Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Τελικά το έφτιξα μια χαρά το resolv.conf!

Τώρα έχω μια άλλη ερώτηση να κάνω. Στο δίσκο μου έχω κάποια αρχεία από torrents (ο δίσκος είναι NTFS). Μπορώ να κάνω seeding αυτά τα αρχεία από το Linux και αν ναί πως;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον κάνεις πρώτα mount το δίσκο σε κάποιο σημείο, όπως /mnt/windows και έπειτα μπορείς να hashάρεις και να seedάρεις τα torrents σου. Δε χρειάζεται να κάνεις rw mount το δίσκο των windows ούτε θα μπορείς αν δεν επιστρατεύσεις ειδικά προγράμματα για αυτό, ro αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας...είμαι νέος στον χώρο των linux. Βασικά μόλις proχθες ήρθα σε επαφή για πρώτη φορά με kubuntu 6.06 (εκανα στον σκληρο με τα windows partition kai ta στρίμωξα εκει). Μπορώ να πω οτι αν και κυριολεκτικα πρώτη φορά έβλεπα KDE Περιβάλλον μου φάνηκε φιλικό. Όμως αυτο που θέλω αυτη την στιγμή (τα προβλήματα τα σοβαρά δεν έχουν αρχίσει ακομα, οπότε γλιτώσατε προσωρινα το πρήξιμο :o ) είναι απο που θα βρώ drivers για την ασύρματη καρτα δικτύοy που έχω (netgear wg311 v3) pου συνδέομαι με το router. Που θα βρω και πως θα τους εγκαταστήσω...(έκανα search se google kai official site της netgear, δεν βρήκα τπτ, αλλα λόγο πιεσμένου προγράμματος δεν μπορεσα να κάνω εκτενέστερο ψάξιμο)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν είσαι βέβαιος ότι η κάρτα δεν είναι σηκωμένη με κάποιο module;

Γράψε στην κονσόλα ένα lspci και μετά ένα lsmod να δούμε τι chipset φοράει η κάρτα και τι modules (~drivers) έχουν φορτωθεί.

Link to comment
Share on other sites

εεε....οκ θα το κανω. όμως αν εχουν φορτωθει ήδη καποια modules απο τα Kubuntu στην καρτα τότε λογικα δεν θα επρεπε να μην ειχα κανενα πρόβλημα? Αλλα εν πασι περιπτώση θα το κανω. Να τραβήξω κανενα screenshot και να το ποσταρω? (οταν γραψω αυτα στην κονσολα)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς ubuntu σε φορητό toshiba επειδή δε λέει να βρει το μοντεμ για την ψωρό 56αρα έψαξα λίγο και βρήκα ενα scanModem αλλά δε καταλάβα τι κάνει μετά την εκτέλεση :p

Ξέρει κανείς πως να κάνω το παλιο μοντεμ να δουλέψει? :p

Thx

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι ένα winmodem, κάτι που μπορείς να επιβεβαιώσεις αν τρέξεις την εντολή lspci και βρεις το chip που φοράει. Μετά μία επίσκεψη στο http://linmodems.org/ για να ελέγξεις αν μπορεί να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

kender@kender-laptop:~$ lspci
0000:00:00.0
Host bridge: Intel Corporation Mobile Memory Controller Hub (rev 03)
0000:00:01.0
PCI bridge: Intel Corporation Mobile PCI Express Graphics Port (rev 03)
0000:00:1b.0 0403: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
High Definition Audio Controller (rev 02)
0000:00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
PCI Express Port 1 (rev 02)
0000:00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
PCI Express Port 2 (rev 02)
0000:00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
PCI Express Port 3 (rev 02)
0000:00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
USB UHCI #1 (rev 02)
0000:00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
USB UHCI #2 (rev 02)
0000:00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
USB UHCI #3 (rev 02)
0000:00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
USB UHCI #4 (rev 02)
0000:00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
USB2 EHCI Controller (rev 02)
0000:00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801
Mobile PCI Bridge (rev e2)
0000:00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M)
LPC Interface Bridge (rev 02)
0000:00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family)
Serial ATA Storage Controllers cc=IDE (rev 02)
0000:00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family)
SMBus Controller (rev 02)
0000:01:00.0
VGA compatible controller: ATI Technologies Inc: Unknown device 71c5
0000:05:00.0
Network controller: Intel Corporation: Unknown device 4222 (rev 02)0000:07:06.0
CardBus bridge: Texas Instruments: Unknown device 8039
0000:07:06.1
FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments: Unknown device 803a
0000:07:06.2
Mass storage controller: Texas Instruments: Unknown device 803b
0000:07:06.3 0805: Texas Instruments: Unknown device 803c
0000:07:08.0
Ethernet controller: Intel Corporation: Unknown device 1092 (rev 02)

Αυτό πήρα από την έντολη τώρα να πω την αλήθεια δε το πολυκατάλαβα κι όλας :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο ubuntu φτάνει να κατεβάσω το gcc για να κάνω compile σε linux (επειδή δε νιώθουνε στη σχολή να δωσουνε κάνα πρόγραμμα) ή χρειάζομαι να κατεβάσω και κάτι άλλο για να φτιαχτεί το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ που το αντιμετώπισα αυτό στο ubuntu χρειάστηκα και το build-essentials και καλό είναι να βάλεις και ένα IDE [Anjuta π.χ.] για να σου βάλει ότι άλλα πακέτα χρειάζεσαι και να μην πρήζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με τα P965 mobos και το linux?

Εγώ δε βλέπω PATA drives με τίποτα και δεν παίζει install και υποψιάζομαι ότι λόγω unsupported NIC on-board ούτε netinstall παίζει... Έχετε βρει καμια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Reiser2fs partition. Βρήκα τρόπο να κάνω copy αρχεία από το δίσκο στα windows.. αλλά δεν έχω βρει τρόπο να κάνω copy directories από reiser2fs σε ntfs. Καμιά ιδέα κανείς;

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=18565

captive ntfs?

Link to comment
Share on other sites

Δε το εξήγησα καλά συγνώμη. Έχω ένα δίσκο με resier2fs πάνω σε ένα usb κουτάκι, το οποίο το σύνδεσα πάνω στα xp. Με τα LTOOLS 6.12 κατάφερα κι έκανα copy αρχεία, αλλά όχι directories.

Thx σώτο θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Α, από win προσπαθείς.

Γενικά απ'όσο ξέρω έχεις σοβαρές πιθανότητες να πάρεις το filesystem στο χέρι (η πράξη λέει ότι δεν παίζουν και πολύ καλά τα win->linux writing tools).

Όμως τα LTOOLS δεν τα ξέρω, θα τα δοκιμάσω πάντως να δω (πρώτα σε test partition εννοείται :p).

Απ'ότι είδα στο site τους

And don't forget, if you use the LTOOLS: Do it at your own risk! Read only access to Linux is uncritical. However, if you use write access to delete files or modify file attributes on your Linux disk, the LTOOLS - and you as the user - can make a lot of nonsense. So always keep a backup!

Θα το φοβόμουνα να σου πω την αλήθεια.

Καλύτερα βάλε ένα livecd (με captive-ntfs) για να κάνεις το copy, το θεωρώ (προσωπικά) πολύ πιο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.