Jump to content



Την πατήσαμε με τις τιμές των DC ή μου φαίνεται?


Seeker

Recommended Posts

Δεν έχει soundstorm το NF4.

Χρήστο μιλάμε για παλιά μητρική σε socket σχεδόν τόσο πεθαμένο όσο και το Socket A.

Ο μόνος λόγος που δεν έχει πεθάνει ακόμα το 478 είναι ότι

1) Οι καλές 775 θέλουν DDR2 και PCI-E

2) Οι Intel socket 775 δεν είναι αρκετά ποιο γρήγοροι από τους αντίστοιχους 478

3) Τα 915/925 δεν είχαν τίποτα να προσφέρουν σε σχέση με τα 875 και το 865 στον τομέα των επιδώσεων.

Μητρικές για 754 και 939 υπάρχουν μπόλικες full εξοπλισμένες. Ο λόγος που δεν σου δίνω παραδείγματα είναι ότι απλά το θεωρώ χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

χαμένοι ιντελάκιδες! όλο τσούζεστε τον τελευταίο καιρό κ στήνετε μέχρι κώλοο να ακούσετε απο κάποιον πως οι intel υπεραίχουν...

καλα τα dual cores της amd πιστεύω πως είναι απο τα τελιωτικά χτύπηματα για την επαναπαυσμένη εδώ κ χρόνια intel... για να φανταστείς πόσο αργόσχολοι είναι οι μηχανικοί της intel, που ούτε να σχεδιάσει σωστα τον dual core της δεν μπόρεσε...είναι δυνατόν να λέγεται dual core αυτος όταν μεσολαβεί μεταξύ τους το chipset?? όμοια τεχνολογία μητρικής server με 2 cpu. πολυ βασανίστηκαν για την ευφεύρεση κ την υλοποιηση αυτη!

η ταπεινή μου γνώμη είναι καλύτερα να δώσεις κάμποσα ευρώπουλα παραπάνω να πάρεις τον Χ2 παρά μια ακόμα πατάτα τις ιντελ. ο X2 αποδεδειγμένα προσφέρει καλύτερες επιδόσεις, αξιοπιστία(toms stress tests), σαφώς ανώτερη κατανάλωση ενέργειας( εκει πιστέυω οφείλεται η αυξημένη θερμοκρασια του dual core τησ ιντελ αλλα κ αστάθεια του) γλιτώνεις κ το πανακριβο τροφοδοτικό... κ τέλος παραμένεις στο τόσο επιτυχημένο κ δοκιμασμένο nf4 (καλύτερη συμβατότητα με συσκευές κ μνήμες προφανώς απο ενα νεο chipset κ μητρικη) γλιτώνουν κ τη μητρικη οι τυχόν κατέχοντες μιας 939socket m/b

η συζήτηση μερικών περί παλαιών συστημάτων ιντελ κ amd άσκοπη αφού δεν πρόκειτε να δικαιολογήση κ τεκμηριώση την επιλογή ενος dual core εκ των 2 εταιριών.

δώσε κ σώσε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe

καλα τα dual cores της amd πιστεύω πως είναι απο τα τελιωτικά χτύπηματα για την επαναπαυσμένη εδώ κ χρόνια intel...

Βασικά η Intel χ@στηκε για την AMD. Ακόμα και αν βάλει όλα τα εργοστάσιά της να δουλεύουν υπερωρίες η AMD δεν καλύπτει ούτε το 30% την παγκόσμιας αγοράς. Για αυτό δεν ιδρώνει το αυτί της Intel. Διότι αν ίδρωνε θα άφηνε τις κουταμάρες και τώρα θα συγκρίναμε όλοι X2 με Yonah.

Χρήστο πάρε μια "ταπεινή" μητρική για 754 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523448

Βέβαια είναι πανάκριβη....αλλά δεν βαριέσαι. Με λίγη τύχη όλο και κάποιος μπορεί να μαζέψει....100€.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Κοιτα...αλλιώς ανεβάζει mhz ο ένας και αλλιώς ο άλλος...μην ξεχνάμε το p-rating...όπου τα 400μηζ σε αμδ είναι περίπου 600- 700mhz σε ιντελ...

