Jump to content



Συνετρίβη κυπριακό αεροσκάφος με 115 επιβάτες στο Ορωπό


sotiris

Recommended Posts

Ελεος δηλαδη.

Αυτο το παληκαρι που πηρε στο σταθμο τηλεφωνο και εκανε τη φαρσα πρεπει να ναι πολυ μ@@@ς. Τον ρωτησαν οι δημοσιογραφοι γιατι το εκανε, και αυτος ειπε: "Γιατι ηθελα να βγω στην τηλεοραση" ............................

Και οι δημοσιογραφοι συνεχιζουν ακαθεκτοι να λενε παπαριες. Λεει ο αλλος οτι το 2ο μαυρο κουτι ειναι μαυρισμενο απ' εξω και λιγο χτυπημενο και μπορει να μην δουλεψει λεει.... Δηλαδη ΠΟΣΟ Μ@ΛΑΚΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ? Αν δεν ξερεις, δεν μιλας. Αυτα τα πραγματα μονο σε πυρηνικη καταστροφη μπορει να μαθουν κατι. Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Αυτόν τον καραγιόζη θα τον δικάσουν αλλά αυτούς τους δημοσιογράφους ποιός θα τους δικάσει?Έχουν πάρει αέρα!!! Λένε και κάνουν ότι θέλουν χωρίς κάνεις να τους εμποδίζει!!!Και όλα με σκοπό να βγάλουν χρήμα.(Μην πω άλλα γιατί θ ανοίξω μεγάλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου ο φαρσέρ μια χαρά έκανε.

καταδεικνύει την αξιοπιστία των ΜΜΕ.

να κάνω μια ερώτηση?

από αεροπλάνο, μπορείς να στείλεις μήνυμα?

τα κινητά πρέπει να είναι κλειστά?

(το λεγόμενο flight mode).

επίσης πώς "πιάνει" ένα κινητό στον αέρα?

οι περισσότερες κεραίες στοχεύουν προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

κατά τη γνώμη μου ο φαρσέρ μια χαρά έκανε.

καταδεικνύει την αξιοπιστία των ΜΜΕ.

να κάνω μια ερώτηση?

από αεροπλάνο, μπορείς να στείλεις μήνυμα?

τα κινητά πρέπει να είναι κλειστά?

(το λεγόμενο flight mode).

επίσης πώς "πιάνει" ένα κινητό στον αέρα?

οι περισσότερες κεραίες στοχεύουν προς τα κάτω.

Γενικά απαγορεύετει σχεδόν η χρήση σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκεύες κατά την διάρκεια της πτήσεις. Ακόμα και στα cd player. Όταν το αεροπλάνο πέφτει δεν σε νοίαζει το εάν θα ακολουθήσεις τον κανόνα. Πιστεύω ότι στα 10k ποδία ίσως και να έχεις σήμα. Δηλαδή εάν ήταν πάνω από την νάξο στα 10k πόδια (~3km) που έχει βουνό με ύψος 1km θα είχε μια πιθανότητα να έχει σήμα. Στα 30k όμως είναι απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Αεροσκαφος συνετριβη στη Βενεζουελα. Ο πιλοτος ειχε ενημερωσει τον πυργο ελεγχου του καρακας κα8ως ειχε προβλημα ο ενας η και οι δυο κινητηρες. Η εταιρια ηταν West havai δεν θυμαμαι ακριβως 152 επιβατες και ο αριθμος του πληρωματος δεν εχει εξακριβωθει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 14:51]

κατά τη γνώμη μου ο φαρσέρ μια χαρά έκανε.

καταδεικνύει την αξιοπιστία των ΜΜΕ.

να κάνω μια ερώτηση?

από αεροπλάνο, μπορείς να στείλεις μήνυμα?

τα κινητά πρέπει να είναι κλειστά?

(το λεγόμενο flight mode).

επίσης πώς "πιάνει" ένα κινητό στον αέρα?

οι περισσότερες κεραίες στοχεύουν προς τα κάτω.

Τα κινητα αποκτουν σημα περιπου 9-10Κ ποδια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι το αεροπλάνο αφού στην ουσία ήταν ακυβέρνητο (το οδηγούσε ο αυτόματος) και σημεία ζωής δεν υπήρχαν, το έριξαν το F16 για να μην πέσει σε κατοικημένη περιοχή. (Αφού μάλιστα συγγενής θύματος έκανε λόγο για τρύπες στα φτερά)

Link to comment
Share on other sites

κρίμα για τα αθωα θύματα.....

