Jump to content



Την πατήσαμε με τις τιμές των DC ή μου φαίνεται?


Seeker

Recommended Posts

Παντως σε προγραμματα επεξεργασια εικονας (πχ PHOTOSHOP) η συμπιεσης (πχ ΖΙP) ο Pentium D ειναι αρκετα ανωτερος απο εναν ΑΜD64 Χ2 σε προσφατο τεστ που κοιταξα

:hmm:

Ασχετα με τα Watt και τον θορυβο

Τωρα βεβαια για τα υπολοιπα ειναι καπως αλλιωτικα τα πραγματα.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

πάντως προσωπικά ένας dual p4@2.8 υπερεπαρκεί για τις ανάγκες μου, αν δεν υπήρχαν τα προβλήματα εκλυόμενης θερμότητας θα μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. αλλά 2-πλό prescott το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Vasot. Ποιος Pentium D? O extreme edition? Σε ποια τιμή είναι αυτός?

Όποιος προτίμησε το 939 και την AMD, σήμερα αναβαθμίζει με μόνο κόστος την cpu.

Όποιος προτίμησε το 775, τουλάχιστον δεν αλλάζει socket!

Μέχρι να έρθουν οι διπλοπύρινοι Pentium M δεν υπάρχει καμιά καλή λύση από την Intel. Υπάρχει ποιο φτηνή λύση αλλά δεν είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Μα ρε παιδιά... όσο πιο φθηνός και να είναι ο ΡentiumD στη ουσία δεν είναι.... Θα φανεί από τον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Για επιδόσεις δεν το συζητάω... Είναι σα να συγκρίνεις Ρ4 northwood C με Celeron....

O 3800+ κοστίζει περίπου $350.... τον ανέφερε κανείς?

Απλά σκφτείται πόσο θα κοστίσει μια καλή μητρική για PentiumD, DDR2 667 (οι 533 είναι μούφες έτσι κι αλλιώς), ένα θηριώδες τροφοδοτικό, ένα τεράστιο κουτί για να χωράνε οι μπριζόλες και ένα EXTRA σύστημα ψύξης για να το δουλέψεις έστω σε default χωρίς throttling....

Τι συζητάμε τώρα.... Πόσο μαζόχας πρέπει να είναι κάποιος για να πάρει έναν οποιονδήποτε 8χχ και να μην περιμένει κάναν Yonah ή Conroe....????????/

Μας κοβω παλι να πλακωμαστε με τα τρελλα που ακουω...μην τα χαρακτηρισω αλλιως!!

Για τον 3800+ εχεις δικιο παντως...δεν ειναι οτι ειναι και φθηνος αλλα οσο αναφορα τις επιδοσεις του αλλα και την τεχνολογια του ειναι μια πολυ καλη αγορα με βαση παντα την τιμη.Με λιγα λογια τα 350 που εχει ειναι οριακα ανεκτα.

Οι DDR2 εχουν 100 ευρω τα 1024 ΜΒ.Παιζουν ανετα 667 με στοκ ταση και ας ειναι 533...Τωρα αν θες να εισαι 3-2-2-8 πρεπει να τα σκασεις.Αυτο ομως συμβαινει και με τις DDR.Απλα οι τελευταιες εχουν και το πλεονεκτημα οτι καθονται φασεις σαν τις UTT twinmos και δεν τα σκας χοντρα..

Χωρις throttling δουλευει ανετα και με το default συστημα ψυξης.Σε idle ειναι πολυ ησυχος.Σε φουλ κανει θορυβο.Επισης ειναι 10+ βαθμους πιο ζεστος απο τον ΑΜΔ.

Αυτο με το λογαριασμο το παιρνω σαν αστειο..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 00:32]

Αυτο με το λογαριασμο το παιρνω σαν αστειο..:D

Aμ δεν είναι καθόλου αστείο όταν κάνεις Folding ή Download σε 24/7....:mad:

Οταν κάθει δύο μήνες βρήσκεις διαφορές (+++) σε λογαριασμό της ΔΕΗ, αργά ή γρήγορα θα τα σκάσεις έμμεσα....

Σε Heavy Οverclock θα έχεις μέχρι και 200W διαφορά σε κατανάλωση... :p

Η ΙΝΤΕL έχει φοβερό μάρκετινγκ και αυτό την σώνει κάπως....

Από την άλλη η AMD και να θέλει να πάρει το 60% μεριδίου αγοράς πρέπει να περάσουν χρόνια αφού με την παραγωγή που έχει δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση και αυτός είναι ένας από τους λόγους που κρατά τις τιμές σε σχετικά υψηλά επίπεδα...

Εαν χαρακτήριζα τους Pentium DC και ΑΜD DC θα έλεγα ότι οι μέν πρώτοι είναι πολυμηχανήματα (CPU + Θερμάστρα) και οι δεύτεροι απλά CPU κατηγορίας FERARI....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 09:40]

Δηλαδη συγγνωμη αλλα σκας σε ηλεκτρονικα 300ρες και μου λες οτι σε νοιαζει και τα +-5 ευρω του λογαριασμου της ΔΕΗ?