Οκ εσύ έχεις εναν 640(3,2 αν δεν κανω λάθος) στα 4γίγα...άρα 800mhz ο/c....so?Όλοι οι 3200+ κ 3000+ εκτός από μερικές εξεραίσεις πήγαιναν 2500++++ οπότε μιλάμε για 500 + 700(780 k 1093 mhz intelika) αντίστοιχα σε o/c με πολύ λιγότερα λεφτά από τον 640 σου που ;έκανε περίπου 300e ενώ ο 3000+ κάνει 145 και ο 3200 170..

Σημασία δεν έχει που θα φτάσει με στοκ ρεύμα...ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ

Οκ...για δωσε εσύ 1,63 ρεύμα στον prescott και αν πέσει η ασφαλια δεν φταίω εγώ...α...αν προλάβει να βοοταρει και δεν σβησει λογο θερμοκρασιών...

Εγώ δεν ξέρω από πότε το ΡΙ ειναι καθαρά AMD bench....

Μα τωρα ΝΙΩΣΕ λιγο αυτα που λες..

Ποιο 1.63 ρευμα και τα λοιπα..Σου μιλησα για οβερκλοκ με στοκ ρευμα-ψυχτρα.Και στο ειπα αυτο γιατι αν μπλεξουμε ρευματα και ψυξεις παει μακρια η βαλιτσα.Μην ξεχνας και το bug με την θερμοκρασια που εχουν οι ΑΜΔ(οχι ολοι).

Σε ποιο φορουμ εγραφες εσυ??Ειδες πολλους WINCHESTER να πηγαινουν με 1.4-1.45 με στοκ ψυχτρα 2500+++ μυρια...ΕΛΕΟΣ.Ποσο τερματιζουν???venice εχεις??venice πρεπει να ειναι...

Το PR φιλε μου ειναι ονομαστικο...τι υπολογισμους κανεις εκει???Ειναι σαν τα μοντελα που βαζει η ΙΝΤΕΛ.ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΙΩΣΕ...2600 ΑΜΔ εχει ιδιο Πι με 4 ghz Ιντελ/2μβ λ2.....Ανεβασε 600 μυρια με στοκ ψυχτρα λογω venice και εγω 800...Αυτο δες..Δεν μπορεις να συγκρινεις απολυτα τις ταχυτητες.Δεν ειναι σε ολα τα bench η παιχνιδια ιδια η διαφορα..

Ο 640 κανει 265 ευρω,εγω τοσο τον πηρα.Ωστοσο η διαφορα της τιμης που εχει 0 3200+ ειναι υπερ του τελευταιου.Δεν ξερεις απο ποτε ειναι το ΠΙ,ε??....περνα περισσοτερο χρονο στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγατε πάλι όμως. Έχετε κάνει 500 post για το πώς ήταν η αγορά των pc πέρυσι.

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε πλατφόρμας είναι γνωστά.

Περιμένουμε να δούμε πως θα ναι οι τιμές στους φτηνούς amd X2.

Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες φαντασίας σε κάποιο παράλληλο σύμπαν.

Τι με νοιάζει εμένα τώρα πώς ανεβαίνει ο p4 ή ο amd64 σας, και τι σχέση έχει αυτό με τους dual core?

Επίσης κανείς δε χρειάζεται να δικαιολογεί το pc του (το πήρα τόσο και τότε, και είμαι πιο έξυπνος από σένα γιατί κλπ κλπ). Αν τον ικανοποιεί μαγκιά του;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Μα τωρα ΝΙΩΣΕ λιγο αυτα που λες..

Ποιο 1.63 ρευμα και τα λοιπα..Σου μιλησα για οβερκλοκ με στοκ ρευμα-ψυχτρα.Και στο ειπα αυτο γιατι αν μπλεξουμε ρευματα και ψυξεις παει μακρια η βαλιτσα.Μην ξεχνας και το bug με την θερμοκρασια που εχουν οι ΑΜΔ(οχι ολοι).

Σε ποιο φορουμ εγραφες εσυ??Ειδες πολλους WINCHESTER να πηγαινουν με 1.4-1.45 με στοκ ψυχτρα 2500+++ μυρια...ΕΛΕΟΣ.Ποσο τερματιζουν???venice εχεις??venice πρεπει να ειναι...

