core AMD....ή μόνο τα κορόιδα οι Intelάδες δίνουν 300+ για CPU?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ακόμα και 10 να είναι, μέσα σε ένα χρόνο έχετε πληρώσει +120 ευρώ. Λίγα είναι?

Φυσικά συνεχίζουμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...

"Η Ferrari με τα 480 άλογα είναι πολύ πιό ακριβή από το Impreza με τα 280..."

Ο λογαριασμός έρχεται κάθε δίμηνο ξέρεις...άρα 60

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 21:05]

Ο λογαριασμός έρχεται κάθε δίμηνο ξέρεις...άρα 60

Δεν ειπαμε 10 ευρω επιπλεον σε καθε λογαριασμο. Ειπαμε 10 ευρω επιπλεον καθε μηνα. 12 μηνες ο χρονος x 10 ευρω το μηνα = 120.

Τεσπα οποιος θελει ας παρει intel, και οποιος θελει ας παρει amd. Ειναι φανερο ποιος υπερεχει. Εγω περιμενω να βγει ο 3800+ ή να μαζεψω κανα λεφτο για το μεγαλο. Για πειτε μου ομως, εγω που εχω venice, 1Gb bh-5 & DFI SLI-D με συμφερει ο dual core intel, ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Μα κανένας Intelas που είχε 478 δε πήγε σε 775(εκτός απο όσους ασχολούντα με extreme overclockng). Και ο Intelas μία μητρική θα πάρει...όπως πήγαν και οι AMDάδες στον 939...για να μή πώ για αυτούς που πήραν 754.

Ειλικρινά βρε Χρήστο δεν καταλαβαίνω την λογική σου εδώ.

Όσοι είχαν 478 και έχουν παραμείνει σε 478 παρακαλώ να σηκώσουν το χέρι.

Αυτοί που μείνανε εκεί μείνανε διότι σε καμιά περίπτωση δεν θα πέταγαν τον Northwood και τις ακριβές DDR, που πιθανόν πήραν, για Prescott και μέτριες DDR2. Αν οι Prescott ήταν καλύτεροι από τους Northwood και οι DDR2 απέδιδαν όντως τόσο ώστε να δικαιολογείται η μετάβαση σε αυτές τότε όλοι θα είχαν πάει σε 775 με το 915/925 και σήμερα ίσως όλοι θα πέταγαν τα 915/925 για 955/945/NVidia και dual cores.

Αντίθετα στους AMD κάθε τι καινούριο είναι και καλύτερο, οπότε λογικό είναι πολλοί να έχουν αλλάξει πλατφόρμα. Σε Intel η αλλαγή πλατφόρμας μέχρι πρόσφατα ήταν πισωγύρισμα.

Υ.Γ. 754 έχω και δεν νιώθω καθόλου άσχημα. Αλλά για πες μου τι έχεις να πεις για εμάς που πήγαμε και πήραμε 754.

Link to comment
Share on other sites

η κλασσική κόντρα με τους 2-3 intelάδες να λένε τα δικά τους:D

έχουν πλάκα αυτά τα θέματα;)

πάντως, να το ξαναπώ, θα ταν πολύ καλή περίπτωση ΑΝ δε ζεσταινόταν τόσο πολύ.

από κει και πέρα τα υπόλοιπα (μητρικές, chipset etc) είναι ιστορίες με φίδια.

περιμένουμε την φτηνή απάντηση στα dual core από amd;)

Πάντως η bartonάρα μου μια χαρά πάει, ζει και βασιλεύει, δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγεστε...:D :D :D

Τέλος, για να έχουμε και μια κόντρα στα ίσια, όταν βγουν οι dual tsedrino (ή yonah ή yoda) τότε θα μπορούμε συνεχίσουμε το θέμα επί άλλης βάσης:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Χθες, στις 23:27]

Vasot. Ποιος Pentium D? O extreme edition? Σε ποια τιμή είναι αυτός?

Όποιος προτίμησε το 939 και την AMD, σήμερα αναβαθμίζει με μόνο κόστος την cpu.

Όποιος προτίμησε το 775, τουλάχιστον δεν αλλάζει socket!

