Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

Καλύτερα βάλε ένα livecd (με captive-ntfs) για να κάνεις το copy, το θεωρώ (προσωπικά) πολύ πιο αξιόπιστο.

Με το Livecd του kubuntu την κάνω την δουλειά μου; Μη κατεβάζω άλλα 700mb τώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά και εγώ καινούργιος στο λινουξ (αρχάριος) κατέβασα το ubuntu 6.10 release που είναι η τελευταία έκδοση το έκαψα σε ένα δισκάκι και αφού πατήσω να μου κάνει install αφού φορτώσει μια μπάρα μου πετάει ένα μύνημα για κάποιον Χ και ότι κάτι παίζει στην συνέχεια με ρωτάει αν θέλω να δω το σφάλμα πατάω ναι και μου βγάζει αυτό:

Χ Window System Version 7.1.1

Release Date : 12 May 2006

X Protocol Version 11,Revision 0, Release 7.11

Build Operating System : Linux 2.6.15.7 i686

Current Operating System : Linux ubuntu 2.6.17-10-generic #2 SMP Fri Oct 13 18:45:35 UTC 2006 i686

Build Date : 07 July 2006

Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version.

Module Loader Present

Markers: (--)probed,(**)from coding file,(==)default setting,(++)from command line,(!!)notice,(II)informational,(WW)warning,(EE)error,(NI)not implemented,(??)unknown

(==) Log file : "/var/log/Xorg.0.log", Time : Thu Oct 26 20:14:28 2006

(==) Using config file : "/etc/x11/xorg.conf"

Ερώτηση τι να κάνω? επειδή απ' ότι κατάλαβα κάτι πρέπει να παίζει με το γραφικό περιβάλλον η κάρτα που έχει το μηχάνημα είναι η ati mobility x700 256 pci-e.

Link to comment
Share on other sites

πράγματι sorry κιόλας το ξανα έτρεξα και αποό κάτω έχει άλλες τρεις γραμμές τις οποιές δεν τις είχα δει οι οποίες λένε

(ΕΕ)No devises detected

Fatal server error:

Screens found f"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν κατέβηκε σωστά το image από το δίκτυο; Μήπως δεν γράφτηκε καλά; Κοίτα τα md5 checksums.

Το λάθος δε λέει κάτι, τα μηνύματα λάθους του X είναι αρκετά κατατοπιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασα και το alternate και έκανα εγκατάσταση μια χαρά και ωραία.Τώρα όμως όταν κάνω boot από τον σκληρό ξεκινάει και καλά να φορτώνει η μπάρα, λίγο όμως πριν γεμίσει ενελώς κολάει το σύστημα και κάτω από την μπάρα μου βγάζει κάτι πράσινες τελείες.Τώρα δοκίμασα να πατήσω ctrl+alt+F1 για να περάσω σε κονσόλα τόσο αφού κολήσει το σύστημα όσο και καθώς φορτώνει η μπάρα για να δω μήπως ανακαλύψω τι τρέχει άλλα τίποτα στην μεν πρώτη περίπτωση συνεχίζει να είναι κολλήμενο στην δε δεύτερη κολλάει εκεί που πάτησα τον συνδιασμό των πλήκτρων.Για πείτε ρε παιδιά τι να κάνω έχω φάει 2 μέρες πάνω σ' αυτό το θέμα......

Υ.Σ. τα image αρχεία τα κατεβάζω μέσω torrent οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα και σε recovery mode και στην κονσόλα που μου εμφανίστηκε έγραψα startx το αποτέλεσμα ήταν να μου βγάλει το λάθος που μου έβγαλε στο αρχικό ποστ και τρεις γραμμές ακόμα που λένε

Fatal server error:

no screens found

XIO: fatal IO error 104(Connection reset by peer) on x server ":0.0" after 0 requests ( o known prossesed) with 0 events remaining.

ελπίζω αυτό να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το "no screens found" σημαίνει ότι δεν έχουν δηλωθεί συνδυασμοί κάρτας γραφικών-οθόνης

’νοιξε το αρχείο /etc/X11/xorg.conf, βρες την ενότητα Screen και φτιάξε την κάπως έτσι:

Section "Screen"
Identifier "Screen 1"
Device "MSI 5500"
Monitor "Samsung"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 8
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 16
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 24
Modes "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

Link to comment
Share on other sites

τελικά με τα πολλά κατάφερα να μπώ πήγα στον φάκελο που μου λες και εμένα τα έχει ως εξής:

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies, Inc. Radeon Mobility X700 (RV410 PCIE)"
Monitor "Generic Monitor"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

βλέπεις κάτι που πρέπει να αλλάξω.Παντως γενικά τώρα το συστημα δουλέυει μια χαρά το μόνο πρόβλημα που βλέπω τώρα είναι μόνο όταν κάνω shutdown όπου αφού μηδενίσει η μπάρα κολλάει εκεί δείχνοντας μόνο το logo του ubuntu και αναγκάζομαι να κλείνω τον φορητό από το κουμπί.Κάτι για αυτό?Καμιά πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Να ενεργοποιήσεις τα acpi-apm.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο ubuntu, πάντως σίγουρα ενεργοποιούνται με compile του kernel.

Γιατί ρε, ποιος σου είπε ότι φταίει το acpi και δεν χτυπάει κάνα module? Συμβόλαιο με το διάβολο υπέγραψες πάλι (βυσματία) υπο-slackwar-ά?

@prince of persia: Όταν το κλείνεις, πάτα μια φορά το Escape ώστε να μην βλέπεις το χαρούμενο logo του Ubuntu αλλά την σκληρή πραγματικότητα (verbose mode) και να μας πεις ακριβώς που κολάει. Μπορεί π.χ. (λέμε τώρα) να μην μπορεί να κάνει umount τους δίσκους (μου έχει συμβεί κι αυτό με το nvraid module για sata).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Γιατί ρε, ποιος σου είπε ότι φταίει το acpi και δεν χτυπάει κάνα module? Συμβόλαιο με το διάβολο υπέγραψες πάλι (βυσματία) υπο-slackwar-ά?

Η διαίσθησή μου! :magic:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πατώντας Escape δεν κάνει τίποτα με γράφει ξέρετε που...........................:whistling επίσης ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν πατήσω Log out με πετάει σε μια μαύρη οθόνη όπου δεν μπορώ να κάνω και πάλι τίποτα.Το restart πάντως δουλέυει έτσι για παρηγοριά για πείτε τι κάνουμε δεν θέλω να τα παρατήσω γιατί πιστέυω ότι αξίζει...........

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή πρόταση για εύκολη διανομή να μη χρειάζεται διατριβή; Έχω ξαναπεράσει SUSE 8 αν θυμάμαι καλά αλλά δεν την πάλευα μετά και τα παράτησα! Να παω σε Ubuntu ή προτείνετε κάτι απλούστερο; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω fedora core 5 κ δεν μπορω να διαβάσω τα CD-DVD που έχω καψει ειτε με το cd creator ειτε με το GnomeBaker. ’λλα cd τα διαβάζει χωρίς κανένα προβλημα, όπως και κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει όταν διαβάζω τα cd που έχς καψει απο Fedora σε winXP. Δλδ τα CD που έχω κάψει απο fedora είναι μόνο για winWP.......

HELP!!! δεν γίνονται αυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.