Το PR φιλε μου ειναι ονομαστικο...τι υπολογισμους κανεις εκει???Ειναι σαν τα μοντελα που βαζει η ΙΝΤΕΛ.ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΙΩΣΕ...2600 ΑΜΔ εχει ιδιο Πι με 4 ghz Ιντελ/2μβ λ2.....Ανεβασε 600 μυρια με στοκ ψυχτρα λογω venice και εγω 800...Αυτο δες..Δεν μπορεις να συγκρινεις απολυτα τις ταχυτητες.Δεν ειναι σε ολα τα bench η παιχνιδια ιδια η διαφορα..

Ο 640 κανει 265 ευρω,εγω τοσο τον πηρα.Ωστοσο η διαφορα της τιμης που εχει 0 3200+ ειναι υπερ του τελευταιου.Δεν ξερεις απο ποτε ειναι το ΠΙ,ε??....περνα περισσοτερο χρονο στο φορουμ.

Ρει φίλε ΝΙΩΘΕΙΣ τι γράφω?

’στο το στοκ ρεύμα...

Με στοκ ψύκτρα ποιος ανεβαίνει περισσότερο?

Πόσους βαθμο΄τς έχεις εσύ με την στοκ ψύκτρα και πόσους ενας Α64 με 1,6?εγώ σου λέεω τους ίδιους....

Νιώθεις τι λες?

Πας να μου συγκρίνεις τα mηζ toy AMD me toy P4 ΝΙΩΣΕ ΝΙΩΣΕ

Ποσο ΡΙ έβγαλες στα 4 και πόσο βγάζει ένας στα 2600? ΝΙΩΘΕΙΣ?

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ 640 ΝΑ ΠΑΝΕ 4++ γιγα?

Εγώ μονο να σε τσούζει σε κόβω και τίποτα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

παραλογες οι τιμες των Χ2, αλλα λογικη η πολιτικη της AMD. απο τη στιγμη που ειναι η μοναδικη εταιρεια με διπυρηνα (κατα τα λεγομενα τους, εχουν το 100% της αγορας, αντε, λιγο λιγοτερο), απλα πουλαει οσο θελει.

απο την αλλη, το να στησεις ενα πραγματικο dual μηχανακι, θα σου βγει μαλλον πιο πολλα. βεβαια, αν στησεις το dual, βαζεις Χ2, και εισαι με 4 πυρηνες. τι θα το κανεις τωρα αυτο; προφανως εχεις καποιους εκατονταδες λογους (αναλογα τα κατοσταευρα που εδωσες) για να το εχεις.

το αν ειναι πιο καλο το PD ή το Χ2, ειναι ιστορια μεγαλη. τα bench λενε οτι θελουν, τα PD εχουν το κακο με το ΗΤ που αναλογα την εφαρμογη, κανει καλο ή κακο, τα Χ2 τεχνολογικα ειναι πιο μπροστα αλλα ειναι πανακριβα, αλλα στα παιχνιδια τσακιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ρει φίλε ΝΙΩΘΕΙΣ τι γράφω?

’στο το στοκ ρεύμα...

Με στοκ ψύκτρα ποιος ανεβαίνει περισσότερο?

Πόσους βαθμο΄τς έχεις εσύ με την στοκ ψύκτρα και πόσους ενας Α64 με 1,6?εγώ σου λέεω τους ίδιους....

Νιώθεις τι λες?

Πας να μου συγκρίνεις τα mηζ toy AMD me toy P4 ΝΙΩΣΕ ΝΙΩΣΕ

Ποσο ΡΙ έβγαλες στα 4 και πόσο βγάζει ένας στα 2600? ΝΙΩΘΕΙΣ?

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ 640 ΝΑ ΠΑΝΕ 4++ γιγα?

Εγώ μονο να σε τσούζει σε κόβω και τίποτα άλλο....

εισαι ανιωθος τελειως:p...τελευταια κυκλοφορει και σε αγγλικη εκδοση:unfealer..Καψιμο wow φιλε.