Μέχρι να έρθουν οι διπλοπύρινοι Pentium M δεν υπάρχει καμιά καλή λύση από την Intel. Υπάρχει ποιο φτηνή λύση αλλά δεν είναι καλή λύση.

O PentiumD 820

κοιτα αυτο το συγκριτικο τεστ να καταλαβεις:

http://www.driverheaven.net/reviews/dualcoreintel/

Οριστε και ενα κομματι απο το conclussion του συγκριτικου (εχω κανει Βold στο κειμενο στα δυνατα του σημεια)

n the tests utilising dual core the Pentium D completely crushes the more expensive Athlon64 3800+. Windows Media Video playback is a prime example of one such test. Additionally if you like to perform multiple tasks at once the Pentium D is the ideal choice for you, it handles multiple tasks much smoother than the single cored Athlon64.

If you use your computer for hardcore gaming the decision becomes less clear. Certainly the Pentium D is no slouch in this department however it will almost always perform in the same way as a 2.8ghz 800fsb P4 (without hyper threading) and this could be a real disadvantage for the performance gamer. Certainly its not the CPU to back up a Nvidia 7800GTX. Casual gamers we would suggest are a more suitable market for the 820 (or those with 6600GT/X700Pro and below).

As mentioned earlier in the article we were not originally going to compare the 820 to the FX57/X2/EE due to the latter chips being much more expensive than the Pentium D however what was an afterthought was well worth including in the end. It is clear when comparing the Intel chip to those three products there are some situations (such as encoding) where the higher clock speeds, system bandwidths and architectures will help you get value for money. So now we move onto Photoshop, what can we say? the 820 is a phenomenal performer, exceeding even the X2 4800+ in terms of overall performance. To date the Pentium D is the fastest chip we have tested in Photoshop performance.

Αρχική απάντηση από yanni [Χθες, στις 23:27] Μέχρι να έρθουν οι διπλοπύρινοι Pentium M δεν υπάρχει καμιά καλή λύση από την Intel. Υπάρχει ποιο φτηνή λύση αλλά δεν είναι καλή λύση.

Το ξερω....

για αυτο οπως λεω στο signature μου εχω βαλει στο ματι εναν AMD X2 σαν επομενη αναβαθμιση οταν ερθει η ωρα :cool:

Eκτος και αν αξιζει να περιμενω για κανενα Pentium-M Dual Core τελη του αλλου χρονου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

η κλασσική κόντρα με τους 2-3 intelάδες να λένε τα δικά τους:D

έχουν πλάκα αυτά τα θέματα;)

σορρυ αφεντη αλλα υπαρχουνε και πολλοι ΑΜΔαδες που λενε τα δικα τους και ειναι LOUD και ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

σορρυ αφεντη αλλα υπαρχουνε και πολλοι ΑΜΔαδες που λενε τα δικα τους και ειναι LOUD και ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ

Φίλε μου από την εποχή του Soundstorm....... παλιά το stereo....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Nομίζεις ότι σε 24/7 λειτουργγεία θα έχεις μόνο 5 Euro διαφορά το δίμηνο ???? :D

@Spresv...τη πάτησες...για δίμηνα μιλήσαμε.

Αρχική απάντηση από yanni

Ειλικρινά βρε Χρήστο δεν καταλαβαίνω την λογική σου εδώ.

Όσοι είχαν 478 και έχουν παραμείνει σε 478 παρακαλώ να σηκώσουν το χέρι.

Σηκώνω το χέρι...

Πολύ απλά, όσοι είχαν 478 μπορούσαν να βάλουν μέχρι τον 3.4 Prescott. O 3.6 σε 775 έτσι κι αλλιώς είναι πάρα πολύ ακριβό μοντέλο...οπότε για πιό λόγο να πάει κανείς σε 775.

Όσο γι'αυτούς που πήραν 754...εντάξει σίγουρα δεν μπορούσατε να μείνετε με τον XP.

Αλλά γι'αυτούς που πήραν 939....μάγκες τη πατήσατε....εμείς με 300 παίρνουμε Dual Core και έχουμε πραγματικό multithreading....γιατί τόσο καιρό δε σας άρεσε το ΗΤ.

Ενώ οι AMDάδες που τόσο καιρό λέγανε για μάς τα κορόιδα....ετοιμαστείτε να βάλετε βαθειααααααααααααααα το χέρι στη τσέπη.