πάντως μου μυριζει συγκάλυψη.........να βγουν να μιλήσουν οι πιλότοι των F16 .....ο στρατός μια ζωη στα μουγκα και στα μουλοχτα.....να βγουν πουν ξεκάθαρα ότι έγινε καταρριψη .....δεν είναι κακό....αλλά...........:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kαι έστω ότι έτσι έγινε και το έριξαν τα F-16. Αν βγουν και το πουν θα γίνει σάλος, και ποιος πήρε την απόφαση και γιατί και υπήρχαν πιθανότητες να σωθούν ενώ τόσον καιρό μας λένε ότι ήταν καταδικασμένοι...Οι δημοσιογράφοι και οι δικηγόροι παίζουν με τον πόνο των ανθρώπων σα να είναι πασατέμπος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο gznp είναι.

Θα έβγαιναν οι συγγενείς και θα έλεγαν πως ΙΣΩΣ κάποιος μπορεί να είχε επιζήσει από την ανώμαλη προσγείωση (αν δεν είχε σκάσει με την μούρη το αεροπλάνο) και πως υπήρχαν μικρές πιθανότητες επιβίωσης αλλά μπροστά στην ανθρώπινη ζωή άξιζε το ρίσκο κτλ.

Δεν θα έβγαινε άκρη, θα ακολουθούσαν, περισσότερες, μηνύσεις, 35% να ξήλωναν αυτόν που έδωσε την εντολή κατάρριψης για τα μάτια του κόσμου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό κάτι θα βγει στην επιφάνεια. Αρκεί να κάνουμε υπομονή όσπου ένας " "σοβαρός" άνθρωπος ασχοληθεί με το θέμα και το διαλευκάνει, λίγο δύσκολο βέβαια. Όλη η κατάσταση είναι παράξενη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχουν σοβαρά άτομα στην τηλεόραση πλέον αν και βλέπω μερικές εξαιρέσεις. Χτες έλεγαν σε μεγάλο κανάλι για τα πτώματα και ο δημοσιογράφος που ήταν επί της σκηνής μιλούσε συντετριμμένος και απέφυγε ΚΑΘΕ είδους περιγραφή, ούτε ΚΑΝ τη λέξη πτώματα δεν είπε αλλά ΘΥΜΑΤΑ. Δεν πέρασαν 2 δεύτερα και πετάγεται η ...αχαρακτήριστη από το δελτίο και ρωτάει με έντονο ύφος: "Τα πτώματα σε πόσο άθλια κατάσταση είναι? Είναι απανθρακωμένα, διαμελισμένα?" Έκλεισα την τηλεόραση, αηδίασα και δεν ξαναασχολήθηκα. Αν είχε ΑΥΤΗ κάποιον συγγενή μέσα στο αεροπλάνο θα ήθελα να είμαι από μια μεριά και να της δείχνω φωτογραφίες με το τι απέμεινε. Να δω τι θα κανε. Πώς θα αντιδρούσε.

Εγώ προσωπικά και μέσω της τηλεόρασης και των παιχνιδιών αλλά και επειδή γνώριζα χειρούργους από την παιδική μου ηλικία δύσκολα σοκάρομαι με σκηνές σαν αυτές. Αλλά σοκάρομαι με το πόσο πολύ μπορούν να ΞΕΠΕΣΟΥΝ οι δημοσιογράφοι, αγνοώντας ακόμα και την ανθρώπινη ζωή.

Βέβαια όμως τώρα αν τα πω αυτά σε κάποιον δημοσιογράφο θα μου πει ότι επιτελεί κοινωνικό έργο και ότι πρέπει να ενημερώνεται ο κόσμος σωστά και ότι αυτά που βλέπει τον σοκάρουν αλλά η αλήθεια είναι έτσι και άλλες τέτοιες μπαρούφες, για να μην πω τπτ χειρότερο.

Το μόνο που μπορώ πλέον να πω είναι να ευχηθώ θερμα συλλυπητήρια στους συγγενείς των θυμάτων αν και αυτό δε βοηθάει σε τπτ για τους ήδη χαμένους ανθρώπους τους. Αλλά και να ΘΥΜΙΣΩ ότι ΑΘΩΟΙ και άξιοι συλλυπητηρίων ήταν και τα θύματα του Concorde και κάθε άλλου αεροπλάνου που πέφτει. ’ξιοι συλλυπητηρίων ήταν και οι Αμερικάνοι στις 11/9. Και οι Ιρακινοί στους πολέμους του Κόλπου που έχασαν τους ανθρώπους τους με φρικτό τρόπο. Και ΚΥΡΙΩΣ αυτοί που ΕΞΑΥΛΩΘΗΚΑΝ από τις ΠΥΡΗΝΙΚΕΣ στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι. Για να μη μιλήσω για τα υπόλοιπα θύματα των πυρηνικών που...ας μην το περιγράψω γιατί δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ πιο φρικτό στον κόσμο (όποιος ξέρει καταλαβαίνει).

