Jump to content



cisco certifications....


saint22

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Παιδια, εγω δεν ειμαι δικτυάς, αλλα εχω μεγαλη εμπειρια σε υπολογιστες, σε πολλα αντικειμενα, επειδη ασχολουμαι μονος μου κατι δεκαετιες...

Ανοιξα αλλο τοπικ αλλα θεωρηθηκε ασκοπο και κλειδωθηκε. Οποτε ποσταρω εδω το ερωτημα μου.

"...

Τον τελευταιο καιρο προσπαθω να πιστοποιησω γνωσεις που εχω, χωρις να εχω σε αυτη την χρονικη στιγμη τα περιθωρια να ριξω διαβασμα για περαιτερω ύλη.

Μιας και ειμαι λοπον παρα πολλα χρονια στο χωρο, και τωρα στις γιορτες επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο της cisco, που αναφερεται σε πιστοποιησεις της, ειπα να ρωτησω εδω τη γνωμη σας γιατι ολο και καποιοι κατι θα ξερουν.

Δειτε εδω:

http://www.ebookee.com/IT-Essential...on-_152048.html

Λιγες γραμμες που περιγραφουν το βιβλιο

IT Essentials:PC Hardware and Software Labs and Study Guideis a supplemental book that helps the

students in the Cisco Networking Academy course prepare to take and pass the CompTIA A+ exams

(based on the 2006 objectives). The hands-on labs, worksheets, remote technician exercises, and class

discussions from the course are also included within this book to practice performing tasks that will help

you become a successful PC technician. By reading and completing this book, you have the opportunity

to review all key concepts that the CompTIA exams cover, reinforce those concepts with hands-on

exercises, and test that knowledge with review questions.

Επαναλαμβανω, οτι στην παρουσα φαση, απλα θελω να πιστοποιησω ηδη υπαρχουσες γνωσεις, οχι κατι αλλο.

Επειδη λοιπον ξεφυλιζοντας το, ειδα οτι τα περισσοτερα τα ξερω ηδη, αλλα νιωθω χαμενος με τις πιστοποιησεις τις cisco καθως και τις διαδικασιες της, ηθελα να μου πειτε...

- αν αξιζει τον κοπο να δωσω για μια τετοια πιστοποιηση

- σε ποια πιστοποιηση αναφερομαστε

- αν την εχει παρει κανεις, που την δινουν, χρηματα, δυσκολια, τροπος εξετασης κλπ

Οτιδηποτε ξερετε θα με βοηθουσε.

Ξερω οτι η cisco ειδικευεται στα δικτυακα, δεν ηξερα οτι εχει πιστοποιησεις για γενικοτερη γνωση η/υ.

Επισης ξερω οτι μαλλον το πηγα λιγο αναποδα το θεμα, εννοω πρωτα ειδα το βιβλιο και θελω να του ριξω μια ματια και να παω να δωσω exams, αφου οπως ειπα τα ξερω τα θεματα.

Δεν θελω να παρω αλλη πιστοποιηση σε αυτη τη φαση, καθως δεν εχω χρονο. Με αυτο το βιβλιο, σε τι δινω-εξεταζομαι?

Περιμενω τα φωτα σας.

..."

Link to comment
Share on other sites

http://www.

ebookee.com/IT-Essentials-PC-Hardware-and-Software-Labs-and-Study-Guide-3rd-Edition-Lab-Companion-_152048.html

Δεν ξερω πως να το κανω να μην φαινεται εδω ως λινκ, γιατι το συστημα το κανει συντμηση και μετα δεν δουλευει, κι ετσι το εσπασα σε 2 κομματια.

Ενωνοντας, βλεπετε το βιβλιο που σας λεω.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται ότι έχει να κάνει με κάποια εξέταση της cisco. Μάλλον είναι για διάβασμα και οδηγίες προς το IT ώστε να έχουν ένα καλό επίπεδο ασφάλειας και λειτοργικότητας στο δίκτυό τους.