Και τώρα που το θυμήθηκα.....αυτά τα 64Bita Windows τί γίνανε ρε παιδιά....άχ τι βλακεία έκανα....εδώ και 2 χρόνια δε μπορώ να τρέξω ΟΛH αυτή τη ΠΛΗΘΩΡΑ 64abitων εφαρμογών τρέχουν όλοι οι AMDάδες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Χθες, στις 22:19]

So now we move onto Photoshop, what can we say? the 820 is a phenomenal performer, exceeding even the X2 4800+ in terms of overall performance. To date the Pentium D is the fastest chip we have tested in Photoshop performance.

περιεργα πραγματα αυτα τα site τελικα, καθενας οτι θελει λεει..

7406.png7407.png

...The multitasking gaming tests were obviously very strongly in favor of AMD, but the general usage tests were more mixed between AMD and Intel. In many cases, Intel's Pentium D actually pulled ahead in terms of performance....

Also, in our multitasking tests, there were a couple of cases where we saw no major performance difference between the Athlon 64 X2 4800+ and 4200+. It was mostly in the single application (both single and multi-threaded) that we saw the most noticeable performance difference between the two CPUs.

There are some situations where having both Hyper Threading and dual core gives Intel a huge performance boost, but there are others where the exact opposite is true. As it currently stands, we're not sure how much of a future Hyper Threading will have in future Intel architectures - but it's definitely not a sure win.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2410&p=14

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Σηκώνω το χέρι...

Πολύ απλά, όσοι είχαν 478 μπορούσαν να βάλουν μέχρι τον 3.4 Prescott. O 3.6 σε 775 έτσι κι αλλιώς είναι πάρα πολύ ακριβό μοντέλο...οπότε για πιό λόγο να πάει κανείς σε 775.

Όσο γι'αυτούς που πήραν 754...εντάξει σίγουρα δεν μπορούσατε να μείνετε με τον XP.

Αλλά γι'αυτούς που πήραν 939....μάγκες τη πατήσατε....εμείς με 300€ παίρνουμε Dual Core και έχουμε πραγματικό multithreading....γιατί τόσο καιρό δε σας άρεσε το ΗΤ.

Ενώ οι AMDάδες που τόσο καιρό λέγανε για μάς τα κορόιδα....ετοιμαστείτε να βάλετε βαθειααααααααααααααα το χέρι στη τσέπη.

Και τώρα που το θυμήθηκα.....αυτά τα 64Bita Windows τί γίνανε ρε παιδιά....άχ τι βλακεία έκανα....εδώ και 2 χρόνια δε μπορώ να τρέξω ΟΛH αυτή τη ΠΛΗΘΩΡΑ 64abitων εφαρμογών τρέχουν όλοι οι AMDάδες

Κανένας άλλος? Και δεν νομίζω να παίρνουν όλες οι 478 prescott. Κάποιες/πολλές αν θυμάμαι δεν άντεχαν τα επιπλέον Watt.

Μπορούσαμε να μείνουμε με τους ΧΡ, μην το λες αυτό. Αυτοί πάλι που πήραν 939 δεν την πάτησαν. Είδαν βελτίωση στις επιδώσεις. Αν ο Prescott είχε μικρότερη κατανάλωση από τον Northwood και ένα επιπλέον 5-25% επιδώσεις ανάλογα την εφαρμογή δεν θα τον έπαιρνές?

Όσο για τους dual Pentium 4. Στα πόσα GHz είσαι τώρα? Σε συμφέρει να πας π.χ. από 3.5GHz στα 2.8 άντε 3.0GHz δίνοντας 500€ και όχι 300€ όπως λες? Την μητρική με το 955 νομίζεις ότι θα στην δώσουν τζάμπα? Όσο και να φωνάζεις τόσα χρόνια υπέρ της Intel μην έχεις αυταπάτες. Θα δώσεις και τα 250-300€ στην cpu και τα 180-250€ για το 955. Ή μήπως θα περιμένεις καμιά φτηνή λύση από VIA/SiS.

καλά αυτό με τα 300€ είναι τυπογραφικό λάθος έτσι? Δεν μιλάμε για δωρεάν μητρική/cpu που θα μου στείλει ο θείος από την αμερική αλλά κανονικότατα μπαίνω στο μαγαζί πλήρώνω παίρνω απόδειξη και φεύγω.