οι περισσοτεροι Π4 με Λ2 2 μβ πανε 4 + με στοκ ψυχτρα και μαλιστα απο τα πρωτα στεπινγκς(Κοστα ρικα),δες και το συγκριτικο του Unseen...Κοιτα οσο παιδια στο λαβ εχουν...ολα τοσο πηγαν.Σου ειπα ποσο βγαζει ρε σ ο 2600 ο ΑΜΔ στο ΠΙ με αυτες τις ρυθμισεις!Δεν με πιστευεις,κοιτα στην database θα υπαρχει.Τι αστο στοκ ρευμα???Δεν καταλαβα οτι σε συμφαιρει θα παιρνουμε,το ποσο παει ενας επεξεργαστης με στοκ ρευμα ειναι σημειο αναφορας.

Τελοσπαντων οπως ειπαν μερικα παιδια εχουμε ξεφυγει λιγο και δυστυχως βλεπω οτι δεν μπορουμε να συζητησουμε ειδικα μεσω του φορουμ.Αλλα σου λεω αλλα μου λες.

Το θεμα της τιμης του Χ2 ειναι σαφες ομως...Οι τιμες των τωρινων επεξεργαστων Χ2 ειναι υψηλες!Οτι cpu και να ηταν,οποιασδηποτε μαρκας παλι υψηλες θα ηταν.600 ευρω για επεξεργαστη ειναι ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΑ.end of story.Ωστοσο αν καποιος χρισημοποιει αυτη τη δυναμη καλα θα κανει να τον αγορασει.Εγω πχ που θελω καρτα γραφικων πηρα 6800 ΓΤ και εσκασα 450 ευρω εσυ βολευεσαι με 220 και 6600 ΓΤ.Εσυ γουσταρες να παρεις phase και να χωσεις στον ΑΜΔ,εγω σκεφτομαι να βαλω ΤΕΚ στην 6800,οσο για τον cpu μια αθορυβη ψυχτρα αερα.....αναγκες και προτιμησεις,ετσι ειναι αυτα.

Αν με ετσουζε θα εσκαγα για ψυξη CPU οπως εσυ,αλλους τσουζει not me.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Χθες, στις 23:38]

χαμένοι ιντελάκιδες! όλο τσούζεστε τον τελευταίο καιρό κ στήνετε μέχρι κώλοο να ακούσετε απο κάποιον πως οι intel υπεραίχουν...

συλλεκτικο Post περιορισμενης κυκλοφοριας....

προτεινω να μπει σαν υποτιτλος στο thread "Ιntel Overclocking"

:banging:

Link to comment
Share on other sites

@Nos-Dio...άσε ο άνθρωπος δεν έχει ασχοληθεί ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ με Intel και απλά βγαίνει και λέει ότι έχει ακούσει....(Όπως και οι περισσότεροι AMDάκηδες δεν έχουν δουλέψει ποτέ με intel αλλά ο AN7 έχει ξεφύγει).

@Υanni....μή μου συγκρίνεις τη πατάτα της MSI με την Max3 ....άθλιος σχεδιασμός, 300 bugs, λίγος εξοπλισμός, άθλιο Bios....την έχω δουλέψει και ξέρω....έλεος πια.

@ΑΝ7....αυτή η μητρική δηλαδή έχει καλό εξοπλισμό; Εγώ ήδη έχω 3 SATA δίσκους και σκέφτομαι να βάλω άλλος 2...τα 4 Sata για μένα είναι πολύ λίγα. Ο εξοπλισμός που έχουν πάνω οι Intel μητρικές απλά δε συγκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

@Υanni....μή μου συγκρίνεις τη πατάτα της MSI με την Max3 ....άθλιος σχεδιασμός, 300 bugs, λίγος εξοπλισμός, άθλιο Bios....την έχω δουλέψει και ξέρω....έλεος πια.

:jump: :jump: :jump: :jump: :jump: :jump: :jump:

Κατάλαβες γιατί στο προηγούμενο post έγραψα ότι το θεωρώ χάσιμο χρόνου να σου δώσω link με παράδειγμα μητρικής?

Είσαι απίθανος και κάθεσαι και μου κάνεις κύριγμα ότι απαντάς με γεγονότα και αποδείξεις. Πάντοτε θα διαστρεβλώσεις την συζήτηση και θα προσπαθήσεις να μην απαντήσεις όταν δεν σε συμφέρει....

:tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Υ.Γ. Προσωπικά περίμενα κάτι ποιο σοβαρό όπως το να πεις ότι έχει δύο SATA λιγότερο αλλά πάλι καλά που δεν είπες ότι έχει άσχημη εμφάνιση. :p :P :p :P

’σε μας ρε Χρήστο που το παίζεις και σοβαρός συνομιλητής. Συζήτηση δεν πάει να πει

"Αποδεικνύω ότι ο άλλος έχει 100% άδικο"

ούτε

"Αποδεικνύω ότι έχω 100% δίκιο"

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν εχει λεφτα για AMD X2 ας περιμενει μερικους μηνες να πεσουν oi τιμες η μεχρι να βγει ο σχετικα φτηνος AMD64 X2 3800+

Οι Pentium D αν και ειναι φτηνοι ειναι σχετικα αδυναμοι :( (εκτος του Extreme edition)

Μονο σε κατι προγραμματα μετρημενα στα δακτυλα ειναι πιο γρηγοροi απο τον AMD X2,

εξαλλου και για αυτο και η Ιntel προκειται να τους αντικαταστησει κιολας απο τις αρχες του αλλου χρονου με τον Yonah και αργοτερα Μerom και Cοnroe

Παντως απο Intel οι Υοnah φαινονται υποσχομενοι αλλα τα πρωτα μοντελα απο οτι διαβασα δεν θα ειναι και τοσο εντυπωσιακα, δεν θα εχουν υποστηριξη ουτε 64bit αλλα και ουτε SS3 :(

Απο τους παροντες διπυρινους πλεονεκτηματα και μεινεκτηματα

ΑMD X2

+ Ταχυτατη επικοινωνια πυρηνων με συνεπεια παρα πολλη καλη αποδοση ταχυτητας

+ Συμβατοτητα με υπαρχουσες μητρικες και μνημες (Νforce4 και DDR )

- Mνημη περιορισμενου ευρους (οχι DDR2) (αν και οχι τοσο σημαντικο μιας και η παροντες DDR2 δεν ειναι και τοσο εντυπωσιακες σε επιδοσεις με την απλη DDR ετσι και αλλιως)

- Απουσια διπυρινων σχεδιων για φορητα

- Μεγαλη τιμη σε ολα τα παροντα μοντελα (απο 500Ε μεχρι 1000+Ε :jump: )

ΙΝΤΕL D

+ Υποσχομενο χρονοδιαγραμμα για επεξεργαστες Desktop

+ Διπυρηνοι φορητοι κατα το τελος του 2005

+ Προσιτες τιμες για τα περισσοτερα μοντελα

- Επiκοινωνια των πυρηνων δεν ειναι και τοσο καλη (μεσω σχετικα αργου FSB) με συνεπεια μειωμενο performance στις περισσοτερες εφαρμογες (υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια)

- Aναγκη για καλυτερα chipset (καλυτερα απο 955) και δεν εχει υποστηριξη με προηγουμενα chipset (αντε αγοραζε καινουργια μητρικη)

- Τα περισσοτερα μοντελα δεν υποστηριζουν Hyperthreading οπως παρομοιες μονες λυσεις

-Mεγαλες θερμοκρασιες (σε σχεση με την AMD) αρα και αυξημενως θορυβως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 00:47]

.... τα PD εχουν το κακο με το ΗΤ που αναλογα την εφαρμογη, κανει καλο ή κακο, τα Χ2 τεχνολογικα ειναι πιο μπροστα αλλα ειναι πανακριβα, αλλα στα παιχνιδια τσακιζουν.

HT εχει μονο ο extreme edition

Αρχική απάντηση από Vasot

................

εξαλλου και για αυτο και η Ιntel προκειται να τους αντικαταστησει κιολας απο τις αρχες του αλλου χρονου με τον Yonah και αργοτερα Μerom και Cοnroe

.....................

Που ειδες οτι παραταει την netburst η Intel, οι Yonah προοριζονται για mobile

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

- Απουσια διπυρινων σχεδιων για φορητα

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=106149&postcount=1

Αρχική απάντηση από unstoppable

οι Yonah προοριζονται για mobile

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=120839&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.