Σχετικά με τις πιστοποιήσεις της Cisco μπορείτε να δείτε http://www.cisco.com/web/learning/le3/learning_career_certifications_and_learning_paths_home.html

Link to comment
Share on other sites

Και ομως, κοιταξτε ξανα τι λεει στο introduction του βιβλιου:

IT Essentials:PC Hardware and Software Labs and Study Guide is a supplemental book that helps the

students in the Cisco Networking Academy course prepare to take and pass the CompTIA A+ exams

(based on the 2006 objectives). The hands-on labs, worksheets, remote technician exercises, and class

discussions from the course are also included within this book to practice performing tasks that will help

you become a successful PC technician. By reading and completing this book, you have the opportunity

to review all key concepts that the CompTIA exams cover, reinforce those concepts with hands-on

exercises, and test that knowledge with review questions.

Μιλαει καθαρα για exams. Αλλα ποια exams? Εδω σας θελω, ποια exams εννοει? Με τι θα το αντιστοιχουσατε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο περιεργο. Για να κανεις μαθηματα CCNA πρεπει να ξερεις ηδη απο υπολογιστες, οποτε εχουν φτιαξει ενα course σαν prerequisite. Επειδη οι πιστοποιησεις γενικως μετρανε, το σχεδιασανε να συμφωνει με τις απαιτησεις ενος υπαρχοντος exam πανω σε αυτο ακριβως, απο αλλο φορεα ομως.

Το Α+ δεν ειναι κακο. Πιστευω οτι ειναι απαραιτητες γνωσεις για οποιονδηποτε τεχνικο υπολογιστων. Ομως ουτε ειναι τοσο γνωστο οσο οι πιστοποιησεις Cisco και Microsoft ουτε ειναι και ιδιαιτερα προχωρημενο. Αν θες να το παρεις για να λες οτι εχεις πιστοποιηση για γνωση υπολογιστων (περα απο γελοιτητες τυπου ECDL) παρτο αλλα πολυ αμφιβαλλω οτι θα σε βοηθησει στην καριερα σου.

Η ComTIA βγαζει επισης και το network+ το οποιο ειναι αρκετα καλυτερο και σου δινει γνωσεις παρομοιες με την πρωτη ενοτητα του CCNA.

Οσον αφορα τις πιτοποιησεις Cisco:

Το CCNA μπορουσες μεχρι τωρα να το δωσεις σε ενα exam η σε 2 διαφορετικα (ICND 1 kai 2). Αν επαιρνες μονο το ενα απο τα 2, δεν ειχες τιποτα.

Γενικως το CCNA αναβαθμιστηκε για το 2008. Το παλιο CCNA (version 3.1) μπορεις ακομα να το δωσεις αν εχεις διαβασει γι αυτο. Αλλα στο μελλον νομιζω οτι θα ειναι υποχρεωτικα 2 exams με συνολικα περισσοτερη υλη απο πριν.

Απο φετος δημιουργειται μια νεα πιστοποιηση, το CCENT (cisco certified entry-level technician). Ειναι το exam ICND 1 στη νεα του μορφη, που διαφερει απο το προηγουμενο. Δεν ειναι δηλαδη ακριβως οι 2 πρωτες ενοτητες του CCNA. Περιλαμβανει και λιγα βασικα απο cisco switches και πολυ βασικα WAN. Δεν εμβαθυνει πολυ σε routers αλλα περισσοτερο σε γενικες γνωσεις δικτυων. Ουσιαστικα απο routers ξερεις να φτιαξεις τις βασικες ρυθμισεις, με τα passwords, IP address στα interface και να φτιαχνεις static routes και RIP.

Αν και εχω παρακολουθησει ολη την υλη του CCNA, σκεφτομαι να παω να δωσω το CCENT και σε 2-3 χρονια να δωσω το υπολοιπο οποτε να εχω CCNA και να ανανεωθει η τριετια τοτε.