Στην θέση σου πάντως θα έμενα με το ΗΤ του Northwood μέχρι να βγουν φτηνοί Α64 Χ2 αν είχα ανάγκη από βαρύ multitasking.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ιντελάκιας πολλά χρόνια. Όταν όμως ήθελα να αναβαθμίσω από 478 σε 775, τα πήρα στο κρανίο, γύρισα σε AMD και το καταχάρηκα.

Για να έπαιρνα το μηχάνημα που ήθελα, χρειαζόμουν:

Μητρική 180ε

Επεξεργαστή 350ε

Κάρτα γραφικών 500ε (PCIe)

Τροφοδοτικό 200ε (24pin)

Μνήμες 300ε (DDR2)

Ενώ έστησα μηχάνημα που σύμφωνα με την πλοιοψηφία των δοκιμών είναι ισάξιο με:

Μητρική 150ε

Επεξεργαστή 300ε

Κάρτα γραφικών 0ε (AGP κράτησα την ίδια)

Τροφοδοτικό 0ε (20pin κράτησα το ίδιο)

Μνήμες 00ε (DDR400 κράτησα τις ίδιες)

Μιλάμε μια μια διαφορά της τάξεως των 1080ε!!!!! Για να πάρω ακριβώς την ίδια απόδοση (και δε μιλάω για τα 64bit δεδομένου ότι ακόμα με Win δεν τα έχει εκμεταλευτεί κανένας)

Τώρα για να γυρίσω σε Dual Core, χρειάζομαι 350-400ε (διαφορά δίνοντας τον 3500+). Οπότε αν το ανάγουμε σε τι δίνει κάποιος μέσα σε ένα χρόνο αναβαθμίζοντας από παλαιότερη τεχνολογία σε hi-end πείτε μου εσείς ποιά λύση συμφαίρει...

Αν τώρα κάποιος πάει να στήσει μηχάνημα από το μηδέν, πιστεύω ότι η διαφορά στο σύνολο θα είναι αμελητέα αλλά η διαφορά απόδοσης αρκετά μεγαλύτερη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 08:56]

περιεργα πραγματα αυτα τα site τελικα, καθενας οτι θελει λεει..

Σε αυτο μαλλον εχεις δικιο

Γιατι αλλα γραφει στο τεστ του Driverheaven και αλλα στου Anandtech

Υπαρχει και κανενας να εμπιστευτεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

περιεργα πραγματα αυτα τα site τελικα, καθενας οτι θελει λεει.......

Αλλο το ενα test αλλο το αλλο, προφανως δεν ειναι αμεσα συγκρισιμα, το driverheaven εχει custom test αντιθετα με το anandtech

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 03:46]

Και τώρα που το θυμήθηκα.....αυτά τα 64Bita Windows τί γίνανε ρε παιδιά....άχ τι βλακεία έκανα....εδώ και 2 χρόνια δε μπορώ να τρέξω ΟΛH αυτή τη ΠΛΗΘΩΡΑ 64abitων εφαρμογών τρέχουν όλοι οι AMDάδες

Σε αυτο συμφωνο απολυτα

Τα Windows 64bit πιστευω οτι δημιουργηθηκαν περισσοτερο για να πουλησουν οι εταιριες(κυριως η ΑΜD και Microsoft) παρα να ειναι κατι πραγματικα το αναγκαιο η το χρησιμο

Ειχε γινει τοσο "Hype" οπως λενε και οι ξενοι γυρω απο το ονομα τους που ολοι πιστευαν οτι ειναι η νεα επανασταση στον χωρο τον υπολογιστων και θα τρεχαν να το αγορασουν μολις πρωτοεβγαινε και ολα θα τρεχαν τοοοοσοοο ωραιααααα...Τελικα ειδαμε το ποσο τρεχανε (οσοι τα αποκτησανε μεσω παραγγελιας) :laughing:

Στα χαλια που ειναι αυτην την στιγμη τα Windows 64 να λειπει

οταν ωριμασουν με το καλο βλεπουμε...αλλα και παλι θα ειμαστε ετοιμοι για τα Longhorn ως τοτε και θα υπαρχουν εφαρμογες που θα εκμεταλευονται τα 64bit και οχι μονο κατι ψιλα οπως τωρα

Windows XP 32 με SP2 και παλι Windows XP 32 SP2 για την ωρα ασχετα με το αν εχεις 64 bit επεξεργαστη η οχι

ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και εχουν πολλη καλυτερα driver απο τα 64

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Αλλά γι'αυτούς που πήραν 939....μάγκες τη πατήσατε....εμείς με 300 παίρνουμε Dual Core και έχουμε πραγματικό multithreading....γιατί τόσο καιρό δε σας άρεσε το ΗΤ.