Nομίζεις ότι σε 24/7 λειτουργγεία θα έχεις μόνο 5 Euro διαφορά το δίμηνο ???? :D

Το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Aμ δεν είναι καθόλου αστείο όταν κάνεις Folding ή Download σε 24/7....:mad:

Οταν κάθει δύο μήνες βρήσκεις διαφορές (+++) σε λογαριασμό της ΔΕΗ, αργά ή γρήγορα θα τα σκάσεις έμμεσα....

Δηλαδη μας λες οτι αργα η γρηγορα την χρηματικη διαφορα που εχει προς τα πανω O DC AMD απο τον ΙΝΤΕΛ θα την δωσεις στην ΔΕΗ και ετσι ΙΝΤΕΛ και ΑΜΔ ερχονται καπως ισα??Η μηπως σε συμφαιρει και πιο πολυ ΑΜΔ??Με βαση τα χρηματα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και 10 να είναι, μέσα σε ένα χρόνο έχετε πληρώσει +120 ευρώ. Λίγα είναι?

Φυσικά συνεχίζουμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...

"Η Ferrari με τα 480 άλογα είναι πολύ πιό ακριβή από το Impreza με τα 280..."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Μας κοβω παλι να πλακωμαστε με τα τρελλα που ακουω...μην τα χαρακτηρισω αλλιως!!

lol... anytime sweetie... anytime...

Οι DDR2 εχουν 100 ευρω τα 1024 ΜΒ.Παιζουν ανετα 667 με στοκ ταση και ας ειναι 533...Τωρα αν θες να εισαι 3-2-2-8 πρεπει να τα σκασεις.Αυτο ομως συμβαινει και με τις DDR.Απλα οι τελευταιες εχουν και το πλεονεκτημα οτι καθονται φασεις σαν τις UTT twinmos και δεν τα σκας χοντρα..

Kαι DDR παίρνω 1GB με ακόμα λιγότερα. Ουσιαστικά, τις 667 θα τις πάρεις για να τις κλοκάρεις μια ακόμα και αυτά είναι λίγα για τον PentiumD. Όταν κάνει η Intel "πατεντες" στριμώχνοντας 2 πυρήνες σε ένα chip και έχοντας πλέον bottleneck τις μνήμες, όσο παραπάνω FSB τόσο το καλύτερο. Το πολύ καλύτερο. Το να βάλω DDR2 533 με gay timmings είναι σα να βάζω DDR266/333 στον X2. Αλλά και πάλι καλύτερα θα είναι στον Χ2 λόγω ΗΤΤ->1GHz.

Χωρις throttling δουλευει ανετα και με το default συστημα ψυξης.Σε idle ειναι πολυ ησυχος.Σε φουλ κανει θορυβο.Επισης ειναι 10+ βαθμους πιο ζεστος απο τον ΑΜΔ.

Αυτό το εκλαμβάνω εγώ ως αστείο... Ειδικά το μόνο +10 βαθμούς....

Αυτο με το λογαριασμο το παιρνω σαν αστειο..:D

Αστειάκι αλλά δυστυχώς ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Κανεις δεν αναφερει βλεπω το γεγονος οτι στην μια περιπτωση δεν χρειαζεται αναβαθμιση καποιος με 939 μητρικη... αντιθετα με το 955. Και οτι ευκαιρια ειναι ρε αδερφε να βγαλουμε κανα φραγκο σαν AMD και αυτη την διαφορα θα την πλερωσεις στην τιμη του επεξεργαστη!! Απο ποτε οι τιμες σε κορυφαια "τελευταιας εσοδειας" μοντελα αντικατοπτριζουν το καλο value for money???

και μόνοι όσοι έχουν και το σωστό chipset γιατι μερικοί με via......

Link to comment
Share on other sites

We are missing the point... κάποιος θέλει να πάρει dual-core μόνο γιατί είναι dual-core (και ξέρω πολλούς) κάνει μια έρευνα αγοράς και βλέπει τον 820 και τον 4200+. Θα πάρει τον Athlon64 Χ2 ή τα 280 θα του φανούν τεράστια διαφορά τιμής? Ναι μπορεί η διαφορά απόδοσης να είναι χαοτική, η διαφορά θερμοκρασιών και κατανάλωσης χαοτική αλλά και να θέλει να πάει σε AMD αυτά τα 540 του 4200+ δεν θα τον αφήσουν...

κι εσύ άμα γουστάρεις πάρε έναν φτηνό διπλοπύρηνο Ρ4 να κάνεις και τις δυο δουλειές (επεξεργασία & κεντρική θέρμανση) με μια αγορά μόνο (αυτό είναι Multitasking Supreme!) και κάνε μας και την χάρη...

Σε εμένα αναφέρεσαι? Αν ναι όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου αν έπαιρνα θα έδινα σίγουρα τα παραπάνω λεφτά για τον 4200+ το πρόβλημα είναι οτι με τις γενικότερες τιμές των dual-core η AMD γίνεται απρόσιτη σε αυτό τον τομέα στις μάζες αφήνοντας τον μη σχετικό κόσμο της mid-budget κατηγορίας έρμαιο της Intel...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

lol... anytime sweetie... anytime...