Οποιος θελει να διαβασει μονος του πρεπει οπωσδηποτε να ψαξει για simulator. Οι 2 που παιζουν ειναι το netsim της boson και το packet tracer της Cisco. Δεν θα δυσκολευτειτε να τα βρειτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Εδώ το καλό ξέθαμα!!

Πριν 2-3 εβδομάδες απολύθηκα απο το στρατό και μου μένουν κάποιες θεωρίες για πτυχιακή πρακτική, μάλλον απο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.

Στο μεσοδιάστημα εκτός απο το διάβασμα για τα μαθήματα της σχολής λέω να πάω για CCNA και να εμβαθύνω γενικά στα δίκτυα.

Το ΤΕΙ που σπουδάζω είναι το Πληροφορικής και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών (Λαμίας), τώρα μετονομάστηκε σε Μηχανικών Πληροφορικής λόγω συγχώνευσης χωρίς να έχει επηρεαστεί το πρόγραμμα σπουδών.

Όσον αφορά τα δίκτυα έχουμε Δίκτυα Ι, ΙΙ και Σχεδίαση Δικτύων. Το τελευταίο νομίζω είναι αρκετά σχετικό με το CCNA, στο εργαστήριο δουλεύαμε με το CCNA Network Visualizer.

Εδώ το eclass του εργαστηρίου Open Eclass του Τ.Ε.Ι. Λαμίας | ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΔΙΚΤΥΩΝ (Ε) | Έγγραφα.

Βρήκα τα βιβλία του Odom για CCNA αλλα πέτυχα και το εξής:Το (Κ.Ε.Κ.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνει Πρόγραμμα Κατάρτισης με τίτλο «Ταχύρυθμο CCNA (Cisco Certified Network Associate)»..

Το πρόγραμμα θα γίνει με τηλεκπαίδευση και το κόστος είναι στα 540€ χωρίς να περιλαμβάνονται τα εξέταστρα, για τα οποία θα γίνει μια έκπτωση.

Τι λέτε αξίζει σαν περίπτωση ή παλεύεται αν το προσπαθήσω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Όταν διάβαζα για το ccna με είχε καλύψει η ύλη του πανεπιστημίου. Βέβαια άλλες εποχές το 2007 που το έδωσα. Πλέον έχει μπει σύγχρονη ύλη, όπως το ipv6, αλλά ελπίζω να την έχετε διδαχτεί στη σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην ώρα το ξέθαμα.

Τελειώνω Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ και το τρέχον εξάμηνο δούλευα το Packet Tracer της CISCO σε μάθημα επιλογής.

Τα βασικά πράματα κάναμε όχι κάτι πολύ ψαγμένο,σύνδεση router,switch,static δρομολόγηση,test με ICMP φίλτρα,RIP κλπ.

Αν και ποτέ μου δεν είχα επαφή με κάτι παρόμοιο, με ενθουσίασε το όλο πράμα με τα δίκτυα και θα ήθελα να εμβαθύνω περισσότερο τις γνώσεις μου πάνω σε αυτά. Έτσι άκουσα για τις πιστοποιήσεις της Cisco και συγκεκριμένα για το CCNA χώρις να ξέρω βέβαια λεπτομέρειες.

Οπότε έχουμε και λέμε:

1) Έχω 8-10 μήνες διαθέσιμους μέχρι να φύγω στρατό. Μπορώ να το πάρω μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα με σοβαρό διάβασμα;

2) Πρέπει να το παρακολουθώ υποχρεωτικά ή μπορώ να διαβάζω και να πάω για εξετάσεις μόνο;

3) Η εξέταση είναι και θεωρητική και πρακτική και κάθε πόσο καιρό γίνεται;

4) Το κόστος εάν το παρακολουθήσω και το κόστος των εξετάσεων;

5) Οι εξετάσεις γίνονται ανά κεφάλαια π.χ. κάτι σαν το ECDL;

6) Βιβλία αγοράζω ή με καλύπτουν αυτά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

1) Με σοβαρό και όχι σοβαρό διάβασμα φτάνουν πιστεύω. Δεν είναι τόσο τραγικά δύσκολο το ccna.

