Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Santa Cruz

προβλημα βρηκε λυση η fedora 5 δεν υποστηριζει ntfs...

σας ευχαριστω παιδια για οποια βοηθεια...αμα ελυνα και το προβλημα με τα layouts θα ηταν καποια ανακουφηση.Το τελικο συμπερασμα ειναι πως η fedora δεν ειναι linux..δυστυχως!

Μην λες βλακειες... Η Fedora ειναι μια χαρα linux και έχει υποστήριξη ntfs 100% . Γραφω εναν οδηγό αν το πρόσεξες, σε λίγες μέρες θα έρθει και η ώρα το ntfs και θα δεις οτι έχω δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

H υποστήριξη filesystems είναι στον πυρήνα και όχι στη διανομή.

Απ' όσα ξέρω ο πυρήνας υποστηρίζει διάβασμα απο ntfs αλλα το γράψιμο σε ntfs είναι ψιλο-επικίνδυνο. Το ίδιο ισχύει και για το captiveNTFS.

Δε ξέρω αν σε πιο καινούργιες εκδόσεις του πυρήνα κάνανε κάτι διαφορετικό...

Η τελευταία εκδοση που είδα είναι η 2.6.15

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, εχω το εξής θέμα σε Ubuntu 6.06 i386 που έστησα για δοκιμή (δεν έχω ασχoληθεί με linux πολύ). Θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα τηλεόρασης που έχω (PixelView PlayTV Pro) για να βλέπω. Μετά από σχετικό ψάξιμο κατέβασα το tvtime και άλλο ένα πρόγραμμα, το θέμα είναι οτι πρέπει να έχω εγκατεστημένο το module bttv που διάβασα οτι υπάρχει στον πυρήνα από εκδόσεις 2.χ και πάνω. Πως μπορώ να δώ αν υπάρχει και εάν είναι ενεργοποιημένο; Αν δεν είναι πως μπορώ να το ενεργοποιήσω; Τα περισσότερα howto που βρήκα λένε απλώς πρέπει να το έχεις φορτωμένο αλλά δεν εξηγούν παραπάνω. Συγνώμη αν είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά είμαι noob στο Linux :o

Link to comment
Share on other sites

Με το paragon έπαθα ζημιά... Μου έξανε corrupt to mft του εξωτερικού δίσκου και αναγκάστικα να κάνω data recovery πού δεν μου τα ανέκτησε και όλα και επιπλέον χρειάστηκε και format γιατί δεν μπορύσα να διαγράψω με τίποτα τον corrupt φάκελο... Γιαυτό προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Μην χρησιμοποιείτε ακόμα λύσεις για το NTFS από Linux...και κυρίως μην το κάνετε σε αρχεία σημαντικά...Ακόμα δεν έχει δωθεί πλήρης υποστήριξη...Φτιάξτε ένα partition FAT32 και κάντε από'κει την δουλειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Eλα όμως που σε 300άρη δίσκο το fat32 δεν τα πάει και τόσο καλα... και σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις partition, γιατί θές να γράφεις σε όλους τους δίσους σου και όχι να μπαινοβγάινεις στα win για να μεταφέρεις δεδομένα απο το ¨τεμπ¨ δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Efialtis

Καλημέρα σε όλους, εχω το εξής θέμα σε Ubuntu 6.06 i386 που έστησα για δοκιμή (δεν έχω ασχoληθεί με linux πολύ). Θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα τηλεόρασης που έχω (PixelView PlayTV Pro) για να βλέπω. Μετά από σχετικό ψάξιμο κατέβασα το tvtime και άλλο ένα πρόγραμμα, το θέμα είναι οτι πρέπει να έχω εγκατεστημένο το module bttv που διάβασα οτι υπάρχει στον πυρήνα από εκδόσεις 2.χ και πάνω. Πως μπορώ να δώ αν υπάρχει και εάν είναι ενεργοποιημένο; Αν δεν είναι πως μπορώ να το ενεργοποιήσω; Τα περισσότερα howto που βρήκα λένε απλώς πρέπει να το έχεις φορτωμένο αλλά δεν εξηγούν παραπάνω. Συγνώμη αν είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά είμαι noob στο Linux :o

cd /usr/src/linux

make menuconfig

Δεν θυμάμαι σε ποιο μενου ειναι αλλα θα δεις κάτι σχετικό με drivers κλπ

Αν δεν είναι ενεργοποιημένο θα πρέπει να κάνεις compile ton kernel.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαστορια, ειστε η τελευταια μου ελπιδα για να ξεφυγω απο τα :sick: γουιντοους..