Kαι DDR παίρνω 1GB με ακόμα λιγότερα. Ουσιαστικά, τις 667 θα τις πάρεις για να τις κλοκάρεις μια ακόμα και αυτά είναι λίγα για τον PentiumD. Όταν κάνει η Intel "πατεντες" στριμώχνοντας 2 πυρήνες σε ένα chip και έχοντας πλέον bottleneck τις μνήμες, όσο παραπάνω FSB τόσο το καλύτερο. Το πολύ καλύτερο. Το να βάλω DDR2 533 με gay timmings είναι σα να βάζω DDR266/333 στον X2. Αλλά και πάλι καλύτερα θα είναι στον Χ2 λόγω ΗΤΤ->1GHz.

Αυτό το εκλαμβάνω εγώ ως αστείο... Ειδικά το μόνο +10 βαθμούς....

Αστειάκι αλλά δυστυχώς ισχύει...

Ποιο ΗΤΤ και μουφες....fsb ανεβαζει και ο ενας fsb και ο αλλος..με 300 fsb παει καλα και ενας παει καλα και ο αλλος.

Οι 667 ΔΔΡ2 με 3-2-2-8 εχουν 300 ευρω και απλα σου δινουν τα timings

mhz ανεβαζουν και οι απλες.

Οι twinmos που εχουν πιθανοτητα για UTT εχουν 90+ ευρω τα 1024...τωρα αν παρεις φθηνοτερες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ τετοιες εχει καλως.

Για gay timinigs τι να μιλησεις τωρα εσυ...αφου και εσυ gay εχεις...

Δεν ειπα ΜΟΝΟ!!!

Δεν κανει throttling και δεν θα το λαβεις σαν αστειο γιατι ΔΕΝ ξερεις τι κανει..Εγω που το εχω σε διαβεβαιωνω και στου 90 throttling δεν κανει εφοσον το απεργοποιεις απο το βιος

Γενικα παντα θα βρεθει να πει καποιος κατι..μια δικαιολογια οτι του κατεβει τελοσπαντων για να υποστηριξει την αποψη του.Εγω τουλαχιστον μιλαω απο αυτα που εχω δουλεψει.Οχι με ανυπαρκτους λογαριασμους και υποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e

και μόνοι όσοι έχουν και το σωστό chipset γιατι μερικοί με via......

Εεεεπ..... πιάστηκες αδιάβαστος... Το Κ8Τ800pro υποστηρίζει Χ2.

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Ποιο ΗΤΤ και μουφες....fsb ανεβαζει και ο ενας fsb και ο αλλος..με 300 fsb παει καλα και ενας παει καλα και ο αλλος.

Οι 667 ΔΔΡ2 με 3-2-2-8 εχουν 300 ευρω και απλα σου δινουν τα timings

mhz ανεβαζουν και οι απλες.

Οι twinmos που εχουν πιθανοτητα για UTT εχουν 90+ ευρω τα 1024...τωρα αν παρεις φθηνοτερες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ τετοιες εχει καλως.

Για gay timinigs τι να μιλησεις τωρα εσυ...αφου και εσυ gay εχεις...

Δεν ειπα ΜΟΝΟ!!!

Δεν κανει throttling και δεν θα το λαβεις σαν αστειο γιατι ΔΕΝ ξερεις τι κανει..Εγω που το εχω σε διαβεβαιωνω και στου 90 throttling δεν κανει εφοσον το απεργοποιεις απο το βιος

Γενικα παντα θα βρεθει να πει καποιος κατι..μια δικαιολογια οτι του κατεβει τελοσπαντων για να υποστηριξει την αποψη του.Εγω τουλαχιστον μιλαω απο αυτα που εχω δουλεψει.Οχι με ανυπαρκτους λογαριασμους και υποθεσεις.

Έλα πες μας πόσο άχρηστο είναι το Hyper Transport.... δείξες μας τι κάνει η ημιμάθεια....

Πες μας και τι γρήγορες είναι και οι DDR2-533. Μην αρχίσουμε όμως το τι συμβαίνει όταν κλοκάρουμε... Ο υπερχρονισμός εμπεριέχει μεγάλο ποσοστό τύχης. Δεν είναι μόνο τα UTT. Οι TCB μου πιάνουν 237 από 166 με ρεύμα 2,7V. Αυτό πως σου φαίνεται? Κρατάω τις DDR333 μου και εσύ παίρνεις DDR2? Αλλά αυτά δεν είναι standar για όλους. Mη με κάνεις να επαναλάβω τα πλεονεκτήματα του HyperTransport.... To FSB μπορεί να είναι το παν στην απόδοση του Peftium αλλά τα πράγματα αλλάζουν πολύ στον A64.

Εντάξει λοιπόν, μην κάνεις throttling και δούλευε τον Peftium στους 90C.

’σε μας λοιπόν εμάς με τους 939 να ζαχαρώνουμε τους Χ2 και σαν φτωχά παλληκάρια που είμαστε να περιμένουμε να πέσουν οι τιμές μπας και μπορέσουμε να τρέξουμε επιτέλους ταυτόχρονα WinAmp και Firefox

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.