2) Όπως θέλεις μπορείς να προετοιμαστείς.

3) Είναι ερωτήσεις πολλαπλών απαντήσεων (θα σου λέει πόσες απαντήσεις είναι σωστές κάθε φορά) και λίγο εργαστήριο, όπου συνδέεσαι πάνω σε ένα μηχάνημα και εκτελώντας κάποιες εντολές βρίσκεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα. Όταν νιώθεις έτοιμος πας και κλείνεις ραντεβού για την εξέταση.

4) Τα εξέταστρα είναι γύρω στα 200€. Για τα μαθήματα ποικίλει.

5) Όχι, εξετάζεσαι μία φορά σε όλην την υλη.

6) Λογικά θα σε καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

3) Έχει και πρακτικό κομμάτι δηλαδή η εξέταση εφόσον συνδέεσαι σε μηχάνημα. Δεν θα είναι πρόβλημα το ότι τον εξοπλισμό εγώ θα τον δουλέψω εκεί για πρώτη φορά και δεν θα έχω κάποια επαφή από πριν;

Κάποιο link για βιβλία εάν είναι εύκολο; Εδώ ή σε pm.

Πιστεύεις μετράει σαν χαρτί για δουλειά σε ISP πχ στην Ελλάδα;

Δεν μιλάω για εξωτερικό γιατί φαντάζομαι με CCNA μόνο δεν πας πουθενά.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από k_ardu
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στο ccna δεν είναι κάτι φοβερό το "εργαστηριακό" κομμάτι. Σίγουρα να μην πας να δώσεις αν δεν το έχεις δουλέψει ποτέ σου, πιάνει αρκετές μονάδες και αν το χάσεις πρέπει να είσαι πολύ καλός στις υπόλοιπες ερωτήσεις για να μην κοπείς.

Τα βιβλία που εκδίδει η cisco καλύπτουν τις ανάγκες σου σε διάβασμα. [ame=http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=ccna]http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=ccna[/ame]

Σίγουρα μετράει για δουλειές όπου ο εργοδότης απαιτεί να έχεις κάποια εξοικείωση με δίκτυα. Τα προϊόντα της cisco είναι αρκετά διαδεδομένα οπότε είναι αρκετές οι πιθανότητες να ληφθεί ως προσόν. Φυσικά μπορείς να είσαι καλός στα δίκτυα και χωρίς πιστοποίηση, αλλά αν έχεις πάρει απόφαση να ασχοληθείς με αυτόν τον κλάδο είναι επένδυση για το μέλλον σου. Όσο θα ανεβαίνεις στην κλίμακα και θα χτυπάς πιο ακριβοπληρωμένες και εξειδικευμένες δουλειές θα βλέπεις ότι οι πιστοποιήσεις θα είναι απαραίτητες ως προσόν. Αλλά και στο εξωτερικό έχω αρκετούς γνωστούς που δουλεύουν χωρίς πιστοποίηση, όμως προσπαθούν να πάρουν έστω ccna για να ανέβουν εργασιακά και μισθολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Πήγα σε φροντιστήριο τελικά και ρώτησα το κόστος και κυμαίνεται στα 1450€, 220 ώρες συνολικά εάν θυμάμαι καλά και ~250€ τα εξέταστρα.

Μπορώ να καλύψω τα έξοδα οπότε τώρα μένει η απόφαση...:)

Link to comment
Share on other sites

Τα εξέταστρα μπορείς να τα βρεις πιο φτηνά αν κλείσεις απ' ευθείας από την Pearson. Φτιάξε ένα λογαριασμό και θα δεις ότι αν προγραμματίσεις την εξέταση του ccna (200-120) θα στο χρεώσει 295$ που είναι περίπου 216€.;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.