Αλλά μια Ελλάδα ολόκληρη τώρα ασχολείται με ένα αεροπλάνο και 121 άτομα που χάθηκαν. Γιατί μιλούσαν Ελληνικά και όχι Κινέζικα. Μια Ελλάδα που δε τη νοιάζει που κάθε Σαβ/κο πάει σε πόλεμο με τόσα θύματα που θρηνεί στις Εθνικές Οδούς. Και όλα αυτά τα έχει κάνει ο Τύπος και η Τηλεόραση. Μας έχει κάνει αναίσθητους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor [Σήμερα, στις 21:09]

κρίμα για τα αθωα θύματα.....

πάντως μου μυριζει συγκάλυψη.........να βγουν να μιλήσουν οι πιλότοι των F16 .....ο στρατός μια ζωη στα μουγκα και στα μουλοχτα.....να βγουν πουν ξεκάθαρα ότι έγινε καταρριψη .....δεν είναι κακό....αλλά...........:confused:

Τι θελεις δηλαδη να στο πουνε κιολας?

Αν παραδεχονταν την καταρριψη του απο μαχητικα θα λεγαν(ΜΜΕ και λοιποι ασχετοι ξερολες):α! τους στρατοκα*λους θα σκαγαν αν δεν το ριχναν,αν παλι δεν εκαναν τιποτα ,επεφτε σε κατοικοιμενη,και μετρουσαμε τους νεκρους σε χιλιαδες,α τους μ@λ@κες τσαμπα τους ταιζουμε....

*αν και γενικα το σεναριο της καταρριξης δεν "παιζει"(επεστρεψαν λεει με πληρως εξοπλισμενα οπως και εφυγαν)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Χθες, στις 23:29]

(επεστρεψαν λεει με πληρως εξοπλισμενα οπως και εφυγαν)

Αυτό δεν παίζει ρόλο. Ένας αμερικανός στο CNN έλεγε ότι τότε με το Liar Jet που βρέθηκε σε κατάσταση renegate, απογειώθηκε ένα F-16 το οποιό παρατήρησε τι γίνεται. Αν θυμάμαι καλά, επειδή έτσι και αλλιώς θα τελείωναν κάποτε τα καύσιμα ακούμπησε το φτερό του, στο φτερό του επιβατικού αεροσκάφους ("βγάζοντάς το εκτός πορείας") το οποίο στη συνέχεια έπεσε. Πλάκα είχε ότι τα ελληνικά δελτία ειδήσεων έλεγαν ότι τα F-16 προσπάθησαν να αλλάξουν την πορεία του 737 ακουμπώντας το στα φτερά του. Δεν είμαι σίγουρος αλλά κάτι τέτοιο άκουσα. Θα το ψάξω λίγο στο google σχετικά με το τι κάνανε στο Lear Jet.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να σας βάλω σε conspiracy theory

Σκεφτείται να ανάγκασαν αυτόν με το μύνημα να πει πως ήταν ψέματα και πως δεν το έλαβε... Ενώ στην πραγματικότητα να το είχε λάβει. Τώρα το όνομα του ξαδέρφου στην λίστα απλά άλλαξε όνομα για τα μάτια του κόσμου...

Για εμένα θα αποτελούσε ένα ενδεχόμενο εάν:

α) Ζούσαμε στις Η.Π.Α.

β) Υπήρχε κίνητρο

Link to comment
Share on other sites

και οι 121 πεθανανε απο την πτωση ? ενταξει αλλα ποια αλλη επιλογη υπηρχε ? να στειλουν αεροσκαφος με τον πιλοτο να κανει 3924098904 μανουβρες για να τους ανεφοδιασει στον αερα ενω το 737 εκανε κυκλους ? να στειλουν ενα αεροσκαφος με πεζοναυτες μεσα και να το βαλουν να πεταει κατω απτο αεροπλανο και να συνδεθει ενας σωληνας μεσω του οποιου θα εχουν προσβαση στο 737 κ θα μπουνε μεσα να παρουν τον ελεγχο ? σορρυ αλλα καλυτερα 121 νεκροι παρα 500+ σε περιπτωση που πηγαινε σε καποια πολη, τα παραπανω που εγραψα γινονται μονο στις ταινιες δυστηχως .....

η μονη περιπτωση που θα γινοτανε κατι ητανε να ειχε προλαβει να αντιδρασει ο πιλοτος, λιγοι αντιδρανε σωστα και γρηγορα σε τετοιες περιπτωσεις, ειδικα αμα δεν τις εχουνε ξαναζησει, τεσπα θα περασει αρκετος καιρος μεχρι το ξεχασουμε ολοι μας :(

Link to comment
Share on other sites

SPAM:

Όσο αφορά την θεωρεία της κατάριψης είμαι σίγουρος ότι το αεροπλάνο δεν έπεσε μόνο του... Το μυστήριο βέβαια θα λύθει στα σίγουρα εάν θα έκανε ανεφοδιασμό για τσεχία ή όχι

Εάν θα έκανε τότε θα πει πως μπορεί και να έπεσε λόγω καυσίμων.

Εάν δεν θα έκανε θα πει πως το αεροπλάνο το έριξαν. Πράγμα που πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.