Εχω εγκαταστησει suse 10.1 , ubuntu 5.10 , mandriva 2006.0 , suse 9 , redhat , και δεν ξερω κι εγω πιοα αλλη διανομη.. !!

Το προβλημα ειναι παντα το ιδιο: Παγωνουν.

μολις ανοιξω ενα παραθυρο, η τον μπροουσερ, τελος.

Ανεβαζει στροφες το ανεμιστηρακι και παγωνει το πληκτρολογιο.

Το μονο που κουνιεται ειναι ο δεικτης του ποντικιου..

Η μονη λυση ειναι χειροκινητο ρεσταρτ.

Εχω ψαξει παρα πολυ πριν ποσταρω αλλα επειδη δεν μπορεσα να δουλεψω καθολου τα linux λογω του οτι κολλανε οποια διανομη κι αν βαλω, ξερω πολυ λιγα πραγματα. Εως καθολου. Το προβλημα απο οτι εχω καταλαβει ειναι η καρτα της nvidia.

Μηπως καποιος μπορει να μου δωσει οδηγιες βημα-βημα για να μπορεσω να εγκαταστησω τον οδηγο μηπως και φτιαξει; gforce5200 εχω. Τωρα εχω περασμενα τα redhat.

please help..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Efialtis

Πως μπορώ να δώ αν υπάρχει και εάν είναι ενεργοποιημένο; Αν δεν είναι πως μπορώ να το ενεργοποιήσω; Τα περισσότερα howto που βρήκα λένε απλώς πρέπει να το έχεις φορτωμένο αλλά δεν εξηγούν παραπάνω. Συγνώμη αν είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά είμαι noob στο Linux :o

Τρέξε το lsmod και θα σου βγάλει ένα κατεβατό από modules που έχουν φορτωθεί. Αν δεν είναι μέσα σε αυτά δοκίμασε να το φορτώσεις με modprobe bttv. Αν σου πει ότι δεν υπάρχει πρέπει να το φτιάξεις είτε μέσα στον kernel είτε εξωτερικά ως module. Στο "make menuconfig" από το κεντρικό φάκελο που περιέχει τα sources του kernel σου πας Device drivers - Multimedia Devices - <M> Video for Linux - <M> BT848 Video For Linux. Όπου έχω το <Μ> θα πατάς το Μ για να στο κάνει module. Όταν το κάνεις αυτό κάνεις διαδοχικά exit μέχρι να βγεις και να σε ρωτήσει αν θέλεις να σώσεις, λες ναι, βγαίνεις, τρέχεις "make && make modules_install & make install" και λογικά είσαι έτοιμος.

Nounoukos μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται σε κάποιο power management. Δεν εντοπίζει σωστά κάποια θερμοκρασία στο σύστημα, το bios δίνει εντολή να ανέβουν οι στροφές του ανεμιστήρα για να πέσει η θερμοκρασία και κατόπιν κολλάει για να αποφύγει το κάψιμο. Θα σου πρότεινα να bootάρεις με απενεργοποιημένα τα acpi - apm για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς. Βρες στο bios οτιδήποτε έχει σχέση με τις θερμοκρασίες του συστήματος και ρύθμισέ το να μην κλείνει τον υπολογιστή. Επίσης απενεργοποίησε τις ρυθμίσεις του power save και βλέπουμε. Αν ξανακάνεις εγκατάσταση βεβαιώσου ότι δεν τρέχεις κάτι σε acpi-apm.

Link to comment
Share on other sites

Trendy/Chriss ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα την έχω ρυθμίσει και με το tvtime έχω εικόνα αλλά δεν έχω ήχο. Από όσο έψαξα στα ubuntu forums λένε για το καλώδιο με το line-in της κάρτας ήχου αλλά σε μένα δεν ισχύει επειδή στα ΧΡ έχω ήχο. ’λλη περίπτωση είναι το volume και mute από το πάνελ του ήχου. Δοκίμασα και με το aumix αλλά όλα δείχνουν κανονικά. Αν υπάρχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη... :worship:

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ήμουν σαφής αλλά τα έχω συνδεδεμένα με το καλώδιο και στα ΧΡ αν παίζω με το line-in της κάρτας ήχου επηρεάζω τον ήχο του καναλιού της τηλεόρασης. Οπότε θεωρώ οτι οι συνδεση είναι σωστή και μέσω αυτής έχω ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Update: Βρήκα τη λύση και πλέον έχω ήχο στο tvtime.:cool:

Τώρα θα προσπαθήσω να δουλέψει το τηλεκοντρόλ του tuner. Στο device manager δεν βλέπω να το έχει ως κάποια input συσκευή πέρα από το κανονικό πληκτρολόγιο. Θα ψάξω λίγο στα forums μήπως βρω κάτι και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.