Ενώ οι AMDάδες που τόσο καιρό λέγανε για μάς τα κορόιδα....ετοιμαστείτε να βάλετε βαθειααααααααααααααα το χέρι στη τσέπη.

πράγματι η AMD σταμάτησε να πουλάει φθηνά, αλλά μάλλον υπερβάλεις λέγοντας ότι την πατήσαμε, ειδικά από τη στιγμή που εσύ έχεις κρίνει να περιμένεις τόσο καιρό με 478 για πιο ουσιαστική αναβάθμιση. λίγη υπομονή χρειάζεται και στους X2 να πέσουν λίγο οι τιμές και να βγουν κατά πάσα πιθανότητα πιο φθηνά μοντέλα κατά αναλογία των 3000 και 3200 winchester, που καθυστέρησαν σε σχέση με τον 3500 που είχε βγει αρχικά και ήταν όντως ακριβός.

άσχετο αλλά οι Χ2 πως πάνε στο Overclocking? δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι. λογικά πρέπει να είναι πιο δύσκολο σε σχέση με τους απλούς, να πετύχεις κομμάτι που να ανεβαίνουν σχετικά καλά και οι δύο πυρήνες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Κανένας άλλος? Και δεν νομίζω να παίρνουν όλες οι 478 prescott. Κάποιες/πολλές αν θυμάμαι δεν άντεχαν τα επιπλέον Watt.

Μπορούσαμε να μείνουμε με τους ΧΡ, μην το λες αυτό. Αυτοί πάλι που πήραν 939 δεν την πάτησαν. Είδαν βελτίωση στις επιδώσεις. Αν ο Prescott είχε μικρότερη κατανάλωση από τον Northwood και ένα επιπλέον 5-25% επιδώσεις ανάλογα την εφαρμογή δεν θα τον έπαιρνές?

Όσο για τους dual Pentium 4. Στα πόσα GHz είσαι τώρα? Σε συμφέρει να πας π.χ. από 3.5GHz στα 2.8 άντε 3.0GHz δίνοντας 500 και όχι 300 όπως λες? Την μητρική με το 955 νομίζεις ότι θα στην δώσουν τζάμπα? Όσο και να φωνάζεις τόσα χρόνια υπέρ της Intel μην έχεις αυταπάτες. Θα δώσεις και τα 250-300 στην cpu και τα 180-250 για το 955. Ή μήπως θα περιμένεις καμιά φτηνή λύση από VIA/SiS.

καλά αυτό με τα 300 είναι τυπογραφικό λάθος έτσι? Δεν μιλάμε για δωρεάν μητρική/cpu που θα μου στείλει ο θείος από την αμερική αλλά κανονικότατα μπαίνω στο μαγαζί πλήρώνω παίρνω απόδειξη και φεύγω.

Στην θέση σου πάντως θα έμενα με το ΗΤ του Northwood μέχρι να βγουν φτηνοί Α64 Χ2 αν είχα ανάγκη από βαρύ multitasking.

Καταρχήν Prescott έχω....3.2

Οι καλές μητρικές για Intel (Abit, Asus, Gigabyte, Lanparty) σήκωναν άνετα τον 3.4 Prescott.

Me 300 παίρνεις Dual 3.0, Τώρα έχω τον 3.2....δεν θα στενοχωρηθώ και πολύ για 200mhz λιγότερα.

Όσο για τη μητρική θα είναι επένδυση για 3 χρόνια, όπως ήταν άλλωστε και η MAX3 που έχω, και μή μου πείς ότι το συστηματάκι που έχω τώρα δε κοντράρει άνετα τους ολοκάινουργιους A64 939.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.